ÖSYM’DE FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM fotoğraf değişikliği
ÖSYM
Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınavlar yaklaşıyor hatta bazıları başvuru aşamasında. Eğer ÖSYM ile hala bağınızı koparmadıysanız en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. Bu yüzden hiç üşenmedim taa ÖSYM Merkezi‘ne gidip sizin için konuyu araştırdım. Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir. Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır. Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nizde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz. İkinci durum ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir. Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır. Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir. Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE (SAĞ TIKLA FARKLI KAYDET)

ÖSYM dilekçeFotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama sol tarafta gördüğünüz dilekçeyi doldurmak. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp anlatacağım.

1 Nüfus cüzdanınızdaki kimlik bilgilerinizi yazacağınız yer.

Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Bu bölgeye ise başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız. Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte YDS sınavı var ancak siz YDS’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

Evrak Referans Numarası
Evrak Referans Numarası

Telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5 Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.
Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

sinav-basvuru-merkezi

Son güncelleme: 11.09.2016

786 Yorum Var

 1. benmde aynı şey oldu şuan fotoğraf yok ösym koordinatörlüğüne gitsem değiştirirlermi bide bunun bi süresi varmı

 2. Sözleşmeli öğretmenlik başvurusunda kayıt tıkladığımda sınav durumunuzu belirtmeniz gerekir yazıyor ve kaydetmiyor. Ne yapmalıyım bilginiz var mı?

 3. Ais’e daha önceleri girdiğimde fotoğrafım vardı ve altında kullanım süresi geçmiştir ibaresi yer alıyordu. Bugün bir göz atayım dediğimde fotoğrafımın olmadığını gördüm. Fotoğrafım neden gözükmüyor ve bunu düzeltmek için ne yapabilirim.

 4. merhaba illa sinava girmek icin mi guncelleme yapiyolar ben henuz bu sinava girmicem ama osym fotografimda asiri cirkin cikmisim heryerde karsima cikiyor rahatsiz oluyorum universitede bu sebeple sizce guncelleme yapmazlar mi

  1. Sınav başvuru döneminde dilekçe göndermeniz gerekiyor.

 5. Eren ösym il koordinatörlüğne gidersen fotoğrafını değiştirirler aüresi dolduğu için. Bu arada bende ankaraya dilekçe yazmştım kapalı oldğm için değiştrmek istdm resmim çıkarılmıştı bugn gittm çektiler yenisini yani mesaj falan beklemenize gerek yokresim çıkarldğmda gidin

 6. ben bugün dilekçe yollayacağım sınav 16 ekim kpss önlisans için değişiklik yetişecek mi ösym kaç günde onay veriyor.

 7. merhaba. bişey sormak istiyorum kpss başvursu yapmaya gittiğimde fotoğrafım geçerli değildi o yüzden okulda başvuru yapıp yeni resim çektiler. Ama sürekli ösymden msj geliyor . Resmi değiştirmezseniz sınava Ankara’da gireceksiniz şeklinde. napmam gerekiyor. okulda yeni resim çekip güncellenmişti fakat şuan ösym profilimde resmim bulunmuyor. yardım ederseniz sevinirim .teşekkürler

  1. buket kpss başvurusunu yapmaya nereye gittin internetten kendin yapmadın mı ?

 8. bence herkes rahat olsun çok fazla sinir stres yapmayın ben girdiğim her sınavda uzun uzun kimlik ile giriş belgesindeki fotoya bakan görmedim 🙂 bakmıyolar bile eğer sınava başvuruyu yapabildiyseniz o sınava her türlü gireceksiniz emin olun.Benim 2017’de fotoğraf süresi bitiyormuş şimdi onu değiştirme çabasına girişecem

 9. fotoğrafı kendim ösymden değiştiremiyorum diye biliyorum. okulda camerayla cektiler kpps başvuru kağıdımda yeni çekilen resmim var fakat ösym profilimde resim mevcut değil. ve ankarada gireceksiniz diye msj geliyor.

