Bütün zamanların en iyi yazarı olarak nitelendirilebilecek yazarları kimlerdir? 

Malumdur ki, yazarlık tahmin edildiği kadar kolay olmayan ve büyük bir yetenek gerektiren kıymetli bir olgudur. Çeşitli okuyucu kitlelerine hitap eden yazarların kimisi biyografi, kurgu, kişisel gelişim ve benzer tarz alanlarda insanları baştan çıkarabilirken, diğer bir kesimi ise şiir yahut tiyatro gibi alanlarda yazarlıkla bizlerin gönlünü fethetmektedir. Okuyucuyu tatmin edici yazılar kaleme almak ve bunun için araştırma yapmak oldukça zahmetli bir iştir. Bu denli zorlu bir işi başaran birçok yazar tarihe adını yazdırmayı başararak okuyucu kitlesinin zihnine hitap edebildi. Geniş okuyucu kitlesine ulaşmayı başaran nadide cevherlerden olan en kıymetli 10 yazardan bahsetmek adeta biz insanlığın boynunun borcu sayılır. 

# 10 – F. Scott Fitzgerald

Francis Scott Fitzgerald isimli yazar, 1896 Eylül ayında dünyaya gelmiş, Aralık 1940 yılında da dünyaya gözlerini yummuştur. Amerikan asıllı yazar, Amerikan yüksek sosyeteden bir erkeğin uzun vadeli aşkıyla olan başarısızlık öyküsünü anlattığı “Muhteşem Gatsby” isimli kitabı en meşhur eserlerinden birisidir. En çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır. Cennetin Bu Yanı, Güzel ve Lanetlenmiş, Buruktur Gece adlı romanlar en bilinenler arasındadır. Kendi zamanı ile 20. Yüzyılın ilk dönemindeki rüya hayatını birleştirmeyi başaran kıymetli yazarlardandır. 

# 9 – Miguel De Cervantes

Miguel De Cervantes, 1547 tarihinde dünyaya gelmiş ve Nisan 1616 yılında dünyaya gözlerini yummuş İspanyol bir yazardır. Yazarlığın öncesinde asker olan Miguel De Cervantes, günümüzde “Kurgusal Roman” tarzı olarak bilinen roman türünün ilk yaratıcılarından birisidir. Örnek Alınacak Hikâyeler, Parnaso’ya Yolculuk” ve “Don Kişot adlı eserleri popular eserlerdendir. En popular ve en çok satan kitabı, Don Kişot adlı eser olup, kendisini bir şövalye olarak hayal eden ve gerçek olaylara karşı tepki gösteren İspanyol bir adamı anlatmaktadır. 

# 8 – Virginia Wolf

Virginia Wolf, Ocak 1882 yılında dünyaya gelmiştir. Adeline Virginia Stephen adı konulan yazar, 1941 yılında da vefat etmiştir. “Deniz Feneri, Mrs. Dalloway, Orlando: Bir Yaşam Öyküsü, Kendine Ait Bir Oda” en popular eserleridir. İngiliz asıllı bir yazardır. En çok satan kitabı ise “Deniz Feneri” adlı eseridir. Bu eser, İskoçya’daki Skye Adası’na yaptığı ziyarete odaklanmıştır. Doğuş veya çocukluğundan gelen hastalığı yüzünden 1941 yılında ölmüştür. 

# 7 – Mark Twain 

Gerçek adı Samuel Langhorne Clemens, kalem adı ise Mark Twain olan yazar 1835 yılında doğup, Nisan 1910 yılında ölmüştür. Amerika asıllı bir yazardır. “Huckleberry Finn’in Maceraları, Tom Sawyer’ın Maceraları, Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler” en popular eserleridir. 

Huckleberry Fin’in Maceraları” adı eseri, en çok satanlar arasına girmiştir. Sarhoş babası olan bir erkek çocuğunun yaşam yolculuğunu, kişisel özgürlük çabasını tasvirleşmektedir. Bahse konu çocuğa kıyasla Mark Twain, Zengin, güçlü ve etkin bir adam haline gelir. Yalnızca kral ve kraliyet ailesi ile yakın arkadaşlıklar kurar. 

# 6 – Fyodor Dostoyevski

Fyodor Mikhailovich Dostoyevski, 1821 Kasım ayında dünyaya gelmiştir. 1881 Şubat ayında da hayata veda etmiştir. Rus asıllı yazar, “Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Budala, Karamazov Kardeşler” adlı eserleriyle tanınmıştır. 

