Son zamanlarda Atak 2 helikopteri medyada epey gündeme geliyor. Son olarak geçtiğimiz sene (17-22 Eylül) İstanbulda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde (Teknofest), Atak 2 helikopterinin kavramsal tasarımının gösteren bir Mock-Up sergilendi. Epey ilgi çeken bu helikopter, beraberinde bazı soru işaretlerini de akıllara getirdi. Neden yeni bir saldırı helikopteri tasarlandı? Envanterde halihazırda yeni üretilen T-129 Atak varken ve hala daha envantere katılmaya devam ederken Atak 2 diye yeni bir saldırı helikopteri geliştirme ihtiyacı nereden doğdu?

Aslında bunun birçok makul sebebi var.

1. Görev Tanımları: Envanterimizde halihazırda kullanılan T-129 Atak helikopteri Hafif Sınıf Saldırı Helikopteridir. T-129 helikopteri, yüksek irtifalarda ve yüksek/düşük sıcaklıklarda yakın hava desteği sağlamak amacıyla, daha çok asimetrik hedeflere (terör örgütleri vs.) karşı üretildi. T-129 Atak helikopterine muadil olarak Amerikan Kobra helikopterini örnek gösterilebilir. Atak 2 ise Ağır Sınıf Saldırı Helikopteridir. Atak 2 helikopteri, daha düşük irtifalarda görev icra etmek, düzenli ordulara karşı yakın hava desteği sağlamak ve ayrıca tank gibi ağır zırhlı hedefleri imha etmek üzere geliştirilecek. Atak 2 helikopterine muadil olarak Amerikan Apache Helikopteri örnek gösterilebilir.

2. Kapasite Farkları: Atak 2 helikopteri, İlk Atak T-129’dan neredeyse 2 kat daha büyük. Bu da daha fazla yakıt, mühimmat ve zırhla donatıldığı anlamına geliyor. Dolayısıyla imha ve beka kabiliyeti çok daha yüksek olacak.

3. Teknolojik Farklar: Atak 2 helikopteri, ilk Atak T-129’dan farklı olarak kendi görev tanımına uygun elektronik, elektro-optik, radar/tespit cihazlarıyla donatılacak. Örneğin Atak 2 helikopterinde daha güçlü radar, 30 mm makinalı top vs sistemler olacak.

Bunlardan da anlaşılacağı üzere Atak 2 helikopteri, halihazırda kullanılan Atak T-129 helikopterinin üst versiyonu olmayacak. Bu iki helikopter birbirlerinin tamamlayıcısı olacaklar.

Eşref ÖZDEMİR