Öğrenim Kredisi (KYK Borcu) ve 2016 Yapılandırması

kyk-borcu-yapilandirma-2016

Bu gece mecliste yeni bir kanun teklifi yasalaştı. Milyonlarca borçluyu ilgilendiren “Bazı Borçların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi“, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Darbe girişiminden sonra yürürlüğe giren OHAL’de ard arda çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile pek çok radikal nitelikte kanun teklifi yasalaştı. “Bazı Borçların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi” ise devlete borçlu olan kişilerin işine yarayacak bir teklif olarak yasalaştı.

30 Haziran’dan önceki birçok kamusal alacak için geçerli olan bu düzenleme için gündeme geldiğinden beri en çok sorulardan birisi de “KYK (Yurt-Kur) öğrenim ve katkı kredisi” alacağını kapsayıp kapsamadığıydı.

ÖNEMLİ!

Dikkat! Öğrenim/Katkı krediniz vergi dairesine devredilmiş olabilir!
Dikkat! Öğrenim/Katkı krediniz vergi dairesine devredilmiş olabilir!

Borcunuzun hangi vergi dairesine devredildiğini sorgulamak için tıklayınız.

Öğrenim kredisi yapılandırılabilecek

Yeni kabul edilen torba yasanın en çok ilgilendirdiği kesimlerden birisi de kuşkusuz yurt-kur kyk öğrenim kredisi borcu olan kişiler. Yeniden yapılandırılması öngörülen borçlar içinde YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları da var.

Vergi affı ve kapsamı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Evet, birçok üniversiteli öğrencinin, üniversiteye girerken aldığı kredi, üniversite bittikten sonra yüklü bir borç olarak karşısına çıkıyor. İş bulma derdinin yanına eklemlenen, kredi borcu derdi birçok öğrencinin kabusu oluyor.

Yasaya göre 30 Haziran’dan önce tahakkuk etmiş “YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları” yeniden yapılandırılabilecek. Tabii sadece öğrenim kredisi değil; belediye ve SGK alacakları, karayolu geçiş ücreti, seçim, askerlik, nüfus ücretleri, gecikme faizleri, vergiler ve vergi cezaları da yapılandırılabilecek.

Bu arada bir yanlış anlamanın da önüne geçmek gerekiyor. Devlet kesinlikle borcun aslından vazgeçiyor değil, yani borcu tamamen silmiyor. Sadece borcunuzu yeniden yapılandırma imkanı tanıyor. Bu borçların ödenmemesinden kaynaklanan gecikme zammının yerine, yurt içi ÜFE (üretici fiyat endeksi) esas alınarak belirlenen tutarlarda ödeme yapılacak.

Son başvuru tarihi

Yapılandırma için son başvuru tarihi: 31 Ekim 2016. Bu tarihten sonra başvuranlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Son başvuru tarihi 25 Kasım 2016 tarihine uzatılmıştır.

Yeniden yapılandırma nedir?

Borçlunun borcunu, yeniden düzenleme ile taksitlendirmesine borcun yeniden yapılandırılması denmektedir.

Birçok öğrencinin üniversiteyi kazandıktan sonra yaptığı kyk burs başvurusu kabul edildikten sonra öğrenim kredisi üniversite bitene kadar öğrenci için teminat vazifesi görüyor. Burs almanın zor olduğu zamanımızda başvurulacak başka çare de bırakılmıyor öğrencilere. Bunu kyk yurt başvurusu takip ediyor. Genelde kabulü kredi kadar kolay olmuyor ve öğrenci soluğu öğrenci evlerinde ya da özel yurtlarda alıyor. Üniversite bittikten sonra ise kyk borç sorgulama yaparak ne kadar borç olduğu sorgulanıyor. İş bulma derdine eklemlenen kyk borcu günümüzde öğrenciler için ekstra sıkıntı doğurmaya devam ediyor.

27.10.2016 tarihinde güncellendi.

 

282 Yorum Var

 1. “Peşin ödemelerde, Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan %50 indirim yapılacaktır. ” bu madde anapara üzerinden mi, faiz üzerinden mi uygulanmakta? Şu an 9 taksit olarak yapılandırdım, vergi aslı tutar 6850 katsayı 568 gözükmekte. Borcumu kasım ayı sonuna kadar peşin ödersem ne kadar ödeyeceğim ? Bilginiz varmıdır ?

