Post – gönderi hazırlama işi artık zaruri bir durum adı. Sosyal medya ağlarında bizi temsil eden sayfa ve hesaplarımız için önem kazandı. Sıradan bir bağlantı paylaşımı klişe bir hal aldı. İşte bu makalemizde Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya sitelerine uygun gönderiler nasıl hazırlanır, görsel ayarlamalar nasıl olmalı ve bunun için hangi araçları kullanabiliriz, bunları işleyeceğiz. 

En temel konumuz neden ve niçin sorularını yanıtlamamızdır. 

Sosyal Medya Hesaplarımız ve Gönderilerin Önemi

Bugün İnternet hayatımızın her yerinde ve olmazsa olmazı. Bu tartışılmaz bir gerçek. Kurumsal, kişisel fark etmez hepimizin var olması gereken bir alan. Ticari veya kişisel her oluşumun mutlaka ilgili sosyal medya ağlarında olmasını tavsiye ediyorum. “Bizim bir web sitemiz var, sosyal medya hesaplarıyla uğraşamayız. Bize ne faydası olacak oraların?” gibi bir söylem sizin yapmadığınızı biliyorum. Fakat olur da aklından geçiren olur diye, kısaca açıklayalım gerekçelerini birkaç maddede. 

  1. Web siteniz %100 SEO uyumlu ve arama motorunda her zaman ilk sırada çıksa bil ki, sosyal medya ve kaliteli trafik almadan bu çok zor görünüyor, o durumda tek bağlantı kanalınız arama motoru olacaktır. Ancak sosyal medya ağında ilgili ve sizin işinizle ilgilenen yüzlerce kişiye ulaşabilme imkanınız var. 
  2. Kitlenizi sabit takipçilere dönüştürebilirsiniz. Ayrıca web sitenize kıyasla sosyal medya ağlarında daha fazla ve hızlı etkileşim, dönüşüm elde edebilirsiniz. 
  3. Bir web tasarım, SEO uzmanı ve bağımsız yazar olarak web site ve blog çalışmalarınıza ilaveten mutlaka en az beş kaliteli sosyal medya platformunda yer almanızı tavsiye ediyorum. Birçok kullanıcı sosyal medya üzeri size sorularını hızlıca yöneltebilir. 
  4. E-posta devrinin ikinci plana düştüğünü söylesem inanır mısınız? Kurumsal ve resmi görüşmeler dışında artık doğrudan tekil kullanıcılar email (e-posta) kullanmıyor. İlgli firma veya oluşumun sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Özellikle Facebook, İnstagram ve tabi ki WhatsApp bu alanda dev, diyebilirim. 
  5. Her şeyden öte bazen kısa bir bildiri, bir duyuru yayınlamak istersiniz. Bunun için bir veya iki cümle yeterlidir. Hatta kimi zaman bir şey bile yazmanıza gerek yoktur. Bir görsel veya kısa bir video 1500 kelimelik makalede anlatacaklarınızı 2 dk içerisinde anlatır. İşte bunun için en iyi alan sosyal medyadır.

Bu ve bunun gibi düzinelerce madde sıralayabilirim size. Fakat bu makalemizin konusu post – gönderi hazırlama. Bu yüzden buna odaklanacağız.

Post – Gönderi Hazırlamanın Önemi

Post ve gönderi hazırlamaya geçmeden evvel bunların öneminden kısaca bahsetmek istiyorum.

Yukarıda da ifade ettiğim üzere sayfalarca kaleme alacağınız bir makaleyi bir post – gönderi ifade edebilir. Dahası bu gönderide tek bir kavram sayesinde milyonlara ulaşabiliriz. Konuyu bir örnekle ele alalım.

Biz pergola tente ve giyotin cam gibi ürünlerin üretim ve montajını yapan bir firma olalım. Web sitelerimiz ve blogum var. Ancak büyük kitleye ulaşmamız gerekiyor ve bunu tek bir gönderi ile yapabilmemiz mümkün. Kaliteli bir post – gönderi hazırlayıp, sosyal medyada yayınlıyoruz. 3 temel unsuru dikkate alarak gönderilerimiz binlerce kişiye ulaşıyor. Ek bir reklam, maliyet vb. gerekmeden bu işlemi sağlamamız mümkün. (3 Temel unsuru bir başka makalemde daha detaylı kaleme almayı planlıyorum.)

Post – Gönderi Hazırlama

Birkaç araçla çok kolay gönderiler hazırlayabiliriz. Bu araçlar sayesinde boyut vb. derdimiz de olmayacak. Önce bu araçlardan birkaçını paylaşalım. Bu araçlar bize görsel hazırlama konusunda fayda sağlayacaklar.

Canva

Canva Post – Gönderi Hazırlama Uygulaması

Bu uygulama ile çok kolay post – gönderi hazırlayabiliyoruz. Ücretsiz ve ücretli bazı elementler mevcut. Ücretsiz elemenler ile bile harikalar yaratabilirsiniz.

Editor Pho To

Çok kolay ve efektif görseller hazırlayabilirsiniz.

EditorPhoTo Görsel Düzenleme ve Özgünleştirme Aracı

Diğer Araçlar

Diğer kullanabileceğiniz bazı araçlar: PhotoGramio, IloveImage vb.

Gönderi Hazırlama

Kaliteli bir görsel hazırladık. Bunu kullanarak etkili bir gönderi oluşturacağız. Her platform için ayrı özellikler mevcut. Fakat genelinde mantık aynıdır.

  1. Görseli yüklüyoruz.
  2. Başlık mahiyetinde bir giriş metni yazıyoruz.
  3. Açıklama amacıyla kısa bir tanım metni yazıyoruz. Burada #Hashtag kullanmanızı tavsiye ediyorum. En fazla 3 Hashtag idealdir.
  4. Alt kısma telefon, web site adresi ve firma konumu vb. paylaşabiliriz.
  5. Son olarak da genele hitap edecek Hashtag etiketi kullanacağız. En fazla yine 3 olmasına ve açıklama tanım kısmında kullandıklarınızdan farklı olmasına özen gösterin.

Sonraki makalelerimde bu konuyu daha detaylı ve örneklerle ele alacağım. Sorularınızı yorumlarda belirtirseniz yanıtlamaya çalışırım.

Mevlüt Baki TAPAN