Peygamber efendimiz (asm) bir hadisinde “Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. Geriye kalan yarısı içinde Allah’a Karşı gelmekten sakınsın.’’ diye buyurmuştur. Bu yüzden evlenmek, dinin her insana yüklediği sorumluluklardan birisidir.
Evlenmeye gücü olmayanlar için devletimizin bu konuda başlattığı bir sosyal yardımlaşmadan bahsetmek istiyorum.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Öncelikle bu fikrin ana sahibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘dır. Buradaki amaç yeni evlenecek çiftlerimizin omuzlarındaki yükü azaltmaktır. Bu haber kapsamında erken yaşta evliliğe teşvik ve hayata atılmadan önce bir nebze de olsun rahatlatmaktır. Bu yüzden evlenmeyi erteleyen gençlerimizi mutlu edici bir hadise olarak bu haberi duyup evlilik hazırlıklarına başlamak isteyene gençlerimizin zihninde bir takım sorular var ve bunları bu yazımızda cevaplandırmayı uygun gördük.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen faizsiz evlilik kredisini almak isteyen kişiler hangi şartlara haiz olmalı, onları ta’dâd edelim:
Buna göre;
  • Evlenecek çiftlerimizin 18 ila 24 yaş arasında olmalı.
  • Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan biri ile cezalandırılmamış olmak.
  • Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak. Yani aldığınız maaşlar ve üstünüze olan herhangi bir mülk veya mülkler sorgulanacak. Ödemeler ise makul taksit tutarlarına bölünerek çiftlerimizin ödeme sorunu yaşamadan bir ödeme planı çıkartılarak maddi sorun yaşamasının önüne geçilecektir. Yukarda da belirttiğim gibi çiftlerin maaşları, meslekleri be ailelerinin de maddi durumu incelenecektir. Bu kriterler göz önünde bulundurularak Aylık taksitler de ona göre düşük veya yüksek olacaktır.
Yukarda bulunan bu kriterleri oluşturan her Türkiye vatandaşı bu krediden faydalanabilir. Faizsiz 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL evlilik kredisi verilecektir. Geri ödeme süresi ise 4 yıl ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca ilk yıl çocuk sahibi olursanız borç 1 yıl daha uzatılacaktır.
Bilinmesi gereken bir detayımız var; eğer üniversite mezunuysanız yaş sınırı 26’ya uzatılıyor. Evlenmeyi düşünen gençlerimizden biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise kredinin geri ödemesi en az 2 yıl olarak uzatılacak ve 4 yılda geri ödenmesi istenecek.
Başvuru içinse kamu bankalarının şubelerine başvurabilirler. Yazımı Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hadisi şerifi ile bitirmek istiyorum.“Ey Gençler! Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü harama bakmaktan korur. Tenasül uzvunu zinadan alıkoyar. Evlenmeye gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti kıran bir gücü vardır.
Emre Köme