Birkaç gündür dünyada yeni bir fenomen çılgınlığı yaşanıyor: Pokemon GO!

Pokemon GO, bir mobil oyun uygulamasıdır. Tabii ilk önce Pokemon nedir? sorusuna cevap vermemiz iyi olur. Pokémon, 1996 yılında Japon oyun yapımcısı Satoshi Tajiri tarafından tasarlanmıştır. “Pocketto Monsters” kelimesinin kısaltılmasıdır. Bu kelimeler ise “cep canavarları” anlamına gelmektedir.

1996’da bir video oyun olarak ortaya çıkan seri, dünyayı daha çok “anime çizgi film” olarak kasıp kavurmuştur. Türkiye’de 2000’li  yılların başlarında televizyonlarda gösterime giren anime serisi, özellikle çocukların ve gençlerin oldukça ilgisini çekmiştir. Çizgi filmdeki olağanüstü güç sahibi canavar karakterlerine özenip, apartmandan atlayan, elektrikle oynamaya çalışan çocukların haberleri ülkemizde gündem olmuştu. Hatta Pokemon’daki uçan kuş Pidgeotto karakterine özenip apartman balkonundan atlayan çocuk haberiyle Pokemon ülkemizde yayından kaldırılmıştır. Pokemon şu an 19. sezonuyla hala yayına devam etmektedir…

Pokemon GO oyunu ise Android ve iPhone işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için markanın sahibi Nintendo firması tarafından üretilmiştir. 2015’in ortalarında çıkacağı duyurulan bu oyun, bu yıl 6 Temmuz’da yayınlandı! Pokemon severler hemen app store denilen uygulama mağazalarına akın ettiler ancak bir sürpriz vardı: Oyun dünyanın her yerinden indirilemiyordu! Oyun şu an için sadece Avustralya kıtasında indirilebiliyor. Yani sadece Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar rahatlıkla oynayabiliyorlar. Ancak endişelenmenize gerek yok! Zira birkaç değişiklikle oyunu Türkiye’den de indirebilirsiniz.

Oyun, bu yazıyı yazdığımız tarih olan 13 Temmuz’a kadar Play Store’da 10 milyondan daha fazla kez indirildi. Boyutu 58 mb. Pokemon GO, sokakta gezinirken “pokemon yakalama” imkanı veriyor. Bunun için de gelişmiş bir harita sistemi kullanıyor. Böylelikle nerede olursanız olun yakınınızda yakalayabileceğiniz bir pokemonla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca pokemonlar arasında maç yapabiliyor, onları geliştirebiliyorsunuz.

Bu oyun çoğu Pokémon hayranının yıllardır beklediği bir oyundu…

Pekomon GO Türkiye’de nasıl indirilir?

Oyun şu an için sadece Avustralya’da indirilebiliyor olsa bile Türkiye’de de cihazlarınızda yapacağınız birkaç değişiklikle indirebilirsiniz.

Android telefonlarda Pokemon GO nasıl indirilir?

Android işletim sistemine sahip telefonlarda Pokémon GO oynayabilmek için oyunu .apk olarak indirmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki APKmirror.com adresini kullanabilirsiniz.

O siteden dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra, USB ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve apk dosyasını telefonunuza atın. Ardından telefonunuzda bu dosyayı bularak açın ve yükleyin.

Oyunu Android telefonunuzda bu şekilde oynamaya başlayabilirsiniz.

iPhone telefonlarda Pokemon GO kullanmak için ise Yeni Zelanda ya da Avustralya mağazalarının birinden hesap açmanız gerekiyor. Bunun için;

  1. iPhone “Ayarlar” bölümüne girin.
  2. iTunes ve App Store‘a girin.
  3. Apple Kimliğini Göster‘e dokunun.
  4. Country/Region seçeneğine girin.
  5. Çıkan ülke listesinden Avustralya ya da Yeni Zelanda‘yı seçin.

Bu şekilde mağaza ayarını değiştirdikten sonra mağazaya girip oyunu indirebilirsiniz.

Başarılar…

Abdullah Yargı