Yüzme, sağlıklı bir yaşamda büyük ölçüde önemli rol oynamaktadır. Yüzmenin insan üzerindeki faydaları saymakla bitmez ki en çok rağbet gören; en çok yapılması istenen ve tavsiye edilen spor dallarından biridir.

Yüzmenin anlamı neredeyse herkes tarafından bilinir. Kol ve bacaklarımızla su yüzeyinde çeşitli hareket ve tekniklerle ilerlemek anlamına gelir. İlerleme, suyun ‘yüzünde (yüzey)‘  gerçekleştiği için yapılan bu fiile ‘yüzmek‘ ismi verilmiştir.

Yüzmenin İngilizcesi, swimArapçası ise ‘sebaaha (السباحة )‘ kelimesidir.

Yüzmenin tarihçesi, tarih öncesi çağlara kadar gitmektedir. Milattan önce 7000 olarak tarihlenen Taş Devri duvar resimlerinde yüzmeye rastlanılmıştır. Yazılı kayıtlar ise millattan önce 2 bine kadar gitmektedir. Gılgamış Destanı, İlyada, Odyssey, İncil, yüzmenin geçtiği yazılı kaynaklardan bazılarıdır.

Yüzmenin teknikleri olarak bilinen en meşhur dört teknik bulunmaktadır: Serbest stil, kurbağalama, sırtüstü ve kelebek. Yüzmeyi ve bu teknikleri öğrenmek için kesinlikle yüzme kursuna gitmenizi tavsiye ederiz.

Yüzme yarışmalarının ilk başta kurbağalama tekniğiyle birlikte 1800’li yıllarda yapıldığı bilinmektedir.

John Arthur Trudgen, Trudgen tekniğinin mucidi ve ilk profesyonel yüzücülerden sayılmaktadır.

Yüzmenin Faydaları

Su ile haşır neşir olmak insanın zihnini temizler, stresten uzaklaştırır ve çok keyifli ve ayrıca meşakkatlidir. İster havuzda olsun, ister denizde olsun yüzmek çok ama çok faydalıdır.

Bu spor egzersizi tüm vücudu çalıştırır ve böylece kas sistemini ve kalp damar direncinin güçlenmesini sağlar.

Çoğu insan eğlence ve zevk kısmıyla alakadar olsa da yüzmenin faydaları konusunda İspanya’daki Ekstremadura Üniversitesi’nin yaptığı çalışma sonrasında, yüzmenin vücudu tüm ağrılardan kurtardığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Yaz mevsiminde yüzerseniz eğer, vücut sıcaklığınızı düşürür ve rahatlayarak enerji sağlamanıza yardımcı olur.

Obeziteyi azalttığı, kas sistemini güçlendirdiği, sırt ağrılarına ve meme kanserini yok ettiği, yapılan bilimsel araştırmalar ve tahkikler neticesinde tesbit edilmiştir.

Faydalarını başlık altında toplarsak;

Stres: Yüzme egsersizi stresle başa çıkar ve suyun verdiği dinginlik, rahatlama sağlayarak stresten uzak tutar.

Kas sistemi: Yüzmenin kaslara etkisi gerçekten büyük. Sakatlanan kasların daha iyi ve daha hızlı şekilde iyileşmesinde büyük fayda sağlar. Ayrıca düzenli bir şekilde yüzen kişiler güçlü bir kalbe ve dirençli bir kas sistemine sahip olurlar.

Aşırı şişmanlık – obezite: Kilo probleminiz varsa eğer yüzme sizin için olmazsa olmaz egzersiz olmalıdır. Vücudun komple çalışmasıyla çok fazla kalori yakarak fit bir vücuda sahip olmanıza imkan verir ve formda olmanızı sağlar.

Sırt ağrısı: Bazı sporlar vücudun bağ dokularını zorlar. Yüzme sporunda bağ dokusu zorlanmamaktadır. Kireçlenme, kemik erimesi ve bacak ağrısı problemleri görülen kişilerin bu sporu yapmaya başmaları rahatsızlıklarını gidermelerinde yardımcı olacaktır.

Hamilelik: Araştırmalara göre yüzme sporuyla uğraşan hamile kadınların düşük yapma oranının çok daha az olduğu saptanmıştır. Karın ve omuz kaslarını güçlendirdiği için hamilelikte çekilen ağrılardan uzak tutar. Bundan dolayı hamile kadınlar için de çok faydalı bir spor dalıdır.

Meme kanseri: Meme kanseri olan insanda kas zayıflığı görülmektedir. O yüzden kasların yeniden toparlanması ve güç kazanması adına yüzme sporuyla uğraşmaları önerilir. Bununla birlikte yine de doktorlarından onay almaları gerekmektedir.

Yüzdüğünüz Havuza Dikkat Edin!

Her spor dalının, birtakım gerekliliklerine uymadığınız takdirde problemlere yol açıcı bir tarafı bulunmaktadır. Yüzme sporunun da genelde dışsal etkenlere bağlı olarak cilt, göz enfeksiyonu, yüksek ateş, ishal gibi yan etkileri görülmektedir. Bu, kullandığınız suyun temizliğiyle alakalı bir durumdur. Yüzdüğünüz yere özen göstermelisiniz. Eğer havuzda yüzüyorsanız araştırarak gitmelisiniz. Denizde yüzecekseniz de cilt sağlığı için güneş kremi kullanmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

Emre KÖME