İnsanlık tarihi boyunca yeni yerler, yeni canlı ve ilimler keşfetme içgüdüsüyle yaşantısını sürdürmüştür. Geçmiş her saniyeye göre an, birçok açıdan yeni buluşlara ve keşiflere şahitlik eder. Nitekim keşfedilen, keşfedilmeyi bekleyen bir adım yakınlaşmaktır aslında. Bu husuta bilim insanları, meraklılar, keşifçiler, fizikçi ve astronomi uzmanları yahut astroloji ilimcileri sürekli yeni şeyler keşfetmenin arzusu ve gayreti içindedir. Kimileri ise ömrünü adeta bir şeyi keşfetmeye adar. Birçok insan hale keşfedilmeyi bekleyenlerin tükendiği kanısındadır. Ancak kimileri de hala keşfedilmeyi bekleyen daha çok bulgunun ve vakanın, hatta mekanın olduğunu savunur. Kuşkusuz haklı olarak, hala birçok alanda keşfedilmeyi bekleyenler vardır.

Göbeklitepe Tapınağı: Türkiye’nin Güney Doğusunda yer alan Şanlıurfa sınırlarındaki Göbeklitepe Tapınağı, insanlık tarihini yeniden şekillendirmeyi başarmış en eski yapıttır. Henüz kazı çalışmaları süren ve insanlık tarafından keşfedilmeyi bekleyenlerin ilk sırasında yer almaktadır.

Büyüleyici Heykeller: Kapadokya’da Avusturyalı Heykeltıraş Andrew Rogers tarafından 2007 – 2009 yılları arasında yapılan bu heykeller, adeta büyüleyici görünüme sahip ve gökyüzünden dahi görülebilir halde keşfedilmeyi beklemektedir.

Kainata Taşlarla Fısıldayan Adam: Avusturyalı Heykeltraş, 10 yıl evvel “Hayatın Ritmi” isimli dev bir proje başlattı ve kapsamlı dev heykeller yaparak ziyaretçilerin beğenisine sundu. İhtişam ve gizemleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Tiahuanaco Puma Punko: Bolivya’da yer alan antik bir yer olup, gizem ve esrarlı olaylarla doludur. Uzaylıların inşa ettiği hipozetinin araştırılması gerektiğini gösteren dahiyane bir mekan. Geçmişten tarih, tarihten esrarlı ilimler sunan ve keşfedilmeyi bekleyen yegane antik yerlerden birisidir.

Kayıp Şehir Atlantis: Gerçekte olup olmadığı merak konusu ve Platı tarafından bir günde deniz altına çekildiği iddia edilen bir şehir efsanesi olarak bilinen yerdir. Ancak bazı bulgu ve iddia niteliği taşıyan efsaneler, bu şehrin keşfedilmeyi bekleyen yerlerden olduğunu gözler önüne seriyor.

Taos Uğultusu: Düşük seviyede ama herkesçe duyulabilen ve keşfedilmeyi bekleyen bir uğultu var. Öyle ki, bu uğultu kimilerinin intihar etmesine neden oluyor. Gizemli bir olay ve çözülemeyen ses olarak kayıtlara geçti. Keşfedilmeyi bekliyor.

Mısır ve Türk Pramitleri: Üzerinde tabiri caizse binlerce kez deney, araştırma yapılan Mısır piramitleri, hala bilinmezliğini kurumakta. Gizemini koruyan bu piramitin daha gizemli ve tarihte bahsi hiç geçmemiş olan Türk piramitleri ise Çin’de son dönemde fark edildi. Keşfedilmeyi, sırları çözülmeyi bekleyen en muazzam yapıtlar arasında yer alıyor.

Voynich Elyazması: Üzerindeki dil bilinmiyor ve kullanılmıyor. Çözülememiş, çözülmesi başarısızlıkla sonuçlanmış bir dille yazılmış elyazmasıdır. Üzerindeki çizimler dünyamızdan olmadığını veya tıp ilmina ait veriler içerdiği iddiaları var. Keşfedilmeyi bekleyen yegane bir eser.

UFO’lar, uzaylılar, Bermuda üçgeni, mumyalar, Arjantin’de yakalanmış yaratık kurt adam, Buz devi, Ciler ve daha nice birçok konu henüz aydınlığa kavuşturulmamış, keşfedilmeyi beklemektedir.

Mevlüt TAPAN