10 Temmuz 1856 yılında doğan Nikola Tesla mucit, elektrik, makine mühendisi ve büyük bir dahidir. Ürettiği ve patentini aldığı birçok ürünle adını sıkça gündeme getiren Nikola Tesla Sırbistan’ın Smiljan köyünde doğmuştur. Nikola Tesla mucitliğini yaptığı ürünlerin birçoğu elektrikli aletlerdi. Bu nedenle günümüzün en önemli teknolojilerinden bir kaçı Nikola Tesla tarafından icat edilmiştir. Hem mucit, hem mühendis, hem dahi ve çok iyi bir bilim insanı olan Tesla’nın babası Milutin Tesla papaz annesi Duka Tesla ise oğlunan benzer bir iş olan ev aletleri mucidiydi. Ayrıca Tesla’nın üç kız kardeşi vardı. Bunlar Angelina , Milca ve Marica Tesla’dır. 

Tesla’nın Eğitim Süreci

Tesla Avusturya da Prag Politeknik Üniversitesi’de akademik eğitime atıldı. Ancak akademik hayatı çokta başarıldı geçti sayılmaz. Abisini bir kazada kaybetmesinden sonra içe kapanık biri oldu. Asosyal olan Nikola Tesla akademik hayatını üniversite üçte bıraktı. Bu nedenden dolayı mezun olamadı. Ancak Tesla bu dönem içerisinde İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca öğrenmiştir.  Bu dönem içerisinde çok zorlu bir depresyon geçirdiği bilinmektedir. 

Daha sonra bir Oto Mühendislik şirketinde iş hayatına atıldı. Nikola Tesla bir süre bu şirkette çalıştıktan sonra babasının isteği üzerine ve depresyondan biraz kurtulduğu içi Charles Ferdinand Üniversitesine başladı. Ne yazık ki Milutin Tesla hayatını kaybettiği için Nikola Tesla bu okulu da bıraktı. Bu olaydan sonra Paris’te bir teknoloji şirketine çalışmak için Paris’ gitti. Bu şirkette dönen makinelerle ilgili bir çalışma yürüttü. Bu çalışma döner makineleri kontrol etmek için tasarlandı. 

Nikola Tesla elektiriği kablosuz taşımak için bir çalışma başlattı ve bu çalışma başarı ile sonuçlandı. Londra da ki bir fuarı aydınlatma denemesi ile başarıya ulaşan Tesla gelecekteki çok büyük icatlar oluşturacağını haber verir gibiydi. Ancak Nikola Tesla’nın belki de en icattı buydu. Çünkü bu büyük icat gelecekte ki bütün kablosuz cihazların, iletişim cihazlarının ve uzay teknolojisinin büyük bir temeli olabilir. 

Tesla bu buluşunun yanında birçok buluşta ve icatta bulundu. Çok emek sarf etti. Çalışmasının ve emeğiniz meyvelerini 1887 yılında o zamanda toplam yedi tane olan bütün buluşlarının patentini aldı. Bu patentler ABD patentiydi. Bu yılın içerisinde ise 18 tane patenti elde etti. 

Ayrıca bilim alanında ise İyonsferle ilgili çok araştırma yaptı ve bunun sonucunda radyo yayını ve kablosuz elektrik taşıma sistemleri oluşturmuştur. Bu başarısı ile bilim dünyasına çok büyük bir katkı sağladığı gibi İyonsferin insanların kârına kullanılabileceğini kanıtlamıştır. 

Büyük Dâhi’nin Ölümü

Mühendis, mucit, bilim adamı ve bir dâhi olan Nikola Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde New York’ta 86 yaşındayken hayatını bir otel odasında kaybetti. Mühendis, mucit, bilim adamı ve bir dâhi olan Nikola Tesla aramızdan 1943 yılında yani 76 yıl önce aramızdan ayrıldı. Şuan New York’ta ki Ferncliff Mezarlığında bulunmaktadır. 

Mevlüt Baki TAPAN