ÖSYM’DE FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

632.993 okunma
ÖSYM
Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Sınavlar yaklaşıyor hatta bazıları başvuru aşamasında. Eğer ÖSYM ile hala bağınızı koparmadıysanız en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. Bu yüzden hiç üşenmedim taa ÖSYM Merkezi‘ne gidip sizin için konuyu araştırdım. Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir. Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır. Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nizde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz. İkinci durum ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir. Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır. Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir. Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE (SAĞ TIKLA FARKLI KAYDET)

ÖSYM dilekçeFotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama sol tarafta gördüğünüz dilekçeyi doldurmak. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp anlatacağım.

1 Nüfus cüzdanınızdaki kimlik bilgilerinizi yazacağınız yer.

Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Bu bölgeye ise başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız. Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır. Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte YDS sınavı var ancak siz YDS’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

Evrak Referans Numarası
Evrak Referans Numarası

Telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5 Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.
Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

sinav-basvuru-merkezi

Son güncelleme: 28.05.2017

1.377 Yorum Var

 1. Hamza Bey e-ygs sinavina basvuracagim. son basvuru tarihi 12 ekim. osymdeki fotografimi değiştirmek istiyorum tesettur nedeniyle. simdi benim basvuru yapip dilekce mi yollamam gerekiyor? yoksa direk osym merkezine giderek halledebilir miyim? cevaplarsaniz cok mutlu olurum

  1. Dilekçe ile değiştirmeniz lazım. Ösym merkezinden sadece güncel olmayan ais fotoğrafları değiştirebilir.

   1. hamza bey fotografın biyometrik olması sorun teşgil edermi bu konuda hiçbir ilgi yok

    1. umut bey yönetmelikte vesikalık olacağı yazıyor sorun teşkil edebilir.

 2. Merhaba. benim ais fotoğrafımın güncel tarihi dolduğundan dolayı fotoğrafımın değişmesi gerekiyor. Bunun için bulunduğum ildeki ösym merkezine mi gitmem gerekiyor yoksa yukarıda bahsettiğiniz dilekçe ile ösym genel merkezinemi başvurmam gerekiyor. Acil cevaplarsanız çok seviniriç. Teşekkür ederim

 3. merhaba. önce dilekçe yazıp talebimiz kabul edildikten sonra da kayıt mı yapıyoruz?

  1. Önce başvuruyu yapıp sonra dilekçeyi göndermeniz lazım.

  2. Ancak fotoğrafınız sadece güncel olmadığı için değişiklik yapmak istiyorsanız ösym merkezine gidip başvuru yaparken fotoğrafınızı güncelliyorlar

 4. Ösym de fotoğrafımın geçerlilik süresi dolduğu için ales e başvuru yapamadım. ösym merkezine gidip fotoğrafımın değişmesini isteyeceğim ve başvurumu yaptıracağım. ancak kimliğim bulunduğum ilden başka bir yerde kaldı. ehliyet ile bu işleri halledebilir miyim acaba. acil cevap yazarsanız sevinirim

  1. Ehliyetle de olabilir diye biliyorum zaten webcam dan çekiyorlar fotoyu sistemde bilgileriniz zaten görünüyor. Sıkıntı olacağını sanmıyorum.

 5. Merhaba ben lise mezunuyum ösym fotoğrafımın değişmesi için dilekçe vermek için e-yds ye basvurabilir miyim ? Sadece dilekçe verebilmek adına

  1. Tabi başvurabilirsiniz

 6. Merhaba ales başvuru için son gün yarın ve benim fotoğrafımın özel sebeplerden dolayı değişmesi gerekiyor. Sınava basvurumu yaptıktan sonra dilekçeyi göndersem herhangi bir sorun olur mu? Yoksa sınava başvuru yaptığım hali ile mi sınav giriş kağıdında yer alıcak?

 7. Merhaba Hamza Bey, bende bazı nedenlerden dolayı fotoğraf değişikliğine gideceğim. Gönderilecekler arasında genel dilekçe, nüfus cüzdanı örneği ve 2 adet güncel çektirilmiş resim mi olması gerekiyor? Bir de dilekçenin el yazısıyla yazılma gibi bir zorunluluğu var mı? Şimdiden teşekkürler 🙂

 8. Merhabalar. Ben mezun öğrenciyim. Kapalıydım. Ama simdi açıldım. Üniversiteyi kazanırsam üniversitedeki resmim ve öğrenci kartındaki resmim ösym ‘ninkiyle aynı mı olacak yoksa yenilenecek mi
  Cevaplarsanız sevinirim:))

  1. Merhaba ben de sınav döneminde kapalıydım ama şimdi açığım ve evet öğrenci kartında ösym deki kapalı fotoğrafım var. Şimdi değiştirme talebinde bulunmak istiyorum. Belgedeki sınav adı ve sınav dönemi kısmına ne yazacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

 9. ÖSYM fotoğraf geçerlilik süresi doldu,illa ösym’in başvuru sürecinde olan bir sınavına mi başvurup da degistirebilirim yoksa başvuru merkezinden değiştirebilir miyim ?

 10. iyi günler ÖSYM sayfasındaki fotoğrafımın süresi doldu fakat boşvurudan hariç tercih yapabiliyor muyum

  1. tercih yapabilirsiniz

 11. Merhaba ben üniversite 1 sınıf öğrencisiyim. Üniye ilk başladığımda açıktım. Şimdi kapandım. Öğrenci kartımı falan değiştirdim ösym ile şimdilik işim yok illa güncellemem gerekir mi?

  1. hemen değiştirmeniz gerekmez. ancak zamanı geldiğinde uğraşmamak için değiştirin derim.

 12. Lütfen cevap verin kafama çok takıldı…

  1. Harhangi bir ösym sınavına girmeyeceksen güncellemene gerek yok.

 13. benim fotoğrafın geçerlilik süresi dolduğu için değişiklik yapmam gerekiyor yine aynı şekilde ösym nin sitesinden form doldurup ösym vesikalık fotoğraf yollamam mı gerekiyor

  1. Fotoğrafınızı güncellemek için bir ösym sınavına başvurup ösym merkezine gidip fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz

 14. Merhaba ben yurt dışında çalışıyorum burdan fotoğrafı güncelleme şansım varmı ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Bu konuda bilgim yok ama elçilik aracılığı ile halledebileceğinizi sanıyorum

 15. Merhabalar;
  Benim merak ettiğim şey başvuru yaptığımız sınavın kodunu vesairesini yazıyoruz. ÖSYM başvurularında ücret sonradan yatırılıyor yani başvuruyu ücreti yatırıp tamamlamamız gerekir mi bunu merak ettim.Bir de sanırım onlar fotoğrafı kaldırıyorlar dilekçe ulaşınca ve biz gidip fotoğrafı yeniliyoruz bu durumda tamamlanmış başvurumuzun resmi değişince yeni resmimiz mi konulmuş oluyor? Doğru anladığımdan emin olmak istedim kusura bakmayın biraz endişeliyim.
  Çok teşekkürler şimdiden. Yazı için ayrıca teşekkür ederim.

 16. Mart 2018de fotografimin gercerlilik suresi doluyor ben su an osym merkezine gidip fotograf degisikligi yapabilir miyim yoksa gecerlilik süresinin dolmasini mi beklemeliyim?

  1. geçerlilik süresi dolduktan sonra fotoğrafınızı güncellemeniz daha kolay olacağından bence süresi dolduktan sonra yapın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir