Kaykay, bir macera sporu ve spor aletidir.

Kaykay, 20. yüzyılın ortalarında Kalifornya’da icat edilmiştir.

Sporcu kaykayın üzerinde dengede durmaya çalışarak çeşitli gösteri hareketleri sergilemeye çalışır.

Kaykay sporu günümüz dünyasında profesyonel ve amatör bir çok kişi tarafından yapılmaktadır.

Dünyanın her neresine giderseniz gidin kaykay sporunun olmadığı bir yer bulamazsınız.

Kaykay ve ekipmanların üretimi, kaykay için ekonomik bir pazar ve kaykay kültürünü ortaya çıkartmıştır.

Kaykaycılar da motorsiklet şöförleri gibi çeşitli koruyucular kullanmaktadırlar. Kaykay sporu kolay bir spor gibi görünse de zor ve oldukça tehlikeli bir spordur.

Kaykay 5 kısımdan oluşmaktadır.

Deck adı verilen kısım kaykayın gövdesini oluşturmaktadır. Deck genellikle bambu, meşe veya ceviz ağacı odunundan yapılmaktadır.

Kaykayın tekerlekleri, Bambu, sert plastik ve taşlardan yapılmaktadır. Kaykay tekerleğinin sert ve hafif olması önemlidir.

Kaykay dingilleri alüminyum ve bakır karışımı bir alaşımdan yapılmaktadır. Kaykay dingili ne kadar hafif olursa o kadar çok akrobasi hareketlerinde kolaylık sağlamaktadır.

Rulmanlar, kaykay tekerlerinin rahat hareket edebilmesi ve kısa sürede hızlanabilmesi için önemli yapılardır. Kaykay rulmanları alüminyumdan yapılırlar ve yılda en az 1 kez gres yağı ile yağlanmaları gerekir aksi taktirde rulman hareket edememeye başlar ve kaykayın hızlanması aşırı derecede yavaşlar. Kaykay amacını yitirir.

Bir kaykay ile gövde arasındaki parçaların birleşmesinde genelde toplam 8 vida kullanılmaktadır. Bu vidalar genelde alyan anahtarı yada yıldız tornavida kullanılarak sökülüp-takılmaktadır.

Kaykay sporunun 4 alt ana dalı vardır.

Streetstyle adı verilen alt dal sokak stili olarak adlandırılır. Sokak stili sokaktaki merdivenler, kaldırım basamakları, beton bariyerler gibi cisimleri kullanarak gösterişli hareketler yapma çabasıdır.

Vertstyle adı verilen alt dal havuz stili olarak adlandırılır. Havuz stilinde özel hazırlanmış kaykay parkurları kullanılır. Parkur genellikle rampalar ve tümseklerden oluşmaktadır. Parkurlarda çeşitli güvenlik önemleri alınmaktadır.

Freestyle stili, sokak stili tarzına benzer freestyle de amaç kaykaycının her zamanki hareketleri dışında yeni şeyler icat etmek, yeni tarzlar keşfetmek, maceraya atılmak gibi değişik gösteriler icat etmektir.

Downhill stili genellikle dağlarda yapılan bir stildir. Downhill genelde önce bir yokuşu kaykayla tırmanma yarışı ve ardından yokuş aşağıya hiç düşmeden ve kontrolü kaybetmeden inme macerasıdır. Ülkemizde ve birçok ulusal yarışlarda Downhill stili kullanılmaktadır.

Kaykay parkları , kaykaycıların gösteri yapması, yeni hareketler keşfetmesi için hazırlanmış parklardır. Ülkemizde büyük şehirlerde kaykay parkları bulunmaktadır ancak kaykay parkları genellikle Patenciler tarafından işgal edilmektedir.

Ülkemizde ve Dünyada birçok kaykay dergisi bulunmaktadır. Ülkemizdeki en büyük kaykay dergisi Boardrider isimli dergidir. Boardrider yayın hayatına 2006 yılında başlamış ve halen yayına devam etmektedir.

Abd ordusuna ait Kaykaylı askerler bulunmaktadır. Bu kaykaylı askerlerin amacı düşmanı zırhı bir araç geliyormuş gibi korkutmaktır.

Kaykay birçok ünlü sinema filmine konu olmuştur. Deck Dogz isimli Abd filmi bu konuda ödül almış filmlerden en ünlüsüdür.

Alperen Yavuz