“Site Dışı SEO ve SMO Çalışmaları”

Günümüzde artık “bilgi” en önemli araç olmuştur. Bilginin ise şekillenmiş haline “Veri” denilmektedir. Bilgi – Veri ise İnternet ve bazı medya araçlarıyla geniş kitlelere hitap edebilir düzeye gelmiştir. Siteler, Bloglar, Uygulamalar ve Programlar bunlardan bazılarıdır. En yaygın kullanılanı ise Web-İnternet Siteleridir. Bu kapsam dâhilinde Blog, Forum ve Arama Motorları da birer Web-İnternet Sitesi olarak nitelendirilir. Genellikle HTML, CSS, PHP, ASP.NET, Pyton, Ruby, Flash, Javascript vb. programlama dilleriyle geliştirilen tarayıcı tabanlı teknolojiler site olarak işlev göstermektedir.

Peki, hâlihazırda geliştirilmiş bir Web-İnternet Sitesi nasıl popüler yapılabilir, arama motorlarında kullanıcıya ön planda sunulabilir?

Bir sitenin arama motorlarında ön plana çıkarılması ve kullanıcı deneyimi sunması o sitenin popülerliğini artırmada en önemli faktördür. Bunun için ise “Site Dışı SEO Çalışması” yapılmalıdır.

*** SEO, açılım olarak “Search Engine Optimization (Arama Motoru Uyarlaması)” demek olup, her site için farklı bir unsuru ifade edebilmektedir. SEO, Arama motorlarında var olması ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını etkili kılmaya yardımcı olan bir çalışmadır. Bu yüzden günümüzde bütün web siteler için (Arama motorları dâhil) oldukça önemlidir.

Site Dışı SEO Çalışmalarında Önemli Unsurlar

“Site Dışı SEO Çalışmaları”, bir sitenin İnternet üzerinde daha bilinir ve popüler olmasına yardımcı olur, siteyi diğer alternatiflerine karşı ön plana çıkarır.

Temel Site Dışı SEO Çalışmaları:

 • Sosyal Medya ağlarında paylaşım,
 • Forum ve Viki ağlarında etkinlik,
 • Farklı sitelerde konuk yazarlık,
 • Google ve diğer yandex, turtc, rastgelelik, bing gibi arama motoru araçlarından faydalanma,
 • Ücretsiz paravan blog açma,
 • Backlink (bir sitenin başka siteyi önermesi) çalışmasını yapma
 • Video Platformlarını kullanma…

Google gibi dünyanın en yaygın kullanılan arama motoru, “kullanıcılarına daha verimli sonuçlar gösterebilme” adı altında sıkça algoritma değişikliğine gitmektedir. Bütün algoritmalarında ise ortak iki özellik dikkat çeker; Doğallık ve Yenilik. Bu özellikler diğer birçok arama motorunda da önemlidir (Bing, Yandex ve Yahoo). Tüm içerik ve materyallerde yeni olmak ve özgün olmak en önemli unsurdur.

(# Sosyal Medya Ağlarında Paylaşım: Sitenizde üretilen içerik ve materyallerin ilk tanıtımını Sosyal Medya Ağlarında yapmak gerekiyor; Facebook, Twitter, Pinterest, Medium, Tumblr, Linkedin vb…) Tümünde özgün ve farklı bir tarzda paylaşım yapılmalıdır.

(# Forum ve Vikilerde Etkinlik: Site türü ve içeriği ile ilgili diğer forum ve vikilerde etkin olmak önemlidir. Bu alanlarda tartışmalara ve paylaşımlara katılmak, tartışmalarda site içeriklerinizle etkileşimde bulunmak ve bağlantı (link) bildirimi yapmak gereklidir.

 (# Farklı Sitelerde Konuk Yazarlık: Sitenizde, farklı site ve alanlarda yayınlanmayan özgün içeriklerle farklı sitelerde konuk yazarlık yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Muhakkak yazar iletişim bölümünde sitenizin bağlantısına yer vermelisiniz.

(# Arama Motoru Araçlarından Faydalanma: Google, Yandex, Bing, Turtc ve Rastgelelik başta olmak üzere tüm arama motorlarının web sitelere yönelik araçları bulunur. Bu araçlardan doğru ve etkin biçimde faydalanmak SEO açısından önemlidir. Özellikle hitap ettiğiniz kitlenin en yaygın kullandığı arama motorlarına yönelik bu çalışmaları yapmak gerekir. Bazı Arama Motoru Araçları: Google Docs, Google Drive, Youtube, Bing Webmaster, Yandex Matrica, Rastgelelik RSS, Rastgelelik Starpage, Rastgelelik Desk, Turtc Özel Arama, Turtc Reklam, Turtc TTPosta vb…

(# Ücretsiz Paravan Blog Açma: Yan içerik, ek bilgi, ilave materyal mantığında varlığını sürdürebilecek paravan blog siteleriyle web beslemelerinden önemli SEO çalışmaları yapılmalıdır. Bu paravan blog sitelerinde sitede oluşturulan içerikleri destekleyici özgün farklı içerikler üretilmelidir. Web sitesine de bu içeriklere ek olarak bağlantı verilmelidir. Dikkat edilmesi gereken husus ise paravan blog sitesi oluşturulduğunda hemen ilgili site linki paylaşımıdır. ASLA hemen site bağlantıları verilmemelidir. Öncelikle paravan blog sitesi içerik, hit, ziyaretçi ve arama motorlarında belli bir konuma ulaştırılmalı, akabinde azami ölçüde bu bağlantı paylaşımı yapılmalıdır. Ücretsiz Paravan Blog Oluşturulabilecek bazı alanlar; WordPress, Blogger, Tumblr, Medium vb. Güçlü paravan bloglar, sitenin sürdürülebilir destekçileridir.

(# Backlink Çalışması Yapma: Otoriter, popüler sitelerde sitenin yayınlanması sürecidir. Bu konuda bazı önemli konulara dikkat edilmelidir. Aksi durumda faydadan çok zarar söz konusu olabilir.

 • Backlink alınacak site tür, içerik ve kategori ile ilgili site ile alakalı olmalı ve popülerliği sizin sitenizden daha yüksek olmalıdır.
 • Arama motorlarında bu sitenin çöp, spam konumunda olmaması gerekir.
 • Büyük ölçüde doğal backlink alınmalıdır. Soru-Cevap bölümüyle kaynak belirtmek etkili bir yöntemdir.
 • Google, Yandex, Bing, Turtc, Vuhuv, Yahoo, Rastgelelik, Logiw vb. birçok arama motorunda belli bir otoriteye sahip sitelerde backlink çalışması yapılmalıdır. Turtc’de popüler ama diğerlerinde oldukça düşük popülerliği olan sitelerde backlink çalışmaları yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.

(# Video Platformlarını Kullanma: Başta Youtube olmak üzere birçok video platformunda aktif olmak gerekiyor. Özellikle site türü ve içeriği ile alakalı video paylaşım sitelerinde video içerik üretmek büyük önem teşkil eder.

+++ BONUS: Sitenize özgü alternatif ürünler geliştirmelisiniz. Misal; Mobil Uygulama, dergi, e-kitap, hikâye, görsel bilgi şöleni, oyun, reklam-tanıtım uygulamaları, festival, şölen, tartışma paneli vb.

NOT: Dış SEO’nun etkili ve sürdürülebilir faydası için muhakkak İç SEO Çalışmasının da yapılması gerekir.

Mevlüt TAPAN