Instagram gönderi hazırlama konusunda ne yazık ki birçoğumuz yeterli özeni göstermiyoruz. Yüzlerce kalitesiz ve etkileşimi düşük gönderi yerine daha az sayıda ama kaliteli gönderiler oluşturmak daha avantajlıdır.

>> Ücretsiz İnstagram Gönderi Hazırlama Programları
>> Instagram Gönderi Hazırlamada 3 Temel Husus
>>> Görsel Hazırlama ve Doğru Efekt Ayarı
>>> İçerik Oluşturma
>>> Hashtag

Sosyal medya ağlarımızda hazırlayıp, paylaştığımız resim, video, bağlantı ve içeriklerimizin profesyonel görünmesi gerekiyor. Çünkü artık sosyal medya özen gösterilerek yönetilmesi gereken önemli ve etkili bir alan.

Bana göre iyi hazırlanmış görseller ve etkili yöntemler ile sosyal medyada alacağımız dönütler web sitemizden alacağımız dönütlerden daha fazla ve yüksek hacimli olabilir. Bu alanda ise en popüler ve etkili sosyal medya uygulaması Instagram’dır.

Ücretsiz İnstagram Gönderi Hazırlama Programları

  • Canva: Çok popüler. Ben ve ekibim sıkça kullanıyoruz.
  • Adobe Spark: Profesyonel dostlarımın öncelikli tercihi, diyebilirim.
  • Adobe Lightroom: Yine ileri düzey görsel şölen seven arkadaşlarım tavsiye ediyor.
  • Pablo By Buffer: Henüz kullanmadım.
  • Typorama: Bunu da bir tavsiye üzerine listeme ekliyorum. Henüz deneyimlemedim. Siz kullandıysanız yorumlarda görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşarak makaleme katkı sağlayabilirsiniz.

Instagram Gönderi Hazırlamada 3 Temel Husus

Dünyanın en meşhur sosyal platform ve uygulaması olan Instagram’da gönderi oluştururken aşağıdaki üç temel unsura dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Görsel Hazırlama ve Doğru Efekt Ayarı

Her şeyden önce görsel seçimi ve hazırlanması önemli. Mutlaka profesyonel görsel çalışması yapmanızı öneriyorum. Telefondan doğrudan bir resim çekip, paylaşmayın. (Bu gönderi hazırlama konusunda kişisel resim paylaşımı konusunu ele almıyorum. Bu yüzden bu tarz gönderileri istisna olarak ayrı tutuyorum.)

Görseli hazırlayıp sisteme yüklediğimizde efekt kısmını geçiştirmeyelim. Çünkü görselin ayrı bir boyut ve kalite kazanmasına katkı sağladığını söyleyebilirim. Doğru ve etkili efekti ayarlayalım.

En popüler ve etkili sosyal medya uygulaması Instagram’dır.

İçerik Oluşturma

Bill Gates ne demiş? “İçerik Kraldır“, demiş. Evet, ben de aynısını diyorum. İçerik her alanda bizi bir adım ileriye götürecek yegane unsurlardır. Görsel yükleyip, efekt ayarladıktan sonra içerik kısmını birçoğumuz önemsemiyoruz. Fakat en önemli kısımlarından birisidir. Diğer kullanıcıların yanı sıra bu gönderimizin Google, Bing, Yandex, DuckDuckGo gibi yabancı ve Rastgelelik, Yaani, Azimli, Vuhuv ve TurTc gibi yerli arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayan kısımdır.

Görselimizi ve işimizi en iyi anlatan kısa bir başlık yazarak içeriğimize başlayalım. Akabinde telefon numarası, web site adresi paylaşmanızı öneriyorum. Bu kısımda vurguyu artırmak için simge (icon) setlerinden faydalanalım.

İyi ve çok uzun olmayan bir açıklama metni hazırlayıp, ekleyelim. Çok uzun olursa arama motorlarında bir derece öne çıkma ihtimali artabilir. Fakat gerçek kullanıcıları sıkar. Çoğu kişi uzun açıklamaları okumaz.

Hashtag

En önemli kısımlardan birisi Hashtag’lerdir. İçerik ve görselinizi, işinizi anlatan en az 3, en fazla 6 adet Hashtag eklemenizi tavsiye ediyorum. İçerik ve görselinizle pek alakalı olmayan Hashtag kullanımından kaçınalım.

Siz de tavsiye ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Mevlüt Baki TAPAN