Teknolojik imkanlar geliştikçe popülarite olma yelpazesi de her geçen gün biraz daha genişliyor. Eskiden haber kaynakları televizyon, radyo, gazeteler gibi sınırlı alan ve belirli kişilerden bize ulaşabilirken; internet sayesinde hızlıca ve farklı konularda kültürel olgulara ulaşmak mümkün. Bu durum globalleşmenin görselliği bir nevi.

Günümüzün gençlerinin arasındaki en popüler kültür ve medya akımlarından biri Uzakdoğu’da bir yarımada olan Güney Kore.

Aramızda 3 gün 22 saat mesafe bulunan Güney Kore bir tıkla hemen ekranlarımızın karşısında oluyor dizi, film yada şarkıları ile.

Peki o kadar Uzak Doğu ülkeleri içinde neden tek bir ülkeye kara kıyısı olan Güney Kore bu kadar popüler? Dünya nüfusunun en yoğun olduğu Çin değil, teknolojik ve zekice çalışmaları ile bilinen Japonya değil de, neden Güney Kore?

Daha mı samimiler, daha mı zekiler, daha mı çalışkanlar?

Gerçek sebepleri elbette ki tartışmaya açık konular olsa da ilk etap da dikkat çeken, dış görünüşe önem veriyor olmaları. Dizayn kavramı Koreliler için sadece araçlara özgü bir algı değil. El attıkları her şey de bir dizayn stratejileri var. Medyanın temel yapı birimi olan insanı öyle bir donanım içinde yetiştiriyor ki Güney Kore medyası; bugün sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Peki nasıl yapıyorlar bu adamlar bu işi?

Biz de biraz onların doğasıyla, makineymişçesine inceleyelim bu düzeni.

Bir insan düşünün; yetenekli elbette. Önce yeteneğini keşfettiniz. Diyelim ki sesi çok güçlü. Ama bu yetmez, keşfettiğiniz gibi hemen halka arz edemezsiniz. Burası Güney Kore. Önce bu elması işleyecek, yeteneklerini geliştireceksiniz, yeni yetenekler işleyeceksiniz. Yıllarca eğitim alacak küçük yaşından itibaren. Gecesini gündüzüne katacak. Yetenekli olmak yetmez, tek alanda yetenekli olmak yetmez. Bakımlı olacak, yakışıklı-güzel görünecek.

Tüm bu vitrinin yanında, samimi olacak bu elmas. Her zaman gülümseyecek. O gülümsedikçe milyonlar gülümseyecek zamanla.

İşte bu medyanın en can alıcı yeri burası… Bir robotmuşçasına yetiştirilen bu insanlar yakışıklı güzel olmanın yanında samimiyetleri ile milyonlarca insanı kendilerine ve birbirlerine bağlıyor.

Güney Kore medyasının bu kadar popüler olması önce televizyonca satın alınan dizilerle başladı bizim ülkemizde. O dizilerin biraz içine girip araştıranlar Kpop’u keşfetti. Keşfettikçe Kpop genişledi. Ritimleri sevildi, grup olmaları sevildi, grupların samimiyetleri sevildi, yakışıklı-güzel olmaları sevildi, oynadıkları dizileri sevildi. Ama tüm bunların yanında asıl onların sevilmesinin nedeni; çok para kazandırmalarına rağmen, ağır şartlar altında çalıştıkları halde emeklerinin karşılığını alamamalarına inat gülümseyerek verdikleri umutlar… Fanlarından destek görerek ayakta kalmaya çalışan bireyleri barındıran zor bir Pazar Güney Kore medyası…

Kübra YENİ