Kış ayları yaklaştığında hasta olmamak için birçok yola başvururuz. C vitamini depolarız, bağışıklığımız kuvvetlensin diye birçok alternatif gıda ürünleri tüketerek metabolizmamızı güçlendirmeye çalışırız.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek denince ilk akla gelen ürünlerden biri ve 7’den 70’e en çok içilen ürün kefirdir. Adeta vücuda bir ilaç gibi etkili, hastalıklardan koruyan, hastalık önleyicisi etkisi olan kefirin özellikleri anlatmakla bitmez.

Başta Orta Asya olmak üzere Anadolu coğrafyasında ve çok eski yıllardan beri birçok derde deva olarak kullanılır. Hem tadı güzel hem de evde yapılabilmektedir. Güçlü bir probiyotik olan kefir, sindirim için bulunmaz Hint kumaşıdır. Vücuttaki kötü bakterilerle savaşır, kanser hücrelerini yok eder ve kanser riskini minimize eder. Ayrıca vücuda gerekli vitaminlerin alınmasını sağlayarak bağışıklığı ve metobalizmayı güçlendirir.

Kefir, sütün temel yapısındaki öğelerin çoğunluğunu içinde bulundurmaktadır. Başta protein olmak üzere fosfor, kalsiyum, selenyum, magnezyum, A, E, B1, B12 vitaminleri ve bağırsak florasını onaran mikroorganizmalar vardır.

Kefirin Faydaları

Sindirim sistemini düzenler: Kefirin sindirim sistemine faydası muazzam boyutlardadır. Bağırsaklardaki mikropların çoğalıp vücudu hasta etmesini önler. İshal, kabızlık gibi bağırsak sorunlarına fayda gösterir.

Bağışıklığı güçlendirir: Vücuttaki zararlı mikropların üremesini durdurur ve faydalı bakterileri vücutta tutarak bağışıklığı güçlendirir.

Sinir, uyku depresyona iyi gelir: İçerdiği B vitamini depresyon ve sinirlilik halini en aza indirger. Vücuda gevşeme hissi verdiğinden yatmadan bir bardak kefir içmek uykuya da iyi gelmektedir.

Midedeki gazı ve ülseri bertaraf eder: Yemeklerden sonra olan şişkinliği önler. Gerekli kalsiyumu alarak vücutta asitli içeceklerin yarattığı gazı azaltır.

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Kefiri ev ortamında yapmak istiyorsanız 1 litre suyu kaynatın ve ılıması için biraz bekledikten sonra aktarlarda satılan kefir mayasını ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırın. 24 saat mayaladıktan sonra cam şişede yoğun bir kıvam alan kefiri süzgeçten geçirerek içime hazır kıvama getirin.

Yüksek besin değeri olan kefir insan sağlığı üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Çocuktan yaşlısına her bireyin içebileceği kefir özellikle çocukların, hamilelerin ve yaşlı bireylerin günlük 200 ml, yani bir su bardağı kefir tüketmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Sağlıcakla kalın.