Medeni Kanuna Göre Evlenme Yaşı ve Şartları

Bir önceki yazımızda nişanlanma konusunu, karşılaşılabilecek sorunları ve bu sorunlara uygulayabileceğimiz çözümleri işlemiştik.

Bugün de nişanlanmadan sonra gelen yuva kurma ölene kadar aynı yastığa baş koyma arzumuzu gerçekleştirdiğimiz evlenme müessesesini inceleyelim. Evlenme konusunda da medeni kanunumuz bizim için büyük bir yol gösterici oluyor.

Onsekiz yaşını doldurmayan kişiye hukukumuzda küçük, on sekiz yaşını dolduran kişiyede ergin denir. Evlenme ehliyetini Medeni Kanunu’nun 124. maddesinde düzenlemiştir. Maddeye göre erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak on yedi yaşını dolduran kişinin evlenme konusunda sadece kendi rızası yeterli değildir. Yasal temsilcisinin (velisinin) rızası da gereklidir. (TMK 126: Küçük yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.) Ancak haklı bir sebeb olmadan evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinleyen hakim TMK madde 128 uyarınca küçüğün evlenmesine izin verebilir.

17 yaşını doldurup evlenmesine ailesi tarafından izin verilmeyen kişinin hakim izniyle evlenebilmesinin hukumuzun evlilik birliğine verdiği gösterdiğini düşünüyoruz. Evlenme yaşını onyedi olarak düzünleyen 124. maddenin devamında da onaltı yaşını dolduran kişinin hangi koşullar da evlenebilceği hüküm altına alınmıştır. (TMK 124/ f.2 : Ancak hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeble onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir olanak bulundukça karardan önce anne ve baba veya vasi dinlenir.) Olağanüstü durum ve önemli sebeb olarak nelerin sayılabileceği kanunda gösterilmediğinden bu hallerin neler olduğunu veya gösterilen sebebin olağanüstü veya önemli olup olmadığına da hakim karar verecektir.

temyiz-gucu
“TMK 128: Hakim haklı sebeb olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.”

Toparlamak gerekirse on sekiz yaşını dolduran erkek veya kadın kimsenin iznine gerek almaksızın on yedi yaşını dolduran erkek veya kadın yasal temsilcisinin izniyle (TMK 128: Hakim haklı sebeb olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.) On altı yaşını erkek veya kadın olağanüstü durum ve sebeblerin varlığı halinde hakim izniyle evlenebilir.

Medeni kanunumuza göre onaltı yaşını doldurmayan erkek veya kadın hiçbir koşulda evlenemez. Kanunumuzda bu hüküm bulunmasına rağmen küçük çocukların imam nikahıyla evlenmesine henüz hukukumuzca bir çözüm bulunamamıştır. Şu hususuda atlamayalım erginlik onsekiz yaşını doldurmayla kazanılır ancak evlenme de kişiyi ergin kılar (TMK madde 11: Evlenme kişiyi ergin kılar.)

TMK madde 125’e göre ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenemez. Ayırt etme gücü kişinin neyin iyi olduğunu neyin kötü olduğunu bilecek, yaptığı ve yapacağı hareketlerin ne sonuç doğuracağını ve buna göre davranacak durumda olduğunu ifade eder.

Ayırt etme gücü (Temyiz kudreti);

– Akıl hastalığı

– Akıl zayıflığı

– Yaş küçüklüğü

– Sarhoşluk hallerinde ortadan kalkar ve bu dört halden biri olduğu takdirde kişi evlenemez.

Akıl hastalığı evlenme engeli olarak sayılmıştır ancak TMK Madde. 133 akıl hastalarının evlenmesine tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadığı sürece engel koymuştur. Yani evlenmesinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla sabit olan akıl hastaları evlenebilirler. TMK madde 127′ ye göre ”Kısıtlı yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.

– Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı. (TMK Madde 405)

– Savurganlık , alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı kötü yaşama tarzı. (TMK Madde 406)

– Bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olma durumu. (TMK made 407)

– İlgilinin isteği. (TMK madde 408)

Bu dört nedenin varlığı halinde kişi belli işlemleri yapmaktan alıkonulur ve bu işlemleri onun yerine yapacak ”kayyım” veya “vasi” atanır. Yani yukarıdaki nedenlerin bir veya birkaçının varlığı sebebiyle kısıtlanan kişinin evlenebilmesi için TMK madde 127’e göre vasisinin iznini alması gerekir. TMK madde 128’e göre haklı bir sebeb olmaksızın evlenmesine izin vermeyen yasal temsilcisini dinleyen hakim bu konuda başvuran kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

– Üstsoy (anne baba veya dede nine) ile altsoy (çocuklar veya torunlar) arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

– Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu ve altsoyu arasında,

– Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlilik TMK madde 129 uyarınca YASAKTIR.

TMK Madde 130’a göre ”yeniden evlenmek isteyen kimse önce evliliğin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır.” Bu ispat ise evlilik ölümle sona erdiyse vukuatlı nüfüs cüzdanı örneğiyle eşin ölü olduğunu göstererek veya evlilik boşanmayla sona erdiyse boşanmaya karar verilen mahkeme ilamıyla sağlanabilir.

Boşanan kadının yeniden evlenebilmesi için daha sıkı şartlar öngörülmüştür. İddet süresi dediğimiz 300 günlük bir süre vardır. Kadın bu süre dolmadan evlenemez. Ancak kadın gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırır. (TMK Madde132)

Kadının bekleme (iddet) süresini beklemeden evlenmesi durumunda evlenmenin geçersiz sayılması da söz konusu değildir.

Kimlerin hangi koşul ve durumlarda evlenebileceğini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Rukiye Köme
Hukukçu

292 Yorum Var

 1. Evlenince Benim eşimin geçek yaşı 18 oldugunu söyleniyo kayınbabam nufusta 2yaş küçük vurmuş aldığım bilgilere göre

 2. Yok abla şikayetçi yok zaten herkezin rızasıyla evlendik zaten biz evlenince eşim gecek yaşına göre reşiti ama evde dogdugu içinn nufusta 2 yaş küçük vurulmuş hane benim diyeceğim şu ifademizi verdikten sonra bi kamu davası olurmu

  1. Olmaz . Kamu davasina donmesi icin esinizin 15 yasini doldurmadan once hamile kalmasi gerekiyor . Kimlimte yazana gore 16 yasini doldurduktan sonra hamile kaldigi icin kimse de sikayetci olmadigi icin bir sorun yasamazsiniz ..

 3. Merhaba Rukiye kolay gelsin nişanlım 12_12_1999dogumlu resmi nikah yapabilirmiyiz şimdi yapılmaz ise ne zaman yapabiliriz.

  1. Merhabalar Özcan BEY .. Su an nisanlinizin ailesinin rizasiyla evlenebilirsiniz veya 12.12.2017 tarihinden sonra sadece nisanlinizin rizasi yeterlidir evlenmeniz icin .

 4. Merhaba Rukiye Hanım,
  Ben Kerem. Kız arkadaşım 16.09.2000 doğumlu ve 1 aylık hamile. Eğer hastaneye kontroller vb. durumlar için gidersek polis mahkeme tutuklama gibi bir sıkıntı olur mu? Kızın ailesi şikayetçi olmayacak ve kız kendi rızasıyla birlikte olduğunu ifade edecektir polislere eğer böyle bişey olursa. Buna rağmen herhangi bir işlem başlatılır mı polis tarafından?
  Teşekkürler☺

  1. Esiniz 16 yasini doldurduktan sonra hamile kalmis oldugu ve resit olmayanla cinsel iliski sucunda sikayet gerektigi icin hastane yonetimi polise haber verir de polis tarafindan ifadeniz alinirsa bile tutuklanmaniz gibi bir durum soz konusu olmayacaktir . ( Esiniz 15 yasini doldurmadan once hamile kalmis olsaydi kimsenin sikayetci olmamasi halinde bile kamu davasi acilmis olur ve tutuklanirdiniz. )

