ÖSYM’DE FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bu yazı 441.425 kez okunmuştur.

Sınavlar yaklaşıyor hatta bazıları başvuru aşamasında. Eğer ÖSYM ile hala bağınızı koparmadıysanız en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. Bu yüzden hiç üşenmedim taa ÖSYM Merkezi‘ne gidip sizin için konuyu araştırdım. Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir.

Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır. Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nizde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz.

İkincisi ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir. Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir. Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE (SAĞ TIKLA FARKLI KAYDET)

ÖSYM dilekçe

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama üstte gördüğünüz dilekçeyi doldurmak. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp anlatacağım.

1. Nüfus cüzdanınızdaki kimlik bilgilerinizi yazacağınız yer.

2. Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Evrak Referans Numarası
Evrak Referans Numarası

3. Bu bölgeye ise başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız. Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte YDS sınavı var ancak siz YDS’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım.

En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4. Telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5. Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6. Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.
Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz.

Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

sinav-basvuru-merkezi

Son güncelleme: 28.05.2017

1.716 Yorum Var

 1. Hamza Bey e-ygs sinavina basvuracagim. son basvuru tarihi 12 ekim. osymdeki fotografimi değiştirmek istiyorum tesettur nedeniyle. simdi benim basvuru yapip dilekce mi yollamam gerekiyor? yoksa direk osym merkezine giderek halledebilir miyim? cevaplarsaniz cok mutlu olurum

  1. Dilekçe ile değiştirmeniz lazım. Ösym merkezinden sadece güncel olmayan ais fotoğrafları değiştirebilir.

   1. hamza bey fotografın biyometrik olması sorun teşgil edermi bu konuda hiçbir ilgi yok

    1. umut bey yönetmelikte vesikalık olacağı yazıyor sorun teşkil edebilir.

 2. Merhaba. benim ais fotoğrafımın güncel tarihi dolduğundan dolayı fotoğrafımın değişmesi gerekiyor. Bunun için bulunduğum ildeki ösym merkezine mi gitmem gerekiyor yoksa yukarıda bahsettiğiniz dilekçe ile ösym genel merkezinemi başvurmam gerekiyor. Acil cevaplarsanız çok seviniriç. Teşekkür ederim

 3. merhaba. önce dilekçe yazıp talebimiz kabul edildikten sonra da kayıt mı yapıyoruz?

  1. Önce başvuruyu yapıp sonra dilekçeyi göndermeniz lazım.

  2. Ancak fotoğrafınız sadece güncel olmadığı için değişiklik yapmak istiyorsanız ösym merkezine gidip başvuru yaparken fotoğrafınızı güncelliyorlar

 4. Ösym de fotoğrafımın geçerlilik süresi dolduğu için ales e başvuru yapamadım. ösym merkezine gidip fotoğrafımın değişmesini isteyeceğim ve başvurumu yaptıracağım. ancak kimliğim bulunduğum ilden başka bir yerde kaldı. ehliyet ile bu işleri halledebilir miyim acaba. acil cevap yazarsanız sevinirim

  1. Ehliyetle de olabilir diye biliyorum zaten webcam dan çekiyorlar fotoyu sistemde bilgileriniz zaten görünüyor. Sıkıntı olacağını sanmıyorum.

 5. Merhaba ben lise mezunuyum ösym fotoğrafımın değişmesi için dilekçe vermek için e-yds ye basvurabilir miyim ? Sadece dilekçe verebilmek adına

  1. Tabi başvurabilirsiniz

 6. Merhaba ales başvuru için son gün yarın ve benim fotoğrafımın özel sebeplerden dolayı değişmesi gerekiyor. Sınava basvurumu yaptıktan sonra dilekçeyi göndersem herhangi bir sorun olur mu? Yoksa sınava başvuru yaptığım hali ile mi sınav giriş kağıdında yer alıcak?

