SEO” (Search Engine Optimization), Arama Motoru Uyarlaması anlamına gelmektedir. SEO, bir bilgisunar (İnternet) sitesinin ziyaretçi, arama motoru ve diğer uygulama-öğeler açısından en iyi biçimde sunulmasını, iyileştirilerek dost olmasını sağlayan sistemdir.

İlk arama motoru 1990’larda Archie olarak çıkmış ama dosya arama mantığı ile çalışmıştır. 1994’te Altavista adlı arama motoru, farklı bir boyut getirmiş ve zamanla günümüz arama motoru mantığını oluşturmuştur. 1996’da Google’ın kurulmasıyla daha da gelişen ve adeta bir dünya oluşan arama motoru sektörü, artık siteler içinde büyük önem arz etti. Dolayısıyla da arama motoru optimizasyonu gündeme geldi. Artık bir sitenin uyum, görünüm ve beklentileri karşılaması bakımında SEO uyumlu olması ön görülmektedir.

SEO için en önemli ilke, nitekim doğallık ve özgünlüktür. Gerek tasarım, gerek içerik ve görseller, gerek tarz ve gerekse de sunuş kendine özgü, doğal ve kopya olmamalıdır. Bununla beraber aynı zamanda arama motoru ilke ve kurallarına da uygun olmalıdır.

SEO Gerekliliği ve Önemi

SEO, sitenin arama motorlarında ön sıralarda en uygun biçimde gösterilmesini, kullanıcıların bağımlı kalmasını sağlar. Arama motorları, doğallık ve kaliteden daha çok ne yazıkki son dönemlerde bilinirliğe önem vermekte. Bir site ve içerik ne kadar çok bilinirlik taşırsa, o kadar daha çok ön plana çıkırılır. Bu yüzden hem özgün, hemde bilinirliği yüksel uyarlama yapmak gereklidir. SEO’nun gerekli olduğunu gösteren bazı unsurlar şunlardır;

  • Anahtar sözcüklerle arama motorlarında üst kısımlara yükselmek,
  • Ziyaretçi sayısının artırılması ve geri dönütlerin yükseltilmesi,
  • Maddi – manevi kazan ve değer kazanma,
  • Marka bilinirliğini koruma ve hedeflere ulaşma,
  • Reklam performansını yükseltme.

SEO; “Popülarite (Bilinirlik)” ve “Doğallık” olarak tanımlanabilir.

Doğallık: Her açıdan özgün ve ilk olma ilkesidir. Tasarım, içerik, görseller ve kodlama özgün bir özellik taşımalı, kopya olmamalıdır. Kaliteli ve gündeme uygun içeriklerin özgünce hazırlanması ve belli bir periyot içinde siteye eklenmesi gerekir.

Bir içerik hazırlanırken, başlık arama motorlarında sıkça aranan sözcüklerden seçilmeli ve içeriğin belli kısımlarında ustalıkla kullanılmalıdır. Ayrıca konu bütününe uygun yapıda farklı anahtar sözcüklerle desteklenmeli ve alıntılar konu bütünü içinde gösterilmelidir. Görsel, içerikle alakalı olmalı ve alıntı olmamalıdır.

Popülarite: Site bilinir olmalıdır. Bunun içinde kullanıcılar tarafından yorum, sosyal medya ve diğer sitelerde paylaşımlarla desteklenmelidir. Okurla etkileşim sağlayan içerik, farklı ağlarda paylaşılan bağlantı ve site adının etiketlendiği platformlar her zaman bilinirliği artırmaktadır. Adeta reklam çalışmasıdır.

Mevlüt TAPAN