 10. Yazı çok yararlı herkesi okuyup öyle müracaat etmese lazım. maalesef ben yaşadıktan sonra araştıranlardanım.
  ais’den “2016 SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONELİ ALIMI 2” ye tıkladığımda karşıma “Sistemde geçerli bir fotoğrafınız bulunmamaktadır. Başvuru için bir başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir.” diye bir hata çıkıyor. ve haliyle bende resim sürem doldu diye yenilemeye gittim.
  bugün etimesgut ilçesindeki sınav koordinatörlüğüne gittim orası yapmaya yetkili değilmiş,(ama ösymnin listesinde yetkili yerlerde yazıyor?)
  çetin emeçteki osym ye gittim terster insan aşşalar gibi cevaplar ve kovmaktan beter ettiler,(gidin klavuzları okuyun burda hepinize cevap yetiştiremeyiz diyor hanımefendi)
  ve kızgınlıkla Bilkente gittim. SONUÇ AYNI RESMİ YENİLEYEMEDİM 🙁
  sınav döneminde gelip işlem yaptıracaksınız diyor. iyide ben tercih yapacam burda söyle bi yazı çıkıyor diyorum umrunda değil. sadece sınav müracaat döneminde yapılıyor diyor robot hanım.
  Neden mi? OSYM öyle istiyor.
  KOCAMAN OSYM buna çareyi böylemi bulmuş vallahi süper zeki insanlar var başlarında. Önce boyun eğmeyi öğretiyorlar sonrası malum her sene sınava giriyoruz torpille girenlerin maaşlarını ödüyoruz falan filan.
  Acaba diyorum diğer ülkelerdede böylemi?

 11. Arkadaşlar resim kaldirildiktan sonra osym merkezine gidip resim cektirebilen var mı ? Ben gidiyorum mesaj gelmeden işlem yapamayız cevabını alıyorum.Sinav da erkene alındı bayram tatili vs . Giriş belgeleri hazırlanmadan yetişir mi sorusu düşündürüyor insanı

 12. Merhaba. yazınızda bahsettiğiniz gibi bilgileri Ankara’ya gönderdim. Çalıştığım ve fırsat bulamadığım için bu yolu seçtim. Bugün bana gelen mesajda fotoğraf değişikliğimin uygun görüldüğünü ve ösym il merkezine gitmem gerektiğini bildirdiler. Ösym il merkezine gidebilme şansım olsa zaten postayla uğraşmazdım. İş yerinden izin alamıyorum. Bu durumda ne yapacağım bilgisi olan var mı?

 13. zeynep ben mesaj gelmeden gidip değiştirdim mesaj daha bu sabah geldi sorun olmuyor değiştiriyorlar zatn koordinatörlük tc ni giriyo değiştrme hakkın varsa değiştiryor yoksa değiştiremiyor zatn.webcamdan çekti hala resim ösym ais e yüklenmedi ama gerisi onların sorunu resim çektirdkten snra bi kağıt veriyolar onu sakla delil olarak ve mesaj gelmeden git sorun olmaz

 14. meraba hocam ben msj gelmeden fotoğrafı değiştirdim mesaj bugün geldi herhangi bi sıkıntı olur mu

 15. Biraz once mesaj geldi telefonuma iki gun icerisinde degistirmem gerekiyor koordinatorluk bana cok uzak liselerde bu islem yapilamiyormu gitmem sartmi

  1. Evet gitmeniz şart.

 16. Merhaba ben kapandığım için fotoğraf değişikliği dilekçesi verdim. Bugün mesaj geldi iki gün içinde osym sınav kordinatörlüğüne gidiniz diye cenazemiz var ve cok da uzak gitmesem nolur yada verdiğim vesikalık fotoğraf mı gecerli olur lütfen bilgi verin.

  1. Yarın da gidebilirsiniz. Vesikalık gerekmiyor. Orada webcam ile fotoğrafınızı çekiyorlar. Yine de vesikalık götürün tabii. Prosedürel başka bir durum olabilir.