 5. Merhaba Rukiye hanım kolay gelsin ben nişanlıydım nişanlım da 17 yaşında ama aile vi sebep ler yüzünden nişan dan ayrıldık ama birbirimizden vazgeçmedik halen daha konuşuyor uz ara da görüşüyoruz ama nişanlımın ailesi kızlarını benimle görüşme lerine konuşmalarına istemiyor lar mış ailesi polise şikayet edecek oluyor Muş böyle bi durumda herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım Rukiye hanım yardımcı olursa nız sevinirim

  1. Merhabalar Mehmet Bey . Türk Ceza Kanununun 234.maddesinin ucuncu fikrasina gore kanuni temsilcisinin bilgisi veya rizasi disinda evi terk eden cocugu rizasiyla da olsa ailesini veya yetkili makamlari durumdan haberdar etmeksizin yaninda tutan kisi sikayet uzerine uc aydan bir yila kadar hapis cezasiyla cezalandirilir . Sikayet olur da dava acilirsa evi terk etme kistasini hakim belirleyecektir . Ornegin yaninizda uc dort saat kaliyor da sonra evine geri donuyorsa hakim bu sucun olusmadigi kanaatine varabilir . ( Varmayabilir ve ceza da verebilir ) Sizin icin sıkıntılı bir surec olacaktir .

 6. Merhaba Rukiye hanım ben 08.05.2000 doğumluyum 02.08.2016 tarihinde esimden hamile kaldım su an doğuma yaklasik 3-4 ay kaldı ben dogum yaptığında 17 yaşıma girmeme çok az kalicak erken doğum olmazsa ailem şikayetlerini çektiler benim de şikayetim yok ben 16 yaşında doğum için herhangi bir hastaneye gidersem eşim için ne gibi sıkıntılar çıkar polis gelip esimi alır mı tutuklama çıkar mı bebeği benim nufusuma mi kayıt olur çünkü eşim su an başkasıyla boşanma aşamasında

  1. Merhabalar Gizem hanim . Hastane yonetimi polise haber verir se polis esinizin ifadesini ve sizin ifadenizi alir . Esinizi gozaltina da alabilir ancak 15 yasinizi doldurmus oldugunuz ve sikayet de olmadigi icin esiniz tutuklanmaz . Esinizle resmi nikahiniz olmadigi icin bebeginiz sizin soyadinizi alir ve sizin kutugunuzde olur . Esiniz tanima davasiyla bebeginize soyadini verebilir ve kendi kutugune kaydettirebilir .

 7. Rukiye hanim şimdi ben 26.07.2000 doğumluyum temmuzun 31 de Nisan yapttik biz normalde aile izniyle evlene biliyoruz diye biliyoduk ama babam geçenlerde 3 tane hakime sormuş ucude 18 önce evlenmesi yasak demişler bn bu çocuğu çok seviyorum babamda tutturdu 18 beklemez diye bide size soralım dedik şimdi bn temmuz ayında 18 gün alıyorum aile izniyle evlene bilirmiyim. Evlendikten diyelim sikayet fln gelirse hapislik bi durum varmı cvp verirseniz çok mutlu olurum tessekurler ☺

  1. 17 yasinizi doldurup onsekiz yasindan gun aldiktan sonra Turk Medeni Kanununun 124. maddesine gore ailenizin izniyle evlenebilirsiniz ve yaptiginiz evlilik yasaya uygun oldugu icin esinize hapis cezasi cikmaz .

 8. Ben 01.01.2001 sevgilimle 1996 biz geçen sene kaçtım ve geri aldılar sonra ailem çocuğu istemiyor kacsam mamale olurmu bir sıkıntı cikarmı peki

  1. Resit olmadiginiz icin aileniz sikayetci olursa sevgiliniz uc aydan bir yila kadar hapis cezasi alabilir.

 9. Sevgilim 22 temmuz 2000 dogumlu biz kacarak evlenmek istiyoruz sevgilim kacmakta kararli ailesi kizi vermek istemiyor kacirsam herhangi bir ceza alirmiyim kiz baba evinde mutsuz kactigim zamn haytta geri donmem diyor cunku babsinin dovucegini biliyor sikayettci olduktan sonra kizi geri alirlarmi yada sikayetci olduktan sonra babasini ikna edip izin aldiktan sonra bisey olurmu herhangi bir ceza alirmiyim

  1. Sevgiliniz resit olmadigi icin sikayet durumunda uc aydan bir yila kadar hapis cezasi alabilirsiniz ve ailesi kizlarini geri alir . Babasi sikayetini geri cekerse kamu davasinin dusmesine karar verilir .

 10. Merhaba ben yeliz 14.08.2000 doğumluyum nisanliyim düğün ü mayıs gibi yapmak istiyoruz evlenebilirmiyiz acaba bir sıkıntı olur mu hemen cevap verirseniz sevinirim.

 11. Merhaba ben yeliz 14.08.2000 doğumluyum nisanliyim düğün ü mayıs gibi yapmak istiyoruz evlenebilirmiyiz acaba bir sıkıntı olur mu hemen nasıl olur ne yapmak gerekiyor.

  1. 14.08.2017 tarihinden once evlenmek icin hakim iznine ihtiyaciniz var onun icin de olaganustu durum ve pek onemli bir sebep gerekiyor ( neyin olaganustu durum ve pek onemli bir sebep oldugunu hakim takdir edecektir ) . 14.07.2017 tarihinden sonra ailenizin rizasiyla evlenebilirsiniz . Temmuz ayina kadar bekleyin derim ben ailenizin rizasiyla evlenmeniz daha kolay olur .

 12. Selamun aleykum ablacigim nasilsiniz.
  Ablacigim bir sorum olacak size benim kiz arkadasim 2001 temmuz dogumlu.ablacigim biz arkadasimla cinsel beraberlik yasadik ve ikimiz de kendi istegimizle yasandi.bu olay ortaya cikarsa ceza alma durumum varmi .kiz arkadasim kendi istegimle felan dedigi halde.yinede ceza alirmiyim.ailesi duysa benden sikayetci olurlar belki.hani 15.18 yas konusu gecmisya abla .ailesinin sikayeti onemlimi .ve aramizda ne nisan ne soz birsey yok.diyelimki ortaya cikti ailesi sikayetci oldu kiz ben istegimle yaptim dese. Aileside davasini sonradan cekse dava dusermi

  1. Kamu davasına döner CMK nın 103. Maddesi gereğince ceza alırsın dava düşmez

   1. Bahsettiginiz onbes yasini tamamlamamis cocuklarda gecerlidir . Onbes yasini doldurmayan cocuk hukuki anlamda riza vermeye ehil olmadigi icin her halukarda kamu davasi aciliyor . Ancak olayda 15 yasini doldurmus kiz arkadasi dolayisiyla sikayet olmadigi zaman sikayet yoklugu sebebiyle dava duser . Saygilar ..

   2. Ve CMK 103 degil TCK 103 :))

  2. Arkadasiniz 15 yasini doldurmus bu durumda kendisinin sikayetci olmasi gerekir ( ailenin sikayet hakkini kabul eden mahkemeler de var ) . Ailesi sikayetini geri cekerse dava duser ve ceza almazsiniz .

 13. Merhaba ben 09.02.1999 doğumluyum. Annemle babam ayrı velayetim annemde babamla senelerdir gorusmuyoruz evlenebilmem için annemin imzası yeterli midir? Birer 18 imi ne zaman dolduracağım şimdiden teşekkürler

  1. Merhabalar . 09.02.2017 tarihinde onsekiz yasinizi doldurmussunuz . Kendi rizaniz evlenmeniz icin yeterlidir .

 14. 26.01.1998 doğumluyum 19 yaşımı doldurmuş 20 yaşından gün almış mı sayılıyorum yoksa 18 yaşımı doldurmuş 19 dan gün almış mı oluyorum. Kendi rızam ile kaçarak evlenmemde bir sorun olmuyor sanırım , fakat aile bireyleri polis avukat mahkeme vs ilişkileri iyi olması durumunda da zorla geri alacak değildirdirler umarım 😂 Ayrıca fark ettim ki reşit olduğumu bildiğim halde korku içindeyken benden küçük herkes kaçıp evlenecek 😂

  1. 19 yasini doldurmus 20 yasinizdan gun almis sayiliyorsunuz . Kendi rizanizla evlenebilirsiniz . Resit oldugunuz icin sizin soyleminiz esas alinir ve siz istemediginiz takdirde aileniz sizi geri alamaz ..

 15. Ben 1998 dogumluyum. Sevgilim ise 06.05.2000 li bu yıl yeni yaşına girdiğinde nasıl evlenebiliriz aile izni gerekiyormu .

  1. 06.05.2017 tarihi itibariyla sevgiliniz 17 yasini doldurmus oldugu icin aile izniyle evlenebilirsiniz . Ikametgahinizin bulundugu ilcedeki belediyeye gidip basvuru yapin basvurunuzu yaparken sevgilinizin anne-babasinin rizasinin olduguna dair bir beyan alinacak bu beyan alindiktan sonra evlenebilirsiniz ..

 16. Rukiye hanım Evlenmek için mahkemeye davayı kızın babası mi açıyor mahkeme tahminen ne kadar sürer olağanüstü durumlar nelerdir

  1. Bu konuda kizin basvurusunu kabul edenler de var velayet hakkini elinde bulunduran kisinin de ( babasinin yani ) . En dogru sonuc icin ikamet ettiginiz yerin adliyesindeki aile mahkemesine sorun eger kizin basvurusunu kabul ediyorlarsa arkadasiniz , etmiyorlarsa babasi acacak . Mahkemenin sonuclanma suresi mahkemenin yogunluguna , tanik dinlenip dinlenmeyecegine gore degisebilir . Olaganustu durumlara ornek olarak da kizin hamileligi , resmi nikah yapilmadan dugun yapilip beraber yasanmasi gosterilebilir ..

 17. Merabalar ben 23 nisan 2000 dogumluyum 17 yasını doldurmus olanlar aıle ımzasıyla evlenebılıyolarmıs pekı ben suan yıl olarak 17 yım zaten ama 23 nısanı beklemek zorundamıyız? Bua rada ben zaten 7 aydır ımam nıkahlı evlıyım ozaman 16 yasındaydım dıye mahkemeye aılelerımız evlenme ıznı almak ıcın basvurmuslardı cvp gelmıstı ama gelen kagıtı bulamadık mahkemehe gıdemedık sımdı sıkıntı olmaz dımı?

  1. Yorumunuz eski oldugu icin ona gore cevap yaziyorum mart ayinda yazmissiniz sanirim bitirdiginiz yas soylendigi icin 23 nisan 2016da 16 yasini bitirmis ve 17 yasinizdan gun almaya baslamis oluyorsunuz. 23 nisan 2017de 17 yasinizi bitirmis 18 yasindan gun almaya baslamisoluyorsunuz yani yil olarak doldurmaniz sarttir . Simdi aile izniyle evlenebilirsiniz ikametgahinizin bulundugu belediyeye gidip aile izniyle evlenmek istediginizi soyleyin gerekli islemler yapilacaktir ..

 18. Yaşım 16 annemle babam ayrı velayetim annemde annemin imzası yeterlimidir evlenmek için.

  1. 16 yasindayken evlenmek icin hakim iznine ihtiyaciniz var . 17 yasinizi doldurdugunuz zaman annenizin izni yeterli olacaktir ..

 19. merhabalar rukiye hanım ben 05 06 2000 doğumluğum şuan 7 aylık hamileyim evlenmek istiyoruz ne yapabiliriz ? annemle babamjn boşanma davası var ve şuan babam içerde kendisiyle konşmuyoruz resmi nikah kıymamız için birtek annemin rızası yeterli olmaz mı birde doğuma çok az kaldı ve eeken doğum riskim var ikiz oldukları için özel bi klinikte muayene olabiliyoeum sadece doğum zamanı herhangi bi hastaneye gitsem eşim açısından bi sorun olurmu annemin rızası var bu arada lütfen yardımcı olun

  1. Merhabalar . 05 haziran 2017den once evlenmek icin hakim iznine ihtiyaciniz var dolayisiyla annenizin rizasi yeterli olmaz . 17 yasinizi doldurduktan sonra da annenizle babanizin bosanma davasinin kesinlesmesi ve velayetinizin annenize verilmesi gerekiyor annenizin rizasinin yeterli olmasi icin . 15 yasinizi doldurdugunuz icin sizin ya da ailenizin sikayetci olmamasi halinde esiniz icin bir sorun olmaz hastahane yonetimi polise haber verirse esinizin ifadesi alinabilir ama sonuc olarak siz kendi rizanizla iliski yasadiginiz icin esiniz hapis cezasi yada herhangi bir ceza almaz .

