ÖSYM’DE FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bu yazı 441.422 kez okunmuştur.

Sınavlar yaklaşıyor hatta bazıları başvuru aşamasında. Eğer ÖSYM ile hala bağınızı koparmadıysanız en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. Bu yüzden hiç üşenmedim taa ÖSYM Merkezi‘ne gidip sizin için konuyu araştırdım. Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir.

Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır. Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nizde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz.

İkincisi ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir. Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir. Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE (SAĞ TIKLA FARKLI KAYDET)

ÖSYM dilekçe

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama üstte gördüğünüz dilekçeyi doldurmak. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp anlatacağım.

1. Nüfus cüzdanınızdaki kimlik bilgilerinizi yazacağınız yer.

2. Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Evrak Referans Numarası
Evrak Referans Numarası

3. Bu bölgeye ise başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız. Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte YDS sınavı var ancak siz YDS’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım.

En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4. Telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5. Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6. Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.
Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz.

Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

sinav-basvuru-merkezi

Son güncelleme: 28.05.2017

1.716 Yorum Var

 1. Benim osym fotografim suanki halimle ayni simdi açık oldugum icin dilekce gonderip degistirdim ama cipli kimlik kartimdaki halim kapali bir sorun olursur mu girerken?

  1. Bir sıkıntı olmaz sadece bir fotoğrafa benzemeniz yeterli oluyor.

 2. Ben de fotoğraf değişikliği için dilekçe göndereceğim. Zarfın içine koyduğumuz fotoğrafı kullanmaları gerekmiyor mu? Neden tekrar gidip fotoğraf çektirmek durumundayız? Elimdeki vesikalık fotoğrafı görevliye versem kabul eder mi?

 3. Ya iadeli taahütlü posta zarfini nerden alabiliriz pttden aliniyor mu birde zarfin uzerine ismimizi ve posta kodubukodunu yazmalimiyiz son olarakda basvurular bittikten sonra ilk 5 gün içinde denmiş doğru mudur?

  1. normal zarf alıyon ptt ye dıyyon ıade tahahutlu olcak dıye o sana bı kart verıyo onuda dolduruyon oyle oluyo ben oyle yaptım ptt dekı bayan oyle soyledı posta kodlarınıda yaz bence sorun olmasın sonuca osym ye yolluyosun googleden bak yaz ıl kodunu

   1. Yazının sonundaki adreste posta kodları yazılı.

 4. sınav dönemi kısmına ne yazılacak çok acil rica ediyorum

  1. Sınav dönemi kısmı yks için geçerli değil, bişey yazmana gerek yok.

 5. Yaa ben adresi yazarken Ankaranin a si cizgi disina cikti bu sorun olur mu iptal ederler mi

  1. Bir şey olmaz dilekçenin kabul olmaması için sadece şekil şartına bakarlar. Konu olarak da haklı bir gerekçeye.

  2. Yani sizin isminizin ya da imzanızın olmaması mavi dışında başka bir renkle yazılması gibi şartlara bakılır kimse o kadar ufak ayrıntıya br şey demez.

 6. Merhabalar.Hamza Bey ben 4 yıl sonra yine girmiş olacağım sınava.Osymye girdiğimde fotoğraf süresi dolmustur diyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. yenıden cektırceksın okullarda cektırebılıyosun 5 tl ucret karsılıgında

   1. Mesela liseler falan başvuru merkezi olarak görünuyor oraya gidip değistirebiliyormuyuz

  2. En yakın ösym merkezine gidin fotoğrafımı güncelleyeceğim deyin. Hem sınav başvurunuzu yaparsınız hem de fotoğrafınızı yenilerler.

 7. fotoğraf kaldırıldıktan en geç ne zaman ÖSYM merkezine gidilmeli yani başvuru süresi içinde biraz geç gidilse bi sorunn olur mu

  1. Fotoğraf kaldırdıktan sonra gidin başvuru süresi içinde olması şart değil

 8. fotograf dilekcem kabul oldu ama ben yks icin basvurmustum eski fotografla simdi yeniden fotografmi cekilcem birde yeni cekilcegim fotograf yks icin gecerli olurmu tessekurler

  1. Evet yks için geçerli olur. Hayırlı olsun

 9. Siyah rekli kalemle yazdım sorun olur mu bir de sınav adi/yılı: 2018-YKS yazdım bi sıkıntı çıkar mi yeniden mi yazayim

  Bir de beyaz zarf almıştım. O dediğiniz zarfı nereden alicam

  1. iade taahutlu zarf normal zarf ptt ye soyluyon o bi kagit veriyo oyle oluyo

 10. Uzun adresi mi yazıcaz yoksa sizin dediğiniz yazsak yeter mi tam olarak hangi adresi yazayım.

  1. Benim verdiğim adresi yazmanız yeter.

 11. Merhaba ben şuan kapalıyım ama gecen yıl açıkttım ve bu yılki başvurmu yaptım ama fotorafımın süresi dolmadığı için değiştirilmiyo beni sınava alırlarmı bi sıkınto çıkarmııı acill lütfennn🤗🤗

  1. Ben de aynı durumdaydim osymyi aradim yuz taniniyosa sıkıntı olmaz dendi açık veya kapaliliga bakilmiyo dendi ama eger iciniz rahat edecekse dilekce gondermenizi tavsiye ederim ben gonderdim ve fotografimi degistirdim.

 12. Kpss gireceğim temmuzda ama fotoğrafın geçerlilik süresi dolmus birde tesettüre girdim, girilecek sınava başvuru yapıp öyle dilekçe gönderiliyorsa fotoğraf geçersiz olduğundan başvuru yapılmıyor bu durumda ne yapılması gerekiyor acaba.

 13. Merhabalar benim fotoğrafım kaldırılmış sistemden ama mesaj gelmedi beklesem kaç güne gelir??

  1. Kac gun önce yollamistiniz dilekceyi kac gunde cevap geldi

   1. Ben ayın 12 sinde yollamıştım 14ü gibi fotoğrafım kalktı bugün 15inde de mesaj geldi çok çabuk oldu yani

    1. Ben de dilekçe verip değiştirdim fotoğrafımı ama fotoğrafın altında onay sürecindedir diyor sizde de böyle oldu mu ,acaba bir sorun oluşturur mu

     1. Evet tabi oldu sorun yok ösym önce her fotoğrafı onaylıyor 🙂

     2. İyi o zaman ,teşekkür ederim cevapladığınız için .

  2. Dilekçeyi ne zaman yollamıştınız.Ne kadar sürdü?

   1. Yukarıya yazdım bakabilirsiniz :))

 14. Fotoğraf değişikliği için gönderdigim dilekce onaylanmış kendi il osym koordinatorlugune gidin diyor herhangi bi sinav basvuru merkezine gitsem yapabilirler mi?

  1. Başvuru merkezi de olur diye biliyorum.

 15. Merhaba benim kapanma gibi bir değişiklikten dolayı fotoğrafımı değiştirme isteği durumum yok. Ama fotoğrafında memnun değilim ifşa gibi oldu ve uzun süre o fotoğrafı kullanacağımız dan dolayı degistirmek istiyorum başvuruda yapsam yinede kabul edilir mi

  1. Size sormak istedigim 3 soru var oncelikle 1.benim cuma günü acil bir isim var okulla ilgili ondan dolayi belgeleri babam goturse merkeze bir sorun olur mu osymyi aradim getirebilir dedi ama pek emin olamadim 2.vesikalik resim nufus cuzdani ornegi ve genel dilekce hariç birsey gerekiyormu oraya gittigimizde imzalancak birsey varmi bana gerek var mi yani 3. Kılavuzda diyor ki basvuru suresi bittikten ilk 5 gun sonra diyor yani 21 den sonraki 5 günü diyor öyle değilmi şimdiden teşekkürler

   1. 1 sizin gitmenize gerek yok başka biri de belgeleri teslim edebilir.
    2 saydığınız belgelerin dışında başka bir belgeye gerek yok.
    3 21 inden 5 gün sonraya kadar belgele ulaşmalı. Yani elden vereceğiniz için o süre içinde verebilirsiniz.

  2. Yani fotoğrafımın benzemediğini düşünüyorum falan deyin kabul ederler.

 16. Ben yarın dilekçe yazıcam geç kalmış olurmuyum

  1. Daha geç değil postayı APS ile gönderin.

 17. iyi günler ben bugün ÖSYM koordinatörlüğüne gidip fotoğraf çektirdim çeken adam çok berbat çekti yani ben dilekçe falan göndermeyip tekrar gitsem bidaha değiştirirler mi

 18. Merhaba, başvurumu yaptım ancak parayı yatırmadım.Dilekçeyi parayı yatırmadan önce mi yoksa sonra mı göndereyim? Ve bir de tahminen kaç gün sürüyor bir bilginiz var mı? Umarım çok geç sürmez çünkü çok az kaldı başvuruların bitmesine.

  1. Parayı her halükarda yatırın sınava girecekseniz. En geç 10 gün içinde dönüş yapılır.

 19. Benim de gecen yılki fotografim acikti osymyi aradim sordum yüzünüz taniniyorsa bir sıkıntı olmaz dediler ama sinav gunu olasi bir sey yasamamak icin pazartesi dilekceyi nüfus cuzdan ornegini ve 2 tane vesikalik fotografi iadeli taahhütlu zarfla gonderdim salı gunu sistemden fotofrafimi kaldirmislar persembe gunu mesaj geldi osymden ilimde bulunan herhangibir osym basvuru merkezine gidip fotografi degistirdim. Bu sayfa çok yardimci oldu tesekkur ederim 🙂

  1. Rica ederim amacımız yardımcı olmak.

 20. Ben e posta sifremi unuttugum icin gmailimi yazdim kabul edilir mi dilekce

  1. Sıkıntı olmaz aynı şey zaten

 21. Dilekçeye cevap kaç günde geliyor?

  1. Yaklaşık 10 gün içinde cevap gelir.

 22. Ben fotoğraf değişikliği için başvurdum ama nüfus cüzdanı örneğinde fotoğrafımı yapıştırmamıştık ÖSYM ye götürdüm kabul da edebilirler etmeyebilirler de dedi hala fotoğrafım kaldırılmamış pazartesi günü götürmüştüm onaylanmazsa bana mesaj atarlar mı onaylanmadı diye

  1. Tabi ki olumsuz da olsa size bilgilendirme yaparlar.

 23. İyi günler.Ben 6 Mart Cuma günü göndermiştim dilekçeyi ve ama olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap gelmedi.

  1. Evinize posta geldimi?

 24. Merhaba ben 7 gün önce dilekçeyi yolladım sınav başvurusunu da yaptım.Sınav parasını da yatırmam gerekiyor mu?

  1. Evet gerekiyor acil yatirin

 25. Sistemde gecerli fotograf bulunamamaktadir diyor ama osym basvurusunda hala resmim gozukuyor normalmidir?

 26. İyi günler. Benim fotoğraf sürem 08.03.2018 de doldu. En yakın liseye gidip webcam kamerası ile fotoğraf çektirdim. Fotoğraf onay sürecinde. Yks’ye gireceğim. Bir sıkıntı olur mu? Veya dilekçe yollamayı mıyım?

 27. Ben de dilekçe verip değiştirdim fotoğrafımı ama fotoğrafın altında onay sürecindedir diyor sizde de böyle oldu mu ,acaba bir sorun oluşturur mu

 28. 12 mart pazartesi günü gönderdim.Fakat hiç bi yanıt grlmedi fotoğraf hala duruyor.Parasını yatırmadım o yüzden midir. Şimdi yatırsam değişir mi ?

  1. ne parası

  2. Ne parası ?

  3. Basvuru parasini yatirin

   1. Sınav başvuru parasını yatırmıştım zaten ösym kor. gittim orada fotoğrafımı çektiler ücret almadılar .Fotoğrafın altında onay sürecindedir yazıyor o bir sorun teşkil ediyor mu ?

 29. yks ye gircem başvurumu yaptim resmin zamanı dolmuş dilekçe vermesem direk okulda yapamazlar mı yada şuanlik hiç değiştirmesem sınava giremez miyim?resimde yüzüm taniniyorsa

 30. Merhaba ben dilekçeyi taahütlü gönderdim. Adresi falan yazmamıştım oradaki görevli yazdı . Ösym merkezi demiştim adres için. Şuan teslim edildi görünüyor. Konutkent Pdm yeni mahalle ankarada alınmış gözüküyor. Doğru mu gitti yanlış yere gitmiş olabilir mi eksik adresten

 31. Sistemde geçerli fotoğrafınız bulunamadı diyor. Ama değiştirin diye mesaj falan gelmedi mesajı mi beklemeliyim gidip değiştirmeli miyim

  1. Suresi mi dolmustu dilekcemi yazmistimiz bende yolladim dun aksama sistemde gecerli fotografiniz bulunamadı diyor ben pazartesi en yakin koordinatorlugu arayip sorcam sizde öyle yapin

 32. Hamza Bey bende dediğiniz gibi gerekli şeyleri yaptım ve fotoğrafımı değiştirdiler. Size çok tesekkur ediyorum aklımıza takılan her soruyu cevapladınız ve yardımcı oldunuz çok saolun 🙂

  1. Fotoğrafınız altında onay sürecindedir diyor mu

 33. Merhaba birşey sormak istiyorum fotoğraf ile ilgili değil ama ben bi üni ye kayitliyim dondurmadım ama gitmiyorum bu yıl tekrar gireceğim puanımı etkiler mi ve bi hocamız gitmiyorsan kaydını sildirmek gerek yok kendiliğinden silinir demişti doğru mudur teşekkür ederim şimdiden

 34. Benim fotoğrafın daha kaldırılmadı başvuru bitimine kadar fotoğrafın değişmesi mi gerekiyor ,yoksa biraz sarksa bir şey olur mu?

 35. Ben resmimi gönderdim fotoğrafım siteden kalkdı ama daha mesaj gelmedi. Ne yapayım birde mesela başvuru süreci doldu mesaj öyle geldi diyelim ne olacak değiştirirlermi

  1. Benim de aynı durumda bilen biri yazsin lutfen

 36. yeni kapandığım icin bende fotografimi degistirmek istiyorum ve bunu illa kayit zamani icerisinde mi değiştirmem gerekiyor

 37. Fotoğrafımın süresi dolmadığı halde benim de değişiklik yapmam gerekiyor. Ve postayı henüz göndermedim.bugün göndermiş olsam geç mi kalmış oluyorum.

  1. canim benimde oyleydi bugun gittim dilekceni yolla yarin gel fotografini cekelim dediler son gun 26 mart gec olmadan git

 38. Fotoğrafı en kısa zamanda nasıl güncelleye bilirim?

 39. Merhaba Ais te fotoğraf değişimi için 45 ay geçmesi gerekiyor yazıyor ve benim ösymde bulunan fotoğrafım liseden kalma ancak 45 ay geçmemiş saçım çok kısa ve sakalım hiçyok.Ancak şu anda her ikiside epeyce uzun sınava girerken sıkıntı olacağını düşünüyorum ne yapabilirim.Ve çok mu geç kaldım çünkü kayıtlar 22 sinde bitiyor 2 gün kaldı acill cevaplarsanız sevinirim

 40. Merhaba, fotoğrafım kaldırılmış çok ama çok sağolun

 41. Merhabalar ben ÖSYM ye fotoğraf değişikliği için dilekçe göndermiştim ama kabul edilmedi.Yani ÖSYM posta gönderdi değişiklik isteğiniz işleme alınamamıştır diye.Ben her şeyi yapmıştım.Acaba sınav parasını 5-6gün sonra yaptırdığım için olabilir mi?

 42. Merhabalar ben yarın yks başvurusu yapıcam fakat internetten fotoğrafımın süresi dolduğu için yapamıyorum başvuru merkezine gitmem gerekiyormuş oraya gittiğimde fotoğraf götürmem gerekicek mi ?

 43. Ben dilekçe gönderdim dilekçem kabul olmuş resmim kalkmış ama sınav başvuru süresi doldu yine de resmi çektire bilir miyim?

 44. Cewap werer misiniz????

 45. Fotoğraf kaldırıldıktan sonra tekrardan fotoğraf mı çektiricez yoksa yolladığımız fotoğrafı mı kullanıyorlar ? Şuan fotoğrafım yok ne yapmam gerekiyor ?

 46. Bende dilekce gonderdim ve nufus cuzdani ornegini koymamisim o posta gitti bana hala cevap gelmedi olumlu yada olumsuz bnde 21 martta tekrar posta gonderdim eksiksiz bi sekilde ama onada cevap gelmedi

 47. Mrb ben burun estetiği oldum ve o süre içinde 7 kilo verdim saçım siyahken sarı oldu fotom benle alakasız resmen kimlik yeni foto sistemdeki eski foto olursa sorun olurmu

 48. Herhangı bır lısede başvuru yapılabılır mı yoksa ösym nın belırledıgı okulda mı olmalı başvuru.bırde ilk dilekceyı yollayıp başvuruyu daha sonra mı yapıcaz.yoksa okulda fotomuz mu cekilecek hangısı önce ? .lütfen acıl yardım

 49. Ben fotoğraf değişikliği için dilekçe göndermeye geç mi kaldım acaba? Başvuru süreci gecti ama şu zamanlarda göndersem bir sonuç elde edemez miyim ? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

 50. Merhabalar benim osym de fotoğraf suresi dolmustur diyor ne yapmam gerekiyor dilekçe falan yazıyor dgsye giricem dilekçe hemen cevaplanirmi ne yapmam gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir