İnsan kaynakları ülkemizde yeni yeni var olmaya çalışan bir departmandır. Bu sebeple insan kaynakları personellerinin hangi özellikleri taşıyacağı ve ya hangi eğitimleri alması gerektiği bir soru işaretidir. Çünkü bazı firmalar finansal yetkinlikler isterken bazı firmalar daha çok insani ilişkilerle alakalı yetkinlikler isterler. Bu sebeple insan kaynakları eğitimleri sırasında hem bodrolama hem de ikna teknikleri gibi dersler de vardır.

İnsan kaynakları eğitimleri birçok yoldan alınabilir. Eğer amacınız insan kaynakları uzmanı olmaksa karşınıza birçok yol çıkabilir. Kariyer sitelerine baktığımızda insan kaynakları elemanı için ÇEKO veya iktisat bölümleri gibi bölümlerden mezun olmanızı isteyebilirler. Bu yüzden alacağınız eğitimleri istenilen özelliklere göre düzenlemenizi öneririm. Şimdi bana “Sen neler yaptın?“ diye soruyorsunuz. Ben kamu yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra online insan kaynakları eğitimi aldım. Bu eğitim bana daha çok iş hukuku konusunda fayda sağladı. Çünkü üniversitede insan kaynakları alanında dersler aldım ama iş hukukunu hiç görmedim.

Aslında sorun şu ki beni hiç ders görmemişim gibi kabul ediyor firmalar. Çünkü okuduğum bölümü insan kaynakları ile bağdaştırmıyorlar. Bu eğitimi alama sebebim bu düşüncelerdi ama hata ettim. Çünkü bu aldığım eğitim yerine LOGO veya mikro muhasebe eğitimleri alsaydım daha faydalı olurdu. Eğer iş alımlarına baktıysanız benim ne demek istediğimi anlamışsınızdır. 5 yıl deneyimin olsun ve bu programların en az birini bilirsen okuduğun bölümün önemi kalmıyor. İnsan kaynakları eğitimleri sırasında size deneyimsiz ama yetenekli insanların olabileceği ve bunları işe almanız öğretilir. Gerçek hiç de öyle olmuyor.

Bu arada işini hakkıyla yapan firmaları ve ya insan kaynakları uzmanlarından tenzil ederek konuşuyorum. Konumuza dönecek olursak deneyiminiz yoksa stajyer olarak başlamanız için ya okulunuzun zorunlu staj için göndermesi gerekiyor ya da hiç para istememeniz lazım. Ben bunları çok acı deneyimlerle öğrendim. Bu devirde hiç ücret olmadan çalışmak imkânsıza yakın. Çünkü iş için benim gibi bulunduğunuz şehir uygun değilse şehir değişikliği yapmanız çok zor. Bir de eğitimlerinizin yetersizliği ve ya fazlalığı Hatta bir insan kaynakları personeli bana; “Çok fazla eğitim almışsınız. Bizim için fazla bunlar.“  diyerek bile iş başvurumu reddetmişti. Bu yüzden eğitimler tabii ki de önemli ama bir fırsatını bulup iş hayatına girin derim.

Bu devirde nerden iş bulabiliriz diyebirsiniz ve haklısınız da. O yüzden iyi bir referans bulun kendinize. Bu konulara ek olarak bu karantina döneminde dijital insan kaynarları veya e-ticaret alanlarında iş bulmanız daha kolay. Benden ufak bir tavsiye bu alanların size faydası daha çok olacaktır.

Hacer ATICI