Düşünsenize bir ülkenin %10’u yani tahmini olarak 1 milyon insan şüpheli. Bunu kendim üfürmedim, Sayın Bakan’ın açıklamasından edindiğim bilgi.

On değil, yüz değil, bin değil. Tamı tamına bir milyon insan şüpheli. Bunun üzerine daha söze gerek var mı bilemiyorum.

Aklını bir duyguya teslim eden her gün onlarca insanla görüşüyor, karşılaşıyor ve tanışıyorum. Bazen iletişime geçip anlatma gayesi güderken, bazı bazıysa sesiz kalıyorum.

Bir ülkede vatan haini ve terörist olmak için ne yapmanız gerekir?

Sorduğum soruya birçoğumuz belirli kriterlere göre yanıt verebiliriz.

O zaman soruyu şu şekilde sorayım: Bizim (hepimizin yaşadığı bu cennet vatanda) ülkemizde, hain veya terörist yaftası için ne yapılmalı?

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olayları çoğunuz duymuşsunuzdur.

Bir kısım öğrenci Afrin’deki askeri harekat için lokum dağıtıyor, başka bir kısmıysa buna tepki veriyor. Buna karşılık tepki veren öğrencilerin üslubunu, davranışını eleştirebilirsiniz. Hatta sizin düşüncenize göre yanlışta olabilir. Yalnız özgürlükler ve demokrasi iddiasına sahip olan bir ülkede, koskocaman bir devlet, bir grup öğrencinin üzerine salınmaz.

Buradan hareketle ülkemizin berhava haline göre, her an bir suçlamayla gözaltına alınabilirsiniz. Özellikle araştıran, eleştiren ve kendi kültüründen vazgeçmeyenler. Bir milyon şüpheliden biri de siz olabilirsiniz. Bir neden aranmadığına göre, neden olmasın!?

Bir ülkenin Cumhurbaşkanı kendisini yargının üzerinde görerek, terörist iddiasında bulunamaz. Tüm bunlar size normal geliyor olabilir, hatta savunuyor da olabilirsiniz. Fakat hiçbirimize rahmet getirmeyeceğini, aşikâr bir dille söylemek isterim.

Bir ülkede bir kişinin, grubun veya medyanın haberine, söylevine veya idrakine göre vatan haini yaftasını yapıştıramazsınız. Buna kimsenin gücü yetmez demiyor, aksine bunun sonuçlarının bir ülke için nasıl olacağını? Tahmin etmenizi istiyorum.

İnsanlar eleştiri yazısı yazmaktan korkuyor, kendi ana dillerinde bir tane şarkı söyleyemiyorlar. Seksenlere hızla geri dönüş yapılıyor ve kim sesini çıkarırsa, yanlışları ifade ederse, bu böyle olmaz bence şöyle yapalım önerisi dile getirirse vatan haini damgasını afiyetle yiyor. Şu an kendi gözlemlerime dayanarak, insanların umutsuz ve korku dolu olduğunu söyleyebilirim.

Tüm kurumlar iflas etmiş, yöneticiler rayından çıkmış. Sen kime daha ne anlatıyorsun? Üniversiteler harap durumda, eğitim yerle yeksan… Bunlara birde vatana ihanet ve terörizmi ekleyin.

Artık tadından yenmez…

Sonuç olarak sadece yapmayın diyorum, bu yapılanlar hiç kimseye umduğunu getirmez. Buradan umduğunu bulamayacaklara, özellikle vurgulamakta yarar var.

Bu ülkeden bir Kenan Evren geçti, daha iyisi olurum diyorsanız amenna.

Yunus ÖZGÜÇ