Sağlık sektörünün en önemli görevlerinden birisi hemşireliktir. Hemşire, sağlık sektöründe çalışma yürüten, tedavi altındaki hastaların gündelik bakım ve tedavilerinden sorumlu kişidir. Çoğunlukla doktorun direktiflerine bağlı olarak hareket etmektedirler. İleri düzeyde eğitim alan hemşireler bağımsız olarak da çalışabilmektedirler.

Hemşirelik, ilk olarak kiliselerde başlamış olup,  rahibelerce uzun yıllar yardım kuruluşlarında yürütülmüş meslektir. Hasta ve muhtaç kimselere yardımcı olan, tedaviye katkı sağlayan rahibeler, ilk olarak bu mesleği icra etmiş, gelişimine katkı sağlamıştır. Günümüzde ise dini bir ilke ve etki göstermese de bu dini kökenin yansıması hemşirelerde görülebilmektedir. Yardım ve yardımlaşma temel ilkeleri arasındadır.

Hemşirelik Bölümü Eğitim Süresi: Hemşirelik Bölümü, 4 yıllık eğitim sürecini kapsamakta, ilaveten isteyenlere 1 yıl da İngilizce Hazırlık eğitimi verilerek 5 yılda tamamlanabilmektedir.

Hemşirelik Bölümü Çalışma Alanları ve İş Olanakları

Hemşirelik Bölümünden mezun adaylar, özel veya resmi birçok sağlık kuruluşunda görev yapabilmektedir. Servis hemşiresi, servis başhemşiresi, klinik hemşiresi, hasta hemşiresi gibi unvanlarla çalışabilmektedirler. Temel hemşirelik eğitime ilaveten öğretmenlik sertifikası alan hemşireler, sağlık meslek liselerinde ve hemşirelik yüksek okullarında da çalışabilmekteler. Eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine katkılarıyla görev ve sorumluluklarını yerine getirebilme ayrıcalığına sahiplerdir.

Hemşirelik Bölümü Zor mu?

Her alan, her meslek ve bölüm kendi içinde birtakım zorluklara sahiptir. Hemşirelik sektörü için de durum bu şekildedir. Şayet yapılan iş sevilmiyor, sırf ataması var olduğundan ve maaşı dolgun diye o meslek yapılıp, bu tarz bölümler tercih ediliyorsa ne yazık ki, dersler ve görevler oldukça ağır gelecektir. Bu hususta zor ve çetevetlidir.

Hemşirelerin Maaşları Ne Kadar?

Görev yapılan yer, hastane ve kurum büyüklüğüne göre maaş oranları değişmektedir. Ortalama asgari ücretten 1000 TL daha yüksek oranda başlar. 2018 – 2019 yılı temel alındığında 3000 – 3500 TL maaşları söz konusudur.

Hemşirelik Bölümü ve Mesleğinin Gerekli Nitelikleri

  • Biyolojiye ilgi duyan başarılı olur.
  • Yardımlaşmayı seven meslekten zevk alır.
  • Sorumluluk duygusu yüksek olanlar kazanır.
  • Hızlı ve doğru karar verebilenlerin işidir.
  • Temiz, titiz ve dikkatli olmak olmazsa olmazdır.
  • Tedbiri asla elden bırakmamak gerekir.
  • Şefkatli ve sevecen olanlar ebedi huzur bulur.
  • Bedence sağlıklı, dayanıklı, soğukkanlı bireylere yakışmaktadır.

Hemşirelik Bölümü Puan Türü ve Alımları

YGS-2 ve MF-3 Puan türüyle alım yapılmaktadır.