Bilindiği üzere ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİ alınması için; ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI koordinesinde Antalya ve Ankara İllerinde yapılan eğitimlere katılım sağlanarak eğitim çalışmaları tamamlanıyor ve belge belirli ücret karşılığında alınıyordu.

Bugüne kadar, bakanlığın vermiş olduğu rakamlarda 8700 kişiye Çevre Görevlisi Aday Eğitimi verildiği duyurularda yer almaktadır. Tabiki eğitimi alacak olan arkadaşlarımız yol, eğitim, otel masrafı gibi harcamaları kendi cebinden ödemesi karşılığında…

Ancak şikâyetlerin haklı olarak artması, yüksek maliyetlerin ortaya çıkması ve eğitimlere yoğun katılım sonucunda eğitim veriminin düşmesi kaçınılmaz sonuçlardan idi. Hal böyle iken yeni Bakanımız Sn. MEHMET ÖZHASEKİ’nin talimatı ile uzaktan eğitim yapılması kararlaştırıldı.

Verilen talimat neticesinde 22.08.2016 Tarihi itibariyle ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’nın (https://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=faaliyetdetay&Id=1586) sitesinden yayınladığı duyuru ile “Çevre Görevlisi Aday Eğitimleri artık Uzaktan Eğitim ile yapılıyor.” Denilmektedir.

Uzaktan Eğitime Portalına katılmak için;

Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun olmak, Çevre Mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olması gerekmektedir…!

İnternet üzerinden başvurular gerçekleştirilecek olup; eğitime katılmak isteyen adaylar gruplar halinde alınacaktır.

Öncelik olarak başvuran adayların mezuniyet tarihi baz alınacak ve mezuniyet tarihi önce olan adaylara öncelik gösterilecektir.

Online eğitimler 15 gün süre ile sınırlı olacak ve 15. Gün sonunda portal kapatılacaktır. Yani açılan eğitim grubunun içerisinde iseniz sisteme giriş yapmak ve 15 gün içerisinde eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Yapmaz iseniz eğitim hakkını kaybetmiş olur;  tekrardan başvuru yaparak eğitim almanız gerekecektir.

Eğitimi tamamlayan adaylara ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİ verilmeyecektir. Eğitime katılan adaylara e-sertifika verilecek olup; Bakanlığın İzin Lisans sayfasından e-imza ile elektronik olarak başvuru yapılacaktır.

Çevre Görevlisi Uzaktan Eğitim ücreti 100 TL olarak belirlenmiş ve Halk Bankasında açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı KUTA hesabı 113 nolu kaleme yatırılacaktır.

Çevre Görevlisi Adayları için uzaktan eğitim başvuruları 22.08.2016 ile 16.09.2016 tarihleri arasında (http://uzaktanegitimbasvuru.csb.gov.tr) internet adresinden yapılacaktır. Bu adrese girildiğinde başvuru yapılması için Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız kısmında;

  • Eğitim çubuğundan (ÇED – Çevre Görevlisi Adayı Uzaktan Eğitimi seçilir.

egitim-portali-uzaktan

  • Daha sonrasında çıkan ekranda (Aşağıda) tüm bilgiler eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

cevre-gorevlisi-adayi-uzaktan-egitimi-basvuru-formu

  • Uzaktan Eğitim başvurusunda e-imza veya mobil imzaya gerek yoktur.
  • Dekontu alırken kendi mailinize atmalarını da isteyin banka görevlisinden. Mümkünse hem çıktı halinde olsun hem de mailinizde de yer alsın ki başvuru da elektronik ortamda mailinizdeki dekontu kullanır; paranın yatırılmaması gibi durumlarda da size verilen dekont ile bankadan kaynaklanabilecek hataları rahatlıkla çözüme kavuşturursunuz.
  • Diplomanız kaşeli ve imzalı olmak zorunda veya Diploma yerine mezuniyet belgesi, Üniversiteden alınan onaylı yazı veya E-Devlet sisteminden alınacak “Barkod doğrulama kodu” bulunan belgelerin olması yeterli olacaktır.
  • Başvurular alındıktan sonra Çevre Görevlisi adaylarının sistemde kayıtlı E-Posta adreslerine Eğitimin başlama tarihi ile ilgili bilgilendirme maili gönderilecektir.

Buna göre sistemin sağladığı olanakları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Çevre Görevlisi Belgesi almak isteyenlere internet olan her yerde eğitime 7/24 katılma imkânı verecektir.
  • Mevzuat da yapılacak herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda ders notlarına yansıtılarak güncel yönetmeliklerin takibi sağlanmış olacaktır.
  • Ücret şuan için 100 tl olarak belirlenmiş olup; eski sisteme göre çok büyük maliyet faydası sağlayacaktır.

Ayrıca başvuruların elektronik ortamda 16 Eylül 2016 tarihine kadar olması kontenjan konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını gösteriyor.

Tabii ki sistemin pilot uygulaması yapılıp yapılmadığı konusunda duyuru ya da açıklama yapılmamasına karşın sistemin doğrudan işleyişinin nasıl olduğunu eğitim günleri başladığında daha net göreceğiz.

Sonuç olarak yapılan sistem bir önceki eğitim modeline göre daha az maliyetle daha uygulanabilir olmaktadır. Ancak eğitimlerin tamamlanmasının 15 gün zorunlu olarak tutulması ve bu süre içerisinde eğitimin tam anlamıyla anlaşılır olması da önemli olan bir husustur.

Çevre Görevlisi Belge Başvurusunda İzlenecek Yol ve Çözümleri – TIKLAYIN

Çevre Mühendisi
Hurşit Altun