Çevre Görevlisi Belge Başvurusunda İzlenecek Yol ve Çözümleri

Bu yazı 5.503 kez okunmuştur.

Geçtiğimiz yıllarda Antalya ve Ankara illerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından eğitimler düzenlenerek Çevre Görevlisi Belgesi alınıyordu. Tabi bu Çevre Mühendislerinin dışında mühendislik ve 4 yıllık fakülte mezunlarının birçoğunu da kapsıyordu. Ancak bu sene (2016 Yılı) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sistem değiştirilerek, SADECE Çevre Mühendisliği Bölümünden Mezun, Çevre Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans yapan ve İleri Düzey Eğitim Alanlar için Çevre Görevlisi Adayları kapsamında “Çevre Görevlisi Uzaktan Eğitim Programı” ile İnternet üzerinden eğitimler tamamlanarak Çevre Görevlisi Belgesine başvuru yapılabilmektedir. Sistemsel olarak bazı sıkıntılar teşkil etse de geçtiğimiz senelerdeki eğitimlere nazaran; uzaktan eğitim programının internet üzerinden olması ve maddiyatın biraz daha minimize edilmesi doğru bir sistemin olduğunu bizlere göstermektedir. Çevre Görevlisi Adaylar için uzaktan eğitim programı ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Gelelim Uzaktan Eğitim Programını tamamlayan Çevre Görevlisi Adayların Belge başvurusuna..

İnternet üzerinden Uzaktan Eğitim Programını tamamladıktan sonra elektronik eğitim sertifikası yine online olarak sistem üzerinden verilecektir. Bu sertifika ve Dekont (Halk Bankası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kurumsal Tahsilat Hesabı 113 nolu gelir kalemine Ad-Soyad ve TC kimlik numaralarını belirterek “Çevre Görevlisi Belge Bedeli” (2016 yılı için 250 TL)) İLE (http://izinlisans.cevre.gov.tr/Yetki/KullaniciGiris.aspx) üzerinden başvuru yapılacaktır.

Bu sayfadan ilk kez giriş yapacak olanlar için “Kullanıcı Kayıt” Butonundan kayıt olması gerekmektedir.

1

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra sisteme aşağıdaki sayfadan giriş yapılır.

2

Giriş yapıldıktan sonra ise açılan ekran aşağıdaki gibidir.

3

Burada “Kişi Bilgileri” kısmına girilerek aşağıdaki görüntü ekrana gelecektir. TÜRKİYE CUMHURİYETİ Kimlik numarası girilerek diğer kısımlar çevrimiçi olarak gelmektedir. Değişiklik ve/veya yanlışlık var ise kesinlikle düzeltmelisiniz.

4

Bu kısım tamamlandıktan sonra yine “Kişi Bilgileri” altında Eğitim Bilgileri kısmı doldurulmalıdır.

5

!!! Mezuniyet Belgesi kısmına;  Mezuniyet Belgesi ve Çevre Görevlisi Aday Eğitimine Katılım Belgesi (Elektronik Eğitim Sertifikası) yüklenmeli.

Daha sonra belge başvuru kısmından aşağıdaki gibi “Çevre Görevlisi” butonu seçilerek başvuruya devam edilir.

6

Bu kısımda Dekont ve Fotoğraf yüklenerek e-imza ya da mobil imza ile kayıt yapılır.

***Yukarıda Çevre Görevlisi Belgesine sahip olan Çevre Mühendisinin ekranına bakmaktasınız.

Başvuru işlemleri gerçekleştirilmiş olup; yine bu sistem üzerinden Çevre Görevlisi Belgesi verilmektedir.

Çevre Görevlisi adaylar için Çevre Görevlisi Belgesi online başvurularında dikkat etmesi gereken diğer hususlar ise;

Önemli-1: Mobil veya E-imza kullanılmadan önce bilgisayarınız da javanın son sürümü (güncel) olması, internet explorer 11 sürümü gerekmektedir.

Önemli-2: Ayrıca Mobil ya da e-imza kayıt yapan kişiye ait olmalıdır.

Önemli-3: Soyadı değişikliği yapılmış ise;

>Evlilik cüzdanında kızlık soyadınızı gösteren ilgili sayfa veya
>Üzerinde önceki soyadınız yazılı ise nüfus cüzdanınızın her iki tarafı kayıt yaparken kişi bilgileri kısmındaki ilgili bölüme eklenmelidir.

Önemli-4: Belge yüklemelerinden sonra dosyalar mobil ya da e-imza ile elektronik olarak imzalanmalıdır.

Önemli-5: Yüklenecek her bir belge ya da dosya pdf formatında olmalı ve 10 MB’ı geçmemelidir.

Hurşit ALTUN
ÇEVRE MÜHENDİSİ

9 Yorum Var

 1. Merhaba,
  e-imza hakkında öner tavsyesi olan var mı ? Ben ptt üzerinden almayı düşünüyorum. bağlantılarda vs herhangi bir sorun ile karşılaşan oldu mu ?

  1. PTT ninkini ilk defa duyuyorum iyi araştırın derim yoksa baya bi sıkıntı çekebilirsiniz; E-tuğra kullanıyoruz biz destekleri ve çözümleri gayet başarılı bir problem yaşamadık 3 senedir

   1. Hakan Bey; PTT üzerinden mi aldınız e-imzanızı? PTT’den alıp kullananlar baya memnun kalmışlar da..

  2. Hakan Bey, PTT den mi aldınız e imzanızı. Memnun kaldınız mı?

 2. Merhaba,
  Buradan diğer bölüm mezunlarının artık çevre görevlisi olamayacağını çıkarmamalıyız öyle değil mi?
  Yani Bakanlık diğer bölüm mezunları içinde bir uzaktan eğitim programı açacaktır. Yanılıyor muyum?

  1. Ersin Bey; aynen öyle zaten başvurularda yanlış hatırlamıyorsam diğer bölümlerinde seçilme imkanı verilmişti. (Mühendislik fakültelerinin hatta) Halen öylemi bilmiyorum. Ancak şuan için sadece Çevre Mühendisliği Bölüm Mezunları/Yüksek Lisans yapmış olanlar (Çevre Mühendisliği Bölümünde)/İleri Düzey Eğitim Almış (Çevre Mühendisliği Bölümünde)Olması yeterli. Bu dönem kapandı artık (gerçi sürekli uzatıyorlar başvuruları 2016 yılı için) ancak 2017 için bir program yapmamışlar; Muhtemelen açacaklar yani …….. mühendislik alanları da uzaktan eğitime katılabilirler gibi duyuru yayınlanırsa 2017 yılı içerisinde şaşırmamak gerek maalesef..

 3. Merhabalar ben yeni basvuru yaptim onay maili gldi ama suan grubumu sorgularken ve sisteme girerken bole e posta kaydi yok dyor bn egitimi kacirabilrim hata sorgulmda yaptim ama cvb gelmedi lutfen yardimci olurmusunuz

 4. ben ekim 2016 de çevre görevlisi uzaktan eğitimlerimi tamamladım. ama hala çevre görevlisi belgesini almadım. şimdi almak istiyorum. o yüzden e imza yi nerden almam gerekiyor.

  1. Erhan çeşitli kurumlar var e imza için; e tuğra, Türk Trust gibi, bir de ptt’nin de varmış ancak kullanımını bilmiyorum. E tuğrayı önerebilirim sana, kullanım ve destek ekibi açısından iyi bir firmadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir