Araba almak istiyoruz, her şey hazır ama en önemli şey hala eksik; para. Evet çoğumuz bu durumda hemen kredi çekip açığı kapatmak istiyor. Peki krediyi düşük faiz oranlarıyla nereden ve nasıl çekebiliriz? Bu yazımızda konuyla ilgili bir ipucundan bahsedeceğim size…

Örneğin, cebinizde 15 bin ya da 10 bin lira para var. Bu 10 bin liranın üzerine almanız gereken araba kesinlikle orta sınıflarda arabalar (hatta şu aralar fiyatların aşırı pahalanmasından mütevellit hasar kayıtlı orta sınıf arabalar olacak) olacaktır.

Ben bu arabayı almak istiyorum ama bana kredi çıkmıyor veya bununla ilgili ne yapabilirim?” diye bir düşünceniz olabilir çünkü cebinizde para yok. Senet yolu ile araba satın alınabilir ancak burada da vade oranı % 3 olarak hesaplanır.

Örneğin; 9500 TL’lik bir senedin oranı %3 olarak hesaplanıyor. Tabii bu oran yine satıcının ve galerinin insafına kalmış bir şey. Faizcilik ve bunun üzerinden yararlanmak (tefecilik yapmak) gibi olaylar çok fazla oluyor ve insanların ev ya da araba ihtiyacı istismar edilebiliyor.

Önemli bilgilerden birini daha söyleyelim kredi çekebilmeniz için arabanın 5 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Bankalardan kredi alabilmeniz için size ait FİNDEX raporuna bakılmaktadır. Bu rapor bir kişinin uluslararası değerlendirmesi demektir. Bu kişi kara listede mi yoksa beyaz listede mi ona bakılıyor. Bu sistemin verdiği veriler vasıtasıyla bankacı sizin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz konusunda bir karara varıyor. Faizli bankalar üzerinden kredi alabilirsiniz ama ben daha düşük oranlarla almak istiyorum diyecek olursanız o zaman araba almak istediğiniz A firmasından senetle araba alabilirsiniz.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeli?

Tüketici almak istediği otomobili belirledikten sonra taşıt kredisine başvurması gerekir. Taşıt kredisinde bilmeniz gereken şey, alınacak otomobilin borç bitene kadar, vade süresi sonlanana kadar rehin tutulduğudur. Tabii burada her kredide olduğu gibi tüketici, krediye başvurmadan önce gelir gider dengesine göre bir ödeme planı oluşturulur.

Bunun dışında kredi faiz oranlarını ve masraflarını hesaba katarak seçeceği krediye başvurması oldukça önemlidir. Kasko maliyeti de dahil her şey hesaba katılmalıdır ve bu maliyetler yüksek olabilir.

Katılım bankalarından faizsiz kredinin nasıl çekildiğine dair yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz: Katılım Bankalarından Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?