 7. Merhaba Hamza Bey, bende bazı nedenlerden dolayı fotoğraf değişikliğine gideceğim. Gönderilecekler arasında genel dilekçe, nüfus cüzdanı örneği ve 2 adet güncel çektirilmiş resim mi olması gerekiyor? Bir de dilekçenin el yazısıyla yazılma gibi bir zorunluluğu var mı? Şimdiden teşekkürler 🙂

 8. Merhabalar. Ben mezun öğrenciyim. Kapalıydım. Ama simdi açıldım. Üniversiteyi kazanırsam üniversitedeki resmim ve öğrenci kartındaki resmim ösym ‘ninkiyle aynı mı olacak yoksa yenilenecek mi
  Cevaplarsanız sevinirim:))

  1. Merhaba ben de sınav döneminde kapalıydım ama şimdi açığım ve evet öğrenci kartında ösym deki kapalı fotoğrafım var. Şimdi değiştirme talebinde bulunmak istiyorum. Belgedeki sınav adı ve sınav dönemi kısmına ne yazacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

 9. ÖSYM fotoğraf geçerlilik süresi doldu,illa ösym’in başvuru sürecinde olan bir sınavına mi başvurup da degistirebilirim yoksa başvuru merkezinden değiştirebilir miyim ?

 10. iyi günler ÖSYM sayfasındaki fotoğrafımın süresi doldu fakat boşvurudan hariç tercih yapabiliyor muyum

  1. tercih yapabilirsiniz

 11. Merhaba ben üniversite 1 sınıf öğrencisiyim. Üniye ilk başladığımda açıktım. Şimdi kapandım. Öğrenci kartımı falan değiştirdim ösym ile şimdilik işim yok illa güncellemem gerekir mi?

  1. hemen değiştirmeniz gerekmez. ancak zamanı geldiğinde uğraşmamak için değiştirin derim.

 12. Lütfen cevap verin kafama çok takıldı…

  1. Harhangi bir ösym sınavına girmeyeceksen güncellemene gerek yok.

 13. benim fotoğrafın geçerlilik süresi dolduğu için değişiklik yapmam gerekiyor yine aynı şekilde ösym nin sitesinden form doldurup ösym vesikalık fotoğraf yollamam mı gerekiyor

  1. Fotoğrafınızı güncellemek için bir ösym sınavına başvurup ösym merkezine gidip fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz

 14. Merhaba ben yurt dışında çalışıyorum burdan fotoğrafı güncelleme şansım varmı ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Bu konuda bilgim yok ama elçilik aracılığı ile halledebileceğinizi sanıyorum

 15. Merhabalar;
  Benim merak ettiğim şey başvuru yaptığımız sınavın kodunu vesairesini yazıyoruz. ÖSYM başvurularında ücret sonradan yatırılıyor yani başvuruyu ücreti yatırıp tamamlamamız gerekir mi bunu merak ettim.Bir de sanırım onlar fotoğrafı kaldırıyorlar dilekçe ulaşınca ve biz gidip fotoğrafı yeniliyoruz bu durumda tamamlanmış başvurumuzun resmi değişince yeni resmimiz mi konulmuş oluyor? Doğru anladığımdan emin olmak istedim kusura bakmayın biraz endişeliyim.
  Çok teşekkürler şimdiden. Yazı için ayrıca teşekkür ederim.

 16. Mart 2018de fotografimin gercerlilik suresi doluyor ben su an osym merkezine gidip fotograf degisikligi yapabilir miyim yoksa gecerlilik süresinin dolmasini mi beklemeliyim?

  1. geçerlilik süresi dolduktan sonra fotoğrafınızı güncellemeniz daha kolay olacağından bence süresi dolduktan sonra yapın.

 17. Merhaba kpss tercihleri 10-21 mayısta bu süre içinde fotografın geçerliliği bitmiş olacak ancak yetismezse diye endişelendiriyorum martta gerlcerliligi bittiği zaman yani herhangi bir sınav başvurusu yokken osym merkezinden başvuru yapabilir miyim yoksa dilekçe mi yollamam gerekiyor?

  1. Suna hanım fotoğrafın geçerliliği tercihlerle değil sınavla alakalı bir durum. Bundan dolayı tercihlerinizi yaparken bir sıkıntı olmaz

 18. Ben nüfus müdürlüğüne gittim ve nüfus belgesi istedim( ösym fotoğraf değişikliği için istediğimi belirterek) fakat görevli bana bu sebepten dolayı nüfus belgesi verilmediğini söyledi,ve alamadım .Ne yapmalıyım?

  1. Muhtarınızdan alabilirsiniz. Ancak orda memurun böyle bir inisiyatif hakkı var mı bilmiyorum.

 19. Merhaba ben yks sinavina girecegim fotografimi degismem gerek osym diekceye ne zaman donus yapar ve pttden nasil gonderecegim

  1. Fotoğrafınızı değiştirmeniz için başvuru tarihinde başvurunuzu yapıp dilekçenizi göndermeniz lazım. Dilekçeye en kısa zamanda cevap gelir başvuru tarihleri içinde. Yazıda belirttiğim belgeleri iadeli taahhütlü posta ile PTT’den yazının sonunda verdiğim ösym adresine göndermeniz lazım.

   1. Başvuru ücretini yatirdiktan sonra mi göndermem gerek ve sınav dönemine ne yazmalıyım bi de nedenini yazdığım yere resmi bi dil ile yazmam gerekiyor değil talep ederim gibi birde evrak referans numarası sürekli değişiyor bu herhangi bi sorun teşkil eder mi

    1. Başvurunuzu yapmanız yeterli ücreti yatırmanıza gerek yok.sınav dönemi yılda iki kere yapılan sınavlar için (yds, ales) geçerli. Sizin o bölümü doldurmanıza gerek yok. Tabi gönderdiğiniz dilekçe düzgün ve anlaşılır vie dille yazılmalı. Dilekçeyi göndereceğiniz zaman yazdığınız referans numarası daha sonra değişse bile dilekçenizle alakalı bu noktada bir sıkıntı olmaz

     1. Teşekkür ederim aklımda çokça soru var kapandigimdan dolayı değiştirmek istiyorum ösym yı aradım ondan da bilgi aldım açıkçası tedirginim bi kaç soru daha sormak istiyorum gönderdiğim zarfın üzerine kendi bilgilerim ve sizin verdiğiniz bilgiler dışında herhangi bi şey yazmam gerekmiyor değil mi çarşamba günü başvuru başlıyor mesela ben basvuru yaptım parayı da yatırdım ondan sonra gönderdiğim zaman herhangi bi sorun olmaz değil mi zarfın ne renk olduğunun da bi önemi yok değil mi

     2. Söylediğim belgeler dışında başka bir belgeye ihtiyaç yok yazıda belirttiğim şeyleri zarfa koymanız yeterli. Postayı iadeli taahhütlü posta ile göndereceğiniz için zarf idaeli taahhütlü posta zarfı olmalı kırtasiyelerden bulabilirisiniz. Dilekçeyi gönderdikten sonra ya telefonunuza mesaj gelir ya da ais deki fotoğrafınız kaldırılır.her iki durumda da ösym merkezine gidip fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz.

 20. Nasıl yani dilekçeyi gönderdikten sonra tekrar osym bürosuna mi gitmem gerekiyor

  1. Evet gidip ordan değiştirmenizi istiyorlar. Ancak bazen ösym kendi de değiştiriyor.

   1. Anladım teşekkür ederim

    1. Rica ederim

 21. hocam direk osym başvuru merkezine gıdıp fotoğrafımı değiştirebilir miyim yoksa oncesınde bişeyler yapmam gerekiyor mu

  1. Eğer fotoğrafınızın güncelliği dolduysa ösym merkezine gitmeniz yeterli.

 22. Merhaba benim de galiba fotoğrafımın süresi dolmuş.bunun için herhangi bir lise yardımcı olur mu yoksa illaki ösym ye mi gitmeliyim ?

  1. Ösym merkezi olan liselerden halledebilirsiniz. Ama unutmayın başvuru süreci içinde girmeniz lâzım

 23. Çok teşekkür ederim

  1. Rica ederim

 24. Yks sınav başvuruları 1 martta başlıyor. Dilekçeyi 1 marttan sonra mi göndermeliyim başvurumu yaptıktan sonra

  1. Başvuruyu yaptıktan sonra dilekçe yollamanız lazım

 25. Nüfus cüzdanı örneği derken nüfus kayıt örneği mi demek istediniz

  1. Evet aynen

 26. Merhaba göndereceğim zarfın boyutunun bi önemi var mi ben kirtasiyeden iadeli taahutlu zarf sordum da onu ptt den gönderiyorlar dedi

  1. Zarfın boyutu bildiğim kadarıyla standart zaten. Ptt den gönderiyorlar ama ptt size zarfı vermez sizin almanız lazım.

   1. Zarfı ben aldım zaten ama iadeli taahütlü olarak ptt ayrı bi zarfa koyuyormuş sanırım

 27. Merhaba benim fotoğrafımın geçerlilik tarihi 09.03.2018 ben yks sınavına başvuru yapicam bu tarihten önce yani Şubat’ın birinde degistirmek istesem dilekçe göndermem gerekir mi.yada ÖSYM merkezinde başvuru yaparken onlar günceller mi?Acilll lütfen

  1. Yks başvuru süresi içinde ösym merkezine gidip başvuru yapın orda fotoğrafınızı güncelleyecekler.

 28. sınav başvuru süreleri dışında fotoğraf güncellenemiyor mu acaba ösym başvuru merkezlerinden ?

  1. Maalesef furkan bey başvuru süreci dışında güncelleme yapamazsınız.

 29. Merhabalar hocam ben YKS basvurucam fakat guncel fotoğrafimin süresi geçmiş lakin işim geregi gemide calistigimdan herhangi bir ÖSYM merkezine gitme imkanim yok bu fotoğraf değiştirme işini internet uzerinde yapamaz miyim? Cvplarsaniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  1. Emre bey durumunuz hakkında ne yapılabilir bilgim yok. Ösym yi arayıp konuşun. Çünkü özel bir durum.

 30. Nüfus cüzdanı örneği olmasa olmuyor mu? Bir de benim yeni çipli kimliğim var onun nüfus cüzdanı örneğini nasıl alabilirim

  1. Esra hanım nüfus cüzdanı örneğinden kasıt nüfus kayıt örneği. Ösym’nin istediği belgeler arasında. Muhtardan alabilirsiniz.

 31. Dilekçede açıklama kismina kapandigimdan dolayı fotoğrafımın değiştirilmesini istiyorum.Gereginin yapılmasını arz ederim yazmam yeterli mi

 32. Dilekçeyi kendi elimizle yazmamız gerekiyor değil mi

  1. Aynen ayşegül hanım öyle yazmanız yeterli olur. Siz zarfı alıp gidin ptt ye . Kendi el yazınızla yazmanız lazım dilekçeyi.

 33. Biliyorum çok soru soruyorum ama tedirginim gereğinin yapılmasını arz ederim cümlesi üst kısımda yer alıyor tekrar yazarsam sorun olur mu bi de bu dilekçeye kaç gün içinde dönüş sağlarlar basvuru süreci bittikten sonra dönüş sağlarsa ben osym bürosuna gittigim zaman herhangi bi sorun çıkarırlar mi

 34. Merhaba bugün ösym başvuru yapıp ücreti yatırdım ve fotoğraf değişikliği evrakları ösym ye gönderdim işlemlerin aynı gün olması bir sorun oluşturur mu? Fotoğraf değiştirme tarihi başvuru sürecinden sonra mı gerçekleşecek ve fotoğraf iptal edilirse başvuruda herhangi bir sorun oluşturur mu bize kesin dönüş yaparlar mı?

  1. Osym yi arayıp sormuştum yoğunluğa göre değişebiliyormuş başvuru süresi içinde de dönebilirmiş daha sonra da

   1. Evet ama başvuru süresi sonrasında bile dönseler sizin başvurunuz yine de kabul olur.

    1. Kısıtlama var mi peki mesela başvuru yaptıktan sonra kaç gün içinde dilekçenin gönderilmesi gerek

     1. Kısıtlama yok sadece başvuruyu yapıp sonra dilekçeyi göndermeniz gerekiyor. Ancak mn hızlı şekilde göndermekte fayda var.

  2. Ösym yoğunluğa göre size dönüş yapacaktır. İşlemlerin aynı gün olması bir sıkıntı doğurmaz. Başvuru sürecinden sonra bile dönüş yapsalar bu başvurunuzu etkilemez. Yani başvurunuz iptal olmaz. Size sms yafa eposta yoluyla kesin dönüş yaparlar.

   1. Çok teşekkür ederim

 35. Merhabalar, yarın dilekçe çıktısı almaya gideceğim de parantez içindeki imza yazısını silmemiz gerekir mi, yoksa imzayı o yazının altına mı atacağım? Bir de dilekçe A4 ve renksiz mi olmalı?

  1. Dilekçe çıktısını aynen bir değişiklik yapmadan alın. Genel amaçlı dilekçe A4 ve beyaz olmalı.

   1. Anladım, cevabınız için çok teşekkür ederim.

    1. Rica ederim

 36. Bende kapandım ve ösym de acık kimlikte kapalı foto m var ve ben yks
  Sınavına girecem ama ondan önce msü
  sınavına da girip kendimi sınavda görmek istiyorum ama benim şimdi yks icin yapacagım fotograf degişikligi msü icin de gecerli olur mu cunkü msü icin böyle bir talepte bulunmamıştım

  1. Bir sıkıntı oluşturmaz siz dilekçenizi gönderin.

 37. Ücreti yatirdiktan sonra göndersem bi sıkıntı olur mu

  1. Bir sıkıntı olmaz ayşegül hanım

 38. Adres kısmına ösym başkanlığı 06800 Bilkent Ankara yazsam yeterli mi yoksa ayrıntılı mı yazmaliyim

  1. Yeterli olur zaten Ösym’nin resmi sitesinde verdiği adres.

   1. Ama ayrıntılı adresi de vermiş

    1. Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No: 1 06800 Bilkent / ANKARA bunu da yazabilirsiniz. İkisi de aynı adres. Ancak bir şey fark etmez.

     1. Bunu yazdigim zaman osym baskanligi yazmam gerek yine degil mi

     2. Yazabilirsiniz bir şey fark etmez.

 39. yeni kimliğe başvurduğumuz zaman kimlik gelene kadar verdikleri onaylı kağıt kabul olur

  1. Geçerli olur tabi ki

 40. Merhaba hamza bey benim fotoğrafın son süresi 11 mart bazıları başvuru yap paranı öde fotoğraf değiştirme diyor bi sorun çıkmaz diyorlar ne yapmam gerek yardım edin

  1. Nil hanım 11 marta kadar mevcut fotoğrafınızla başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bir sorun çıkmaz. Ancak şöyle bir durum var. Eğer 11-21 Mart tarihleri arasında ösym bürosuna gidip başvuru yaparsanız fotoğrafınızı da güncellemiş olursunuz ve 5 yıl kafanız rahat olur.

 41. Hamza bey Ösym bürosuna kendim gitmesem evrakları versem başka biri benim yerime değiştirebilir mi fotoğrafımı

  1. Ösym bürosuna sizin gitmeniz lazım çünkü fotoğrafınızı webcam den çekip güncelleyecekler.

 42. Ben açiktinve şuan kapandm acaba ösymdeki fotoğraf sorun olur mu? Hocamıs bisey olmaz diyor yine de aklımda soru kaldı cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Aslında sorun olur ya da olmaz demek zor. Çünkü bu tamamen sınava girdiğiniz okuldaki görevlilere bağlı. Ancak buraya yorum yapan arkadaşlardan biliyoruz. Eğer sınav giriş belgesi ile kimliğinizdeki bilgileriniz uyuşuyorsa ve kimlik ya da sınav giriş belgesindeki fotoğrafınıza benziyorsanız sorun olmuyor diyen birçok sınava girmiş okuyucumuz oldu . Ancak bir kafada soru işareti kalmasın ve garanti olsun diye fotoğraf değişikliğini öneriyoruz.

 43. Hamza bey 11 martta fotoğraf sürem bitiyor başvuru yapacam bi sorun olmaz dediniz peki üniversite kazandığımda herhangi bi sorun olur mu lütfen cevaplarsanız sevinirim çok Tşk ederim

  1. 11 marta kadar başvuru yaparsanız bi sıkıntı olmaz. Tercih döneminde sıkıntı olur mu o konuda tam bir bilgim yok. En garanti 11 marttan sonra başvurunuzu yapmanız.

 44. iyi günler ben şu an kapalıyım kimliğimde ve sınav giriş belgemde açık halim var bu durumda fotoğraf konusunda bi sıkıntı çıkarmı

 45. Ben yks ye giricem sınav ismi yerine yks yazicam ama dönemi kısmına ne yazicam?

  1. Dönemi kısmına bir şey yazmanıza gerek Yok.

 46. Hamza Bey dilekceyi ve diger gerekli seyleri zarfa koyduktan sonra zafin ustune ne yazmamis gerekiyor

  1. Evraklarınızı iadeli taahhütlü posta ile göndereksiniz. İadeli taahhütlü posta zarfı büyük sarı bir zarf. Arkasında doldurmanız gereken yerleri göreceksiniz. Eğer zarfın arka yüzünü doldurduktan sonra hala kafanızda soru işareti kalırsa ptt de gönderim yaparken görevli memurdan yardım alabilirsiniz.

   1. Cok tesekkur ederim

    1. Rica ederim

 47. kimliğimde ve ÖSYM belgmde açık halim var şu an kapalıyım fotoğrafımı değiştirmeme gerek var mı

  1. Ösym de ya da kimlikteki fotoğrafınızla sınav günü haliniz uyuşunca sıkıntı olmuyor. Ancak sizin durumunuzda ösym ve kimlik fotoğrafınız açık siz ise kapalısınız. İkisinden herhangi birindeki fotoğraf kapalı olsa yine sorun yaşamazsınız. Mevcut durumda ise yüksek ihtimal sorun çıkar. Bence yapmanız gereken ya en garanti yol Ösym ye yazıda anlattığım şekilde dilekçe gönderin ya da kimlik fotoğrafınızı değiştirin.

   1. Hamza bey peki dilekçeyi gönderdikten sonra ÖSYM merkezine gitmek zorunlu mu

    1. Ösym dilekçenize dönüş yapacak mevcut fotoğrafınızı sistemden kaldıracak sonra ÖSYM merkezine gidip fotoğrafınızı değiştireceksiniz.

     1. hamza bey peki kimliğide değiştirmem gerekir mi üstteki yazınızda ikisi farklı olursa sıkıntı çıkabilir yazmışsın

     2. Şöyle bir durum var normalde kimlik ve sınav giriş belgesinin kimlik bilgileri ve fotoğrafının uyuşması gerekiyor. Ancak sınav görevlileri kapıdaki görevliler sizinle sadece bir belgedeki fotoğrafın uyuşmasını genelde kabul ediyor. Sınav giriş belgesindeki fotoğrafınız kapalı ise sizde kapalı iseniz bir sıkıntı çıkmaz. Kimlik sadece sınav giriş belgesindeki bilgileri doğrulamak için kullanılıyor.

     3. hamza bey peki üniversiteye girişte ÖSYM ye gönderdiğimiz fotoğraf mı konulacak yoksa ÖSYM merkezinde çekilen fotoğraf mı

     4. Ösym merkezinde çekilen fotoğrafınız konulur.

 48. Mehaba ben 2014 mezunuyum o seneye ait fotografımın geçerlilik tarihi 10.03.2018 başvurumu bu fotoğrafla yapsam bir sorun olur mu acaba ??

  1. Bir sıkıntı olmaz başvurunuzu 10 marta kadar yapabilirsiniz. Ancak 10 marttan sonra fotoğrafınız güncelliğini kaybedeceğinden başvuru yapmak için ösym merkezlerinden birine gitmeniz lazım.

 49. Merhabalar sayın hocam ben kpss gircem bazı kurumlar Yds puanı istiyor ben 2014 senesınde girmiştim o puanımı hala kullanabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Şule hanım 2016 da YÖK’ün çıkardığı karar ile KPDS, ÜDS, YDS ve eYDS sınavlarının geçerlilik süresi 5 yıl oldu. Yani YDS ye 2014 güz dönemi girdiyseniz 2019 güz dönemi YDS sınavına kadar YDS puanınız geçerlidir.

 50. merhaba ben ilkbahar alese gireceğim fotoğrafımın süresi dolmuş ve başvurular 7 sinde başlıyor.önce başvuru yapıp sonra parayı yatırıp mı ösym merkezine gitmem gerek bu 3 olayın sırası nasıl olmalı ?

  1. Merve hanım 7 sinde direk ösym merkezine gidin. ALES başvurunuzu yaparken webcam ile fotoğrafınızı çekecekler ve sisteme o fotoğraf yüklenecek. 5 sene güncelliğini koruyacak.

   1. basvuru formunu sonra evde kendim doldursam olur mu orda mı doldurmam gerekir.

    1. Olmaz çünkü başvuruyu yapmanız için doldurduğunuz başvuru formunuzu vermeniz lazım.

     1. yok evde internet üzerinden yapmayı kastetmiştim.

     2. İnternet üzerinden yapamazsınız fotoğrafınız güncel değil hatası verir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir