Dostlar bugün size tarihin dışında farklı bir konuda bilgi vermek istiyorum. Ülkemizde son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde farklı uygulamalar gerçekleşiyor. Özellikle öğretmen atamalarında çok farklı yollar izlenebiliyor. Hatta son olarak birçoğunuzun bildiği gibi sözleşmeli öğretmenlik uygulaması getirildi. En son Milli Eğitim Bakanı bundan sonra atamaların kadrolu değil de sözleşmeli olacağını söyledi. Tabii bu uygulama başarılı olacak mı olmayacak mı zaman gösterecek. Fakat ben bugün ücretli öğretmenlik konusunda bilgi vermek istiyorum. Nasıl başvuru yapılır, ne gibi artıları yada eksileri var bunlara bakalım.

Öncelikle ücretli öğretmenlik yeni mezun olmuş ve şu an iş imkanı olmayan arkadaşlar için güzel ve verimli bir uygulama. Çünkü tarih, coğrafya gibi alanlardan mezun olanlar ilk başta dershanelerde çalışma imkanı bulamıyorlar. Bu kurumlar özel kurumlar olduğu için genellikle tecrübelileri tercih ediyorlar. Beş yıl tecrübe şartı arayanlar olabiliyor. Çünkü yeni mezun öğretmene öğrenciyi teslim etmek istemeyebiliyorlar. Yeni mezunları gerçekten bir öğretmen değilde çırak öğretmen gibi görebiliyorlar. Tabii ki yine de yetiştirmek veya stajyer olmak üzere yeni mezun alan kurumlarda olabiliyor. Fakat genelinde tecrübe şartı ve yine bazı koşullar aranıyor. İşte bu yüzden yeni mezun yada daha atanmamış arkadaşlar ücretli öğretmenliği tercih ediyorlar.

Dostlar siz eğer bir ücretli öğretmen adayı iseniz ilk başta yapmanız gereken ücretli öğretmenlik duyurularını takip etmek olacaktır. Bulunduğunuz il veya ilçede okullar açılmadan mutlaka alım duyurusu yapılır. Bunu Facebook’taki ücretli öğretmenlik sayfalarından veya bulunduğunuz yerin milli eğitim sitesinden takip edebilirsiniz. Duyuru yayınlandıktan sonra başvurunuz için bazı gerekli belgeler duyuruda belirtilir. Bunlar genellikle diploma fotokopisi, formasyon belgesi fotokopisi, kimlik fotokopisi ve KPSS sonuç belgenizin çıktısı olmaktadır. Yalnız her ilçe sadece bunları istemeyebiliyor. Örneğin; Keçiören ilçesi bunların yanında sabıka kaydı veya sağlık belgesi isteyebiliyor ya da başka bir ilçe resim isteyebiliyor. Fakat bazı yerlerde diploma fotokopisi yanında diplomanın aslını da görmek isteyebiliyorlar. Yani başvurunuzda sadece diploma fotokopisi ile gitmeyin yanında aslını da bulundurun.

ucretli-ogretmenlik-basvuru-formu

Diyelim ki tarih mezunusunuz, illa tarih yazmanıza gerek yoktur. Diğer branşları da yazabilirsiniz. Ayrıca sınıf öğretmenliği, sosyal bilgiler, din kültürü gibi alanları yazmanız ücretlide çıkma ihtimalini daha da kuvvetlendirecektir.

Başvuru dilekçesi

Bir de her yerin gerekli belgeler kısmında istediği diğer bir belge olan, başvuru esnasında verilen yada internetten çıktı olarak aldığınız başvuru dilekçesidir. Bu dilekçede telefon numarası gibi size ait bilgiler isteniyor. Bu dilekçede en dikkat çekici özellik başvurmak istediğiniz branş kısmıdır. Diyelim ki tarih mezunusunuz, illa tarih yazmanıza gerek yoktur. Diğer branşları da yazabilirsiniz. Ayrıca sınıf öğretmenliği, sosyal bilgiler, din kültürü gibi alanları yazmanız ücretlide çıkma ihtimalini daha da kuvvetlendirecektir. Çünkü bu alanlarda alım daha çok ve yine açık da daha çoktur. Tarih, coğrafya gibi dersler genelde lisede okutulduğu için orada bir ya da iki öğretmen yeterli olabilmektedir. Fakat sınıf öğretmenliği gibi alanlarda bir okulda birden fazla sınıf öğretmeni olduğu için ücretli alımı daha çok olabilmektedir. O yüzden yeni mezun arkadaşlar kendi branşları dışında da branşları tercih edebilirler.

Dostlar başvuruları elden olarak bulunduğunuz yerin milli eğitim müdürlüğüne yapabilirsiniz. Genellikle oranın halklar ilişkiler kısmı gibi kısımlarında oradaki memurlar başvurunuzu inceliyor ve başvurunuzu kabul ediyorlar. Yine tabi ki çoğunuzun öğrenmek istediği diğer bir husus da sonuçlar nasıl açıklanıyor? Arkadaşlar sonuçlar eğer sizi kabul etmişler ise telefon ile sizi arayarak haber veriyorlar. Bunun zamanı değişebiliyor. Bazen okul açılmadan ya da okullar açıldıktan bir kaç hafta sonra arayabiliyorlar. Yine başvurunuz kabul edilmiş ise bulunduğunuz yerin milli eğitim müdürlüğü internet sayfasında duyurusu yapılabiliyor. Orada hangi branşta kimler alınmış belirtiliyor.

Ücretli öğretmenlik zor mu?

Dostlar bu ücretli öğretmenlik ile ilgili bir çok görüş var. Bu işi yapan bazı arkadaşlar tarafından çok zor olduğu, orada her işi sizin üzerinize yıktıkları söyleniyor. Yine bazı arkadaşlar da rahat olduklarını, iyi bir tecrübe olduğunu düşünüyorlar. Şahsen ben zor ya da kolay olsa da tecrübe için o ortamı görmenin, eğitim işinin tam içinde bulunmanın iyi bir fırsat olduğu düşüncesindeyim. Evet maaş olarak diğer öğretmenlere göre düşük ücret alıyorlar ve girdiği ders kadar bir ücretlendirme var ama her mezun öğretmen adayı idealisttir. Parası ne olursa olsun orada bulunmak, öğrenciyle iletişimde olmak, birilerinin yaşam serüvenine iyi bir şeyler kazandırabilmek bütün ücretlerden daha değerlidir sanırım. O sınıfın tozunu yutmadan sadece üniversiteden öğrenilen teori bilgilerle öğretmen adayı tecrübe kazanamaz. O yüzden madem maaşı düşük olsa da böyle bir fırsat var, bu fırsat değerlendirilmelidir. Özel kurumların ya da başka yerlerin istediği tecrübe için ücretli öğretmenlik iyi bir deneyim olacaktır düşüncesindeyim. Ve en başta bir kişinin yetişmesine katkı sağlayacaksak bu hayatta en güzel mutluluklardan biridir…

Mesut Buldu