Geçmiş zamanlardan beri yapılan ‘diss’ son zamanlarda sosyal medyayı kasıp kavuran bir fenomen haline gelmiştir. Diss nedir, Diss nasıl atılır, Türkçe rap tarihinde ilk diss’i kim atmıştır? Yazımız bu sorulara cevap arayacaktır…

Türkçe rap’in ilk şarkısı, Türkçe rap’in ilk video klip şarkısı, Türkiyede kurulan ilk grup, Türkçe rap’in ilk konseri ile ilgili bilgileri merak ediyorsanız yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Diss Nedir?

Genellikle küfür içeren ya da ince dokunuşlarla kalın laf sokma sanatı olan diss, rapçiler arasında çekişmeyi, birbirlerinin kötü yönlerini belirtmeyi, kötülüklerini söylemeyi yani alaycı bir dille eksikliklerini ve kusurlarını en iyi şekilde ortaya koymaktır.

Diss kelimesi yabancı bir kelime olup açılımı ”Dissertion” şeklindedir. Türkçede Dissertion kelimesi tez, bilimsel inceleme, deneme ve söylev manasındadır. Rapçiler söylev manasıyla ilgilenmektedir. Peki söylev ne demektir? 

Rapçilerin yaptığı diss, bir çeşit müzikal söylevdir. Daha bilinen anlamıyla ‘nutuktur’. Nutuk çekmek de diyebilirsiniz… Dinleyenlerine belli bir düşünceyi anlatmak, bir duyguyu en iyi şekilde aşılamak yoluyla sanatçının coşkulu akıcı ve güzel konuşmasına söylev denir.

Bazı rapperlar diss atarken aşırı küfüre kaçmıştır. Tabii bu da belli bir kitleye hitap etmiştir. Aşırı küfür içeren hiçbir şarkı müzik aleminde tutulmamıştır. Rap aleminde küfür etmeden ince dokunuşlarla kalın laf sokan rapçiler her daim dinlenmiş, bilgisini becerisini ve sanatını konuşturmuştur. Onların kimler olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz değerli okuyucular.

Gelelim Türkçe rap’in ilklerine…

Tükrçe rap tarihindeki ilk diss;

Türkçe rap’te ilk diss o zamanların tanınmamış ama bu işi iyi yapan rap grubu Sert Müslümanlar tarafından Cartel’e karşı atılmıştır. 1996 yılında çıkan ”Vuran Kırana” adlı parça ile Cartel’i disslemişlerdir. Sonrasında 1997 yılında ise İslamic Force’nin yaptığı ”Mesaj” adlı parçada da Cartel’e diss atılmıştır.

Türkçe rap tarihindeki ilk şarkı; 

Alpertunga Köksal yani Alper Ağa ismiyle 1989 yılında kaydettiği ”Bir yabancının hayatı” adlı şarkıyı 1991 yılında ”Kingsize terror-The Words Is Subversion” albümünde yayınlamıştır. Böylelikle resmi olarak kabul gören ilk Türkçe rap şarkısı ve yapan kişidir.

Türkçe rap’in ilk video klip şarkısı;

Almanyanın Köln ilçesinde kurulan İtalyanca ve Almanca şarkılar besteleyen Microphone Mafia grubunun 1993 yılında çıkarttıığı kliptir. Türkçe rap’in ilk klibi olarak kabul edilir.

Türkiye’de kurulan ilk rap grubu;

1995 yılında Cartel’den sonra 1996 yılında Türkiye sınırları içerisinde yani Bursa’da kurulan ilk rap oluşumu Barikat adlı gruptur. 2002 yılında Barikat grubuna Türkçe Rap müzik ödülleri verilmiştir.

Türkçe rap tarihindeki ilk konser;

Sakarya ilinde düzenlenen ilk türkçe rap konseridir. Respotrap, McKanun (Kaan Göktaş), Makale ve Arslan tarafından 1998 yılında yapılmıştır.

Emre KÖME