 20. Merhaba ben 18.02.2001 doğumluyum erkek arkadaşım la gecen sene ilişkiye girdk ve bu yaz evlenmeyi pilanliyorz hamileym hastaneye gidemiyorm ailem cikayetci değil bnde değilim erkek arkadasm ceza alirmi peki yada evlene bilirmiyiz sknti olurmu

 21. CEVAP BEKLİYORM LUTFEN HEMEN DONUN

  1. Merhabalar . Iliskinizin tarihi onemli esinizin ceza alip almamasi acisindan . Eger 18 subat 2016 tarihinden once iliski yasamissaniz cocugun cinsel istismari sucu olusur ve sikayet olmasa bile esiniz yargilanir ve ceza alir . 18 subat 2016 tarihinden sonra iliski yasamissaniz sizin veya ailenizin sikayeti gerekir , sikayetci olmadiginiz icin de arkadasiniz ceza almaz . Su an 16 yasinda oldugunuz icin evlenmek icin hakim iznine ihtiyaciniz var .

 22. slm.. 16 bucuk yaşında bir arkadaşım var sevgilisi 26 yaşında arkadaşım rızasıyla onunla kaçmak istiyor kaçarsa erkek arkadaşı ceza alırmı almasa kamu davası açılır mı açılmaz mı veya dava düşer mi ? şimdiden tşk ederim

  1. Kacan kisinin ailesinin sikayeti durumunda uc aydan bir yila kadar hapis cezasi alabilir kactigi kisi . Yargilama devam ederken kacan kisinin ailesi sikayetinden vazgecerse dava duser .

   1. dava düşer demişsiniz kamu davası açılırmı açılmaz mı ?

   2. slm.. 16 bucuk yaşında bir arkadaşım var sevgilisi 26 yaşında arkadaşım rızasıyla onunla kaçmak istiyor kaçarsa erkek arkadaşı ceza alırmı almasa kamu davası açılır mı açılmaz mı veya dava düşer mi ? şimdiden tşk ederim… ben bu soruyu sormustum dava düşer dediniz peki kamu davası da düşermi

 23. sevgilim 01.09.2000 dogumlu ama kimlikte yanlış yazılmış norma dogum tarifi 01.09.1999 kimlige yanlış yazdırmışlar ben kızı kaçırmak istiyorum kızında gönlü var eger ben kızı kaçırırsam evlenebilirmiyiz ? veya cinsel ilişkiye girip hamile kalsa o zaman olaganüstü durum oldugu halde hakim tarafından evlenebilirmiyiz ?
  ayrıca sevgilim 17 yaşında oldugunu ve eylül ayında 18’e girecegini söylüyor ama ben hesapladıgımda şuan 16 yaşında eylül ayında 17ye girecegini hesaplıyorum siz bir yardımcı olurmusunuz 🙂 ayrıca diyelim ki ben kızı kaçırdım mahkeme yaştan dolayı beni hapis ile cezalandırdı ama kızın gerçek yaşını ispatlayabilicek hastane raporu ıvır zıvır evrakları gösterirsek hakim cezayı geri alabilir mi ?

  1. Hesaplamaniz dogru su an kimlikte yazilana gore sevgiliniz 16 yasinda 01 eylul 2017de 17 yasinda oluyor.Ailesinin rizasi varsa 01 eylul 2017ye kadar bekleyin ve ailesinin rizasiyla evlenin derim ben .. Çunku ceza verildikten sonra cezanin geri alinabilmesi icin sıkı kosullara ihtiyaciniz var , sizi ugrastirir ..

 24. Merhaba. Ben 2001 doğumluyum sözlümde 1999 doğumlu. İlk sorum biz şuan imam nikahı kıydırabiliyormuyuz? İkinci sorum ise ben 17 yaşımı doldurduğumda o 19 oluyor ve bu durumda yine resmi nikah kıydırmak için ailemin rızasıylamı gitmem gerekiyor? Bana yardımcı olurmusunuz, teşekkürler 🙂

  1. Merhabalar su an imam nikahi kiydirabilirsiniz tabiki . 17 yasinizi doldurdugunuz zaman ikametgahinizin bulundugu ilcedeki belediyeye basvurunuzu yapin anne babanizin rizasinin olduguna dair bir evrak imzalatacaklar annenizle babaniza . Anne babaniz imzaladiktan sonra evlenebilirsiniz ..

 25. Merhaba. 15.07.2002 yılı dogumlu arkadasım mahkeme kararı ile evlenebilir mi ? Babası yok annesi var durumları kötü sevdii ile evlenmek istiyor mahkemenin onayı olurmu ? Cunku 15.07.2017 Tarıhınde 15 yasında doldurup 16 dan gün alacak. Yardımcı olurmusunuz

  1. Merhabalar . 16 yasindan gun almasi yeterli degil 16 yasini doldurmasi gerekiyor o da 15 temmuz 2018 tarihinden sonra oluyor .. 15 temmuz 2018 tarihinden once arkadasiniz resmi nikahla hicbir kosulda evlenemez maalesef ..

 26. Merhaba Rukiye Hanım.
  Ben 2 ay sonra 19 yaşımda olucam ve sözlüyüm. Eşimle imam nikahı kıysak seneyede resmiyi kıysak o askerden gelince bir sorun olur mu illa imam nikahı için aile izni gereklimidir.

  1. Merhabalar .. Imam nikahi icin iki erkek veya bir erkek iki kadinin sahitligi yeterlidir ( Eger Hanefi mezhebi disinda bir mezhebe mensupsaniz velinizin izni gerekir ) .

 27. Öncelikle hayırlı akşamlar. Ben Nişanlıyım ve nişanlım 16 yaşını doldurdu ve 17 sinden 10 gün aldı benim sorum şu ben nişanlımla imam nikahıyla evlensem ailesinin rızasıyla ailesinden başka birisi bizi şikayet edebilir mi ? Yada hamile kaldığında 17 yaşını doldurmadıysa eğer olağanüstü durumdan evlenmemize hakim izin verirmi ?
  şimdiden teşekkürler…

 28. Ben 14.06.1999 doğumluyum 3senedir konuştuğum biri var ama ailem izin vermiyor aile iznini almadan 14.06.2017 de evlenebilir miyim?

 29. rukıye hanım meraba
  sevdıgım kız 15 yasında ben 20 yasındayım onunla mesafelı konussak suc olurmu

 30. merhaba rukiye hanım
  eşim 23 . 09. 2000 doğumlu biz 3 senedir konuşuyorduk sonra 6 ay önce kaçırdım 6 ay sonra biz yakalandık eşim 5 aylık hamile beni savcı serbest bıraktı kızın rızası olduğu için ama kızı yurda aldılar ailesi izin vermiyor anne baba ayrı velayeti kızın babasında ve eşimi yurttan nasıl alabilirim ordan kendisi avukata vekalet verebilir mi mahkemeden evlenme izni alabilirmiyiz ve bu mahkeme uzar mı ayrıca avukatın hesabına göre eşim 23.09.2017 tarihinde reşit oluyor diyor ilginiz için teşekkür ederim

 31. meraba rükiye hanım ben soru sormustumda tam cevabını alamadım yine soruyorum 16 buçuk yaşında bir arkadaşım var 26.11.2001 dogumlu erkeke arkadaşı 26 kız ona rızasıyla kaçmak istiyor acaba rızasıyla kaçarsa sorun teşlik edermi ceza alırmı erkek arkadaşı veya kamu davası açılır mı açılırsa cezası nedir

 32. Merhaba Rukiye hanım benim nisanlim 22.05 2001li biz biz 01.06 2017 tarihinde mahkeme yolu ile basvursak bize nikah çıkar mi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir