İki yıllık önlisans programı dâhilinde eğitim-öğretim veren bölümlerden birisidir. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Programı, ülkedeki perakendecilik sektörünün büyük bir parçasıdır. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Programının temel amacı ise bu sektörde görev yapacak uzmanlar ve elemanlar yetiştirmektir.

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Programı Kapsamında Okutulan Başlıca Dersler

Temel Bilgi Teknolojileri, İktisada Giriş, Genel Muhasebe, Marka ve Yönetimi, Bütünleşik Pazarlama, Perakendeciliğe Giriş, tüketici Davranışları, Satış Yönetimi, Sosyal Medya, E-Perakendecilik gibi temel dersler okutulmaktadır. Inkılap ve Türk Dili gibi temel dersler de bölümde özellikle okutulmaktadır.

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Programı İş Olanakları

Alışveriş merkezleri, çok katlı mağazalar, süpermarketler, hipermarketler vb. özel firmalarda çalışma imkânı mevcuttur.

DGS Olanakları: Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Bölümünden mezun olan adaylar, bazı dört yıllık lisans programlarına dikey geçiş sınavıyla geçiş yapma hakkına sahiptir. Geçiş yapabilecekleri bazı lisans bölümleri şunlardır;

  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri,
  • İktisat,
  • Maliye,
  • İşletme,
  • Konaklama İşletmeciliği,
  • Uluslararası İlişkiler,
  • Kamu Yönetimi vb.

KPSS ve Atama Durumu: Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Bölümü için KPSS ile atama durumu bulunmamaktadır. Resmi kurumlarda kontenjan verilmemektedir.

Maaş Durumu: Çalışılan firmaya bağlı olarak değişiklik gösterse de ilk etapta asgari ücret ile çalışılmaktadır.

Tercihçi Yorumu: Sırf üniversite okumak ve diploma sahibi olmak için tercih yapılmamalıdır. Açıktan dahi olsa özel bir kariyer hedefi olmadıkça okunacak bir bölüm değildir. Mağazacılık sektöründe hâlihazırda çalışan biri için belki açıktan okunabilecek bir bölümdür. Bunun dışında Lise mezunu olup, üniversite tercih edecek gençlerimiz için tavsiye etmiyoruz. Zaman, vakit ve para israfına gerek yoktur. Daha iyi bir bölüm için bir yıl daha gerekirse oturup ders çalışmanızı ve ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavına iyi hazırlanmanızı tavsiye ediyoruz.