SEO ve SEO araçları bugün her alanda önemsememiz gereken bir konu. Web tasarımcı, yazılımcı, video üreticisi, tasarımcı veya e-ticaret yöneticisi yahut sosyal medya uzmanı olun fark etmez, her çevrimiçi çalışanın dikkat etmesi gereken bir konu.

>> SEO Tam Olarak Nedir?
>> İşimizi Kolaylaştıran Faydalı 10 SEO Aracı
>>> Ask4SEO
>>> Plagiarismdetector
>>> SEO Site Checkup
>>> SEOptimer
>>> Moz

SEO Tam Olarak Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu demektir. Özellikle Google gibi arama motorlarında ürettiğimiz içerik, video veya web sitelerin öncelikli listelenmesi için yapılan çalışmaya SEO, diyoruz. Youtube, Google Play, Facebook, Twitter, Medium vb. artık her alanda önemsenmesi gereken bir konudur. İngilizce açılımı “Search Engine Optimization” demektir.

İşimizi Kolaylaştıran Faydalı 10 SEO Aracı

Çoğu kişi SEO için birkaç önemli aracı kullanıyor. Misal; R10 SEO aracı, IHS SEO aracı gibi. Çünkü arama motoruna “SEO analiz” yazıp, ilk sırada çıkan sitelerden bu işlemi gerçekleştiriyor. %40 oranında bu platform ve araçlar faydalı. Fakat yeterli değil. Bize, daha ileri düzeyde analizle beraber çözüm de sunan SEO araçları gerekiyor.

Bu makalemizde size 5 adet fayda sağlayabileceğini düşündüğüm SEO aracını kısaca tanıtacağım.

1. Ask4SEO

En basit ve temel düzeyde web sitemizi analiz edebileceğimiz bir araç. En temel öğeleri ve eksikleri bu araçla tespit edebiliriz. Eksiklerle beraber çözüm yollarını da bize sunuyor.

2. Plagiarismdetector

SEO aracından ziyade makale aracı diyebiliriz. Çünkü daha çok bir makalenin özgünlüğünü, SEO uyumluluğunu ve kopya içerik barındırıp barındırmadığını tespit edebiliyor. Web site özgünlüğü, içerik özgünlüğüne bağlı. SEO’nun en önemli kurallarından birisi olduğu için kullanmanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Yazdığınız ürün yazılarını, açıklamaları ve blog makalelerini sitenizde yayınlamadan önce bu araçta test etmenizi tavsiye ediyorum.

3. SEO Site Checkup

Web sitemizi etraflıca inceleyip test eden, arama motorlarına uyumluluğunu analiz eden faydalı bir araç. Bu araçta sitenizin puanının en az 90 olmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

4. SEO Optimer

Arama motorlarına uyum testi ve çözümleri konusunda başka bir faydalı araç, diyebilirim. Fakat limitli analiz yapabileceğinizi üzülerek belirteyim. Daha fazla analiz için Premium satın almanızı talep ediyorlar.

Verimlilik bakımında sadece SEO analizini yapmıyor. Diğer alt kırılımları da detaylıca işleyip analiz ediyor.

5. Moz

Sitemizin trafiği önemli. Sitemizin değerini, yapı ve aldığı backlinki tespit etmek ister misiniz? MOZ, spam skorunu bile öğrenebileceğiniz faydalı SEO araçları arasında önemli yere sahiptir.

Daha birçok faydalı araç mevcut. Siz de paylaşmak isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.