Yıllarca, sarışın olmak Kafkasyalı olmakla ilişkilendirildi. Yeni ortaya çıkan bir gerçek, bu bilgimizi yeniden sınamamız gerektiğini bize söylüyor. Solomon adalarında yaşayan Malinezya halkı, Avrupa kıtası dışında olup,  sarışın gene sahip olan birkaç gruptan bir tanesi.

Malinezyalılar, Güney Pasifiğe binlerce yıl önce göç etmiş siyahi bir halktır. Bu zaman dilimi, Siyahi insanların Amerika’ya köle olarak gitmesinden bile öncelere dayanıyor.

Malinezya, Pasifik Okyanusunun Batı ucundan Arafura denizine, oradan da Fiji’nin Doğu kıyılarına kadar uzanan Okyanusya’nın altbölgesidir. Bölge, Avustralya’nın Kuzey ve Kuzeydoğu adaları, Papua Yeni Gine, Fiji, Vanuatu, Solomon adaları ve Yeni Kaledonya’dan meydana gelir. Malinezya ismi ilk kez 1832 yılında Jules Dumont D’urville tarafından, adanın Polinezya ve Mikronezya’dan etnik olarak farklı olduğunu belirtmek için kullanıldı.

soloman adalari harita

Bu zamana dek, yerli Malinezyalılar, tıpkı Asmat kabilesi gibi,  yamyamlık (kannibalizm), kelle avcılığı, insan kaçırma ve kölelik gibi pratiklere sahiptiler. Avrupalılarla temas kurarak, değiştiler ve dönüştüler. Şimdilerde nüfusun yüzde 90’ı Hristiyan dinine mensup. Bununla birlikte, nüfus’un yine yüzde 90’ı kırsalda yaşamaktadır.

Solomon adalarındaki  Malinezya halkını Dünya’nın gündemine taşıyan ayırt edici bir özelliği var: Dünya’da Avrupa geni dışında, yüzde yüz doğal sarışın olan tek topluluk. Solomon adaları, Güney Pasifikte, Malinezya’nın kalbinde, Avustralya’nın Kuzeydoğusunda, Papua ile Vanuatu arasında, İngiliz Milletler Topluluğunun içinde yer alan bağımsız bir devlet.

Adanın halkı, Afrika dışında olup, en koyu ten rengine sahip halk olması karşın, yüzde 5’i ila 10’u açık sarışın saçlara sahiptir. Solomonluların nasıl sarışın olduğuna dair çeşitli teoriler mevcut. Kimisi, bunun çok bir güneş ya da Tuz beyazlatması olduğunu, kimi  çok miktarda balık yediklerinin bir sonucu olduğunu ya da adayı fetheden Amerikalı/Avrupalı insanların onlara bıraktığı genetik mirasla alakalı olduğunu iddia ediyorlar.

Kanada’daki Nova Scotıa Tarım Üniversitesinden Genetik Uzmanı Sean Myles, 1209 Malinezya- Solomonlu yerleşimciden tükürük ve saç örnekleri aldı. 43 sarışın adalıyı, 42 siyahi adalıyla karşılaştırdı ve ada nüfusunun yüzde 26’sında ‘değişime uğramış’ (mutant gene) iki sarışın gen tespit etti. Aynı zamanda Malinezya insanı TYRP1 denen, sarı saç ve melaninden sorumlu bir gene sahip. Bu öyle bir gen ki, Sarışın Kafkasya/Avrupalı ırktan tamamiyle farklı ve orjinal özelliklere sahip.

solomon adalari sarisin insanlar

Bu gen, resesif bir gen ve yetişkinlere nazaran çocuklarda daha çok görülüyor. Bu gen sayesinde çocukken açık bir saç rengine sahipken, yaşlandıkça saç rengi koyulaşabiliyor.

Bu aynı zamanda Siyah Afrikalıların ilk Homo Saphiens olduklarının ve tüm ırkların da Siyah Afrika geninden geldiğinin apaçık bir kanıtıdır.

‘Hitler, 1945’te Lebensbord Kinder da denen ‘Mavi gözlü, sarışın üstün bir ırk’ tasarlamıştı. Dünya tarihine utanç verici bir hadise olarak geçen bu tasarıya göre, Hitler çok sayıda ‘ana evi’ dizayn etmiş. Bu evlerdekiler, SS’nin (Nazi Ordusu) eşleri ve bekar Alman kadınlardan oluşmuştu. Görevleri ise oldukça korkutucu: Bir Aryan ırk yaratmak. Yıllar sonra, şimdi o çocuklar büyüdüler ve 60’larına vardılar. Hangi amaçla doğduklarını öğrendiklerinde ise hepsi Hitler’e lanet okudular. Hitler ise, 2. Dünya savaşında Malinezyalı Sarışın Solomonlulardan habersizdi.’

‘Zihnin soğuk bir su gibi olsun.’

-Malinezya Atasözü-

Furkan ARISOY