Günümüz sağlık sektörü, en önemli sektörler arasında. Nitekim ilaç sektörü ise sağlığın en büyük kolu. Eski çağlardaki gibi farklı yöntemler kullanılarak sağlık sorunlarının tedavisi artık pek rağbet görmüyor. Büyük oranda ilaçlara yönelim söz konusudur. Ancak bu konuda da uzman ve nitelikli kişilere büyük ihtiyaç vardır. Çünkü herkesin ilaç sektöründe boy göstermesi olanaksız olduğu gibi, sağlık açısından da zarar verecek sonuçlara neden olabilecek bir durumdur. Bu hususta ise Eczaneler vasıtasıyla ilaç satışı yapılmakta ve üretimleri farklı alanlarda sağlanmaktadır.

Eczane Hizmetleri Bölümü, 2 yıllık önlisans kapsamında eczanelerde, ilaç üretim fabrika ve firmalarında, laboratuvarlarda ve ilaç satış firmalarda görev yapabilecek nitelikli personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Her çeşitli ilacın özellik ve adını, etiketini ve kullanımını en ince detaylarıyla bilmek üzere öğrenciler yetiştirilmektedir.

Staj Durumu: Zorunlu staj uygulaması vardır.

Eczane Hizmetleri Bölümü İş Olanakları ve İşi – Çalışma Alanları

Çoğunlukla bu bölüm mezunlarının çalıştıkları yerler eczane ve ilaç üretim firmalarıdır. “Eczane Hizmetleri Teknikeri”, unvanıyla eczacı yardımcısı sıfatıyla görev yaparlar. KPSS önlisans sınavıyla yeterli puanı alan mezunlar bazı devlet kurumunda memur olarak da görev yapabilmektedir. Genel itibarıyla çalışma alanları şunlardır;

  • Kamu hastanelerine bağlı eczaneler,
  • Üniversite hastanelerinin eczaneleri,
  • Özel eczaneler,
  • İlaç üretim ve satış firmaları,

Eczane Hizmetleri Bölüm Mezunu Eczane Hizmetleri Teknikerinin Görevleri

Eczanelerde eczacı yardımcısı olarak görev yapmaktadırlar. Hastanın reçetelerine uygun ilaçların hazırlanması, ilaç kullanımına dair hastanın bilgilendirilmesi, eczanedeki ilaçların muhafazasının sağlanması vb. İlaç firmalarında pazarlama ve satış ile meşgul olmak temel işleri arasındadır.

Maaşları: 2018 verilerine göre 2500 TL dolayında maaş alınmaktadır.

KPSS – Atama Durumu: Birçok bölüme göre KPSS ile atama oranı en düşük bölümlerdendir. Çoğunlukla iş alanı özel sektörde bulunmaktadır.  Atama puanları da çoğunlukla 75 – 90 arası seyreder.

DGS Durumu: Eczane Hizmetleri Bölümünden 4 yıllık lisans bölümlerden bazılarına geçiş yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Biyokimya,
  • Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya,
  • Kimya vb.

Eczane Hizmetleri Bölümü Çalışma Alan ve Koşulları

Eczane, devlet daireleri, ilaç fabrikaları, ilaç depoları çalışma alanlarındandır. Ortamları temiz ve hijyeniktir.