ÖSYM’DE FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM
Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınavlar yaklaşıyor hatta bazıları başvuru aşamasında. Eğer ÖSYM ile hala bağınızı koparmadıysanız en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. Bu yüzden hiç üşenmedim taa ÖSYM Merkezi‘ne gidip sizin için konuyu araştırdım. Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir. Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır. Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nizde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz. İkinci durum ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir. Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır. Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir. Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE (SAĞ TIKLA FARKLI KAYDET)

ÖSYM dilekçeFotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama sol tarafta gördüğünüz dilekçeyi doldurmak. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp anlatacağım.

1 Nüfus cüzdanınızdaki kimlik bilgilerinizi yazacağınız yer.

Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Bu bölgeye ise başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız. Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte YDS sınavı var ancak siz YDS’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

Evrak Referans Numarası
Evrak Referans Numarası

Telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5 Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.
Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

sinav-basvuru-merkezi

Son güncelleme: 11.09.2016

1.283 Yorum Var

 1. Açık öğretim sınavında bir sorun çıkar mı?

 2. basvurunun bitmesine üç gün kaldı fakat ben hala fotoğrafımı değiştirmedim ka gün sürer aceba fotoğraf değiştirme işlemi

  1. Fotoğrafının süresi bittiği için değiştirmek istiyorsan yakınında başvuru merkezine git orda 5 dk da yapıyolar sınava başvurunu da yapıyolar

   1. Fotograf degisikligi icin Osym merkezine gitmeye gerek varmi yoksa yakinimizdaki herhangi bir basvuru merkezine gitmemiz yeterli mi

 3. İyi akşamlar ben ösymye dilekçe gönderdim bugün ulaşmş dilekçe ve aday işlemlerine eski fotoğrafımı koymuşlar geçerlilik süresi dolmuştur yazıyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

 4. fotografla ilgili degğil ama bir soru sorucam.ben kimlik yenileme için basvuru yaptım ama daha gelmedi .basvuru sırasında kimlik kartı ve nufus cüzdanından birini seçiyoruz yenısı gelmedıgı için nüfus cuzdanını secti sınava kadar yenisi gelirse bir sorun olur mu

  1. kübra hanım bi sorun olacağını sanmıyorum

 5. Hocam ben 2017kpss gkgy basvuru surecinde dilekcemi gonderdim fotograf lisedeki haline dondu. Ama bana mesaj gelmedi. Yarin(pazartesi) alan basvurulari basliyor ve cumaya kadar basvuru suresi. Benim suan gecerli fotografim yok ve mesaj yok. Sanirim basvuramicam. Basvuru bitmeden mesaj gelmeme durumu olabilir mi?

  1. zeynep hanım mesaj gelmesine gerek yok ösym bürosuna gidip fotonuzu güncelletin

 6. Merhaba ben 2017 YGS sınavına girdim.
  Sınavdan bir hafta sonra giriş sayfamda Fotoğraf Geçerlilik Süresi Dolmuştur. yszılıyor ve ben 2017 LYS sınavına da gireceğim.Sorum şu LYS için fotoğraf güncelllemesi yapmam gerekiyor mu ya da LYS başvuru zamanında fotoğraf çektirebilir miyim?

  1. ipek hanım başvurunuzu ösym bürosundan yapıp orda fotoğrafınızı güncelletebilirsiniz

  2. Bende aynı durumdayım. Resim güncelleştirme için başvuru merkezine gittiğimde, resim hala geçerliliğini koruyor olmalı ki resim çekemedim. başvurumu tamamladım. Ama içim rahat etmedi. ösym koordinatörlüğünden teğit almak faydalı olacak.

   1. bende de aynı durum oldu inş. sorun olmaz

 7. Merhaba, sadece fotograf degisikligi icin herhangi bir sinava basvuru yapabilir miyiz? (Yani lise mezunuyum ama fotograf degisikligi icin yds sinavlarina basvurabilir miyim?)

