Hayatın olmazsa olmazı ve hayatın büyük bir parçası olan su, birçok kişi tarafından ne yazık ki ihmal edilmektedir. Yalnızca bedensel değil, aynı zamanda psikolojik ve zihinsel olarak da büyük fayda sağlayan ve gerekli olan tüketim maddesidir su. Diyetisyen Canan Aksoy gibi birçok uzman suyun faydalarını anlatmakla bitiremez. Su tüketiminde ise en önemli uyulması gereken kural da düzenli su içilmesidir. Su tüketimin fazla olması değil, yeteri miktarda düzenli olarak yapılması önemlidir.

Su, bedenin en kıymetli temel besin ihtiyacıdır. Bedenle birlikte ruh ve sinir sağlığı için de büyük değere sahiptir. Yeterli miktarda düzenli olarak su tüketilmesi her canlı için hayati önem ifade etmektedir. Sağlıklı ve zinde yaşam için de hayatın adeta şifresidir. Çocuk, yetişkin ve yaşlı fark etmeksizin herkesce gereken besin kaynağıdır.

Nefesten sonra en kıymetli ihtiyaç sudur. Hergün yeterli oranda içilmesi gerekmektedir, zira motivasyon açısından da büyük önem arz ediyor. Vücut ağırlığının %10’undan fazla su kaybı yaşaması durumunda halsizlik görülmektedir. Oranın artması, %20’i aşması ise hayati tehlike göstergesi olarak nitelendirilir. Su, baş ağrısı ve kilo kontrolünün temel öbeğinde yer alır.

Günlük Su İhtiyacı

Günlük su ihtiyacı, alınan kalori miktarına göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak kadınların günde iki, erkeklerin de iki buçuk litre su ihtiyacı vardır. Günde 1500 kalori alınıyorsa, günlük 1.5 – 2 litre su içilmesi gerekir.

Su Yeterliliğini Anlama

Kişi, su gereksinimini ve alınan suyun yeterliliğini idrara çıkma sayısı ve idrar rengi ile kontrol edebilir. Yetişkin birey için günde 6 – 7 defa idrara çıkılması ve idrar renginin de açık sarı yahut soluk sarı olması yeterli su tükeltildiğinin göstergesidir. Aksi unsur ve gözlemler suyun yetersizliğini gösterir.

Suyun Temel Faydaları

Ağız Kokusunu Giderir: Yetersiz sıvı ve besin tüketimi tükürük oranını azaltır ve ağız temizliği için sıvı yetersiz kalır. Akabinde ise ağız kokusu kaçınılmazdır.

Saçları Sağlıklı Tutar: Yeteri miktarda su alınmadığında saç kuruluğu, kırılma ve kepeklenme oluşur. İlerleyen dönemlerde saç dökülmesi yaşanır.

Kırampları Önler: Aşırı egzersiz yapan, hareketli yaşantı içindeki kişilerin yeteri oranda su alması gerekmektedir. Kramp, kasılma gibi sorunların önlenmesinde ve giderilmesinde en önemli besin kaynağıdır.

Beynin Çalışmasını Sağlar: Unutkanlık, baş ağrısı, halsizlik, odaklanma gibi birçok can sıkıcı sorunun giderilmesinde etkilidir. ,

Gebeliğe Yardımcıdır: Gebelikte bebeğin gelişiminde en önemli besin kaynağıdır.

Kabızlığa Çaredir: Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin de çökmesini ve kabızlığa düşülmesini tetikler. Su, tüm bu sorunlardan kurtarır.

Strese Birebirdir: Su, ruhen ve psikolojik olarak kişiyi rahatlatır, sakinlik ve rahatlık sunar.

Böbreklere İyi Gelir: Böbrek taşı riskini önler, zararlı maddeleri vücuttan attırır.

Kalbe Aşıktır: Kalp organına aşkıyla adeta kişiye sağlık vaadeder su. Kalbin çalışması, kan basıncı ve aktarılması su ile mümkün ve kanın rahat dolaşımı yine su ile kolay olmaktadır. Kalp krizi riskini azaltır.

Reflü İçin Doğal Hekimdir: Reflü, kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bu ve benzeri mide hastalıkları için su, doğal tedavi ilacıdır.

Bunların haricinde grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu, beden savunma mekanizmasını güçlendirici, cildi güzelleştirici, vücut ısısını dengeleyici ve dilin esnekliğini sağlayıcı özellikleri vardır.

Mevlüt TAPAN