Medeni Kanuna Göre Evlenme Yaşı ve Şartları

turk-medeni-kanunu-nisan

Bir önceki yazımızda nişanlanma konusunu, karşılaşılabilecek sorunları ve bu sorunlara uygulayabileceğimiz çözümleri işlemiştik.

Bugün de nişanlanmadan sonra gelen yuva kurma ölene kadar aynı yastığa baş koyma arzumuzu gerçekleştirdiğimiz evlenme müessesesini inceleyelim. Evlenme konusunda da medeni kanunumuz bizim için büyük bir yol gösterici oluyor.

Onsekiz yaşını doldurmayan kişiye hukukumuzda küçük, on sekiz yaşını dolduran kişiyede ergin denir. Evlenme ehliyetini Medeni Kanunu’nun 124. maddesinde düzenlemiştir. Maddeye göre erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak on yedi yaşını dolduran kişinin evlenme konusunda sadece kendi rızası yeterli değildir. Yasal temsilcisinin (velisinin) rızası da gereklidir. (TMK 126: Küçük yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.) Ancak haklı bir sebeb olmadan evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinleyen hakim TMK madde 128 uyarınca küçüğün evlenmesine izin verebilir.

17 yaşını doldurup evlenmesine ailesi tarafından izin verilmeyen kişinin hakim izniyle evlenebilmesinin hukumuzun evlilik birliğine verdiği gösterdiğini düşünüyoruz. Evlenme yaşını onyedi olarak düzünleyen 124. maddenin devamında da onaltı yaşını dolduran kişinin hangi koşullar da evlenebilceği hüküm altına alınmıştır. (TMK 124/ f.2 : Ancak hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeble onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir olanak bulundukça karardan önce anne ve baba veya vasi dinlenir.) Olağanüstü durum ve önemli sebeb olarak nelerin sayılabileceği kanunda gösterilmediğinden bu hallerin neler olduğunu veya gösterilen sebebin olağanüstü veya önemli olup olmadığına da hakim karar verecektir.

temyiz-gucu
“TMK 128: Hakim haklı sebeb olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.”

Toparlamak gerekirse on sekiz yaşını dolduran erkek veya kadın kimsenin iznine gerek almaksızın on yedi yaşını dolduran erkek veya kadın yasal temsilcisinin izniyle (TMK 128: Hakim haklı sebeb olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.) On altı yaşını erkek veya kadın olağanüstü durum ve sebeblerin varlığı halinde hakim izniyle evlenebilir.

Medeni kanunumuza göre onaltı yaşını doldurmayan erkek veya kadın hiçbir koşulda evlenemez. Kanunumuzda bu hüküm bulunmasına rağmen küçük çocukların imam nikahıyla evlenmesine henüz hukukumuzca bir çözüm bulunamamıştır. Şu hususuda atlamayalım erginlik onsekiz yaşını doldurmayla kazanılır ancak evlenme de kişiyi ergin kılar (TMK madde 11: Evlenme kişiyi ergin kılar.)

TMK madde 125’e göre ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenemez. Ayırt etme gücü kişinin neyin iyi olduğunu neyin kötü olduğunu bilecek, yaptığı ve yapacağı hareketlerin ne sonuç doğuracağını ve buna göre davranacak durumda olduğunu ifade eder.

Ayırt etme gücü (Temyiz kudreti);

– Akıl hastalığı

– Akıl zayıflığı

– Yaş küçüklüğü

– Sarhoşluk hallerinde ortadan kalkar ve bu dört halden biri olduğu takdirde kişi evlenemez.

Akıl hastalığı evlenme engeli olarak sayılmıştır ancak TMK Madde. 133 akıl hastalarının evlenmesine tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadığı sürece engel koymuştur. Yani evlenmesinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla sabit olan akıl hastaları evlenebilirler. TMK madde 127′ ye göre ”Kısıtlı yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.

– Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı. (TMK Madde 405)

– Savurganlık , alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı kötü yaşama tarzı. (TMK Madde 406)

– Bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olma durumu. (TMK made 407)

– İlgilinin isteği. (TMK madde 408)

Bu dört nedenin varlığı halinde kişi belli işlemleri yapmaktan alıkonulur ve bu işlemleri onun yerine yapacak ”kayyım” veya “vasi” atanır. Yani yukarıdaki nedenlerin bir veya birkaçının varlığı sebebiyle kısıtlanan kişinin evlenebilmesi için TMK madde 127’e göre vasisinin iznini alması gerekir. TMK madde 128’e göre haklı bir sebeb olmaksızın evlenmesine izin vermeyen yasal temsilcisini dinleyen hakim bu konuda başvuran kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

– Üstsoy (anne baba veya dede nine) ile altsoy (çocuklar veya torunlar) arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

– Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu ve altsoyu arasında,

– Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlilik TMK madde 129 uyarınca YASAKTIR.

TMK Madde 130’a göre ”yeniden evlenmek isteyen kimse önce evliliğin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır.” Bu ispat ise evlilik ölümle sona erdiyse vukuatlı nüfüs cüzdanı örneğiyle eşin ölü olduğunu göstererek veya evlilik boşanmayla sona erdiyse boşanmaya karar verilen mahkeme ilamıyla sağlanabilir.

Boşanan kadının yeniden evlenebilmesi için daha sıkı şartlar öngörülmüştür. İddet süresi dediğimiz 300 günlük bir süre vardır. Kadın bu süre dolmadan evlenemez. Ancak kadın gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırır. (TMK Madde132)

Kadının bekleme (iddet) süresini beklemeden evlenmesi durumunda evlenmenin geçersiz sayılması da söz konusu değildir.

Kimlerin hangi koşul ve durumlarda evlenebileceğini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Rukiye Köme
Hukukçu

114 Yorum Var

 1. Meraba ben 17 yasini doldurdum aileminde izni var evlilige yine hakim karari sartmi cunku biz aile izniyle evlenmeye basvurcaktik yine hakim kararinin olmasi gerekiomus

  1. Hayir Zeynep Hanim ailenizin izni varsa hakim kararina gerek yok . Hakim karari ailenizin izin vermemesi durumunda araniyor . Saygılar.

   1. Peki nereye başvurmamiz gerekiyo aile izniyle evlilige

    1. Ikametgahinizin oldugu ilcenin belediyesine yapiliyor basvuru . Basvuru sirasinda anne ve babanizin da bulunmasi gerekiyor . Anne veya babanizdan biri olduyse vukuatli nufus cuzdani ornegi almali ve basvurunuzu oyle yapmalisiniz

     1. Çokk sagolun yardimlariniz için

     2. Merhaba Rukiye hanım eşim 1mart 1998 doğumlu / 30 mart 2014 ‘de birlikte yaşamaya başladık eşim Mayıs /2014’de hamile kaldı hastaneye kontrole gittiğimizde polisler geldi sizi ifade için çağıracağız dediler kimse bizi çağırmadı Aslında ortada olağan üstü bir durum vardı mahkemeye başvurabirdik baş vurmadık /1mart /2015 ‘ de eşimin anne ve babasının izniyle evlendik ileri tarihlerde şikayet olmazsa kamu bize dava açar mı ? Şimideeen çok tşkk ederim.

     3. Merhabalar Ali bey sikayet olmadikca kamunun size dava acma ihtimali yoktur.Cinsel istismar suclari sikayet olmasa da resen (kendiliginden) sorusturulur esinizle de 16 yasini doldurduktan sonra beraber yasamaya baslamissiniz ve hamile kalmis (15 yasini doldurmadan once olsaydi cinsel istismar sucu olusacakti resen sorusturulacakti ve rizasinin olmasi da ceza verilmesini engellemeyecekti) dolayisiyla bu suc zaten olusmuyor . Cinsel saldiri ve resit olmayanla cinsel iliski suclarinda da esinizin veya ailesinin olay tarihinden itibaren alti ay icinde sikayetci olmasi gerekiyordu . Esinizin ve ailesinin rizasi ile birliktelik yasadiginiz icin sizi sikayet edecek kimse yok zaten 🙂 iyi gunler dilerim ..

 2. Ben 1998 dogumluyum kendi rızam ile evlenmem icin her hangi bir aksilik çıkarmı.? Ailemin izni veya kanuni açıdan bir problem olurmu.. şimdiden teşekkürler

  1. 18 yasinizi doldurduysaniz kimsenin rizasina ihtiyaciniz yok . Burda da dogdugunuz ay onemli bulundugumuz aydan yani ekimden once dogduysaniz 18 yasini doldurmussunuz ama ekimden sonra dogduysaniz hala 17 yasinda sayilirsiniz ve ailenizin iznine ihtiyac duyarsiniz . Saygilar ..

 3. Haziran 1998 dogumluyum cok tesekkurler

  1. mrb ben 18 yaşındayım evlenceğim kişi 16 ailesi ile konultum izin vermedi 17 yaşına girdiyi zaman kızı kendi rızası ile kaçırsam çok cezası varmı acaba. veya 18 yaşına kadar yurt dışına gitsek geldiyimizde ne olur bilgi verebilirmisiniz.

   1. Burak Bey oncelikle sorunuza gec cevap verdigim icin kusura bakmayin yogunlugumdan oturu sayfaya goremedim .. Sorunuza gelince de 15 yasindan buyuk 18 yasindan kucuk bir kizi rizasiyla kacirmanin cezasi yoktur 17 yasini beklemenize de gerek yok ama iyi dusunmenizi tavsiye ederim cunku her ne kadar sizinle rizasi ile gelse de aile sikayetci olup polis sizi buldugunda arkadasinizin gozunun korkup zorla kacirildim deme ihtimali mevcut bu durumda da cocugun cinsel istismarindan sekiz yildan onbes yila kadar ve kisiyi hurriyetinden yoksun kilma sucundan en az iki yildan yedi yila kadar hapis cezasi alma durumunuz soz konusu olabilir ki kendinizi yakmayin derim ben .. dediklerimi daha iyi anlamak icin Turk ceza kanununun 103. ve 109. maddelerini okuyun lutfen .

    1. peki anladım yani reşit olmayan kızı kaçırdıgım zaman ailesi mahkemeye verse bişey olurmu ceza yermiyim onu öğrencektim kızada güveniyorum o öyle bişey yapmazda yakalanınca ailesi geri almak isterse ne olur bunları öğrenmem lazım mesela kaçtık yakalandık ailesi polise haber verdi bizi buldular ailesi ben kızımı geri alcam dese mesela ne oluyo çünki reşit deil nikah ta kıyamıycaz 18 yaşına girene kadar ailesin rıza olmuyo saten

 4. polis bizi bulunca ailesine verirlerse belki ailesi baskı yapar kaçırdı diyebilir onun haricinde kız polise filan kendi rızamla geldim dediyinde polis bırakıp gidermi yoksa uğraştırırmı

  1. Burak bey kisiyi hurriyetinden yoksun kilma sucu re’sen kovusturulan bir suc . Arkadasiniz sizinle rizasiyla geldigini soylese bile polisler sizi birakirlar ancak dosya olusturup savciliga gonderirler ve savcilik tarafindan arkadasinizla sizin ifadeniz alinir ama arkadasinizin rizasi oldugu icin hukuka uygunluk nedeni kabul edilir ve ceza almazsiniz . Eger arkadasiniz beni zorla kacirdi derse iki yildan yedi yila kadar bir hapis cezasiyla karsi karsiya kalabilirsiniz . Ceza yeme ihtimaliniz cok yuksek . Arkadasiniz resit olmadigi icin ailesi elbette ki kizlarini alabilir cunku velayet haklari var . Ailesi sizi cinsel birliktelik yasadiysaniz resit olmayanla cinsel iliski yasamaktan mahkemeye verebilir her ne kadar Yargitay cinsel dokunulmazlik magdurunun sikayeti olmazsa suc olusmaz seklinde karar verse de aksini savunup ceza veren mahkemeler de mevcut. Bu durumda iki yildan bes yila kadar hapis cezasi alirsiniz . Cebir ( zor kullanma ) ve tehdit kullanarak yaptiginizi soylerse arkadasiniz onalti yildan az olmamak uzere ceza alabilirsiniz cunku cocugun cinsel istismari sucu olusur . Cinsel birliktelik duzeyine varmayan seyler yasadiysaniz da sekiz yildan onbes yila kadar hapis cezasi alabilirsiniz . Her ne kadar olaylara gore hakim degerlendirip ona gore bir karara varacak olsa da savciligin almanizi isteyecegi cezalar az cok bunlar olacaktir .Beklemenizi ve arkadasiniz resit olunca evlenmeyi dusunmenizi siddetle tavsiye ederim ya da 17 yasindayken ailesinin rizasini almanizi .. Iyi gunler ..

 5. Merhaba
  Ben 19 yaşındayım kız arkadaşımda 17 yaşında ailesinin rızası yok askerden gel ondan sonra evlenin dedi ama biz o kadar beklemek istemiyoz nasıl evlenebiliriz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Arkadasiniz hakli sebep olmadan evlenmesine izin vermeyen ailesine dava acabilir ancak hakli sebep olup olmadigina hakim karar verecektir . Arkadasiniz liseye gidiyordur buyuk ihtimal okula devam etmesini hakim ailesinin izin vermemesi icin hakli sebep olarak gorebilir ve davaniz reddedilir . Mahkeme sureci uzun surecegi icin ( 1 yildan fazla surecegini tahmin ediyorum ) ve reddedilme ihtimali de oldugu icin hic bosuna kendinizi yipratmayin arkadasiniz 18 yasini doldursun oyle evlenin :)) Iyi gunler ..

 6. Meraba. Ben 18 ocak 2000 doğumluyum. Şu an nişanlıyım. 2017 yılı 18 ocak dan sonra ailemin rızası ile mahkeme kararına gerek kalmadan resmi nikah kıyabiliyor muyum? Ailemin rızası var mahkeme kararına gerek kalıyor mu?

  1. 18 Ocak 2017den sonra hakim iznine gerek kalmaksizin ailenizin rizasiyla evlenebilirsiniz Nur hanim . Belediyeye evlenme basvurunuzu yaparken anne ve babanizin da yaninizda olmasi yeterlidir ( rizalarinin oldugunun kayit altina alinmasi icin ) . Iyi gunler ..

 7. 08.09.1998 doğumluyum kendi rızamla evlenebilir miyim ?

  1. 08.09.2016 tarihi itibarıyla 18 yasini doldurdugunuz icin hakim karari veya aile iznine gerek kalmaksizin kendi isteginizle evlenebilirsiniz İpek hanim . İyi gunler ..

   1. Çok teşekkür ederi 🙂

 8. Merhaba yeni nisanlandim nisanlim 18 mart 2002 doğumlu kızın ailesinin rızası var yaşı küçük olmasina rağmen Vücut yapısı emsallerine gore iri gorunuse sahip.2017 yaz ayında evlenmeyi dusunuyorum ne yapmalıyız mahkemeye başvuru yapmadan evlenebilir miyim

  1. Merhabalar Necati bey .18 Mart 2017 tarihinde nisanliniz 15 yasini doldurmus oluyor ancak 16 yasini doldurmadan once kisi hicbir surette evlenemez ne yazik ki. Yapacaginiz sey nisanliniz 16 yasini doldurduktan sonra mahkemeye basvurup evlenmek icin hakim karari almak olmalidir . Turk Medeni Kanunu m.124 e gore hakim olaganustu durumlarda ve pek onemli bir sebeple onalti yasini doldurmus olan erkek veya kadinin evlenmesine izin verebilir . Olanak bulundukca karardan once ana ve baba veya vasi dinlenir , olanak yoksa kisinin istegi ( nisanlinizin ) dikkate alinir. 18 Mart 2018 tarihinden sonra hakime basvurup evlenmeye izin talep edebilirsiniz ya da 18 Mart 2019 tarihinden sonra aile rizasiyla evlenmeye basvurabilirsiniz ikametgahinizin oldugu belediyeye . Ancak nisanliniz 15 yasindayken hicbir surette evlenemezsiniz .. iyi gunler dilerim

