Elbise ile ilgili rüyalar, elbisenin rengine, yeni veya eski; kirli ya da temiz oluşuna göre çok farklı şekillerde tabir edilmiştir.

🌱 Bazen elbise görmek, gören kişinin din ve dünya maişetine; yaşam tarzına, yaptığı ettiği tüm her şey ile dinine dünyasına gidişatına işaret eder.

🌱 Elbise rüyası bazı kez evlilikle alakalıdır. Bir erkeğin rüyasında giyindiği bir elbise, onun evleneceği eş adayına işaretle tabir edilmiştir.

🌱 Bir bayanın da rüyasında elbise giymesi, keza evleneceği erkekle tabir edilmiştir.

🌱 Görülen elbise yeni ise; yeniliklere, iyiliğe ve bir takım yeni teşebbüslere, girişimlere işaret eder.

🌱 Beyaz bir elbisenin görülmesi, elbise yeni ise, çok hayırlı yararlı bir işe adım atar. Bazı yorumcular beyaz elbiseyi insanın hayaline erişmesine, feraha çıkmasına, itibar ve hayırlara işaret olduğunu aktarmışlardır.

🌱 Rüyada insan kendisini temiz ve yeni elbise giymiş olarak görse; bu rüya onun için faydalı bir adımı, hayırlı bir teşebbüsü ve güzel bir şöhreti müjdeler.

🌱 Bir insan rüyasında yeni ama çirkin bir elbise giymiş olsa; bu rüya pek hayırlı kabul edilmez. Uygunsuz ve pek hayırlı, sevimli olmayan bir işe başlamanın işareti ve ikazıdır.

🌱 Temiz elbise görmek; rüyayı görenin ahlak ve kişiliğinin yüksekliğine, kalitesine işaret eder demişlerdir.

🌱 Rüyada eski elbise aldığını gören fakirliğe düşer.

🌱 Eski, yırtık dökük bir elbise görülse; malın, kazancın azlığı ve sıkıntı stresin çoğalması demektir.

🌱 Eski ve aynı zamanda kirli olsa, rüyadaki elbise; bu rüya fakirliğin, muhtaçlığın, kederlerin, üzüntünün işaretidir.

🌱 Cafer-i Sadık’a göre: Rüyada elbisesini soğuk bir su ile yıkayanın rüyası dört şekilde tabir edilir; birincisi insanın tövbekar olmasıyla, ikincisi sıhhat ve afiyet bulmakla, üçüncüsü zahmetten meşakkatten kurtulup zorlukların üstesinden gelmekle, dördüncü de korkularında kurtulup feraha ermekle.

🌱 Elbisesini sıcak su ile yıkadığını görenin rüyası hayırlı bir şekilde yorumlanmaz. Bu rüyayı gören üzüntü keder ve sıkıntı ile imtihan olur demiştir.

🌱 Sıcak su ile çamaşır yıkamak da hakeza hiç iyi sayılmaz. Keder ve hastalığın habercisidir derler.

🌱 Soğuk su ile yıkamak ise tam tersi; endişelerden, korktuğu şeylerden, hastalıktan, dertten kurtulmakla yorumlanır.

🌱 Zaten temiz olan elbiseyi tekrar yıkadığını görenin bu rüyası kendisinin muttaki olmasına işaret eder.

🌱 Bir insan rüyasında kıymetli bir elbise giymiş olsa, bu çok hayırlıdır ve mutlaka herkes için iyiye yorumlanır.

🌱 Rüyada altın veya gümüş süslemeli dokumalı bir elbise giyindiğini görmek çok hayırlıdır. Bu, kişinin dini ve dünyasındaki iyiliğe güzelliğe, muradına ermeye işaret eder.