🌱 Rüyada görülen dağ; sığınılacak güvenli bir yere, yüksek rütbeye makama, büyük bir zata, zafere, şan ve şerefe, rahat etmeye yorumlanır.

🌱 Rüyada yeşilliksiz susuz bir dağ görmek, inançsız ve azgın bir idareciye işaret eder.

🌱 Rüyada dağa tırmandığını, çıktığını gören yükselir, dağdan indiğini gören ise zillete rezilliğe düşer.

🌱 Cafer-i Sadık (r.a)’ın görüşüne göre; rüyada görülen dağın anlamı, mülk sahibi olmak, devlet büyüğü ya da devlet başkanı, zafere ve rahata ulaşmaktır.

🌱 Danyal (a.s)’ın tabiri ise şöyledir; rüyasında bir insan, bir dağın üstünde bulunduğunu ve bu dağın kendi mülkü olduğunu görse, rüya sahibinin büyük bir zata sığınmasına ya da güçlü ve adaletli bir başkanın himayesine girmesine işarettir.

🌱 Bir dağda kendine bir yer edindiğini görmek, devlet başkanına yakın bir pozisyonda görev alacağı ve hizmetler edeceğine tabir edilir.

🌱 Rüyada bir dağdan indiğini görmek, makam mevkisini kaybetmeye, işinden olmaya ,itibarının düşmesine, saygınlığını kaybetmesine işaret eder.

🌱 Yüksek bir dağdan inmek ise yapmaya başladığı ya da yapmak istediği bir işten vazgeçmeye delalet eder.

🌱 Kirmani’ye göre; rüyasında bir dağın kendine ait olduğunu gören kişi, merhametsiz vicdansız katı kalpli fakat ünlü bir zatla dost olur.

🌱 Rüyada bir dağın çevresinde dolaşmak, büyük bir zatın maiyetine girerek, mevki ve itibar sahibi olacağına tabir edilir.

🌱 Rüyasında dağa dayandığını görmek, büyük bir devlet reisine sığınmak ona dayanmak anlamına gelir.

🌱 Rüyasında bir insan bir dağı yıktığını görse, onun kendi hayatını yıkmasından, her şeyi yok edip, ömrünü ziyan etmesinden korkulur.

🌱 Bir kimse rüyasında kendini bir dağdan atsa fakat bir yerine bir zarar gelmese, yüksek bir makama, sözü geçecek bir mevkiye erişmesine işaret eder.

🌱 Rüyada insan bir dağdan düşse ve kendine de hiç zarar gelmezse, hemen ayağa kalksa, bu rüya onun işlerinde başarısız olacağına, gayretlerinin boşa gideceğine işaret eder.

🌱 Rüyasında bir dağda olduğunu ve yanında silahının olduğunu gören, büyük bir hayra ve yüksek bir rütbeye erişir.

🌱 Rüyasında bir dağa çıkmayı istemek pek hayırlı bir rüya değildir. Bu, kişinin kalbi katı, merhametsiz birinden yardım isteyeceğine delalet eder.

🌱 Cabir-il Mağribi’ye göre, dağa çıktığını görmek, muradına ereceğine istediğini elde edeceğine, rakiplerine üstün geleceğine işaret eder.

🌱 Bir kimse rüyasında dağın titrediğini ve yarıldığını görse, bu rüya o yerin idaresinin zayıf ve noksan olduğuna yorumlanır. Rüyada dağın titremesi dursa ve eski haline geri dönse, devletin eski gücüne tekrar döneceğini müjdeler.