Fyodor Mikhailovich Dostoyevski, mühendislik okuyup, iyi bir mühendis olarak mezun olmuştur. Tam zamanlı uzman bir yazar olmadan önce ise boş vakitlerinde yazmaya başar. Kitapları Rusya hakkındaki gerçekleri konu edinmekteydi. “Kitaplarını okuyanlar Rusya ve çevresiyle alakalı her şeyi öğrenebilir” şeklinde o dönemde bir de bir deyiş hâkim olmaya başlar. Günümüze kadar etki eden Hıristiyan-Müslüman çatışmasını, terörizm gibi konuları kitaplarında görmek mümkündür. Ülkenin geleceği için yazan Fyodor Mikhailovich Dostoyevski, aynı zamanda Rusların en büyük tarihçilerinden birisidir. 

# 5 – George Orwell

Eric Arthur Blair, 1903’de doğmuş, Ocak 1950’de de ölmüştür. Kitaplarını George Orwell adıyla kaleme almıştır. Çoğu kitabı en çok satılanlar arasına girmeyi başarmıştır. Bu kitaplardan bazıları, Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’tür. Kurgusallığın dışındaki romanları, İngiltere’deki çalışma deneyimini içeren “Wigan İskelesi Yolu” ve İspanya iç savaşını konu alan “Katalonya’ya Selam” adlı eserleridir. 

En çok satanlar arasına giren “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” adlı kitabı, 1984 yılı toplum üzerinde hükümetin insanlık ötesi muamelelerinin canlandırılmasını konu almaktadır. “Hayvan Çiftliği” adlı eseri ise Rus Devrimi’ni hayvan çiftliği tarzında tasvir yaparak anlatmaktadır. 

# 4 – Homeros

Antik Yunanistan ile ilgili bilinen birçok bilgi ve konuyu şiirlerinde anlatan, günümüze ulaştıran yazara Homeros adı, Yunanlılarca verilmiş takma bir isimdir. Gerçekleri içeren şiirler kaleme almıştır. O dönem öğrencisinin öğrenme heceleridir. İlayda ve Odysseus adlı meşhur şiirleri bulunur. Homeros, şiir tarzını o dönem benimsetmeyi başaran yazarlardandır. Çoğu yazar onun yazım tekniğini kullanmaya başlamıştır. 

# 3 – Leo Tolstoy

1828 Eylül ayında doğmuş, Kasım 1910’da ölmüştür. Rus asıllı yazardır. “Savaş ve Barış, Anna Karenina, Ivan Ilyich’in Ölümü, Tanrı’nın Egemenliği İçinizdedir” ve “Diriliş” adlı eserler Leo Tolstoy’a aittir. 

En popular ve en çok satan kitabı Savaş ve Barış, Napolyon ve İskender gibi gerçek tarihi kişiliklerle hayal ürünü karakterleri bir araya getirmeyi başardığı önemli eseridir. Dostoyevski gibi yaşamış olduğu zamanın Rusya’sını gerçekçi dille kitaplarına aktarmıştır. 

# 2 – Charles Dickens

Charles John Huffam Dickens adlı yazar, Şubat 1812 yılında doğmuş, 1870’de ölmüş İngiliz bir yazardır. “Bay Pikvik’in Maceraları, Olive Twist, Nicholas Nickleby, Yeni Yıl Şarkısı, David Copperfield, Kasvetli Ev, Little Dorrit, İki Şehrin Hikâyesi, Büyük Umutlar” popular eserleridir. Çoğu eseri dünya klasikleri olarak yerini almıştır. Ayrıca oyunculuk yeteneği olan yazardır. En çok satan romanı “İki Şehrin Hikâyesi” adlı eseridir. 

# 1 – William Shakespeare

Nisan 1564 yılında dünyaya gelen William Shakespeare, İngiliz asıllı yazar, şair ve aktördür. Zamanının en iyi yazarı ve şairidir. Tüm zamanların en iyi yazarı olarak değerlendirilmektedir. “Hamlet, Othello, Kral Lear, Macbeth, Romeo ve Juliet, Julius Cesar, Fırtına” en çok satan eserleridir. William Shakespeare, eserlerinde çok fazla detaya yer vermektedir. Okuyucuların zihnin sürekli meşgul eden soru ise, yazarın bu kadar kısa sürede bu kadar bilgiye nasıl sahip olduğudur. İngiltere’de yaşamış olduğu dönemin en iyi göstericisi olarak bilindi ve kraliyet ailesinden de doğrudan izleyiciler edindi. İngiltere’nin Ulusal Şairi olarak anılmaya yıllardır devam etmektedir. 

Mevlüt TAPAN