Fast Food yani Türkçeye çevirmek gerekirse “Hızlı Yenilen Yiyecekler” denilebilir. Herkesin tükettiği ama en çok çocuk ve gençlerin tercih ettiği bu yiyecekler, günümüzde çok popüler olmakla birlikte Fast Food markalarının bir biri arasındaki rekabet de dolayısıyla popülerliği artıyor. 

Peki, sağlıklı mı? İçerisinde neler var? Tüketilmesi doğru mu?

Türkiye’de hepimizin bildiği üzere onlarca Fast Food markası var. Bunların birçoğu uluslar arası dev firmalar. Bu firmaların ürünleri her ülkede farklı şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle bizim ülkemizde de diğer ülkelere göre ürünler farklı. Ancak bu çok iyi bir haber değil. Çünkü ülkemizdeki bazı fast food firmaları diğer ülkelere göre çok zararlı ürünler hazırlıyor.

Unutmayalım ki hiçbir fast food sağlıklı değildir. Çünkü hazır olarak hazırlanıyor, ürünlerin birçoğu taze olmayabiliyor,  içerisinde obeziteye yol açabilen ketçap, mayonez, ağır soya yağı ve çok fazla tuz ile şeker olabiliyor. Bunlar zaten her fast food ürününde bulunan ve bilinen gıdalar. Asıl zararlı olan kısmı bizim bilmediğimiz kısım. 

Simit, tost, döner, lahmacun, pide, hamburger çeşitleri, soğuk sandviçler, pizza, kızarmış patates ve parça tavuk gibi fast food ürünlerin içinde çok zararlı gıdalar bulunabilir. Tabii genellikle uluslararası firmalarda bulunan bu zararlı gıdalara dikkat etmeliyiz. Peki, bu zararlı gıda maddeleri nelerdir?

Zararlı Gıda Maddeleri

Amonyum Sülfat: Amonyum sülfat bir tür kimyasal maddedir. Genellikle hamburgerlerin içinde bulunan bu maddenin en zararlı etkisi mide-bağırsak sistemini bozmasıdır. Mideyi tamamen bozan ve mide bulantısı gibi hastalıklara yol açan zararlı bir kimyasaldır. 

Silikon Yağı: Düşünsenize bir silikon yağı yediğinizi? Gerçekten size silikon yağı verseler yer misiniz? Hayırları duyuyorum ama eğer nugget yediyseniz ve yiyorsanız siz bir silikon yağı tüketicisiniz. Genellikle macun, kayganlaştırıcı ve göğüs implantlarında kullanılan bu madde hiç de sağlıklı değil. 

TBHQ: Bu da bir kimyasal ürün. O da diğerleri gibi zararlı. Açılışı Ter-Bütil Hidrokinon olan bu kimyasal, bir petrol ürünüdür. DNA’da bile bozulma yaşatabilir. Mide kanserine kadar hastalıkları bulunuyor.

Dimetilpolisiloksano: Normalde tırnak cilaları, göğüs implantları ve çok sayıda kozmetik üründe ihtiyaç duyulan bir maddedir. En çok patates kızartmalarının içerisinde bulunmaktadır. 

Bu dört madde içlerinden en tehlikelileri ve bunun gibi daha birçok bağımlılık yapan, kanser, obezite ve hatta psikolojik hastalık bile yapabilen zararlı içerikler bulunuyor. Bu içerikler İngiltere ve ABD gibi ülkelerde yasak. Bu maddelerle fast food yapılamıyor. Yalnız Türkiye’de bağımlılık yapması ve daha fazla satın alınması için içeriğine konulan birçok sağlıksız, zararlı madde bulunmakta. Tabii sadece bu kadarla bitmiyor. Bu fast foodların içerinde sitrik asit, mısır şurubu, silikon dioksit, selüloz gibi onlarca zararlı madde bulunuyor.

Mevlüt Baki TAPAN