Aracımızda dikkat etmemiz gereken en önemli parçalardan birisidir ve düzenli kullanılmazsa çabuk biter. Dolayısıyla cebimize yansımasına sebeb olur. Hem işçiliği pahalı hem de parça pahalıdır.

Peki nedir bu baskı balata?

(Debriyaj balatası) Debriyajın motor ve vites kutusu arasında bulunan gücü aktaran parçasına biz “balata” diyoruz. Debriyaja bastığımız zaman motor ile vites kutusu arasında olan bağlantıyı keserek vitesi kolayca değiştermemize yardımcı olur ve aracın boşta çalışmasına neden olur.

Baskı balatamız sağlam ise motordan gelen hareket aktarma organlarına iletilerek daha iyi kavrayış ve performans sağlayacaktır ancak; baskı balatamız aşınmış, hor kullanılmış ve bitmek üzereyse motordan gelen gücü organlara iletemeyerek istenilen performans olmayacak ve araç kağnı gibi titreyerek harekete geçeçektir. Bu yüzden kullanım çok önemlidir. Mesela, araçla giderken tek ayağımız çoğumuzun hızlı vites değiştirmek, seri araç kullanabilmek için debriyaj pedalının üzerinde durur; çok yanlıştır. Baskı balatanın çabuk bitmesine neden olur ve yapmamanız önerilir.

Baskı balatanın bittiği nasıl anlaşılır?

Birincisi, yukarıda söylediğimiz gibi ilk kalkışta araçta titreme olmasıdır.
İkincisi ise, gaza basıldığı halde aracın hızlanmamasıdır.

İşbu nedenler baskı balatanın bittiğine işarettir. Normalde bir balata düzenli kullanımlarda ortalama dört (4) yılda 60.000 km gitmesi öngörülür. Eğer sizin balatanız bu süreden az gidiyorsa üzgünüm ki kötü bir şoför olduğunuz anlamına gelir. 🙂 Ancak 60.000’den çoksa, bu da usta şoför olduğunuzu gösteren işaretlerden birisidir.

baski-balata

Debriyajın motor ve vites kutusu arasında bulunan gücü aktaran parçasına balata denir.

Baskı balatanın çabuk bitme nedenleri

Siz siz olun sakın böyle kullanmayın arabanızı;

  • Araç hareket halindeyken ayağının debriyaj pedalının üzerinde sürekli tutulması,
  • Devrine uygun olmayan viteslerle kalkılması,
  • Rampalarda yarım debriyaj yapılması,
  • Araçta yük varsa yükle birlikte arabanın zorlanması,
  • Üretim hatası veya ikinci kez değiştirilen montaj hatası,
  • Araca uygun balata kullanılmaması.

Bu nedenlerden ötürü de balatanızın ömrü çabuk bitebilir. Buradan anlaşılıyor ki balatanın ömrü size bağlı olmayan nedenlerden dolayı da bitebilir.

Araçlarımızın bakımlarını yaptırıp, sürekli gözetim altında tutarak kullanmaya özen gösterelim. Arabaya binmek, arabayla ilgilenmek bir tutku ve bir aşktır. Biz onlara ne kadar iyi bakarsak onlar da bizi bir o kadar yolda bırakmaz. Düzenli bakarsak hem cebimize yansımaz hem de arabamızı yormayız.

Araçlarımızı dikkatli, üzmeden, emniyet kemeri takılı, trafiğe ve trafik kurallarına uyarak, insanlara saygılı olarak kullanalım.

Sağlıcakla kalın…

Emre Köme