Rusya merkezli Arama Motorlarından olan Yandex, arama sonuçlarındaki istenmeyen içerikleri elemek ve daha iyi sonuçlar sunmak amacıyla “Toloka” adlı teknolojisini geliştirdi. Bu servis ile insanların İnternetten para kazanma imkânına sahip olabilmektedir. İnternette reklamlara tıklama usulü ise 0,00. Dolar gibi ücretler söz konusudur. Ancak Yandex Toloka’da görev bulup yerine getirerek ve bir saat kadar çalışma neticesinde birkaç dolar kazanç sağlamak mümkündür.

Yandex Toloka Çalışma Mantığı

Bu sistemi Yandex, arama sonuçlarında makine ve botların yapması muhtemel hataları en aza indirmek amacıyla kullanıyor. Türkçe dilinde de hizmet sunulmaktadır ve üyelerin yaptığı değerlendirmemeye göre arama motoru optimize işlemi gerçekleşmektedir. Kullanıcıların sisteme dâhil olarak belli görevleri yerine getirmesiyle belli bir kazanç toplanmaktadır.

Yandex Toloka Görevleri

Her zaman tamamlanacak bir görev şu günlerde zor olabilmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda çoğalması muhtemeldir. Göreve göre yapılacak işlem ve sıra değişmektedir. Talimatları görmek için “i” yazan bildirim düğmelerinden faydalanılmaktadır. Görevleri yerine getirirken doğru biçimde sonuca kavuşturmak önemlidir. Aksi halde başarı puanında gerileme söz konusu olabilmekte, görev alamama gibi ihtimaller olabilmektedir.

Başarı oranına rağmen hiç bir görev alamayanların “toloka@support.yandex.com” adresine e-posa iletmesi gerekmektedir. Engel durumunu da bu iletişim e-postasından sormak mümkündür.

Görevler belli bir kota ile dağıtılmaktadır. Bu da görev yapımında görevin sonlanabilme ihtimalini doğurmaktadır. Bu yüzden görevler olabildiğine hızlı tamamlanmalıdır.

Temel Görevler:

 1. Görsel Sonuçları Karşılaştırma
 2. Çeşitli Bireysel Bilgisayar İşlemleri Yapma
 3. Arama Sonuçlarını Karşılaştırma
 4. Sayfanın Arama Uygunluğunu Teşhis Etme
 5. Görselin Arama Uygunluğunu Teşhis Etme
 6. Arama Sorgusunun Uygunluğunu Teşhis Etme
 7. Saha Görevleri: Kurumların Aktifliğinin Değerlendirilmesi
 8. Saha Görevleri: Bir Mağaza Hakkında Değerlendirme
 9. Saha Görevleri: Restoranlar Hakkında Değerlendirme
 10. Kurum Bilgilerini Bulup Aktarma
 11. Kurum Görsellerini Bulup Aktarma

Yandex Toloka İle Para Kazanma Durumu

Görevler arasında 0.1 Dolar – 0.4 Dolar ve daha üzeri oranları görmek mümkündür. Yeterli şansı olanlar görevleri kaparak zamanında tamamlayabilmekte ve büyük oranda para kazanabilmektedir.

Ortalama aktif bir Toloka kullanıcısı ayda 50 ila 100 dolar arası bir gelir elde edebilmektedir.

Kullanıcı Yorumları

İlk hizmete girdiğinde görevleri bol, parası çoktu. Ama artık boş beleş işlerden birisi. Ücret oranları da her geçen gün düşüş gösteriyor. Yeni tanıyanlar olabilir ama 2015’lerden beri mevcuttur.

Mevlüt TAPAN