  1. özgür bey aynen yapabilirsiniz

 8. Acil cevap verirseniz soruma cok yardimci olursunuz

 9. Hamza bey lütfen cevap verin o kadar mesaj attım yardımcı olursanız sevinirm yurt dışındayım okul gönderdi ve geldim foto güncel değil osym yi arıyorum tele bakmıyorlar çalıyor ve açmiyirlar alan sınavı basvruru günü bugün son

  1. bulunduğunuz üldeki konsolosluğu arayaın

 10. İyi akşamlar , ben kpss 2017 başvurumu yaptım. Fotoğraf değişikliği için bu gün dilekçe yolladım. Acaba değişir mi? Başvuru süresi bitti ama bazen güncelleme falan oluyor . Sizce boşuna mı yolladım dilekçeyi?

 11. Hamza bey, nufus cuzdani ornegi almsya gittigimde muhtara fotografimi zimbalayip muhurlemesini mi soyleyecegim yoksa osym binasindaki gorevliler de yapabiliyor mu?

 12. İyi akşamlar, benim fotoğrafımın geçerlilik süresi doldu.Fakat ben lys başvurumu yaptım ve ösym bunu kabul etti.Yani hata falan çıkmadı.Ne olur ne olmaz diye fotoğraf güncellemesi için başvuru merkezlerinden birine gittim.Oradaki görevli siz başvuruyu yapmışsınız geçerlilik süresi dolsa yapamazdınız dedi.Yani sıkıntı yok dedi.Ben tabi yine güvenemedim . ösym yi aradım durum böyle böyle sorun olur mu dedim.Karşıdaki görevli sorun olmaz ygs deki fotoğrafınızla girebilirsiniz dedi.Şimdi sizden bilgi almak istiyorum bu durumla ilgili.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 13. Merhaba 2017kpss gy gk ve alan icin basvuru yaptim. Fotografin dolum gunu 11.07.2017 gorunuyor. Ancak alan sinavi 18.07.2017. Bir sorun olur mu

 14. hamza bey dilekçeler kaçgünde gidiyo ve cevap kaçgünde geliyo bi bilginiz varmı bide üniversiteye kayıt olurken fotoğraf değiştirebiliyomuyuz.

 15. Merhaba, 2017 kpss gy gk alan için başvuru yaptım. Fotoğrafın güncellenme tarihi en son 11,07,2017 görünüyor ve alan sınavı 18,07,2017. Ben değişiklik yapmadım. Herhangi bir sıkıntı olur mu ?

 16. İyi günler ben fotoğraf değişikliği için dilekçe yazmştm eski fotoğrafımı koymuşlardı gittim değiştirdim şimdi ösymden mesaj geldi 10 11 Nisanda değiştirebilirsniz diye tekrar değiştirmeme gerek var mı zaten yenilendi fotoğrafım

 17. iyi günler benim ösym fotoğraf geçerlilik sürem doldu bu günlerde lys başvuruları var ama lys ye girmeyeceğim yine de fotoğrafımı değiştirmem sorun olur mu?

 18. Dilekçeyi gönderince kaç gün icerisinde cvp geliyor

 19. Merhaba benim ösym fotoğrafım güncel kaydımıda yaptm parayıda yatırdm ama türban takyrm artk fotoğrafm açık halim, degistirmek istyrm ama sürem yetmezse ve degistiremezsem sorun olur mu ?

 20. Merhaba, ÖSYM fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuş değil fakat değiştirmek istiyorum.
  LYS’ye gireceğim ve bugün başvurularda son günüydü. Ancak yarın ödeme günü devam ediyor. Bu durumda yarın göndereceğim dilekçe dikkate alınır mı?

 21. Dişekçede yazan sınav dönemine sınavın olacağı tarihimi yazıcaz yoksa sınav başvuru tarihinimi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir