Okul ve öğretmen kavramları neredeyse insanoğlunun tarihçesi kadar geçmişe dayanmaktadır. Ailede başlayan eğitim okullarda devam etmiş ve netice itibariyle eğitilmiş bireyler sayesinde toplumların refah seviyeleri yükselmiştir.

Eski Yunan felsefesini ele alan Farabi, İbn-i Sina ve daha birçok bilgin eğitimde öğretmenin rolünün çok değerli olduğunu söylemişlerdir. Öğrenciye kuru kuruya ezber yaptırabileceği gibi onun ufuk çizgisini genişletebilecek bireylerin öğretmenler olduğunu ifade etmiştir bu bilginler.

Öğretmen vardır koca elmas yükü çocuğu ziyan edebilir; yine öğretmen vardır az bir cevheri işleyip çok değerli hale getirebilir.

Siz ne kadar bilgili olursanız olun eğer çocuğun düzeyine inemiyorsanız, bilginizi çocuğa aktarma imkanınız olmayacaktır. Ast olan ise yetenekli bir öğretmen zaten bilgisini vermeyecektir, öğrencinin düşünmesini sağlayacaktır. Balık tutmayı öğrenen bir çocuğun başkasından balık alma gibi bir ihtiyacı kalmayacaktır.

Öğrencinin düşünmesini sağlayacak yöntemlerden birisi beyin fırtınası yöntemidir. Başarılı öğretmenlerin bu yöntemi sıkça kullandıklarına inananlardanım. Bir konu veriyorsunuz ve öğrencilerden konu hakkında fikirler üretmesini istiyorsunuz, bir insana bundan daha güzel düşünme eksersizi yaptırtma imkanı var mı?

Derslerinde sık sık beyin fırtınası yöntemini kullanan öğretmenlerin öğrencileri farklı düşünme yöntemlerini öğrenmek için yazarların kitaplarını okumaya kendilerini zorunlu hissedeceklerdir. Öyle değil mi? Ahmet geçen derste ürettiği fikirler sayesinde hem öğretmenin hem de sınıfın ilgi odağı olmadı mı? Peki benim Ahmet’ten ne eksiğim var? Gelecek derste ilgi odağı neden ben olmayayım? Bu dürtü sayesinde öğrenciler hazır bulunacaklar ve kitaplar okuyacaklardır.

Bu çocuklar kişiliğin yeni yeni oturduğu çağdalar ve ilgi önemli. Öğretmenin başarılı öğrenciyi taltif etmesi diğer öğrencileri de kamçılayacaktır. Burada öğretmenin dikkat etmesi gereken nokta her derste aynı öğrenciyi kaldırmayıp farklı öğrencilere fikirlerini sormak olmalıdır. Öğrenciler şunu dememeli, öğretmen yine Ahmet’i kaldırdı ve fikirlerinden dolayı onu tebrik etti. Bu durum onların hırslarını köreltecektir.

Bu arada öğretmen, öğrencilerin fikirlerinin ne kadar mantığa uygun olduğunu iredeleyebilmek için kendisini yetiştirmek zorunda kalacaktır. Başarılı bir öğretmen dersine girdiği ders ile ilgili yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip eder. Sadece kendi branşı ile ilgili değil aynı zamanda kendi branşı ile bağlantılı konularında araştırmasını yapar. Aynı zamanda eğitim ile ilgili eserleri de takip ederek her zaman öğrenci olarak kalmayı başaran öğretmen başarılara imza atar.

Öğretmen bu dediklerimi yaptı, ama öğrencinin ikisinde hiçbir gelişme yok. Belki sorun öğrencide değil, ailesindedir. Bu nedenle öğretmenin tüm velileri ile irtibat içerisinde olması ve onların sosyal, ekonomik vb durumları hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Unutmamalı ki öğretmenler Dünya’nın ışık saçan meşaleleridir.

Lütfi ŞAHİN