 9. Nısanlim 16.06.2001 doğumlu abla yaşını küçük yazdırmışlar biz nasıl evlenebiliriz ne kadar bekleyecez yardımcı olurmusunuz

  1. Burak bey Asliye hukukta yas duzeltme davasi acmalisiniz . Ancak nisanlinizin hastahane veya dogumhanede dogmamis olmasi ( dogum tarihine iliskin resmi evrek olmamali olursa hakim resmi evraka bagli kalarak davayi reddeder ) , gercekte oldugunu iddia ettigi yasin gorunumune uygun olmali gorunusu ve ayni yasta kardesi olmamalidir . Bu sartlar yaninda hakim uzman kisi veya kurumlardan kemik yasi vs. sorarak gercek yasini tespit edecektir. Dava icin bulundugunuz sehirdeki bir avukattan yardim almanizi tavsiye ederim . Ancak nisanliniz su an kimlikte degil de gercekte onbes yasindaysa 16 yasindan once hakim izni olmadan 17 yasindan once de aile izni olmadan evlenmeniz mumkun degil . En az 1 sene beklemelisiniz . Iyi aksamlar

 10. Mrb ruken hanim ben 1999 doğumluyum ailemle anlaşamıyorum babam ve annem ayrı velayet babamda ve babam beni sevdiğim çocuğa vermemekte kararlı kaçarak evlensem sıkıntı olurmu

  1. Kacarak evlenemezsiniz maalesef cunku henuz resit olmadiginiz icin aile iznine ihtiyac duyarsiniz . Dava acmalisiniz ya hakim izniyle evlenmek icin ( bu davada da karardan once anne ve babaniz dinlenecektir ) ya da 17 yasinizi doldurduysaniz hakli sebep olmadan evlenmenize izin vermeyen babaniza karsi . 18 yasinizi doldurmadikca aile izni olmadan resmi nikah kiyamazsiniz ne yazik ki . Iyi aksamlar

 11. Meraba. Benim gene sorularım olacaktı;
  Ben 2017 nin 18 ocak ayından sonra ailemin rızasıyla evlenebiliyorum. Fakat bugün sözcü haberin sayfasında okudum. Chpli bir beyefendi 18 yaş altının hiç bişekilde evlenememesi için bir yasa çıkartma derdinde. ( akp liler de desteklerse kabul edilecekmiş). Beyefendinin dediğine göre 18 yaş altı hiçbişekilde evleneyemecek ve evlenenlere nikahsız hapis cezası verilecek diyor. Peki daha yeni birebir ders gören lise okuyan öğrencilere resmi nikah kıyma izni verilmedi mi? Daha yeni resmi nikahsız imam nikahı ile evlenip yaşayanlara 1 yıldan 6 yıla kadar olan hapis cezası kaldırılmadı mı? Yanlış mı biliyorum? Chpli beyefendinin bu çıkartıp yürürlüğe girmesi için çabaladığı yasa kabul edilir mi sizce rukiye hanım? Edilirse ne zaman edilebilir? Ben bir yılı geçgindir nişanlı bekliyorum. Bu yasa çıkarsa beklemem bir yıl daha imam nıkahıyla evlenirim. Şimdi yanlış anlaşılmasın beklemek istememe nedenim. İş uzadıkça aramız bozuluyor yaşayan bilir… Neyse konuya geleyim tekrardan: Eğer ki beyefendinin çıkartmak istediği yasa kabul edilirse ve ben nişanlımla kabul edilse dahil evlenirsem nişanlım şikayet durumunda ya da nikahsız evlenmemiz durumunda hapis cezası alır mı?
  Eğer bu yasa çıkmadan da (şu anki yasaya göre) biz imam nikahıyla resmi nikah kıymadan evlenirsek nişanlım hapis cezası alır mı şikayet durumunda nikahsız evlenmemiz durumunda?
  Arkadaşlar Rukiye Hanım nolursun bana yardımcı olun bildiğiniz doğru kesin bilgileri benimle paylaşın. Bu konuyu güncel takip ediyorum korkuyorum resmi nikahsız evlenmek istemiyorum çünkü. Yardımcı olun bana lütfen 🙁

  1. Nur hanim merhabalar . Turk ceza kanununun 230.maddesi 4.fikrasi (“aralarinda evlenme olmaksizin evlenmenin dinsel torenini yaptiranlar hakkinda iki aydan alti aya kadar hapis cezasi verilir ” hukmu )Anayasa Mahkemesinin 27.05.2015 tarihli 2014/36 E. ve 2015/51 K. sayili karariyla iptal edilmistir. Bahsettiginiz kanun teklifi su an Adalet Komisyonunda . Komisyon incelemesini yapip Meclise sunacak oncelikle , ne zaman kabul edilir edilir mi bir fikrim yok maalesef .. Su anki durumda ve tasari kabul edilse bile imam nikahi kiydirdiginiz icin bi ceza almazsiniz cunku yukarda bahsettigim Anayasa Mahkemesi karariyla iptal edilmistir bu hukum ve tasari iceriginde bu konuya yonelik bir madde degisikligi yapilmasi soz konusu degil . Tasari kabul edilirse Turk Ceza Kanununun 104.maddesi ” cebir tehdit ve hile olmaksizin onbes yasini bitirmis olan cocukla cinsel iliskide bulunan kisi sikayet uzerine iki yildan bes yila kadar hapis cezasi ile cezalandirilir ” olan hukmu “onsekiz yasini doldurmayan” olarak degistirilecek ve hapis cezasi da uc yildan alti yila kadar seklinde duzenlenecektir . Sikayet hakki size veya anne ve babaniza ait oldugu icin de ( anne babanizin evlenmenize rizasi oldugu icin sikayet durumu olmayacagini varsayiyorum ) nisanlinizin ve sizin hapis cezasi alma ihtimaliniz yoktur .. ( Yargitay bu sucta sikayet hakkinin size ait oldugunu ve siz sikayetci olmazsaniz suc olusmadigi kanaatine varmaktadir . Ancak anne babanin da sikayet hakkini kabul eden mahkemeler de bulunmaktadir . Anne babaniz da evlenmenize razi oldugu icin bi sknti yasamazsiniz ) .. Iyi gunler dilerim ..

 12. Teşekkür ederim..

 13. Merhaba . Ben ailemle konuştum yine de olumlu cevap alamıyorum . Annem babama ısrar etse de sonuca varamıyoruz . Sevgilimin bababasının köyünü öne sürerek oranın insanı iyi olmazmış bahanesiyle hayır diyor . 16.07.1998 doğumluyum . Önümüzde ki hafta nikah dairesine basvurup nikah kıymak istiyoruz nikahın kıyılcagı günden bi gün öncede evden cıkıp gidicem telefonlarımı kapatıcam . Karakola gidip kendi rızamla evlenmek istiyorum kimse beni zorla kaçırmadı diye ifade vericem her hangi bi ceza almaz demi sevgilim ? Babam sikayetci olursa . Cünkü reşitim . Sevgilimin ailesi bundan korkuyor . Babası dava acmasa da 19 yasını doldurmus kız cocugu nikah kıyarsa kamu dava açar demişler . Cevaplarsanız cok sevinirim .

  1. Merhabalar Ayse Hanim reşit olmasaniz dahi anne babaniz sikayetci olur da dava acilmis olsa bile cogunlukla sizin sikayetci olmamaniz durumunda dava dusuyor diyelim anne babanizin sikayet hakkini kabul edip ceza verdi mahkeme temyiz edilince Yargitay ceza veren mahkemelerin kararlarini bozuyor siz sikayetci olmadiginiz icin . Evlenmeniz durumunda hicbir sey olmaz korkmayin ” babasi dava acmasa da 19 yasinda kiz cocugu nikah kiyarsa kamu dava acar ” diyenler hangi gerekceyle bunu soyluyor vallahi guluyorum evlenmek suc mu ki kamu dava acsin 😊 Imam nikahiyla resmi nikah olmadan evlenenlere verilen hapis cezasi bile kaldirildi ki siz resmi nikah kiyiyorsunuz her soylenene kulak asmayin lutfen .Turk Medeni Kanununa gore 18 yasini dolduran herkes kendi rizasiyla baska hicbirseye gerek kalmadan gerekli basvuruyu yapip gerekli belgeleri tamamlayip evlenebilir . Saygilar …

   1. Sag olun bilginiz için 🙂

 14. Merhaba ben bugun 16.11.2000 dogumluyum bugun 16tımı doldurdum resmi nikah nasil olur illa mahkeme karariylami olur annenin babanin imzasiyla olmazmi ?

 15. Birde 17ye girmekmi gerekiyo yil olarak girsem ay olarakda doldurmammi gerekiyo…

  1. Merhaba Elif hanim maalesef mahkeme karari almaniz gerekiyor resmi nikah icin .. Anne baba rizasiyla evlenebilmeniz icin 17 yasini doldurmaniz gerekiyor 16.11.2017 tarihinden sonra anne baba rizasiyla evlenebilirsiniz o tarihe kadar evlenebilmek icin mahkeme karari almak zorundasiniz . Bir de 17 yi ay olarak da dolmurmam mi gerekiyo diye sormussunuz soyle aciklayayim 16.11.2016 da 16 yasinizi doldurmus 17den gun almis sayiliyorsunuz yani henuz 17 yasinda olmuyorsunuz dolayisiyla 17 yasini ay olarak da doldurmaniz gerekiyor o da 16.11.2017den sonra oluyor 🙂 Saygilar ..

   1. Rukiye hanim mahkeme karari olumsuz oluyomu peki.. Yani mahkeme karari nasil oluyo

    1. Elif hanim Türk Medeni Kanunu madde 124e gore hakim olaganustu durumlarda ve pek onemli bir sebeple 16 yasini doldurmus olan erkek veya kadinin evlenmesine izin verebilir . Karardan once mumkunse anne ve babaniz da dinlenir . Hakim olaganustu durum ve pek onemli bir sebep olmadikca davayi reddetmektedir .Olaydan olaya degismektedir yani .. Kararin olumlu veya olumsuz olmasi sizin durumunuza ve hakimin takdirine baglidir . Liseye gidiyor egitiminizi devam ettiriyorsaniz hakim buyuk ihtimalle davayi reddedecektir . Genellikle hamilelik olaganustu durum sayiliyor ve evlenmeye izin veriliyor . Onun disindaki davalarda hakim olaganustu durum ve pek onemli bir sebep olup olmadigina kendi kanaatine gore karar verecektir dolayisiyla ben ne soylesem yanlis olur . Saygilar ..

 16. Merabalar Rukiye Hanım
  Bekir bozdağında yaptığı açıklamaya göre ve salı günü de tartışılacakmış muhtemelen 18 yaşından küçükle evlenenleri hapse atmışlar. Siz atılma durumu olmaz diyordunuz kafam karıştı? Nedir ben anlamadım bu olayı? Şimdi bu çıkan ya da çıkacak olan yasa 17 yaşını doldurmuş 18 inden gün almışlar için de mi geçerli olacak? 18 ocak 2017 de 17 yaşım doluyor resmi nikah kıyabilecek miyim ben? Bi engel sıkıntı olur mu?

  1. Merhabalar Nur hanim . Hapse atilanlar 18 yasindan kucuklerle evlenenler degil ; cebir tehdit ve hile olmaksizin ( yani karsilikli riza ile ) onbes yasini bitirmis olan cocukla cinsel iliskide bulunup yas sinirindan dolayi resmi nikah yapamamis ve sikayet edilmis olan kisilerdir . Sizin durumunuzda hapis cezasi olmaz sikayet olmadikca yani hapse atilma durumunu yanlis anlamissiniz 🙂 bir ornekle anlatayim : ornegin 15 yasini doldurmus 16 yasini doldurmamis bir kisinin evlenmesi mumkun degildir . 16 yasini doldurmadan da cinsel iliskiye girdigi kisi sikayet edildiyse yargilama yapilir ve mahkeme tutuklu yargilanmasina karar verebilir . Ak Partinin duzenlemesi de cebir tehdit ve hile olmaksizin onbes yasini bitirmis olan cocukla cinsel iliskide bulunan kisi daha sonra magdurla evlenmisse hukmun aciklanmasi geri birakilacak veya hukum verilmisse cezanin infazi ertelenecek . Yani cikacak olan yasa 16.11.2016 tarihinden once cebir tehdit ve hile olmaksizin onbes yasini bitirmis olan cocukla cinsel iliskiye girmis yas sinirindan dolayi evlenememis ve tutuklu ya da hukumlu olan kisilerin daha sonra iliskiye girdikleri kisilerle evlenmeleri durumunda cezalarinin ertelenmesine yoneliktir .

 17. Rukiye Hanım iyi akşamlar. Kanunda son değişikliklerden sonra naçizane sizin yorumunuzu almak çok iyi olurdu. Durumu bir hukukçu, bir kadın olarak nasıl değerlendirirsiniz.

  1. Merhabalar . Kanun teklifi aslinda iyiniyetle yapilmis bir teklif . Medya ve muhalefet tarafindan tecavuzcuye af olarak goruluyor ama kesinlikle oyle degil . Kanun degisikligi sadece cebir tehdit ve hile olmaksizin yani karsilikli riza ile cinsel iliskide bulunmus ancak yas sinirindan dolayi resmi niah yapamamis ve sikayet sonucu tutuklanan veya hapis yatan kisilere yoneliktir ve 16.11.2016 tarihinden once bu turde islenmis bulunan fiillere yoneliktir . Tecavuze yine kanunumuzdaki en agir cezalar uygulanacaktir tecavuze af gibi bir sey kesinlikle soz konusu degil tabi ki olmamali da ! …

   1. Merhaba Rukiye Hanım. Cevap için teşekkür ederim. Çocuk yaşlı kız alıkonuldukduktan sonra manevi değerlerımız ve aile içi statüsünü göz önünde bulundurarak asla rızam olmadan yapıldı demez noktasını da unutmamamız gerek. O zaman mantıkla küçük yaşta evlenmeye karar vere bilen kızlarımıza seçme hakkının gelmesi de söz konusu olmalı. Yaşı reşit olmayan çocukların yerine tüm kararları veliler veriyorsa, evlenme kararını da veli vermış oluyor. Bu halde çocuğunu cinsel istismara zorlayan veliler dahi suçluyken hangi iyi niyyet söz konusu ola bilir. Bir kadın olarak bunu kızlara haksızlık olarak görmemiz gerekmez mi? O kız daha okumadan; meslek ve hak; söz sahibi olmadan başka ellere teslim ediliyor. Ve de bu durumların kadınların daha az söz sahibi olduğu bölgelerde olduğunu düşünsek; onların haklarını savunmak yerine haksızlığa hak kazandırmak ne kadar doğru bilemedim.

    1. Merhabalar 🙂 Estagfirullah ben tesekkur ederim .. Manevi degerlerimiz ve aile ici statusu goz onune alinarak asla rizam olmadan yapildi demez demissiniz ancak yapilacak yargilamalarda bu kiz cocuklarinin ifadesinin psikolog gozetiminde alindigini atlamissiniz . Her ne kadar beni rizam disinda birseye zorlamadilar dese de psikologlar onlarin vucut dilinden soyleyis tarzindan neyin ne oldugunu anliyorlar ve raporlarini ona gore sunuyorlar . Atladiginiz bir diger nokta da kanun teklifinin gercekten istismar edilen cocuklari kapsamadigi . Soyle dusunun ben 15 yasindayim birine asik oldum cinsel birliktelik yasadim kendi rizam ile resmi nikah olmadan da birlikte yasamaya basladim (yasim resmi nikah yasina tutmadigi icin )Anayasa mahkemesi imam nikahiyla yasamayi suc olmaktan cikarmadan onceki bir tarihte de biri kocami sikayet etti . Mahkemeler uzun suruyor biliyorsunuz hakim de tutuklu yargilamaya karar verdi . Herhangi bir istismar soz konusu olmadigi halde kocam mahkeme sonuclanana kadar hapiste kalacak ben de magdur olacagim . Verilen kanun teklifi buna benzer durumlari kapsiyor ve magduriyet giderme amaci tasiyor ve 16.11.2016 tarihinden once islenmis fiillere uygulanip tekrar uygulanmayacak . Yasi resit olmayan cocuklarin yerine diger kararlar gibi evlenme kararlarini da veliler veriyor veliler cocuklarini istismara zorluyor demissiniz bir de . Turk ceza kanunu madde 103’e gore cocugu cinsel yonden istismar eden kisi sekiz yildan onbes yila kadar hapis cezasiyla cezalandiriliyor eger ki istismar vucuda sair cisim veya organ sokulmak suretiyle yapilmissa verilecek hapis cezasi onalti yildan asagi olamaz . Haksizliga hak kazandirma gibi bir durum yok . Yani demem o ki cinsel istismar uygulayan kisilere verilecek cezalar boyleyken kendi rizasiyla birliktelik yasamis kari koca hayati yasayan kisileri de neden ayni kefeye koyalim ? Kadin olarak da degil en basta insan olarak cinsel istismara ugrayan cocuklarin haklarini tabi ki savunuyorum savunacagim da . Ancak kanun maddeleri belliyken verilecek cezalar belliyken aileler cocuklarini buna zorlayabiliyorsa sorgulamamiz gereken o aile yapisi olmalidir . Ve cinsel istismara ugrayan kiz cocuklarimiz keske biraz cesaretli olabilseler durumlarini anlatabilseler de hak edenler hak ettikleri cezalari alsalar .. Saygilar

 18. Iyi günler ben üniversite öğrencisiyim eşim 16 yaşını haziranda doldurdu biz temmuzda evlendik ve eşim şu an hamile evliligimizi yapabilir miyiz mahkeme bunu geçerli bir sebeb sayar mi

  1. Kimlik te yaşı küçük vurulmuş bu arada bunun içinde bir şey yapabilir mıyız

   1. Merhaba Zafer bey . Evet mahkeme bunu gecerli neden sayar ve evlenmenize izin verir . Yasinin kucuk vurulmasi konusunda da asliye hukuk mahkemesinde yas duzeltme davasi acmalisiniz . Davanizin kabul edilmesi icin de resmi dogum belgesi olmamasi ( dogum belgesi olursa mahkeme belgedeki tarihi esas aliyor ve davayi reddediyor ) , kisinin gorunumunun gercekte oldugunu iddia ettigi yasin gorunumune uygun olmasi ve ayni yasta kardesinin olmamasi gerekiyor . Bu sartlar yaninda mahkeme uzman kisi veya kurumlardan kemik yasi vs. sorarak gercek yasini tespit edecektir .

 19. 17 yaşını dolduran 18 inden gün alan artık evlenemeyecek mi rukiye hanım? İmam nikahıyla evlenirsek cezası mı olacak? Yasa çıkarsa 17 yaşını dolduran resmi nikah kıyamayacak mı? Yasa çıkarsa eğer ki nişanlımla imam nikahıyla evlenirsem suç mu istismarcı mı olmuş olacak nişanlım? Nedir ne değildir bu konu lütfen açıklayabilir misiniz? Çok telaş içindeyim şurda sırf resmi nikahımız olsun resmi nikahsız evlenmeyelim diye bır yılı aşkın süredir bekliyoruz? Ne olacak lütfen açıklayın bilgilerinizi öyle bişey olursa ben evlenemeyecek miyim 17 yaşımı doldurunca çok kötüyüm ağlıcam 🙁

  1. 17 yasini dolduran 18inden gun alanlar Chp nin verdigi 18 yas altinin evlenmemesiyle ilgili kanun teklifi kabul edilirse evlenemeyecektir . Bu teklif de su an hala Adalet Komisyonundadir oylamaya gecilmemistir . Kabul edilirse maalesef ki evlenemeyeceksiniz 🙁 Chpnin verdigi 18 yas altinin evlenememesiyle ilgili kanun teklifi 18 Ocak 2017ye kadar kabul edilmemis olursa hemen evlenebilirsiniz :))

 20. Birde bi haberde okudum 17 yaşında kız kaçarak evlenmiş? 17 yaşını dolduran 17 yaşında olan bir kız anne babası rıza vermesse mahkeme kararıyla gine resmi nikah kıyamıyormuydu? Neden kaçmış? Yoksa anne baba rızası da olsa vermiyorlar mı resmi nikah 17 yaşını doldurana? Allah ım sen yardım et severek evlenen de çok var ama hepsi zoraki değilki? Ne yapıcaz biz illa resmi nikah kıymadan kaçak göçek imam nikahıyla mı yaşıyalım? Severek evlenicem ben abi neye neden engel konuluyor? Resmi nikah için sırf bir yılı aşkın süredir bekliyoruz ya 🙁 Severek evlenen evlenmek isteyen arkadaşlar: Dua edin yasa felan değişmesin 17-18 yaşında severek evlenenlere küçük diyip durmasınla bu bir ikincisi de evlenmelerine engel olmasınlar Allah ım nolur iki gündür ölcem kafama takmaktan resmi nikah kıyamıcaz diye korkmaktan:(

  1. 17 yasini dolduran kiz anne baba rizasiyla anne babasi izin vermiyorsa da mahkeme karariyla evlenebiliyor tabi ki hakli sebep olmadan evlenmesine izin vermeyen anne babasina karsi dava acip . Ya bu hakkini bilmiyordur ya da anne babasinin izin vermemesinde hakli bir sebep vardir bilemiycem neden kacmis :)) 18 yas altinin evlenmemesiyle ilgili kanun teklifi aslinda rizalari olmayip da anne babalarinin zoruyla evlenmek durumunda kalanlarin magduriyetini gidermek icin hazirlanmistir guzel bir amaci var ama sizin gibi severek evlenmek isteyenlere engel olacak . Hakkinizda hayirlisi olsun Nur hanim belki de siz evlenene kadar yasalasmaz bu teklif insallah fazla kafaniza takmayin 🙂

   1. Teşekkür ederim rukiye hanım gerçekten içine şu serptiniz en yakın zamanda işlemleri başlatacağım inşallah ☺

 21. İyi günler nisanlimin yaşı17. 8 ay var 18 e girmesine fakat kizin anne babasi ayrı ama bosanmamislar daha babasi başkasıyla evli anne bska yerde kaliyor. Nisanlimda bir baskasinin yaninda kaliyor basinda ailesi falan yok basinda belediye ye6basvuru yapsak evlilik icin anne babasının rizasini isterler mi nasil evlenebilirim anne babasi bi sıkıntı cikarirmi hakim karari olunca

  1. Merhaba Mevlut Bey . 17 yasindan 18 yasini doldurana kadar anne baba rizasi ya da anne babasi riza vermiyorsa mahkeme karari gerekiyor . Belediyeye basvuru yaparsaniz anne baba rizasi isteyecekler . Once anne ve babayla gorusun eger yanitlari olumsuz olursa mahkemeye basvurun . Mahkeme karardan once olanak varsa anne babayi da dinler ve hakim evlenmenize izin verirse anne babasi bir sknti cikaramaz .

 22. İnşallah ya Rukiye Hanım teşekkür ederim dua edin engel çıkmasın ölürüm yoksa ben artık 🙁

 23. İyi günler ben 22 kız arkadaşım 17 yaşında 18ine 3 ay var evlenmek istiyoruz ailelerimizin onayıda var herkes farklı birşeyler söylüyor ne yapmamız gerekiyor belediyeye basvursak aile izni verse evlenebilir miyiz ?

  1. Merhabalar Emin bey eger aile onayi varsa sizin ya da kiz arkadasinizin ikametgahinin oldugu ilcenin belediyesine siz kiz arkadasiniz ve kiz arkadasinizin anne babasiyla beraber gidip basvuru yapmaniz halinde evlenebilirsiniz . Kiz arkadasinizin anne babasi riza verdiklerini beyan edecekler ve bu kayit altina alinacak ondan sonra bir sknti cikmadan evlenebilirsiniz . Iyi gunler ..

 24. Ben. 2002 doğumluyum ve şuan sevdiğim kişiyle nişanliyim ailemin rizasi var evlenmek için ne yapmaliyizz 🙁🙁

  1. 16 yasini doldurmadan once hicbir surette evlenemezsiniz . 16 yasinizi doldurduktan sonra mahkemeye basvurabilirsiniz evlenmenize izin verilmesi icin . Mahkeme de olaganustu durum ve pek onemli bir sebebin varligini arayacaktir izin vermek icin . Aile rizasi 17 yasinizi doldurduktan sonra evlenmenize olanak saglar . Iyi gunler ..

 25. Merhaba ben Gülnur. 16 yaşını doldurduktan sonra düğün yaptık. Düğünden bir ay sonra hakim karşısına çıktık ve hakime düğün yaptığımızı ve beraber yaşadığımızı söyledik hakimde bize evlenme izini verdi. Bizde hemen resmi nikahımızı yaptık. Bu evlilik bir suç teşkil eder mi?Benim babam ve eşim kamu davası veya herhangi bir sorunla karşılaşır mı?

  1. Merhaba Gulnur hanim hayir bu evlilik bir suc teskil etmez hakim izniyle evlenmissiniz ve yasalara aykiri bir durum yok . Herhangi bir sorun yasamazsiniz iyi gunler dilerim ..

 26. Allah sizden razı olsun Rukiye Hanım insanlara yardımcı oluğunuz için tck 104/ 2 de 5 yaş üstü şikayet aranmaksızın dava açılır diyor internette araştırdım biraz sanırım bu karar iptal edilmiş Anladığım kadarıyla 5 yaş üstü bir durum’ da bile şikayet olmazsa bir sıkıntı yok demektir.

  1. 5 yaş üstü dediğiniz şey nedir anlayamadım da merak ettim eşlerin arasındaki yaş farkını mı kastediyorsunuz anlamadın benim nişanlımla aramda 11 yaş var ama çok seviyoruz birbirimizi seneye mayısa inşallah kanun felan değişmezse düğünümüz var ki artık kanunda değişirse yapcak bişey yok imam nikahı ile evlencez 🙂

   1. Nur hanim merhaba Turk Ceza Kanununun 104.maddesi fikra 2nin degismeden onceki halinde failin magdurdan bes yas buyuk olmasi halinde sikayet aranmadan cezanin iki kat artirilacagi duzenleniyordu . Ancak Anayasa Mahkemesi karariyla bu hukum iptal edilmistir . Dolayisiyla sikayet olmazsa resit olmayanla cinsel iliski sucundan dolayi fail cezalandirilmayacaktir . Iyi gunler dilerim ..

  2. Merhaba Ali bey yardimci olabildigime sevindim yorumunuzla beni mutlu ettiniz Allah sizden de razi olsun . Turk Ceza Kanunu 104.madde fikra 2de failin magdurdan bes yastan daha buyuk olmasi halinde sikayet aranmaksizin cezasinin iki kat artirilacagi duzenleniyordu . Ancak bu hukum ayni sucu isleyen kisiler arasinda magdur ile aralarindaki yas farki nedeniyle ayri cezalar ongorulmesinin kanun onunde esitlik ilkesiyle bagdasmadigi gerekcesiyle Anayasa Mahkemesinin 2005/103 E. ve 2005/89 K. sayili karariyla 23.11.2005 tarihinde iptal edilmistir . Yani evet sikayet olmazsa bir sknti yok sikayet olursa da yas farki nedeniyle iki kat artirilmis ceza degil TCK 104 fikra 1de duzenlenen iki yildan bes yila kadar olan hapis cezasi verilir . Iyi gunler dilerim ..

 27. 2000 ane babası ayrı dedesiyle kalıyor ama kıza eziyet çektiriyor benle evlenmek istiyoruz ama yaş sıkıntısından evlenemiyoruz bunun için ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar . 16 yasini doldurduysa arkadasiniz mahkemeye basvurup hakimin evlenmenize izin vermesini talep edebilirsiniz . Hakimin evlenmeye izin vermesi icin olaganustu durum ve pek onemli bir sebep gerekir . Bunlarin ne oldugunu hakim takdir edecektir ancak durumunuzu anlatin dedenin eziyet cektirdiginden bahsedin bu durumu hakli gorecegini dusunuyorum . Eger hakli gormez de izin vermezse hakim 17 yasini doldurduktan sonra anne baba bosanmissa velayet hakki kimdeyse onun rizasini alarak evlenebilirsiniz (anne baba bosanmis olmasaydi her ikisinin de rizasi aranacakti . Eger bosanma yok ta sadece ayri yasaniyorsa hem anne hem babanin rizasi aranir. ). Iyi gunler dilerim..

 28. Mrb Rukiye hanım vermiş Olduğunuz bilgiler için çok tşk ederim İnan’ın verdiğiniz bilgilerle kafamda dönen binlerce olumsuZ düşüncelerin pimi çekilmiş oldu emin olun 😊 Rabbim ne dileğiniz varsa kabul etsin inşallah ayrıca sorulara hizli dönüş yapmanızdan dolayı sizi takdir ederim Mesleğinizde başarılar dilerim Allah’a emanet olun inşşallah.

 29. Mrb Rukiye hanım benim çok önemli bir konum var yardım ederseniz sevinirim şimdi şu şekilde anlatayım ben 17 den gün alalı 6 ay oldu ve ben kaçarak imam nikahiyla evlendim amasu an 4 aylık gebeyim doğumda ve nüfus kayıtta sorun yasayacagimiz için evlenmemiz gerekecek bunun için nereye basvurmamiz gerekecek ve doğuma 5 ay var mahkeme hemen sonuçlanır mi doğuma yetişir mi ailem ilk başta esimden sikayetcilerdi ben değildim gebe olduğumu öğrenince şikayetlerini çektiler mahkeme eşime tutuklama kararı verirlermi ve doğumdan sonra bebeği benden alırlar mı lütfen cevap verin yardıma ihtiyacım var

 30. Gerçekten Allah razı olsun Rukiye Hanım herkesin gönlünü ferahlatıyor,bilgilendiriyorsunuz çok teşekkür ederim çoook 😊

 31. Lütfen cevap verir misiniz biran önce bir şeyler yapmamız gerekiyor kontrole gittiğimiz hastanede de sorunlar çıkıyor bizi aydinlatirsaniz bizim için çok iyi olur

  1. Merhaba Ela hanim . Aileniz sikayetci olmadigi icin dava duser ancak dusene kadar tutuklu yargilayip yargilamamak mahkemenin takdirindedir tutuksuz yargilanmasi muhtemel . Evlenme konusunda da bulundugunuz sehirdeki aile mahkemesine evlenmeye izin davasi acmaniz gerekiyor , sizin adiniza velayeten babaniz acacak davayi . Mahkemenin hemen sonuclanip sonuclanmamasi mahkemenin yogunluguna baglidir siz davanizi actiktan sonra on inceleme durusmasi yapilacak ondan sonra durusma gunu verilecek eger mahkeme cok yogunsa bu surec uzayabilir . Dogumdan sonra sizden bebegi almazlar sonucta annesi sizsiniz ve sizin bakiminiza muhtactir bebeginiz . Iyi aksamlar ..

 32. Peki doğuma kadar mahkeme yetişmez ise babasina ne olur hastaneler sorun çıkarıyor ne yapmamızı onerirsiniz bir de babam değil de avukatimiz acamiyor mu çünkü ailem benimle hala konuşmuyor

 33. Lütfen bize bir çıkış yolu gosterin ne yapacağımızı bilmiyoruz siz avukatsinz galiba bir yolu olmalı lütfen

 34. Peki genelde ne kadar zaman veriyorlar mahkeme tarihine konunun aciliyetine bakılıyor mu zaten 6 ay sonra 17 ye girmiş olucam ama biz doğum için biran önce nasıl halledebiliriz kusura bakmayın rahatsız ediyorsam

 35. Mrb eşim kimlikte 14 yaşında gözüküyor ama kemik testinde 18 20 yaş aralığı çıkıyor ve babasida diğer bir kardesi ile ikiz indirdiginden dolayı 14 resmiyette şayet babası zorluk çıkarırsa biz mahkeye versek yaş için ve yaşida rapor ile 18 çıktıgı taktirde anne baba rızası olmasada bir sorun çıkarmı teşekkürler

  1. Merhabalar Mehmet bey . Dediginizi anlayamadim babasi da diger bir kardesiyle ikiz indirdiginden dolayi 14 resmiyette demissiniz . Ikiz kardesi mi var esinizin ? Eger oyleyse ikiz kardesi kimlikte gercek yasinda gorunuyorsa tanik gostermelisiniz ve ikiz olduklarinin ispat edilmesi gerekiyor edemezseniz ayni yasta kardesi oldugundan dolayi dava reddedilebilir ikiz kardesi de esiniz gibi 14 yasinda gorunuyorsa ikisinin de yasinin duzeltilmesi icin ikisinin adina da dava acilmali . Davayi da esiniz kimlikte 14 yasinda gozuktugu icin babasi acmali . Mahkeme gercek yasi tespit edip nufus kaydini duzeltince 18 yasini doldurmus oluyorsa esiniz kendi rizasi yeterlidir evlenebilirsiniz .

  2. Mehmet bey anladigim sekilde anlattim , yanlis anladigim birsey varsa duzeltin ..

 36. Cevap vermedinz Rukiye hanım çok merak ediyorum

  1. Calisma saatleri disinda cevap veremiyorum Ela Hanim takdir edersiniz ki . Aileniz sikayetci oldugunda size savciliktan bir kagit gelmis olmali gidip ifade verdiniz mi rizamla yaptim diye ? Siz rizamla oldu diye ifade verdikten sonra kovusturmaya yer olmadigina dair karar gelmis olmali geldiyse sknti olmaz . Ailenizin sikayet hakkini kabul edip dava acildi mi ? durusmaya gittiniz mi hic ?Ailem dava acilmadan sikayet hakkini geri cekti diyorsaniz yine bir sknti olmaz .Evlenmeye izin davasi da kisiye siki sikiya bagli haklardan sayiliyor bir avukata vekalet verebilirsiniz .Ancak bir meslektasim vekalet verecek kisinin yasindan dolayi sknti yasamis vekalet alamamisti . Eger taniyip bildiginiz bir avukat varsa herseyi yuzyuze anlatin daha iyi sonuc alirsiniz . Vekalet verebilir de davanizi avukat acarsa durusma gunu doguma yetismeyecek sekilde verilmis olursa avukatiniz durusmayi one alim dilekcesi yazar .

 37. Eşime açılan su anda olan dava reşit olmayanı ailesine ve polise bildirmeme diye ama olay olduğumda eşim ailemdeki bir çok kişiyle konusmustu

 38. Ben iki defa ayrıldım eşim için ilk başta birkaç kava açılmış ve davalar bitmiş daha yeni bahsettiğim olaydan dava kalmış ailem sikayetcilerdi o zaman ben degildim

 39. İkincide ise yine şikayetçi olmuşlar ama dava oldu 10 gün önce şikayetlerini cektiler bizimde duruşma var avukat bir şey olmaz demiş ama bizim için doğum onemli

 40. Bir şey daha soracagim davayı açtık diyelim ve doğuma yetişmişmedi ama dava açıldığı için hastane yönetimi yinede polise izin verip eşime tutuklama isterler mi

  1. Avukatiniz dogru soylemis birsey olmaz aileniz sikayetinden vazgectigi icin . Hastane yonetimi oyle birsey isteyemez onlarin sadece suc oldugunu dusundukleri olaylari yetkili makamlara bildirme yukumlulugu var . Tutuklama kararini yalnizca mahkemeler verebilir siz sikayetci olmadiginiz ve aileniz de sikayetlerini geri cektigi icin esiniz tutuklanmaz . Eger evlenmeye izin davanizin sonuclanmasi doguma kadar yetismez ise cocugunuzun babasi tanima davasi ile cocugunuza soyadini verebilir ve nufusuna kaydettirebilir ..

 41. Rukiye hanım merhaba. Ben 16 yaşımı doldurdum ve anne babamin rizasi olarak da resmi nikah kiyamak istiyoruz. Mahkeme kararı gerekiyormuş galiba.. evleneceğim kişi başka bir şehirde. Başvuru yapsak mahkeme karari falan ne ne kadar zaman alır .? Lutfen cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılar..

  1. Merhabalar Nida hanim . Mahkemenin karar verme suresi mahkemenin yogunluguna gore degisir . Eger mahkeme yogun degilse uc dort ay icinde sonuclanir yogunsa bu surec uzayabilir .. Iyi gunler dilerim . Saygilar .

   1. Rukiye hanım. Öncelikle soruma cevap verdiginiz icin cok teşekkür ediyorum. Rahatasiz ediyorum ama bir sorum daha olucak. Evlenmek istedigim kisiyle dugun yapsak, birlikte yaşamaya başlasak aileme, bana, eşim olacak kisiye herhangi bir sorun olurmu?

    1. Merhaba Nida hanim estagfirullah ne rahatsizligi 🙂 15 yasinizi doldurdugunuz icin sizin veya ailenizin sikayeti olmadikca esiniz bir sorun yasamaz aileniz de ayni sekilde siz zaten yasamazsiniz . ( eger 15 yasini doldurmamis olsaydiniz rizaniz da olsa cocugun cinsel istismari sucu olusurdu ve sikayet olmasa da esiniz yargilanirdi . 15 yasini doldurdugunuz icin hicbir sorun olmaz .) Iyi gunler dilerim …

 42. Hocam b n 16 yasima girmeme bir ay var bir ay sonra yas buyutup evlenmek istiyorum annemin babamin izni var bu suc mudur sizce

  1. Rukiye hanim

   1. Merhaba Rabia hanim . Suc teskil etmemesi icin 15 yasini doldurmaniz gerekiyor . 15 yasini doldurduktan sonra evlenirseniz bir suc olmaz .( 15 yasinizi doldurmadan once rizanizla da olsa cocugun cinsel istismari sucu olusur ve esiniz sikayet olmasa da yargilanir . 15 yasinizi doldurduktan sonra ve ailenizin de izni olursa herhangi bir suc olusmaz . Ailenizin rizasi olmasa aileniz esinizi resit olmayanla cinsel iliski sucundan sikayet edebilir ) . Yas buyutmek icin belli sartlar var . Resmi bir dogum belgesinin olmamasi , gorunumunuzun oldugunuzu beyan ettiginiz yasin gorunumune uygun olmasi ve oldugunuzu beyan ettiginiz yasta bir kardesinizin olmamasi gerekiyor yas buyutme davanizin kabul edilmesi icin . Iyi gunler dilerim ..

 43. Iyi gunler cvp icin simdiden tsk ler
  28 kasim 1999 dogumlu ailesinim istegi yok ama kizin kendi istegi var evlenmek istiyoruz evlensek ceza alirmiyiz kanuna gore evlenmek icin tam kac gun daha beklemeliyiz

  1. Merhaba Ahmet Bey evlenseniz ceza almazsiniz ancak arkadasiniz su an 17 yasinda oldugu icin resmi nikahla evlenebilmeniz icin ya aile rizasini almalisiniz ya da evlenmeye izin vermeyen ailesine karsi dava acmalisiniz davanin olumlu sonuclanmasi icin de ailenin evlenmeye izin vermemesinde hakli bir neden olmamasi gerekiyor . Bunlarla ugrasmak yerine arkadasiniz 18 yasini doldurduktan sonra kendi rizasi disinda hicbir seye gerek kalmadan evlenebilirsiniz o da 28 Kasim 2017 tarihinden sonra mumkun oluyor . Yani bir yil daha beklemelisiniz . Iyi gunler dilerim ..

 44. Merhaba Rukiye hanım kolay gelsin benim bi sorum olucak tın bu konuda yardımcı olabilir misiniz ben geçen sene nişan oldum ailem izin verdi ama mahkeme kararı vardın mahkemeye 15 gün kala ayrıldık ama birbirimizi çok seviyoruz ayrılma yı düşünmüyoruz evlenmek istiyoruz ama ailem karşı çıkıyor bu durumda ne yapmalıyız ve ben şuanda 17 den gün aldım 2017 Mayıs dan sonra 18 den gün alicam 18 den gün alınca kaçsak olur mu bu durumda nişanlım ceza alır mı çünkü ben kendi Rızam la kaçıcam ailem şikayetçi olursa ben olmaz sam kendi Rızam la kaçtığını.mı söyle sem nişanlım ceza alır mı yardimci olursanız sevinirim Rukiye hanım

  1. Merhabalar .. Hakim izniyle evlenmeye basvurabilirsiniz ancak karardan once anne babaniz da dinlenecegi icin karar buyuk ihtimalle olumsuz olacaktir . 17 yasinizi doldurduktan sonra evlenmeye izin vermeyen anne babaniza karsi dava acabilirsiniz ancak mahkeme kararinin olumlu olmasi icin anne babanin evlenmeye izin vermemesinde hakli bir neden olmamasi gerekiyor bunu da hakim takdir edecektir . 17 yasinizi doldurduktan sonra aile izniyle evlenebilirsiniz eger ailenizi ikna edebilirseniz . 18 yasinizi doldurmadan kacarsaniz ve aileniz sikayetci olursa nisanliniz cocugun kacirilmasi ve alikonulmasi sucundan rizaniz da olsa uc aydan bir yila kadar hapis cezasiyla cezalandirilir . 2018 Mayis ayindan once nisanlinizla kacmaniz durumunda nisanliniz ceza alir cunku onsekiz yasindan gun almaniz yeterli degil onsekiz yasini doldurmaniz gerekiyor . Iyi gunler dilerim ..

   1. Sağolun Rukiye hanım yardımcı oldugunuz için son olarak bişey de sormak istiyorum ama peki 8 5 2018 den sonra kaçsak herhangi bir sıkıntı olur mu sevdiğim çocuk yine ceza alır mı biz birbirimizi çok seviyoruz ayrılma yı düşünmüyoruz evlenmek istiyoruz lütfen bizi bu konuda da yardımcı olabilir misiniz Rukiye hanım

    1. 18 yasinizi 8 Mayis 2018de dolduruyorsunuz sanirim . 18 yasinizi doldurduktan sonra nisanliniz ceza almaz cunku resit oluyorsunuz ve kendi kararlarinizi verebilirsiniz ancak ailenizin rizasiyla evlenmeniz en iyisi ailenizi ikna etmeye calisin derim ben .. İyi gunler dilerim …

 45. Merhaba iyi calışmalar Rukiye hanım eşim 10.06.2000 doğumlu biz imam nikahıyla evlendik iki aydır evliyiz ve eşim şuan hamile neyacağmızi bilmiyoruz bize bir yol gosterin

 46. Doktora nasl gideceğmizi dahi bilmiyorz suç saylrmi severek evlendik ailemizin rızasyla evlendik tek sknti şuan eşmn hamile olması ve doktora gidemiyor olmamz):

 47. Cevap bekliyorum acil bilgilendirirsenz cok memnun olurm lütfen

  1. Merhabalar Bersan bey . Esiniz 16 yasini doldurmus hakim izniyle evlenmeye basvurabilirsiniz . Dugun yaptiginizi esinizin hamile oldugunu belirtin hakim resmi nikahla evlenmeye izin verecektir . Suc sayilir mi demissiniz esiniz 15 yasini doldurdugu icin ve ailesinin de rizasini alarak evlendiginiz icin suc sayilmaz ( esiniz 15 yasini doldurmadan once evlenseydiniz cocugun cinsel istismari sucu olusurdu ve esinizin rizasi da olsa yargilanirdiniz . Esiniz 15 yasini doldurdugu icin bu suc zaten olusmuyor . Ailesinin rizasi olmadan evlenseydiniz de ailesi sizi cocugun kacirilmasi ve alikonulmasi sucuyla ve resit olmayanla cinsel iliski sucundan sikayet etseydi yargilanirdiniz . Ailesinin rizasiyla evlendiginiz icin sikayet etmeyecekler bu suclar da olusmuyor . Herhangi bir suc islemediniz rahat olun . ). Hastaneye gittiginizde de eger sizi suclamaya kalkarlarsa bu anlattiklarimi soyleyin . Yine de polis cagirirlar da polis ifadenize basvurursa ayni sekilde anlatin , bir sorun yasayacaginizi dusunmuyorum . Sorun yasarsaniz yine yazin yardimci olurum . Iyi gunler ..

 48. Merhaba ablacim şuan çok zor durumdym sevdiğim 16 yaşından gün aldı ve 3 senedir birbirimizi çok seviyoruz ama ailesi beni istemiyo bizde bu hafta kaçmaya karar verdik bunun cezası varmıdır ailesi kızı başkasına vermeye tehdit ediyo benimde bu konuda yapacağım tek şey kaçırmak ailesi şiddet yapiyo kıza elimde ses kayıtları bile var nolursn ablam bana bi yardım edin acil cevap bekliyorum

 49. Kızın kendi rızası var kaçmaya ama ailesi hep sıkıntı yapiyo kaçırmaktan başka çarem yok bi yardımcı olun ablacım

 50. Çok memnun oldum bilgilendirdiğin alah razi olsun sizden iyi çalışmalar diliyorum. Yalnz savci izni için nereye başvuru yapalm nereye gidelim o knudada yardimci olsanz sevinirim

 51. Bde koyde otruyoz gdip gelmek sknti olduğu için savci izni için kimle gitmem gerek savcılığa eşmn anesi babasnı gotrmem gerekirmi

 52. Merhaba Rukiye hanım kolay gelsin ben melek sevdiğim bi cocuk var ve birbirimizi çok seviyoruz nişanlıy dık ayrıldık ama biz birbirimizden vazgeçmedik halen daha çok seviyoruz şuanda yaşım tutmuyor yani 5 Mayıs 2018 de 18 yaşımı dolduracağim .18 yaşımı doldurduktan sonra kaçsam nişanlım ceza alır mı ailem şikayetçi olduğu takdir de benim kendi Rızam olduğu halde yine nişanlı mın ceza alma ihtimali var mı bu konuda lütfen yardımcı olabilir misiniz

 53. Rukiye hanım nezaman cevap alabiliriz .

 54. Meraba ben 09.12 2000 doğumluyum nişanlıyım. 2017 de Evlenebilir miyim ?

 55. Mrb rukiye hanim benim eşim 25.08.2000 doğumlu biz aile rizasi ile evlendik ve 25.04.2015 te bi çocuğumuz oldu bu konuda yardimci olurmusunz nazil resmi evlilik yapariz yada ceza alirmiyim

 56. İyi günler nişanlım 1 şubat 2000 doğumlu anne ve babasının rızası var 2017 mayıs ayında nikah kıyabilir miyiz

 57. Mrb rukiye hanim benim eşim 25.08.2000 doğumlu biz aile rizasi ile evlendik ve 25.04.2016 te bi çocuğumuz oldu bu konuda yardimci olurmusunz nazil resmi evlilik yapariz yada ceza alirmiyim

 58. Benim gerçek doğum tarihim 21.11.1999 evde doğduğum için yanlış yazılmış ve ben nişanlıyım dava açsak kaç ay sürer dava…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir