Medeni Kanuna Göre Evlenme Yaşı ve Şartları

Bu yazı 70.751 kez okunmuştur.

Bir önceki yazımızda nişanlanma konusunu, karşılaşılabilecek sorunları ve bu sorunlara uygulayabileceğimiz çözümleri işlemiştik.

Bugün de nişanlanmadan sonra gelen yuva kurma ölene kadar aynı yastığa baş koyma arzumuzu gerçekleştirdiğimiz evlenme müessesesini inceleyelim. Evlenme konusunda da medeni kanunumuz bizim için büyük bir yol gösterici oluyor.

Onsekiz yaşını doldurmayan kişiye hukukumuzda küçük, on sekiz yaşını dolduran kişiyede ergin denir. Evlenme ehliyetini Medeni Kanunu’nun 124. maddesinde düzenlemiştir. Maddeye göre erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak on yedi yaşını dolduran kişinin evlenme konusunda sadece kendi rızası yeterli değildir. Yasal temsilcisinin (velisinin) rızası da gereklidir. (TMK 126: Küçük yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.) Ancak haklı bir sebeb olmadan evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinleyen hakim TMK madde 128 uyarınca küçüğün evlenmesine izin verebilir.

17 yaşını doldurup evlenmesine ailesi tarafından izin verilmeyen kişinin hakim izniyle evlenebilmesinin hukumuzun evlilik birliğine verdiği gösterdiğini düşünüyoruz. Evlenme yaşını onyedi olarak düzünleyen 124. maddenin devamında da onaltı yaşını dolduran kişinin hangi koşullar da evlenebilceği hüküm altına alınmıştır. (TMK 124/ f.2 : Ancak hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeble onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir olanak bulundukça karardan önce anne ve baba veya vasi dinlenir.) Olağanüstü durum ve önemli sebeb olarak nelerin sayılabileceği kanunda gösterilmediğinden bu hallerin neler olduğunu veya gösterilen sebebin olağanüstü veya önemli olup olmadığına da hakim karar verecektir.

Toparlamak gerekirse on sekiz yaşını dolduran erkek veya kadın kimsenin iznine gerek almaksızın on yedi yaşını dolduran erkek veya kadın yasal temsilcisinin izniyle (TMK 128: Hakim haklı sebeb olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.) On altı yaşını erkek veya kadın olağanüstü durum ve sebeblerin varlığı halinde hakim izniyle evlenebilir.

Medeni kanunumuza göre onaltı yaşını doldurmayan erkek veya kadın hiçbir koşulda evlenemez. Kanunumuzda bu hüküm bulunmasına rağmen küçük çocukların imam nikahıyla evlenmesine henüz hukukumuzca bir çözüm bulunamamıştır. Şu hususuda atlamayalım erginlik onsekiz yaşını doldurmayla kazanılır ancak evlenme de kişiyi ergin kılar (TMK madde 11: Evlenme kişiyi ergin kılar.)

temyiz-gucu
“TMK 128: Hakim haklı sebeb olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.”

TMK madde 125’e göre ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenemez. Ayırt etme gücü kişinin neyin iyi olduğunu neyin kötü olduğunu bilecek, yaptığı ve yapacağı hareketlerin ne sonuç doğuracağını ve buna göre davranacak durumda olduğunu ifade eder.

Ayırt etme gücü (Temyiz kudreti);

– Akıl hastalığı

– Akıl zayıflığı

– Yaş küçüklüğü

– Sarhoşluk hallerinde ortadan kalkar ve bu dört halden biri olduğu takdirde kişi evlenemez.

Akıl hastalığı evlenme engeli olarak sayılmıştır ancak TMK Madde. 133 akıl hastalarının evlenmesine tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadığı sürece engel koymuştur. Yani evlenmesinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla sabit olan akıl hastaları evlenebilirler. TMK madde 127′ ye göre ”Kısıtlı yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.

– Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı. (TMK Madde 405)

– Savurganlık , alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı kötü yaşama tarzı. (TMK Madde 406)

– Bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olma durumu. (TMK made 407)

– İlgilinin isteği. (TMK madde 408)

Bu dört nedenin varlığı halinde kişi belli işlemleri yapmaktan alıkonulur ve bu işlemleri onun yerine yapacak ”kayyım” veya “vasi” atanır. Yani yukarıdaki nedenlerin bir veya birkaçının varlığı sebebiyle kısıtlanan kişinin evlenebilmesi için TMK madde 127’e göre vasisinin iznini alması gerekir. TMK madde 128’e göre haklı bir sebeb olmaksızın evlenmesine izin vermeyen yasal temsilcisini dinleyen hakim bu konuda başvuran kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

– Üstsoy (anne baba veya dede nine) ile altsoy (çocuklar veya torunlar) arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

– Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu ve altsoyu arasında,

– Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlilik TMK madde 129 uyarınca YASAKTIR.

TMK Madde 130’a göre ”yeniden evlenmek isteyen kimse önce evliliğin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır.” Bu ispat ise evlilik ölümle sona erdiyse vukuatlı nüfüs cüzdanı örneğiyle eşin ölü olduğunu göstererek veya evlilik boşanmayla sona erdiyse boşanmaya karar verilen mahkeme ilamıyla sağlanabilir.

Boşanan kadının yeniden evlenebilmesi için daha sıkı şartlar öngörülmüştür. İddet süresi dediğimiz 300 günlük bir süre vardır. Kadın bu süre dolmadan evlenemez. Ancak kadın gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırır. (TMK Madde132)

Kadının bekleme (iddet) süresini beklemeden evlenmesi durumunda evlenmenin geçersiz sayılması da söz konusu değildir.

Kimlerin hangi koşul ve durumlarda evlenebileceğini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Rukiye Köme
Hukukçu

471 Yorum Var

 1. Merhaba rukiye hanım benim kız arkadasım 08.09.2000 dogumlu kacirsam ailesi sikayetci olsa kendi istegi ile geldigini soylese kiz arkadasim ne olur sonucu

  1. Ömer bey, eğer hala kaçırmadıysanız sevdiğiniz kızı asla kaçırmanızı tavsiye etmem. Cezai açıdan kaçırmanız soruşturma yemenize sebep olur. Bu süreç hanım efendinin ergin olmasına kadar sürer. Neticede böyle soruşturmalar genellikle erkek aleyhine kovuşturmaya dönüşüyor. Dolayısıyla bu yola tevessül etmeyin . Ayrıntılı bilgi için görüşebiliriz.

 2. meraba rukiye hanım kız arkadaşım 16 yı gectıgımız aylarda doldurdu 17 den gün alıyor kendisinın fiziksel engelı var bu yaz beraber gitmeyı planlıyoruz rızası var gitsek ne gibi sorunlarla karşılasırız hapıs rıskim varmı ? evlenme davası açsak evlenebılırmıyız vede yanımda kalabilirmi dava btttıkten sonra veya surerken teşekkurler

  1. Merhabalar, hapis riski sorulduğundan cezai durumu öncelikle belirtmek istiyorum. 15 yaşın altındakilerin cinsel ilişkiye rızası hiç bir şekilde kabul edilemez. 15-18 yaş arası ise seçeneklidir. Durumun hukuki ve fiili olarak bilincinde olmalıdır. Yani akli seviyesi yeterli ve cinselliği kavrayabilmeli. Dolayısıyla bu durumlarda soruşturma başlatılır. Akli durumu yeterlimi, cinsel ilişki rızaen mi yoksa zorla mı gerçekleşti, kız şikayetçi mi diye. Dolayısıyla bu durumları iyi bilmeli. Hukuk davası başka bir boyut.

 3. Ben 10.06.2000 doğumluyum sevdiğim çocukla kendi aramızda yüzük taktık ve ailem evlenmemize razı olmuyor. Bu haziranda tam 18 olucağım fakat bazı sebeplerden dolayı şimdi kaçmamız gerekiyor bir sıkıntı çıkarmı

 4. Merhabalar ben 25.11.2001 doğumluyum aile rızası ile evlenebilirmiyim nolur yardim edin

  1. Merhabalar hanım efendi, 5 ay sonra aile rızasıyla evlenebilirsiniz. Şuan evlenebilmeniz için olağan üstü sebebin varlığı (örneğin hamilelik) şarttır.

 5. Ben 05.01.2001 doğumluyum anne baba rızasıyla evlenebilir miyim acaba

  1. Merhabalar, evet yasal yaş sınırını geçtiğinizden aile rızasıyla evlenebilirsiniz.

 6. Merhabalar ben 01.09.2001 doğumluyum ve nişanlıyım aile izniyle nikah ne zaman yapabilirim acil yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Meraba.bi yanıt alabildiniz mi.bende şuanda nisanliyim nikah yapabilirmiyim aile rizasiyla ogrenmeye çalışıyorum

  2. Merhabalar hanım efendi, 01.09.2018 itibariyle aile izninizle nikah yapabilirsiniz ?

 7. 17 yaşındayım ve hamileyim ailem öğrenmeden resmi nikah yaptirabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Gül hanım, eğer hala evlenmediyseniz hakim kararıyla evlenebilirsiniz. Ancak dava ehliyeti sorun olacaktır. Dolayısıyla ailenin öğrenmemesi neredeyse imkansız. Öte yandan ilerleyen hayatınızda mutluluk istiyorsanız aile ilişkilerinizi dengede tutmanızı tavsiye ederim

 8. Merhaba 29.06.2001 doğumuyum 10.08.2018 tarihinde babamin izni ile nikah yapabilir miyim?

  1. Merhabalar Eda hanım, anne ve babanızın birlikte izni ile 29.06.2018 tarihinden itibaren evlenebilirsiniz.

 9. Acil bi cevap verirseniz sevinirim lütfenn

 10. Cevap bekliyorum lütfenn bi yardimci olunn

 11. Rukiye hanimm bana da bi cevap verebilir misiniz lütfen

 12. Iki gündür bekliyorum cevap veren olmadi.lutfen biri yardimci olabilir mi? ?

 13. Yaklasik bir aydır bekliyorum cevap veren olmadı. Cok rica ediyorum biri bana yardımcı olabilir mi??

  1. 18 yaş tanamlanmammışsa kendi rızanızla evlenemezsiniz.

   1. Babamin imzasyla evlenebilir miyim? Yeni kanun cikmis artik baba imzası ile nikah olmaz diyorlar dogru mu?? Lütfen biriniz yardimci olunn gerçekten cok ihtiyacim varr

    1. Eda hanım öncelikle kaç yaşındasınız ?

 14. İyi gunler ben 01.05.2000 dogumluyum ne zama. Evlenebilirim kendi istediğimle

  1. Hanım efendi artık evlenebilirsiniz 🙂

 15. İyi günler rukiye hanim ben 01.05.2000 dogumluyum ne zaman kendi isteğimle evlenebilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim

 16. Merhaba ben zeynep . 06/11/2000 dogumluyum aile rizasi olmadan nikah olur mu

  1. Merhabalar Zeynep hanım, 06.11.2018 tarihinden önce aile izni gerekli. Pek tabi olağan üstü şartlar mevcutsa hakim izni de alınabilir.

 17. Merhaba Rukiye hanım e ben bu sen evlenmek istiyorumm annesi babası bi sorun cikartiyor 20.04.2001 doğumlu kacirsam bi sakinca olurmu

 18. Rukiye hanimm yardımınıza gercektenn cook ihtiyacım var

 19. slm avukat cumali korkmaz , erkek arkadaşım 27 ben ise busene 18e giricem yani 17 yi doldurup 18 den gün alıcam erkek arkadaşımla rızamla kaçmak istiyorum ceza alır mı ? şikayet çekildikten sonra kamu davası sürüyor mu ? kamu davası sonuçlandıgında ceza alırmı ? kaç yıl ceza alır ? ailem şikayeti çekmesse ben şikayetçi olmassam ceza alır mı _ kamu davası nasıl sonuçlanır ? kamu davası rızamla kaçtıgım için yine açılır mı ? bu arada fiziksel engelliyim sorun olur mu erkek arkadaşım için ? lütfen cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim …..

 20. Merhabalar hanım efendi,
  Öncelikle belirtmek isterim ki evlilik kurumu hukuki olmanın yanı sıra sosyolojiktir. Bu nedenle zamansız ve hoş karşılanmayan usullerle başlayan evlilikler toplumda trajik sahneleri meydana getirmektedir. Böylesine önemli bir konuda acele edilmemesi, duyguların zapt edilip aklın ön plana çıkarılması gerekir. Dolayısıyla bu yıl içinde 18 yaşına gireceğinizi belirttiğinize göre 17 yaşını doldurup Medeni Kanunumuz gereği velinizin rızasıyla evlenmeniz hem şahsi olarak hemde toplumsal olarak yerinde olacaktır. Kuracağınız aile hayatının ilerleyen süreçlerinde doğduğunuz aile, akraba ve çevre bağlarının ne denli önemli olduğunu çok daha iyi kavrayacaksınız.

  Kanaatiniz tavsiyemden aksi yönde olursa Türk Ceza Kanunumuz gereği müstakbel eşiniz aleyhine kuvvetli suç şüphesi bulunduğundan “Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı” suçundan soruşturma başlatılacağını unutmayınız. Soruşturmanın neticesine yönelik ve özellikle şikayet hakkı noktasında bilgi vermeme daha uygun olacağından büroma gelip danışabilirsiniz.
  Adres: Korkutreis Mah. Cihan Sk. No: 18/15 Çankaya/Ankara

  1. sorularımı cevaplarsanız sevinirim….

 21. Merhaba rukiye hanim benim nisamlimi 17 tmm girmesi icin 3 ay eksik resmi nikah yapabilirmisyiz anne baba rizasi ile tesekur

 22. Merhaba ben 17.03.1999 doğumluyum, erkek arkadaşım 09.12.2001 doğumlu 17sine girince aile kararıyla evlenmek istediğimiz halde ailesi kabul etmiyor 17sine girdiğinde hakim kararıyla evlenmek istesek bu süreç ne kadar sürer ? Aileler bu süreçten haberdar olur mu ? ve ortada olağanüstü bir hal yok yani gebelik gibi bu süreç nasıl sonuçlanır ?

 23. Merhaba rukiye hanım 21.09.2001 doğumluyum ne zaman resmî nikah kabul olunur cevaplayacaginiz için tşkr edrm

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir