Stres hayatta çoğu insanda bulunan ve ömrü boyunca karşılaştığı bir durumdur. İnsanlarla olan ilişkilerini bozar ve çoğu zamanda sosyal faaliyetlerden yoksun bırakır. Her insan streste olup olmadığını anlayabilir ve bunun için gerekn önlemleri alabilir. Stresi tanımlamak istersek bireyin kendisine rahatsız veren şeylerden aldığı fiziksel cevaptır. Yani güzel olayla da karşılaşsa kötü olayla da karşılaşsa kişi kendini her daim strese sokar.
Sizce stressiz insan var mıdır? Bence yoktur nedeni ise insanların çevrede olup bitenlere tepki vermeleridir. Eğer ki ortada hiç stres yoksa kişi tepki vermez çünkü enerjisi bitik demektir. Bu da ancak insanın ölü olmasıyla açıklanabilir. Bu yüzden stres hayatımızın bir parçası olup bunu kabul etmektir ve edilmektedir de.
Kafaya takmayın

Stres

Stres her anımıza zarar verir zihnimizi ve fiziksel gücümüzü azaltıp hayata negatif bir şekilde bakmamızı ve karamsarlaşmıs bir ruh halini almamızı sağlar bu aslında bizim olumsuz stresimizdir. Bir de olumlu stresimiz vardır. Kendimiz için yapacağımız başaracağımız hedefe giderken aldığımız heyecan da bir strestir. O yüzden stres her anımızda her dakikamızda bizi yalnız bırakmayan bir cevaptır. Bunu iyiye çevirebilmekte tabii ki yine bizlerin elindedir.
Bilinmelidir ki stres bir çok hastalığı beraberinde getirmekte, stres fazla enerji tüketmesiyle vücudu yorgun, güçsüz ve bitkin yapar aynı zamanda da endişeye sebep olur. Daha sonrada uyku sorunları, sinir, panik atak, konsantrasyon kaybı, dikkat eksikliği gibi sorunları beraberinde getirir. Stresin insan sağlığında büyük etkeni olduğundan bu işle başa çıkmanın yollarını araştıracağız.
Stresle başa çıkmak için zamanı ele almak gerekmektedir. Yani düzenli şekillerde her şeye vakit ayırmaktır. Mesela spor yapmak vücudu iyi hissettirir, kalbe iyi gelir, düzenli spor yapmak ve vücuda temiz oksijen çekmek kalbin daha iyi olmasını zindeliği ve güçlülüğü beraberinde getirir. Bunun yanı sıra bitki çayları içmek beslenmeye dikkat etmek strese karşı oluşacak tepkilerin önüne geçmektir.
Bir çok kişi streste kurtulmak için başka yolları seçer. Bunlar kesinlikle faydasızdır. Madde bağımlılığı, kontrolsüz bir şekilde alışveriş yapma, aşırı tepki gösterme, her şeyi içine atmak, içine kapanmak, aşırı yemek yemek streste etkili olmayan yöntemlerdir. Bunlar tam aksine vücudun dengesini daha da bozmaktadır. Bu yüzden hayata, insanlara bakış açımızı değiştirmeli ve bu hayatın geçici olduğunu elbet bir gün bizi de ölümün bulacağını bilerek kendi hazırlığımızı yapmalı ve bu dünyadaki hiç bir şeyi kafaya takmamalıyız.
Emre Köme