 17. Lütfen yardım edin sizden cevap bekliyorum çok zor durumdayım

 18. Merhaba! Benim ösym fotoğraf geçerlilik süresi 2020 ye kadar yazıyordu. Ama bugün siteye girdiğimde fotoğrafım gözükmüyordu ve geçerlilik süresi dolmuştur diye bir tabir yoktu. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Nasıl yapmalıyım fotoğraf işini sınava 2017 tarihinde de gireceğim ve fotoğrafım yok yardımcı olun lütfen…

  1. Lütfen yardım edin…

  2. Merhaba,

   Yukarıda anlatılanları yapın. Dilekçe gönderin ÖSYM’ye.

   1. Başvuru sürecinde fotoğraf yeniletmek olmuyor mu?

    1. Ben seneye sınava gireceğim için şuan şart değil, değil mi gitmem.

     1. Seneye girecekseniz şimdi yeniletmeniz şart değil tabii ki. Ama son ana bırakmadan yeniletmenizi tavsiye ederim.

    2. Hayır, başvuru sürecinde oluyor aksine.

 19. Yeniletmek ile ilgili sorunum yok ama bugün siteye girdiğimde fotoğraf yoktu ve az önce yazdığım gibi geçerlilik süresi geçmiştir yazısı yoktu. Benim ilk senem olduğu için bir şey mi oldu acaba diye düşünmüyor değilim. Yukarıdakileri okudum bazıların fotoğrafı yokmuş öyle yazmışlar. Başvuru zamanında tekrar fotoğraf çeksem kabul edilir mi o? Ya da dilekçemi vermem gerek

  1. Herhangi bir sınavın başvuru zamanında dilekçe göndermeniz yeterli. Daha sonra telefonunuza mesaj gelecek. Mesaj geldikten sonra koordinatörlüğe gidip değiştirebilirsiniz.

 20. Teşekkürler

 21. Yani anladığım kadarı ile dilekçe ile fotoğraf değiştirebiliyorum ama olaki olmadı başvuru sürecinde başvuru yapan bir okula gitsem ya da başvuru yaptığım kendi okuluma gitsem fotoğraf çekebilirler değil mi? Ve o fotoğraf ösym sitesinde olur. İnşallah anlamışımdır. Yardımlarınız için çok çok teşekkürler.

 22. ÖSYM tarafından fotoğrafınız uygun bulunmayarak reddedilmişse “Sınav Fotoğraf Güncelleme” süreci içerisinde fotoğrafınızı güncelletmeniz gerekmektedir. Sınav fotoğrafınızı, başvuru dönemi içerisinde fotoğrafınızın çekildiği başvuru merkezinde ücretsiz olarak güncelletebilirsiniz.
  Ösym sitesinde yazan bu. Yani fotoğraf için dilekçe vermeme gerek kalmadan başvuru yaptığım okuluma gidersem değiştirirler değil mi ya da güncelleme diyelim

  1. Aslında gittiğiniz başvuru merkezindeki yetkilinin yardımcı olmak isteyip istememesine göre değişiyor. Pratikteki uygulama ile prosedürler çelişebiliyor. Onun için resmi başvuru kanalı olan dilekçeyi öneriyoruz. Tabii dilekçe kozunu, başvuru dönemi içerisinde başvuru merkezine gidip değiştiremezseniz kullanın.

   1. Tamam çok teşekkür ederim. Bir hayırlısıyla ocak ayı gelsin duruma göre bakarım artık.

 23. Dilekçe gönderip resmim geçersiz olmuştu.Sonra başvuru süresi içinde resmimi güncelledim.Bugünde mesaj geldi iki gün içinde sınav koordinatörlüğüne gelin diye.Gittim değiştirmeye gerek yok dediler.Fakat ço arkadaşta olduğu gibi ana sayfamda resim görünmüyor geçerli geçersiz yazdığıda yazmıyor.O kısımda hiçbirşey yok bir sorun mu var yoksa sistemde mi sorun var ?

  1. Sınav koordinatörlüğündeki yetkililer işi yapmamışlar. Eğer Ortaöğretim/Önlisans KPSS’sine başvurduysanız ve onaylandıysa problem olmaz. Gelecek sınavın başvuru döneminde değiştirirsiniz.

   1. KPSS önlisansa başvurmuştum. Mesaj gelmeden başvuru süresi içerisinde güncelletmiştim.2020ye kadar geçerli diye sistemde de yazıyordu.Fakat 3 4 gündür resim kısmında hiçbirşey yok.Ama sınav başvuru bilgilerinde resmim görünüyor.

    1. Bugünde mesaj geldi. Gittim tamam tekrar değiştirmeye gerek yok dediler.Galiba sistemde sorun var geçerli geçersiz diye yazardı resim gözükürdü.Şimdi hiçbirşey yok o kısımda.

 24. Ösym ana sayfasında resim kısmında hiçbirşey yok.Sebebi nedir? Fotoğrafımı güncellemiştim oysaki ?

 25. Merhaba
  Fotoğrafımı çektirdim bana verdikleri belgeyi de aldım ancak şu an sistemde hiç bişi görünmüyor bunun sebebi nedir tekrar gitmeme gerek var mı?

  1. 1-2 gün içerisinde güncellenir.

   1. Çok teşekkür ederim

 26. Merhaba,
  Ösym de fotoğrafımın geçerlilik süresi 2020 ye kadar. Fakat orada ki fotoğrafta saçlarımın rengi sarı. Şuan saçlarım siyah, kimliktede siyah. Ales e başvuracağım. Ösym ye dilekçe yazıp yeni fotoğraf göndersem fotoğrafımı değiştirirler mi?

 27. Ankara da Bilkentteki yerine gitsek orada yapar mı fotoğraf değişikliğini.

 28. Ben ortaöğretim düzeyi kpss ye gireceğim başvuru süresi bitti buna ragmen fotoğrafımı degistiremezmiyim.

 29. Merhaba
  Ben ösym ye fotoğraf değişikliği için dilekçe yollamistim 8-9 eylül de gidip değiştirebileceğimi yazan bir mesaj geldi. Fakat ben gidemedm bi sorun olur mu yada ne yapmam gerekiyor

 30. Hersey icin tesekkurler sayenizde bugun resmimi guncellettim nufus cuzdani fotokopisini muhtara onaylatmayi unutup gondermistim ama yine de kabul etmisler cok şükür

 31. Merhaba,
  Önlisans KPSS fotoğraf değiştirmek için 24 Ağustos da ÖSYM ye dilekçe göndderdim ve onaylandı. 9 Eylülde de ÖSYM bürosunu gidip fotoğraf çektirdim. 9 gün oldu ama hala sistemde fotoğrafım yok. Sizce ne yapmalıyım ?

  1. Merhaba,

   Resmi tatilden dolayı işleme alınmamış olabilir. Muhtemelen yarından itibaren düzeltilmeye başlanır.

   1. Hocam 5 gün geçti üzerinden ama hala fotoğrafım yok. Tekrar ÖSYM bürosuna gitmeli miyim ?

 32. merhaba
  ben kpss süreci içince basvuru yaptım. fotağrafımı kabul ettti. fakat gecerlilik süresi dolmuş bununda farkına varmadım bugun oysm şifremle girdigimde resmin yok başvuru yapamazsın diye bir ibare çıktı bunu nasıl düzeltebilirim.sınava giremme engelmidir. acil cevap bekliyorum

  1. Merhaba,

   Ortaöğretim/Önlisans KPSS için sorun teşkil etmez. Bundan sonraki ÖSYM sınavlarında güncellemeniz gerekir.

 33. tşk eder,m b,lginiz için peki oysm burosuna gidip resmimi yenileseemmi onu merak ettim yoksa o şekilde kalsamı bilginiz için tşk ederim

 34. Merhaba,
  Ben 22 Mayıs 2016 KPSS Lisans sınavına girdim ve 76 puan aldım.Her şey yolundayken sınav sonuçlarının açıklanması üzerinden 3 hafta sonra resmim geçerliliğini yitirdiği için -30 Eylül e kadar -zaman verilmiş olan ” memur alımı” için yapılan başvurulara kayıt yapamıyorum.
  Konuyla ilgili ösym merkezleri ve başvuru merkezleri olmak üzere Ankara Ösym dahil her yer ile yüz yüze görüşüp dilekçemi de iletmeme rağmen ,bana bugün itibariyle zamanın geçmiş olduğunu bu yüzden işlemimin yapılamayabileceğini belirttiler.
  Daha öncesinde hiç bir yerden zaman konusunda bir bilgilendirme yapılmamasına rağmen , bana dilekçemi alırken ; zamanın dolduğunun söylenmesi ve memur alımlarına başvuru yapamadığım için maduriyetimin giderilip giderilmeyeceği konusunda bir bilgi verilmemesi beni çok huzursuz ediyor.

  Ne yapacağımı bilemiyorum , öncesinde o kadar önlisans başvuru zamanında sıra bekleyip işimi yine halledemeyişime mi yanayım, ösym merkezlerinde beni doğru düzgün bilgilendirecek biri olmayışına mı yanayım yoksa bu işsiz durumda Ankara Ösym merkezine gidip yine de işimi halledemeyişime mi yanayım bilmiyorum.
  Başvursaydım olup olmayacağı konusunda bir umudum olmasa da , o kadar sınava girip bir başvuru yapamamak, hem de resim yüzünden.Cidden çok can sıkıcı.
  Allah sebep olanlara da hayatı zindan etsin demekten başka bir şey gelmiyor elimden …

  1. Merhaba Meltem Hanım,

   Siz yine de dilekçeyi indirip posta yoluyla belirtilen adrese yollayın. Bahsettikleri zaman dilimi, herhangi bie OSYM sınavı için belirtilen başvuru tarihleri. Ancak burada da yorumlarda göreceğiniz üzere başvuru tarihleri dışında dilekçe yollayıp resmini değiştirenler var.

   Ayrıca bunun için OSYM merkezine değil de Sınav Koordinatörlüğü olarak belirtilen okullara gidiniz. Merkezdekiler pek ilgilenmiyorlar.

   1. cevap lütfenn

 35. Fotograf geçerlilik surem kpss basvurdurktan bir gun sonra bitmis ve suan fotoğrafim yok osym gitsem suan yeniden güncellenir mi yada sinavda bir sorun çıkar mi

 36. hocan 2017 ygs ye giricem ve fotoğraf sürsi 50 ay ancak bu süre dolmamasına rağman fotoğrafım ais te görünmüyor ne yapmalıyım yani genel bir durum mu bu yoksa sadece bende mi var

  1. ÖSYM’yi arayıp durumunuzu sordunuz mu?

   1. hayır
    şu 444 lü numara di öi ais teki

    1. Evet 444 6796 numarasını kastediyorum. Ulaşamazsanız bulunduğunuz ildeki ÖSYM koordinatörlüğüne gidin.

    2. Aslı bu genel bi durum hiçkimsenin fotoğrafı görünmüyor.

 37. arkadaşlar ösym fotoğrafı mı değiştirmek amacım aöfmeye kayıt oldum orda ki yetkili kişi fotoğrafımın bana benzemediğini ve ilerde sorun çıkabileceğini söyledi okula gidip değiştire bilirsin dedi bur da ki yazıyı okudum daha farklı söylüyor ne yapabilirim ?

 38. Fotoğraf geçerlilik surem kpss ye baş vurduktan bir gün sonra bitmiş ve ais fotoğrafïm gözükmüyor sinavda bir sorun yasarmıyım birde simdi ösym gitsem güncelleme yaparlarmı lutfen cevap verirmisiniz

 39. Fotograf geçerlilik surem kpss basvurdurktan bir gun sonra bitmis ve suan fotoğrafim yok osym gitsem suan yeniden güncellenir mi yada sinavda bir sorun çıkar mi

 40. Kpss din hizmetleri alan bilgi sınavına gireceğim sistemde fotoğrafım yok ankaraya mi dilekce göndermek gerekiyor yoksa bulunduğum ilin sınav koordinat merkezine mi gitm gerekir. Başvuru yapamadım kpss dhbt 2016 sınavı icin lütfen acillll cevap yazın

  1. Dilekçeyi doldurup yazıda belirtilen adrese gönderiniz APS ile.

 41. Lütfen yardımcı olur musunuz

 42. Merhabalar,
  Fotoğraf geçerlilik sürem dolmuştu. 2016 Sayıştay sınavı için koordinatörlükten başvurumu yaptım. Ancak aday işlemleri sisteminde fotoğrafım gözükmüyor ancak başvurularım kısmında görebiliyorum. Bir sıkıntı olabilir mi?

 43. merhabalar yardımınıza ihtiyacım var..ben kpss önlisans sınavına başvuru yaptım.farkında olmadan bi hata yaptım resmim başvuru yaparken geçerlilik sürecinin dolmasına bi 20 gün daha vardı ben görevliye resmimide güncellesem oluyomu dedim olur çekelim dedi ve bende bilmediğim için güncelledim resmimi fakat resmim engellenmiş ösym aday sayfamda.ben şimdi napıcam bilmiyorum görevlide başvuru yaparken uyarmadı.sınavda 16 ekime alındı.başvurumda resmim duruyo aday sayfamda resmim yok.sınavım iptalmı oldu?yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. lütfen yardımınıza ihtiyacım var ne yapmam gerekiyo şimdiden teşekür ederim

   1. Merhaba,

    Eski resim ve yeni resim arasında açıklık-kapalılık gibi bir farklılık yoksa bir problem çıkmaz. Yeni resmin görünmemesi birçok kişide var. Resminiz çekildiyse endişe etmenize gerek yok. Sistemsel bir hatadan dolayı görünmüyordur.

    1. çok teşekür ederim…soğolun

 44. Merhaba. geçen sene ygs fotografım da saçlarım kısaydı ve henüz fotografın geçerlilik süresi dolmadı. şuan saçlarım bayagı bi degişiklik gösterdi uzun ve kabarık duruyor. sizce degiştirmeli miyim?

 45. hocam kpss ortaögretim başvurumu yabtım. din hizmetleri alan bilgi sınavına gireceğim fotoğrafım gorunmuyor basvuruyu nereye yabmam gerekiyor tam adres verebılırmısınz. yardımcı olursanız seviniğrim

 46. ÖSYM ye dilekcemi yazdim onaylandi buroya gidip fotoğraf degisikligimi de yaptım. Ancak suan ais’ e girdiğimde fotoğrafim gözükmüyor? Büroya gideli 3 hafta oldu.

 47. Merhabalar,
  Fotoğraf geçerlilik sürem dolmuştu. 2016 kpss dhbt sınavına başvurumu yaptım. Ancak aday işlemleri sisteminde fotoğrafım gözükmüyor ancak başvurularım kısmında görebiliyorum. Bir sıkıntı olabilir mi? Osym bürosun da başvuru mu yaptım .osym görevlisi fotoğrafı mi çekmiş ti ama.
  Son olarak tercihte sıkıntı yaşar miyim

 48. Hocam ben yurtdisindna başvurdum kpss ye ancak din hizmetlerine de başvuracağım yine fotoğrafım yok. Bugün yurtdışından geldim dilekçe göndermek için vaktim yok direk ösym bürosuna gitsem değiştirirler mi?

  1. Tabii değiştirirler. 3 Ekim olmadan değiştiriniz.

 49. Merhabalar
  Ben geçen sene kapandim nüfus cüzdanındaki resmimi değiştirdim osym resmimi degistirmek icin dilekce gönderdim vesikalikla birlikte 21 eylülde gonderdim 22 sinde teslim olmus resmimi kaldirmislar fakat gönderdigim resim koyulmamis beklemem mi gerekiyor yoksa resim kabul edilmedi osym binasina gidip sormalimiyim?

  1. benim neden değişmedi acaba. sisteme girince mevcut fotoğrafım görünmüyor zaten kaç gündür.. sistem ile alakalı bir sorunmu var acaba anlamadım. telefona sms filanda gelmedi. ösym bürosuna gideceğim.

 50. dilekçemi yazıp gönderdim fakat telefona mesaj filan gelmedi.. ne kadar sürede mesaj gelir?

 51. Çok teşekkürler.Çok açıklayıcı olmus

 52. Hocam sınavyeri için giriş yaptim yenı gördüm fotoğraf süresi dolmuş diye degstrme şansım varmı ? Ne yapacağım 🙁

  1. Sınava girerken sıkıntı olmaz bir daha sınava başvurduğunuzda fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz iyi günler başarılar

 53. fotomun güncelliği bitti değiştirmeye gittim değiştirmek için herhangi bir sınava girmek lazım dedi önümüzde sınavda yok bende girmek istemiyorum zaten çıkış yolu nedir

 54. tercihler başladığında ne yapacağım

  1. hakan bey fotoğrafınızın güncel olması sadece herhangi bir sınava başvurmak için önemli. sınav giriş ya da tercih için fotoğrafınızın güncel olması önemli değil

 55. 16 Ekimde KPSS sınavım var ben şuan kapalıyım ve ösym fotoğrafım açık. Dilekçe gönderemiyorum çünkü şehir dışında okuyorum ikametgahımıda okuduğum şehire aldırmamıştım. Ösym fotoğrafımı değiştirmek istiyorum Ales sınavına girmeyeceğim halde alese başvuru yaptığımda mı değiştirilebilir fotoğrafım , başka bir yol yok mu ?

  1. maalesef başka yol yok ya sınava açık gireceksiniz ya da bi sınava başvuru yapıp değiştireceksiniz. eğer açık girmeye karar verirseniz kimlikteki fotoğraf ile ösym deki fotoğrafın aynı/benzer olmasına dikkat edin

 56. ÖSYM Fotoğraf dilekçesi için ÖSYM’ye her hangi bir ödeme yapılıyor mu?
  Ödeme yapanınız varsa bilgi verir mi acaba?

 57. Benim ismim Duygu Abalı ben ösym ye açık bir fotograf koymustum şimdi kapandım fotografımı değiştirmek istiyorum dilekçeyi nereye nasıl yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim .

  1. Duygu hanım ösym nin bir sınavına başvurup sınav başvuru döneminde yazıda anlatılan şekilde dilekçeyi ösym ye göndermeniz gerekiyor

 58. Ales başvuru surecinde bahsedilen dilekçeyi,nüfus cuzdan örneği ve güncel fotoğrafimi osym ye gönderdim . sayfada aynı fotoğrafım duruyor ve gördüğüm tek farklı şey eski foto mun altındaki ‘fotoğrafınızın geçerlilik süresi dolmuştur’ yazısı.osym burosuyla konuştum fotoğrafınızı değiştirin şeklinde bir sms alırsınız belirtilen tarihte gelir degistirirsiniz şu an birşey yapamayız dediler. Fakat ne sms ne mail ne dilekçeye cevap geldi. Sınav süresi de geçti. Osym yi arıyorum 10 gündür cevap verilmiyor. Ne yapmam lazım sizce???

  1. Ösym den mesaj gelmeden bişey yapamazlar

 59. Merhabalar iyi günler diliyorum.
  Kpss ortaöğretim sınavına başvuru yaptığım zaman fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmamıştı.Ama iki gün önce tekrar giriş yaptığımda siteye fotoğrafımın geçerlilik süreci dolmuş.Sınav ise 23 kasım’da.Bunun için ösym ye gidip fotograf değiştirmem gerekiyor mu ? Yoksa değiştirmediğim taktirde sınava girişim iptal olur mu?

  1. Sınava girmenizde bi sıkıntı yok

 60. Kpss ortaöğretim sinavina gireceğim kapandigim için ösym fotografini değiştirmek istiyorum ama herhengi bir okulda rehberlikciye sorduğumda buna gerek yok senin fotografla ilgili sıkıntın yok dedi sinav zamani yanina fotoğraf alirsin nufus kayit örneği alirsin sorun olursa sinavda onlar alir Ankaraya gonderirler dedi benim dilekce göndermeme gerek var mi yoksa sinav zamani fotoğraf ve nufus kayit ornegini mi gotureyim

  1. Şimdi zaten fotoğrafınızı değiştirmeniz imkansız. Ancak sınav başvuru sürecinde fotoğrafınızı göndermeniz lazım. Sınava nufus kayıt örneği ile girmeniz konusunda bir şey diyemem. O konuda bilgim yok

 61. pss ortaöğretim sinavina gireceğim kapandigim için ösym fotografini değiştirmek istiyorum ama herhengi bir okulda rehberlikciye sorduğumda buna gerek yok senin fotografla ilgili sıkıntın yok dedi sinav zamani yanina fotoğraf alirsin nufus kayit örneği alirsin sorun olursa sinavda onlar alir Ankaraya gonderirler dedi benim dilekce göndermeme gerek var mi yoksa sinav zamani fotoğraf ve nufus kayit ornegini mi gotureyim

 62. resim değişikliği için illa dilekçe göndermek mi gerekiyor bir ösym merkezine gitsek olur mu acilll cevap

  1. İlla dilekçe göndermeniz lazım. Ancak dilekçeyi başvurduğunuz sınav süreci içinde göndermeye önem gösterin

 63. Merhaba, saçlarım şu anda epey kısa ve farklı bir renkte. Sınava yaklaşık iki hafta kaldı. Ösym’deki fotoğrafımdan çok farklı görünüyorum. Hemen şimdi bir dilekçe gönderirsem değişim olur mu?

  1. Şimdi zaten dilekçe gönderemezsiniz yukarda yazıda da belirttiğimiz gibi dilekçeler başvurduğunuz sınavın sınav başvuru sürecinde gönderilmelidir. Size tavsiyem saçlarınızı nüfus cüzdanınızdaki fotoğrafınızda olan renge boyatın

 64. Hocam Merhabalar,
  Kısmetse YGS sınavına gireceğim ama fotoğrafımın geçerlilik tarihi 12.03.2017(Sına tarihiyle aynı). Bir sorun olur mu?

 65. Merhaba bende kapandığım için sınav başvuru sürecinde fotoğrafımı değiştireceğim ama bir sorum var bu dilekçeyi doldururken el yazısı mı yoksa bilgisayar yazısı mı olmalı ?

 66. Bu dilekçeyi kendimiz çıktısını alıp el yazısı(el yazısından kastım bilgisayar yazısı olmayan) ile doldurabiliriz demi dilekçeyi illa ösym başvuru merkezlerinden almamız gerekmiyor demi?

  1. Evet tabii ki. Kendiniz çıktı alıp, doldurun ve belirtilen adrese gönderin.

 67. Merhaba ben haftaya kpss ortaöğretim sınavına gireceğim sınavdan sonra kapanmayı düşünüyorum sınavım geçerli sayılır mı acil cevap bekliyorum ne yapmam gerekiyor

 68. Merhaba,
  Ben kpss başvuru sonrası kapandım geçen hafta dilekçe yazdım ama bir cevap gelmedi ben şimdi sınava girerken sorun çıkar mı? Onaylanıp onaylanmadığını nasıl anlayacağım.
  Teşekküler.

 69. Merhaba,
  Ben bu sene ygs ye girecem benim ösym deki fotonun süresi 11.03.2017 sınav ise 12’de sıkıntı olurmu acaba?

 70. merhabalar ben kpss önlisans sınavına girdim sonuçlar açıklandı fakat bende de fotografın güncellenmesi gerektiğine dair bi ibare var bahsettiğiniz uygulamayı yapmak için gec mi kaldım yani herhangi bi sorun yaşamadım güncelleme yapmazsam tercih sürecini göremez miyim tercih yapamaz mıyım?

 71. Merhabalar, ben 1yil mezuna kaldim ve gecen yil cektirdigim osym fotografimdan cok rahatsizim. cunku yuzum gozum asiri şiş ve golgeli cikmis. Universite belgelerimde bu fotografimin olmasini kesinlikle istemiyorum. Bu konuda dilekce gonderip, degisim talebinde bulunsam kabul ederler mi? yoksa bosuna ugrasmayim.

 72. Mesaj ortalama kaç günde geliyor arkadaslar?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir