ÖSYM’DE FOTOĞRAF DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bu yazı 441.393 kez okunmuştur.

Sınavlar yaklaşıyor hatta bazıları başvuru aşamasında. Eğer ÖSYM ile hala bağınızı koparmadıysanız en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. Bu yüzden hiç üşenmedim taa ÖSYM Merkezi‘ne gidip sizin için konuyu araştırdım. Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir.

Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır. Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nizde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz.

İkincisi ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir. Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir. Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

ÖSYM GENEL AMAÇLI DİLEKÇE (SAĞ TIKLA FARKLI KAYDET)

ÖSYM dilekçe

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama üstte gördüğünüz dilekçeyi doldurmak. Açıklayıcı olabilmek için dilekçeyi numaralandırıp anlatacağım.

1. Nüfus cüzdanınızdaki kimlik bilgilerinizi yazacağınız yer.

2. Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Evrak Referans Numarası
Evrak Referans Numarası

3. Bu bölgeye ise başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız. Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte YDS sınavı var ancak siz YDS’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz. Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım.

En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması. 

4. Telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5. Bu kısım ise açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

6. Bu alana ise fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazın.

Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.
Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz.

Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var. Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin. Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

sinav-basvuru-merkezi

Son güncelleme: 28.05.2017

1.716 Yorum Var

 1. Kpss lisans için sınav dönemine ne yazacağız arkadaşlar

 2. Merhabalar benim resmimi değiştirmem gerekiyordu özel sebepten yks döneminde resmimi değiştirmemiştim dgs döneminde şu an değiştirmek istiyorum bu yks ye de resmim değişmiş bir şekilde girerim sorun olmaz değil mi, bir de sınav bölümüne ne yazmam gerekiyor dgs için yardımcı olursanız çok sevinirim.

 3. Merhaba ben de fotoğrafımı değiştirmek istiyorum.Yazışma adresi kısmına ne yazıcaz acaba?

 4. Açık adres olarak ösym bilkent ankara yazmamız yeterli oluyor mu burda adres o şekilde olduğu icn öyle yazdım ösym nin sitesinde daha detaylı adres.Sizin yazdığınız gibi de ulaşır mı acaba

 5. DGS 2018 için iki gün kaldı. resmim onaylanması ne kadar sürer. resmin onaylanması sonraki tarihlere sarksa bile ücreti yatırıp kayıt yapamaz mıyım

 6. Merhaba, şu anki dönem için de hala geçerli mi bu dilekçe verme işlemi? Her gün yeni bir kural geldiği için emin olamadım, ben de fotoğrafımı değiştirmek istiyorum geçerli sebeplerden ötürü. Yds’ye başvurup dilekçe yollayacağım eğer dilekçe verebiliyorsam.

 7. neden daha kolay bır yöntemı yok bunun bır tc den soy agacını buluyorsunuz ya ne de olsa ?! maıl ıle atsak ne olacaktı yanı ?

 8. Peki sınav başvurusuna kaç gün kala postaya veriliyor evraklar

 9. Meraba iyi aksamlar sorum olacakti.Benim osym de bulunan fotografimin guncel degisme tarihinin bitmesine 22.09.2018 tarihi sona eriyor.Kpss onlisans sinavina basvuracam o da 4 kasimda sinav ama eylul ayinda fotografim gecersiz olacak ayin 22 sinde bi sorun olur mu degistirmesem bilgilendirir misiniz rica etsem beni

 10. Meraba iyi aksamlar sorum olacakti.Benim osym fotografimin degismesine bir ay kaldi 22 eylulde fotograf guncelleme tarihi sona eriyor.suan kpss onlisans basvurulari basladi onun son tarihi ise 12 eylul fotografimi sonradan degistirsem 22 eylul tarihinden sonra degisim olsa bu sorun olur mu veya hic degistirmesem bilgilendirir misiniz lutfen

  1. Fotoğrafınızı güncellemenize gerek yok şu anlık 22 eylülden sonra başka bir sınava girerseniz o zaman güncelleme yaparsınız. Şu an başvurunuzu yapın sınava girin bir sıkıntı olmaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir