Tarihi çağlara baktığımız zaman insanların ilk önceleri mağaralarda yaşayıp avcılık ile geçimlerini yaptıklarını görmekteyiz. Zaman içerisinde insanlar arasında meslekler gelişmiş ve insanlar evlerde yaşamaya başlamışlardır.

Mağaralarda yaşayan insanlar muhtemelen mutluydular. Daha az stress ve birbirleriyle olan yardımlaşma onların mutlu olmasında etken olmuştur. Zaman içerisinde artan stres ve azalan komşuluk ilişkileri insanların mutsuz olmalarına neden olmuştur.

İnsanlar mutluluğu değişik etken maddelerde aramaya başlamışlardır. Bunların başında çay, kahve, tütün, alkol, esrar, eroin en başta gelenleriydi.

Çay içerisindeki tein maddesi sayesinde insanlarda uyarıcı olarak görev yapmakta ve insanın beyninde dopamin hormonunu salgılatarak mutlu olmasına neden olmaktadır.

Kahve de içerisindeki kafein maddesi sayesinde uyarıcı etki yaratmakta ve bu madde yine dopaminin salgılanmasına neden olmakta, geçici mutluluk ile beraber bağımlılığa neden olmaktadır.

En büyük bağımlılık yapan madde ise tütün ürünleridir. Akciğerler ile duman içeri alınmakta ve alışan insanlar için adeta vaz geçilmez hale gelmektedir. Tütünün etken maddesi nikotindir ve aşırı bağımlılığa neden olmaktadır.

Alkol de toplumları ve aileleri yıkan bağımlılık yapan maddelerden birisidir. Kimyasal bir etken olan alkol özellikle karaciğere ve sosyal açıdan aileye zarar veren bağımlılık yapıcı bir maddedir.

Esrar haşhaş bitkisinden yapılmakta ve beyinde değişik hormonları salgılatarak insanın mutlu olmasına neden olmaktadır. Bu mutluluk geçici bir mutluluk olup zarar çok büyüktür.

Eroin hint keneviri bitkisinden yapılıp çok az miktarı bile bağımlılığa neden olmaktadır. Son derece tehlikeli bir maddedir. Diğer birçok uyuşturucunun aksine uyku verici ve hayal kurdurucu özelliğe sahiptir.

Siz analar, babalar çocuklarınızı bu zararlı maddelerden koruma görevi en çok sizler üzerine düşmektedir. Komşularınızı ziyaret edin ve çocuklarınızın iyi arkadaşlıklar kurmasını sağlayın. Kötü arkadaşlardan onları koruyun. Komşular ile beraber olmak hem sizin hem de çocuklarınızın mutlu olmasına neden olacaktır.

Çocuklarınızın yanında sigara, alkol gibi maddeleri kullanmayın. Kahveyi az için, çay için bir sıkıntı yok, istediğiniz kadar için.

Unutmamak lazım ki çocuklarımız bize Yaratıcı’nın birer emanetidir ve bu emanetlere sahip çıkmak bizlerin en önemli görevidir.

Lütfi ŞAHİN