Web site trafiği arttırmanın birçok yöntemi var. Bu makalemde bu konuları ele alacağım.

Web siteler günümüzün en değerli ve önemli hazinesi diyebilirim. Artık her profesyonel mesleği icra eden bireyin ve işletmenin mutlaka bir web sitesi olmalı. Ancak milyarlarca web site içerisinden sıyrılıp, müşterilerimize ve hedef kitlenize ulaşmamız ise ayrı bir önem taşıyan konu. Bu hususta ise yapılması gereken web sitemize farklı ağ ve sitelerden bağlantı yani trafik almamızdır.

Peki, farklı sitelerden en kolay nasıl trafik alabiliriz? Web site trafiği arttırmanın en kolay yolu ne?

Bir site sahibinin web sitesi kurup, yayınlandıktan sonraki temel hedefi daha fazla kişiye ulaşmaktır. Birinci ve öncelikli hedefin olması son derece doğal karşılanır. Bir başka amaç ise isim duyurma ve markalaşmadır. Bu makalemde size her iki hedefi de nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Sponsor Bağlantılar

Birçok site sahibinin ne yazık ki önemsemediği bu bağlantı türü, ciddi önem taşıyan trafik türlerinden. Rakiplerimize karşı bizi bir adım ileriye götürebilecek bir adım diyebilirim. Örnek verelim: Teras tente modelleri tanıtan ve bu hususta iş alan bir firma sitemiz olsun. Sponsor bağlantı olarak bu işi yapan veya bu alana yönelik içerik ihtiva eden siteleri bulmalıyız. Bu sitelerden tanıtım makalesi veya farklı yollarla sponsor trafik almalıyız. Bu sitelerden ücret karşılığı veya farklı anlaşmalarla sitemizi yayınlatıp trafik çıkışı sağlamalıyız.

Backlinkler

Backlink konusunda birçok web tasarımcı ayrı fikirler savunuyor. Tam bir ortak fikir olduğunu söyleyemem. Kimisi zararlı olduğunu ve alınmaması gerektiğini savunuyor iken, kimisi ciddi oranda bu çalışmalara destek veriyor.

Benim fikrim ise çok dikkatli olunması ve mutlaka seçilmiş, kaliteli sitelerden backlink alınmasıdır. Ücret karşılığında veya bedava fark etmez, backlink satan birçok kişi ve ajans var. 2500 adet siteden backlink verenler var. Fakat ben bu çalışmaları pek uygun bulmuyorum. Bir adet 250 – 300 kelimelik makalenin ilgili, ilgisiz; değerli ve değersiz sitelerde aynı anda yayınlanması çok da verimli olabilecek bir yöntem değil bana göre.

5 adet siteden backlink çalışması yapacaksak, her birine ayrı içerik çalışması yapmalıyız. Bu kapsamda sosyal medya siteleri, bloglar, forumlar, wiki ağları vb. her biri backlink için ele almamız gereken site türleri. Buna da dikkat ederek çalışmalarımızı yürütmeliyiz.

Sosyal Medya

Bence sosyal medyanın gücünü hafife almamalıyız. Artık herkes orada. Sosyal medya hesabı olmayan kimse var mı? Bence yok. Bu yüzden web sitemizin en az 3 adet sosyal medyada yer alması için çalışmalıyız. Sosyal medyada web sitenize özel sayfalar oluşturun. Ayrıca düzenli olarak içerik girip, web site linkini paylaşın.

Google veya Diğer Arama Motoru Reklamları

Öncelikle Google reklamlarının diğer arama motoru reklamlarına göre çok daha önemli ve yüksek potansiyele sahip olduğunu belirtmeliyim. Ancak bu rekabet ortamını da bu ölçüde yükseltiyor. Dolayısıyla anahtar kelime değerleri ve maliyeti de artıyor. Yine de bu yöntemle alacağınız trafik son derece önemli.

Yapılan bir yanlışı paylaşmak istiyorum. Yeni bir web site kurup yayınladık. Site henüz tam indeks almadan, otoritesi belli bir statüye ulaşmadan Google ADS üzeri reklam alan çok kişi var. Bu size verim getirir. İş bile alabilirsiniz. Fakat reklamı bıraktığınız anda trafik kesileceği ve hızlı bir düşüş olacağı için site otoritesini olumsuz etkiler. Ciddi düşüş sağlatır. Bu yüzden reklamdan önce siteyi organik olarak belli bir orana çıkarmanızı ve sonra reklam çözümlerine başvurmanızı tavsiye ediyorum.

Ayrıca Google’a alternatif olarak Yandex, Bing gibi diğer arama motorlarını da kullanmaya özen gösterin. Oralardan çok iş gelmiyor, diye düşünebilirsiniz. Ancak trafik almanız açısından önemli. Web site otoritesini artırmak, ek trafik kazanmak için diğer arama motorlarını da önemsemelisiniz. Yerli arama motoru projelerini destekleyebilir, onlardan trafik almak için çalışmalar yürütebilirsiniz.

Dış Kanallar

Bir URL yapısının ötesinde farklı sistemlerden de trafik almanızı öneriyorum. Mesela Google Dokümanlar, Excel tablosu, WhatsApp mesajları, PDF dokumanlar, Word belgeleri, Exe veya zip uzantılı dosya içleri vb.

Ayrıca alacağınız trafiği şekillendirin. Yalnızca link üzeri değil aşağıda listelediğim türlerde de trafik almaya çalışın.

  1. Görsel bağlantı trafiği,
  2. İframe,
  3. RSS – Feed,
  4. Organik aramaya teşvik (Bir yerde site adı sadece belirtmek, kullanıcıların doğrudan arama motorunda site adını aratarak gelmesi),
  5. Mobil uygulama,
  6. QR kod vb.

Bir başka makalemde her bir birim için neler yapabileceğimizden, hangi ağları nasıl kullanabileceğimizden bahsetmeye çalışacağım.

Mevlüt Baki TAPAN