 2. İYİ AKŞAMLAR KUSURA BAKMAYIN RAHATSIZ EDİYORUM BENİM DE ÖĞRENİM KREDİ BORCUM VAR AMA BEN SÜREKLİ ÖDEDİM 2000 TL KADAR BORCUM KALDI BENDE KALAN BORCUMU YAPILANDIRABİLİR MİYİM BÖYLE BİR İMKANIM VAR MI BİLGİ VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. Yapılandırma vergi dairesine aktarılan borçlar için geçerli. Eğer borcunuz hala KYK’da çıkıyorsa borcun aynısını ödemek zorundasınız.

 3. Benim ödemem 2015 ekim ayında başlamıştı 1 sene ödedim tahmini 3-4 ayını gecikmeli ödedim bu yüzden vergi dairesine aktarılmış.fakat son 2 aydır da hic ödeme yapmadim.bende yapılandırmak istedim fakat vergi dairesindekiler kyknin benim borcumu taksitlendirdigini yapılandırma yapilamayacağını söylediler yani benim durumumda bi değişiklik olmuyor öylemi ben tam anlayamadım bu durumu.yardımcı olur musunuz?

 4. öğrenim borcumu erteletmiştim. ilk ödemem bu ay. yapılandırmak istiyorum ama vergi dairesine verilmemiş . ziraat bankası olarak gözüküyo. ne yapabilirim acaba

  1. Vergi dairesine devredilmeyen, KYK’da kalan borçlarda yapılandırma olmuyor.

 5. Merhaba,

  Şöyle bir prolemim var yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

  Gecikmiş KYK kredi borcumu 18 Ay taksitle ödeyecek şekilde yapılandırdım. 1 ay önce vadesi henüz gelmemiş olan taksit tutarlarımı kontrol ettiğimde taksit tutarlarımın 410.77 lira olduğunu görüyorum.

  Şu an kontrol ettiğimde ise taksit tutarlarımın 417 lira olarak güncellendiğini görüyorum. Henüz daha yapılandırma sonrası vadesi gelmemiş borçlarıma bir şekilde faiz işliyor ve vergi dairesine sorduğumda ”faizin faizi” gibi bir açıklama yaptılar. Nedir bunun sebebi ve yasal mıdır?

  1 ay önce kontrol ettiğimde taksit tutarlarım: http://prntscr.com/cw9psk

  Bugün kontrol ettiğimde taksit tutarlarım: http://prntscr.com/cw9pog

 6. yapılandırma yaptım toplam ana borc 2.629,89 tl kat sayı tutarıda 394,4800 tl .Yapılandırmayı 18 taksit yaptım fakat hiç bi indirim yok . nrmal yapılandırma yapmamaış olsamda aynı tutarlar oluyodu. yapılandırmanın tek güzel yönü 3 sene de ödücem şuan borcu. benim bi sorum olcak 18 ay degilde 12 ay yapsam kat sayı tutarı ve ana borc da bi indirim olurmu merak ettiğim konu bu .

  1. Devlet yapılandırma yaptım diyor ama emin ol devlet hiçbirşey yapmamış bizi kekliyor öğrenci olan herkes mağdur benim internette kyk taksiti toplami 300 çıkıyor oraya gidiyorum 350 çıkıyor yatirmadim salak yerine koyuyor insanı

 7. Benim geri ödeme bu ay basladi. Yani gecikme falan olnadi. Aldığım para ile geri ödeyeceğim para arasında 1700 civarı fark var yani faiz bimis. Bu normal mi? Ne aldiysan onu odemiyor mudun? Bide geri odemeyi 4 yıla yaymislar bunu değiştirme sansimiz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Merhaba
  1992 de iki yıl ogrenim kredisi aldim ve odemedim. Gecen sene vergi dairesine gittim. Borc sorgulamaya. Borcun gozukmuyor dediler. Borcum zaman asimina ugramis olabilirmi. Sizce ne yapmaliyim.

 9. Merhaba
  Benim 15bin tl borcum var kyk ya
  2017 nin başında ödemem başlıyor
  Yapilandirmadan faydalanmam için vergi dairesine mi gitmem gerekiyor
  31ekim de son günmüs
  Acilen bu işi halletmeniz lazım.

 10. ben ödemelerimi düzenli yapıyorum,
  7 taksidim kaldı kalan tutarı peşin ödediğim takdirde borcun yarısını mı ödüyorum.

 11. Abdullah Bey Merhaba,
  Öncelikle bilgi paylaşımı için teşekkürler.
  Ben 2005 yılında mezun oldum. Sadece öğrenim kredisi borcum var. Bugüne kadar hiç ödeme yapmadım. Sisteme girdiğimde İki adet asıl borç gözüküyor. Biri 9023 vergi kodlu Asıl borç 4,100 TL – Gecikme Zammı 4,200 TL, diğeri 9086 Vergi kodlu 2.100 TL. 9086 koduna baktığımda Hesaplanan gecikme zammı yazıyor ama sisteme asıl borç olarak girmişler. Yani 4,100 TL ye Hem gecikme zammı hemde hesaplanan gecikme zammı diye bir rakam eklemişler. Yani baktığınızda asıl borç 4.100+2,100 = 6,200TL Gözüküyor. Yapılandırma sadece gecikme zammına mı yapılacak yoksa 9086 kod yazan hesaplanan gecikme zammı kalemine de yapılandırma yapılacak mı? Bunlardan biri gecikme zammı diğeri gecikme faizi mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Vergi dairesine aktarılan borcun tamamı yapılandırılabilecek. Gecikme zammı da ÜFE’ye göre yeniden hesaplanıp tutarlandırılacak.

   1. merhaba
    2016 yılında yeni mezun oldum 2 yıl sonra odeme baslayacagını biliyorum
    yapılandırmayı şimdimi yapmam gerekiyor yoksa 2 yıl sonra mı

    1. Bu yapılandırma yasası 30 Haziran 2016 tarihinden önce tahakkuk eden borçlar için 25 Kasım 2016’ya kadar geçerli, yani siz yararlanamazsınız.

 12. merhaba ,

  borc odemem 2016 eylülde başladı . ben yararlanamıyorum değil mi

  1. KYK’da kalan borçlar yapılandırılmaz. Vergi dairesine aktarılan borçlar yapılandırılıyor.

 13. TÜM SORULARA VERDİĞİNİZ YANITLARI OKUDUM ERTELEME İLE İLGİLİ SORULARA OLMAZ DEMİŞSİNİZ SİZİ DİNLEYİP İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILANDIRMA YAPTIM Kİ ŞUAN İŞSİZİM ÖDEME DURUMUM YOK,ŞİMDİ BAKTIM E DEVLET SİTESİNDE ERTELEME SEÇENEĞİ VAR ,YAPILANDIRMA İŞLEMİ YAPTIĞIM İÇİN ERTELEME YAPAMIYORUM ÇOK SAOLUN !!! NASIL İPTAL EDEBİLİRİM YAPILANDIRMA BAŞVURUMU ACABA BELKİ BUNLA İLGİLİ DOĞRU BİRŞEYLER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ

  1. Merhaba,

   Birçok erteleme sorusuna turkiye.gov.tr üzerinden yapılabileceği şeklinde cevap verdik.

 14. Merhaba benim ödemem bu ay basliyor yapılandırmadan yararlanamıyorum ancak ertelemek istiyorum erteleme işleminin de belirli bir suresi var mi istediğim zaman yapabiliyor muyum

  1. İstediğiniz zaman erteletebilirsiniz.

 15. Katkı kredisi ve öğrenim kredisi olarak 2 borc cıktı. Her ay aldığım öğrenim kredisi 1300 TL küsür. Katkı kredisi de 2800 civarı cıkmış ama KYK nın sitesinde 2012-2013 yılında öğrenim hayatı devam edenlerden katkı kredisi alınmaz diyor. O yıllar arası devam edenlerdenim 2014 de mezun oldum, napmam gerek?

  1. Konu hakkında bir bilgim yok maalesef. KYK’yı aramınızda fayda var.

   Çağrı Merkezi: 444 19 61
   Kredi Dairesi Başkanlığı: 0312 551 6154 – 6626

 16. YAPILANDIRILAN ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARINI VERGİ DAİRESİNE Mİ ÖDÜYORUZ YOKSA ZİRAAT BANKASINA MI ? ÖDEMELER KASIMDA BAŞLIYOR DAHA ÖNCESİNDEN DE YATIRABİLİYOR MUYUZ?

  1. Vergi dairesine.

 17. Merhaba bayanlar is sahibi olana kadar erkekler okul bitince od3me hakkına sahip die biliyordum 2010 da mezun oldum her sene erteleme dilekçesi veriyorum bu yıl internetten yapılıyormuş yapmadım acaba ondanmidir borcum vergi dairesine aktarılmış ve ben hala issizim

 18. VErgi dairesine aktarılması borcu ödemeye başlamamız gerektigi anlamına mi geliyor. Borç ertelenemez diyor e devlette ve ben yapılandırma yapmadım yapmalimiyim yaparsam ödemek zorunda miyim

  1. Vergi dairesine aktarılmış olması, borcunuzu yeniden yapılandırabileceğiniz anlamına geliyor. Yapmanız sizin için gecikme borcu konusunda indirim almanıza neden olabilir. Onun için yapılandırma yapmanız sizin menfaatinize.

 19. Merhabalar, Ekim ayi itibariyle geri ödemem başladı . 3550 tl borcum vardı . ziraat bankasına aktarılmış 3650 ₺ . her ay 304 tl ödemem var. Ben peşin ödeme de indirim olacağını düşünüyordum ama sanırım öyle bir şey yok . Bu ay ilk taksitim tamamını ödesem indirim olur mu yada herhangi bir İndirimden faydalanma ihtimalim var mıdır ? her ay 304 ₺ ödemek zorundamıyım yani . yardımcı olursanız sevınırım .

 20. merhaba her ay kyk kredimi ödüyorum ama bir kaç günlük gecikmelerden dolayı vergi dairesine aktarılmış . işssizlik nedeniyle yapılandırma yapmak istiyorum yapılandırma yaptığımda borcum üzerindenmi yapılır yoksa üzerine eklenirmi ? yada kalan tüm borcu ödemek istesem ne gibi indirim uygulanır ?

 21. merhaba kanun zarfı icersinde kyk borcumu yapılandırdım fakat baglı oldugum vergi dairesi 2 adet ayrı borc cıkartıyor birisi 3500 tl civari diğerisi 2 bin tl civarı biri taksitlendi biri taksit olmadı bu ne demek oluyor 2011 yılında geri ödemeli burs almıştım yardımcı olurmusunuz

 22. benim borcumda vergi dairesine gecmis, ben bir yildir kyk borcumu oduyorum 2-3 kere gecikme olsada duzenli olarak oduyorum. kalan borcum 35 taksitle gozukuyor ama yapilandirma basvurdugumdada Listelenecek Borç bulunamadı diyor. simdi yapilandirma yapamiyacak miyim? 18 aylik taksit yaparak yapilandirma yaparsam ne yararim? olur zaten hali hazirda her ay odeme yapiyorum 35 ay sonra bitecek sekilde
  .

 23. Merhaba.6412 TL borcum vardı ana para olarak.Peşin odemede borcum 8278 TL ye çıkmış üstüne bir de indirim yapmışlar 1139 TL. Ödemem gereken borç 7139 TL olmuş.Bu normal midir? Yani üfe oranı 6412 TL lik bir borc için 1800 TL civarında çıkar mi?

 24. merhabalar benım 4.100 olan borcum 6.000 olmustu bende yapılandırmaya yapsam ve pesın odemeyı dusunuyorum pesın odemelerde %50 ındırım dıyorlar dogru mu? yoksa pesın odeyınce gene faızını de odeyecekmıyım?

 25. Peki kyk borcunu komple odeyince %50 indirim mesela 4 bin se 2 bin odeycez bilgi verebilir misiniz tşkler

 26. merhabalar, benim kredi borcumun ilk taksidinin son ödeme tarihi 31 Ekim 2016 olarak gözüküyordu. bir ay önce işsizlik nedeniyle e-devlet üzerinden erteleme talebinde bulundum ancak halen olumlu olumsuz bir cevap alamadım. Şu an da ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yarın son gün taksit ödemesi için bilgilendirirseniz sevinirim.

 27. Borç Erteleme için E-devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Şartlar aşağıdaki gibi:
  351 Sayılı Kurum Kuruluş Kanununun 16. Maddesinin 2.Fıkrası gereği; 1) Lisans öğrenimini normal süresi içerisinde tamamladıktan sonra öğrenimine ara vermeden Yüksek Lisans öğrenimine devam eden öğrencilerin borçları Yüksek Lisans öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, 2) Lisans / Yüksek Lisans öğrenimini normal süresi içerisinde tamamladıktan sonra, öğrenimine ara vermeden Doktora öğrenimine devam eden öğrencilerin borçları Doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,
  ENDEKS (Yİ-ÜFE) uygulanmak kaydı ile ertelenmektedir.

 28. İlk ödemem geçen ay başladı.Ancak yatıramadım.Ertelemeyi bilmiyordum yeni öğrendim.Ancak başvuru yaparken ödenmemiş borç olduğu için ertelemeden yararlanamazsınız gibi bir uyarı verdi.Ben şimdi geçen ay ve bu ay taksitleri ödesem kalan borcu erteleyebiliyormuyum?Cevaplarsanız sevinirim

  1. bunu bende merak ediyorum. bir şeyler öğrenebildiniz mi 🙁

 29. kyk kredi sorgulaması yaptığım zaman ”kişiye ait ödeme bilgisi mevcut değil” diyor bunun açıklamasını öğrene bilir miyim.

 30. Merhabalar. Benim katkı kredisi borcum geçen sene ekim ayında başlamış ben yeni farkediyorum bunu. Şu anda borcu yapılandırabilir miyim ve bir senelik aylım borçların hepsini birden ödemem mi gerekiyor acaba. Yardımcı olursanız sevinirim.

 31. Merhaba ben borcumu 2018 in 10 uncu ayında ödeyeceğim ama ben şimdi ödemek istiyorum. Şimdiki ana para: 7500 tl ve ödemem gereken para daha hesaplanmamış 2017 nin ocak şubat ayı gibi hesaplanacak Mış acaba ne kadar bi artış olur ve eklenti olduktan sonra erken ödemede ne kadar bi indirim olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bilen varsa yazabilir mi acaba

 32. 2008-2011 yılları arasında aldığım harç ve öğrenim kredisini 2013 te geri ödemeye başladım. Ziraatten geri öderken iki ay geciktirdiğim için maliyeye devredildi. Maliyeden ödemeye devam ettim ve yaklaşık 11 bin tl lik borcun 5500 tl si kaldı. 2016 da aynı borçlar hiç ödenmemiş gibi aynı harç ve öğrenim kredisi tekrar tahakkuk ettirildi ve şimdi önceki 5500 tl lik borçla birlikte 16500 tl borç çıkıyor. Aradım kykyı faks çekmem halinde düzeltileceğini söylediler çektikten sonra nolduysa ne telefonlarımı açıyorlar nede düzeltiyorlar. Faiz de işlemeye devam ediyor. İki katını ödemeye mecbur muyum? Lütfen yardım edin

 33. Merhaba. Benim borcum ana para olarak 680, gecikme faizi de 300 gelmiş. Ben internet üzerinden tek çekimle tamamını ödedim. Ancak hiçbir indirim olmadı. Daha öncesinde herhangi bir işlem yapmam gerekiyor muydu yoksa bu rakamlar yapilandirildigini mi gösteriyor? Gecikme faizini neden ödedim? Yanıt verirseniz çok mutlu olurum.

 34. Merhabalar, resmi olarak 01.10.2016 tarihi itibariyle işsiz kaldım ve 02.10.2016 tarihinde “işsizlik sebebiyle” borç erteleme talebinde bulundum. Erteleme talebini beklerken de ne olur ne olmaz diye ilk taksiti gecikmesiz olarak ödedim. 09.11.2016 tarihinde borç erteleme talebi yanıtlandı: “SSK’da aktif olarak çalışma kadınız tespit edilmiştir. Bu nedenle borcunuzun ertelenmesi mümkün değildir.” Şu an halen çalışmıyorum ve tekrar talepte bulunmak istiyorum ancak “yeni başvuru” butonuna tıklayıp işsizlik sebebiyle talep oluşturmak istediğimde “BORÇ ERTELEME TALEBİNDE BULUNULABİLECEK HERHANGİ BİR KREDİ BİLGİSİ BULUNMAMAKTADIR.” uyarısı alıyorum. Tekrar talepte bulunmak istiyorum, bunu nasıl, nereden veya ne zaman yapabilirim?

 35. kredimi 2012 de almaya başladım 2016 da bitti vergi dairesine gittiğimde yapılandırmanın 2013 yılından itibaren almaya başlayanlar için geçerli olduğu söylendi bu bilgi doğrumudur yapılandırmaya gidemezmiyim

 36. Iyi günler rahatsız ediyorum ama bi sorum olcakti.ben 2.3 ay ögrenim kredimi ödedim daha sonra ödeyemedim vergi dairesine 1.900lira aktarilmis ancak toplam 7bin civari almistim ben krediyi bu geriye kalan borc ne oldu bilgi alamiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 37. Merhabalar
  Ben üniversite 1 sınıf ogrencisiyim bana ogrenim kredisi çıkmış kkararsızm alıp almamak konusunda bana bilgi verirmisiniz

  1. almaaaa uzak dur

  2. Ihtiyacin yoksa alma
   Bunun odemesi almasindan daha zor

 38. öğrenim kredimi taksitlendirdim ama taksit sayısını değiştirmek istiyorum tekrardan yapılandırabilirmiyim acaba teşekkürler

 39. merhaba ben 2015 de mezun oldum. 1 sene okulum uzadı normalde 2010 girişli oldugum için 2014 te mezun olmam gerekiyordu. bu gün baktım son ödeme tarihinden 1 ay 19 gün geçmiş 1000tl küsür faiz binmiş üstüne. erteleme yapamıyorum. zamanında müracat etmediğim için veya hiç bir taksit ödemedigim için. işsizim ve erteletmek istiyorum ne yapmam gerek? ayrıca faizide sildirmek istiyorum. bilgisi olan yazabilir mi kubilayunsal1@gmail.com

 40. Merhaba ben de öğrenim kredisi alıcam ama tahmini ne kadar faiz işler bilgi verebilir misiniz taahütname de ki tutar 9600 tl

 41. Merhaba yapılandırma yaptım 31.11.2016 ilk ödeme tarihi diyor İnt üzerinden nasıl ve nereye ödicez taksitleri

   1. Abdullah bey merhaba.;
    bende KYK borcumu vergi dairesinden yapılandırdım fakat, tecilli ve takipli olmaz üzere 2 farklı borç çıkıyor her ikisinide ödeyeceksem zaten toplam borcumun faizi hiç düşmüyor ödemeyi nasıl yapıcam bilgi verirseniz çok sevinirim.
    Saygılarımla,

 42. Abdullah bey meraba.Ben 1 ocak 2015 te yapılandırmıştım borcumu.Şu ana kadar hepsini vaktinde ödedim.6 taksitim kaldı başvurup tekrar yapılandırırsam borcum düşer mi? Bir de benden her taksitte 95tl KATSAYI ücreti alıyor.Bunu neye göre alıyor?Yasal mı?

 43. benim kredi ve harç toplam 7000 küsur borcum var benim tek merak ettiğim yapılandırınca borcumuzda düşme oluyo mu yoksa aynı parayı mı ödüyoruz?

 44. yapılandırma yaptım bugün fakat internetten kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorum borc gözükmüyor, nedendir sizce?

  1. Kardeş bendede aynı sorun var yapilandirdim ama borç gözükmüyor ki

   1. KARDEŞ 6736 yapılandırma borcu diye aratıp bak benim çözüldü ödedim.

 45. merhaba yapılandırma yaptım peşin olarak 3700 tl gözüken borcum 3522 tl olmuş fakat ödeme yapmak için girdiğimde takipli borc 7500 tl tecilli borc 3522 tl yazıyor. toplam 11 bın kusur yapıo yazıo tecıllı yı peşin olarak ödeyecegım fakat yapılandırma yap dedıgım de 7500 tl borc karsıma cıkmadı 3500 tllık borc cıktı.şimdi yapılandırma sayfasına gırdıgımde de 4100 tl borc yazıyor.ben şimdi tecilli borcu ödedıgımde borcum hepsı kapanacak mı ? cvp verırsenız sevınırım tesekkurler..

 46. Hocam borcumu vergi dairesine gidip yapilandirdim .ama ziraat te borcum hala cikmiyor ,vergi dairesine yonlendirilmistir yazıyor .Ne yapmalıyım?

 47. merhaba,
  Benim toplam borcum 11bintl fakat sistemde yapılandırmak istediğimde 3bintl gözükmektedir. Gerikalan tutarıda yapılandırma sonrası düzenli ödemeye girecekmi yoksa daha sonradan da ödeme yapabiliyormuyum? cevap verebilirseniz teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Aynı durum bende de söz konusu. 4-5 bin tl daha az gözüküyor borcum. Ne olacağıyla ilgili bilgisi olan yok mu ?

   1. benimde borcum 4-5 bin tl civarı eksik gözüküyor. ayrıca vergi sitesindede 2 kalem borç gözüküyor ancak yapılandırılan borç taksitlendirmeye alınmış. bu konuda bir bilgi sahibi olursanız bizide aydınlatırsanız sevinirim.

 48. Abdullah bey merhaba ben öğrenim kredimi yapılandırdım onaylandıda fakat anlamadığım şey toplam borcum 5.898 tl görünüyor
  tecilli harç kredisi 252 tl,
  takipli öğrenim kredisi 1.122 tl,
  tecilli öğrenim kredisi 4.523 tl görünüyor borcumun 18 aya yapılandırılmış toplam borç 4.770 tl görünüyor
  yani buna takipli öğrenim kredisi borcu 1.122 tl dahil değil bu takipli öğrenim kredisi nedir bu borcu ödemeyecekmiyim yapılandırmaya dahil değil çünkü bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba Murat Bey,

   Aynı sorun benim için de geçerli. Fakat bunu ilk taksidi öderken (şimdi) fark ettim. Takipli olarak 2000 küsür görünürken (geçmişten kalan 9-12 taksit arası), tecilli ise 5744 tl olarak gözüküyor. Hatta takipli borcun ilk ödemesi de 30 Eylül 2016 diye belirtilmiş. Asıl sorun neymiş? Takipli borcumuzu ödemek zorunda mıyız? Yapılandırılmaya dahil edilmiş mi edilmemiş mi?

 49. Merhaba Abdullah bey, yardiminiz icin tesekkur ederim. Benim de bir sorum olacakti. Vergi dairesine düsen ogrenim kredimi 2014 te yapilandirmistim ancak yine odememi yapamadim. Bu yeni yasayla tekrar yapilandirabilir miyim acaba?

 50. Mrb bende borcumu yapilandirdim 30 kasıma kadar yapacak olduğum ilk taksitimde borcunun yarısını ödemek istiyorum böyle bir şey mümkün mü, yani zamandan biraz da olsa kazanmak istiyorum

 51. MERHABA BEN GEÇEN SENE KREDİMİN İKİ TAKSİTİNİ ÖDEDİM DAHA SONRA İŞTEN ÇIKTIĞIM İÇİN ERTELEDİM. ARALIK AYINDA TEKRARDAN ÖDEMELERİM BAŞLAYACAK. ÇALIŞIYORUM AMA DURUMLAR İYİ OLAMADIĞI İÇİN TEKRARDAN ERTELEME TALİP ETTİM KABUL EDİLMEDİ. EN AZ 4 AY ÖDEME YAPAMAYACAĞIM. BORCUM VERGİ DAİRESİNE NE ZAMAN DÜŞER? TAMAMINI ÖDEMEDİĞİM ZAMAN MI VERGİ DAİRESİNE DÜŞECEK YOKSA 1 YADA 2 TAKSİT ÖDEMEMİŞ OLURSAM MI ?

 52. Merhaba,
  Dün yapılandırılmış kyk borcunu ödemek için son gündü.
  ve ben kaçırdım .Daha ilk taksidimi ödeyecektim
  şimdi nereden ödeyebilirim borcumu .İnternetten ödememe izin vermiyor sistem

  1. Aynı hatayı bende yaptım cevabını bilen yok mu acaba?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir