Cordova paketinde visual Studio ile kodlanan index.html uzantılı uygulamanın mobil cihazlarda çalışabilmesi için .apk uzantılı olması ve bu işlevi gerçekleştirebilmesi gereklidir. Bu süreçte ise gereken tüm işlemleri PhoneGap gerçekleştirmektedir.

.zip formatında sıkıştırılan proje klasörü (Proje klasörünün içindeki klasörler sıkıştırılmalıdır. Proje klasörünün kendisi sıkıştırılmamalıdır.)

Oluşturulan .zip dosyası, https://build.phonegap.com sitesinde yer alan “upload code” düğmesi ile seçilip, yüklenir. Akabinde sistem tüm APK dönüşüm ve kod derleme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ardından QR Kodu ile uygulama (APK Dosyası) telefona indirilip, test edilebilmekte veya doğrudan bilgisayara indirilip, uygulama mağazalarına eklenebilmektedir. (PhoneGap tanıtımı önceki seri yazılarda işlenmiştir.)

Not: Tüm platformlar için uygulama doğrudan indirilip, kurulabilir haldedir. Ancak Google Play Android ve iOS Iphone iTunes mağazalarına ekleme hususunda bazı izlekler bulunuyor. Bunların gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu izleksel (prosedürsel) KEY vb. işlemler tamamlandıktan sonra Google Play ve iTunnes’e uygulama eklenebilmektedir.

iOS için key alımı biraz zahmetlidir. Windows Phone için uygulama hazır haldedir. Android için ise uygulama hazır olup, sadece Google Play’e ekleme konusunda Key alınması gerekmektedir. Ücretsiz ve birkaç adımla alınabilmektedir. (Sonraki serilerde talep olması durumunda Key alımı ele alınabilir.)

Oluşturulan Uygulama, HTML5 ve JS tabanlı olduğundan tarayıcı uyumlu olarak da birkaç düzenleme ile aktif hale getirilebilmektedir.

Soru: Sıfırdan Cordova – PhoneGap ile Mobil uygulama geliştirebilir miyim?

Cevap: HTML5, CSS3 ve JavaScript bilgisi olmaksızın bir web tabanlı sayfa oluşturmak olanaksız gibi görünür. Ancak sadece bir HTML sayfası ile de dosya oluşturmak, PhonGap ile APK yapmak mümkündür. Fakat bu denli işlevsiz bir uygulamayı kim kullanır?

Soru: Hiç bir kodlama, yazılım bilgisi olmadan mobl uygulama geliştirilebilir mi?

Cevap: Evet, Appgeyser vb. gibi çevrimiçi ortamlarda hiç bir kod bilgisi olmaksızın mobil uygulama oluşturmak ve mağazalarda yayınlamak mümkündür. Ancak bunların büyük kısmı belli bir ücret karşılığı bu hizmetleri vermektedir. Bu ücretler ise sıfırdan kendi uygulamanızı yapmaktan çok daha maliyetlidir.

Mevlüt TAPAN