Gayrimenkul yatırım danışmanlığı bugünün dünyasının en değerli ve her bireyin yapamayacağı önemli iş alanlarından birisi. Yatırımcıların mutlaka değerlendirmesi gereken bu alanda uzman kişilere de büyük ölçüde ihtiyaç duyuluyor. İşte bu hususta gayrimenkul yatırım danışmanlığı ve bu alanın uzmanı olarak nitelendirdiğimiz gayrimenkul yatırım danışmanları önemli rol üstlenmekteler.

Günümüzde gayrimenkul yatırımları, başta Dubai, Kuzey Kıbrıs gibi yeni kurulan ülkeler ve şehirlerde olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yatırımcı sayısı artan bir yatırım çeşididir. Durum böyle olunca gayrimenkul yatırımlarının hangisinin doğru bir enstrüman hangisinin riskli bir enstrüman olduğunu uzmanlarına yani Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı yapan danışmanlara bırakmak bazı yerlerde hayati bir durum teşkil eder. Gelin öncelikle gayrimenkul yatırımlarının nasıl geliştiğine bakalım.

Aslında gayrimenkul demek sadece ev demek değildir. Gayrimenkul yatırımları arsa gibi taşınmaz tüm mülklere verilen isimdir. Bilirsiniz büyüklerimiz bizlere her zaman yatırım için şunu söyler; “en iyi yatırım evdir.” Aslında bunun bir nedeni var. Biraz teknik inceliklere giriş yapacağım. Türk toplumu göçebe bir hayat yaşayan bir toplumdu. Zamansal süreçte göçebe hayattan yerleşik hayata geçti. Bu aslında bir nevi bir sosyolojik devrimdir. Bu sosyolojik devrim sonucunda yerleşik hayata ait tüm varlıklar mantıklı gelmeye başladı. Aynı zamanda değer kazandı. Ev aksesuarları, mobilyalar, evler ve arsalar gibi… İşte bunun sonucunda insanlar emlak sektörüne yatırım yapmaya başladı. Bu nedenle büyüklerimiz bizlere “ev al oğul” diye nasihat veriyorlar. Fark ettiyseniz artık pek çok genç insan bu tarz yatırımlar yapmıyorlar. Farklı alanlara özellikle dijitale yöneldiler. Ancak şöyle bir gerçek var: “Gayrimenkul Yatırımları her zaman en iyilerdendir…”

Yine bir tezden bahsetmek gerekirse eğer, gayrimenkul yatırımlarının bitmesi için yeniden göçebe bir hayat veya benzeri bir hayata ihtiyaç vardır. Bu da imkânsıza yakın olduğu için hadi gayrimenkule odaklanalım. Şimdi, aslında konumuz gayrimenkul yatırımları değil. Gayrimenkul yatırımlarının başrol oyuncularına yani Gayrimenkul Yatırım Danışmanlarına odaklanalım.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Kimdir?

Makalemizin en önemli kısmı burası! Lütfen dikkatli okuyalım. Öncelikle şuradan başlayacağım. Emlakçı ile Gayrimenkul Yatırım Danışmanı arasındaki fark nedir? Bu soruya cevap vereceğim. Ama bundan önce birkaç form sitesinden edindiğim bilgilere birlikte bakalım.

emlakci 1

emlakci 2

emlakci 3

Biraz tatlı tebessüm getiren, biraz kaba ancak bir o kadar da doğru söylemler diyebiliriz. Durumu toparlamak gerekirse gerçek şudur; Gayrimenkul Yatırım Danışmanları, Emlakçı değildir. Evet, pek çok gayrimenkul danışmanı işinin ehli gibi davranmayıp, mahalle arasında işini icra eden emlakçı gibi davranıyor. Yanlış anlamayın bu kötü bir şey değil ancak Gayrimenkul Yatırım Danışmanı da bu demek değildir. Ne yapalım biliyor musunuz? Ben sizlere gayrimenkul yatırım danışmanından bahsedeyim. Sizde bir emlakçıdan farkı ne karar verin…

 • Gayrimenkul danışmanları sadece tek bir noktada satış yapmazlar. Pek çok ülke, şehir, semt vb. bölgelerde satış yaparlar. Haliyle tüm bu bölgeleri avuçları gibi bilirler. (Gayrimenkul Yatırım Danışmanının bilmesi gerekenler budur. Her danışman böyle değildir.)
 • Bir mülkün alımında ve satımında tüm teknik ve stratejik detayları bilirler. Mülklerin geçmiş tüm istatistiklerini bilirler.
 • Kaliteli bir danışman yalan söylemez! Evi satabilmek için halk tabiriyle ağız yapmaz. Çünkü satacağı mülkü idealleri doğrultusunda seçer. Yatırımcılarına doğru tavsiyeler verir.
 • Ne kadar çok satış yaptığına dikkat etmez. Ne kadar iyi yatırımlara vesile olduğunu önemser.
 • Yatırımcılarıyla arasında ki bağ sadece profesyonellik değildir. Onların kazançlarını veya kayıplarını dikkatte alır.
 • Sadece basit bir şekilde pazarlama yapmaz. Yani daireyi tanıtıp geçmez. Tüm istatistikleri verir. Örneğin emlakçı şu şekilde tanıtım yapar; “bu daire 2+1 bir dairedir. 95 metrekaredir. Metroya yakındır.” Gayrimenkul yatırım danışmanı ise şu şekilde sunum yapar; “Bu daire bundan 3 ay önce bu fiyattaydı, ilerleyen süreçte tahminen şu fiyatlara çıkabilir veya düşebilir. Ek olarak komşularınız şu şekilde insanlardır. Bu bölge yatırıma açıktır veya değildir.” Diye çok fazla detay verir. Ek olarak kira getirisi sağlayıp sağlamayacağını, yaşanılabilir bir yatırım olup olmayacağını da sizlere söyler.
 • Sizin için kanuni prosedürleri takip eder, tüm detayları istatistik verileriyle hazırlayıp önünüze sunar. Ve sizlere yatırım tavsiyesi verebilir. Kanunen bir sorun yoktur.

Demem o ki, Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı (bu şartlara uyduğu takdirde) bir emlakçı değildir, emlakçının bir level üstü de değildir ve apartman görevlisi hiç değildir. Bazılarınızdan duyar gibiyim ben hiç görmedim böyle birisini diyorsunuz. Evet, tanıması zor kişiler bu kişiler. Ancak ben böyle birisini tanıyorum. Hikâyesi olan, farkı olan, kanıtlarıyla sizlere gösterebilecek biri… Adı Dara Altunyay. Dara Müteahhit ve tekstilci bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Ancak hayatından çok zorluluklarla karşılaşmış iş hayatına da inşaat sektörünün farklı birimlerinde yöneticilik yaparak başlamış. Aynı şekilde Finans sektörü de kariyer basamaklarına hızla yükselmesine sebep olmuş. O’nun hikâyesi çok uzun ve çok etkileyici, tavsiyem bir göz atmanız: Gayrimenkul Danışmanı

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Öncelikle makalemizin tamamında bahsetmek istediğim şey şudur; Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı için kendinizi oldukça geliştirmeniz gereklidir. Ama şimdilik prosodilerden bahsedeyim. İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “emlak danışmanlığı” sertifikasını almanız lazım. Burada hem sektörü tanırsınız hem de iyi bir referans olur. Ek olarak bazı şirketlerin açtığı kurslara katılabilirsiniz. Şu kriterlere de sahip olmalısınız;

 • İşinizi sahiplenmeli ve iyi yönetmelisiniz.
 • İnsanlarla sürekli olarak iletişim kurmaktan zevk almalısınız veya sıkılmamanız lazım.
 • Gerçekten çok iyi bir iş disiplinine ihtiyacınız var.
 • Her zaman gelişime ve eğitime ihtiyacınız olacak.
 • Başarılı bir pazarlamacı olmanız lazım aynı zamanda iyi bir konuşmacı.
 • Yoğun çalışma temposuna alışık olmalısınız veya buna göre zamanınızı yönetmelisiniz.
 • Müşteri sayısını ve networkünüzü genişletmeniz lazım.
 • Rehber olmalısınız, unutmayın başrol sizsiniz.
 • Finans ve mali tüm işlerden bilgili olmasınız çünkü sorumlu olacaksınız.
 • Gayrimenkul sektörünün tüm kanun, yasa ve bilgilerine sahip olmalısınız.

Tabi unutmamalısınız bunlar herkesin söylediği kriterler, gerçek kriterleri sizlere Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Kimdir? Adlı başlıkta verdim. Zor şeyler değil ancak yapılması kolay şeyler de değil…

Sıkça Sorulan Sorular

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Olmak İçin Neler Gereklidir?

Yatırım danışmanı olabilmek için öncelikle dört yıllık eğitim veren bir fakülteden mezun olmalısınız. Tercihen İşletme Bölümü, İktisat Bölümü ve Pazarlama Bölümü gibi bölümler olabilir.

Gayrimenkul Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç Mudur?

Eğer yetki belgeniz yoksa 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz. Yatırım danışmanlığı yapmak istiyorsanız gerekli belgeleri almalısınız.

Neden Bir Gayrimenkul Yatırım Danışmanıyla Çalışmalıyım?

Öncelikle size tapu mevzuatları için yardımcı olacaktır. Alacağınız mülkün tüm risk ve avantajlarını sizlere sunacaktır. Ve karşılaşabileceğiniz risklere karşı sizin için tedbir alır. Son olarak tüm yasal prosedürleri takip eder ve herhangi bir hata çıkmasın diye takibini sağlar.