Genel itibarıyla dünyada turizm faaliyeti yaygınlaşıp, kitlesel olarak sayılarda artış olsada son üç yıl içerisinde artan küresel anarşi ve terör saldırıları nedeniyle dünya turizminde gerileme görülmüştür. Bu durumdan fırsatçı politikalarla sıyrılıp, kar elde etmeyi başaran Yunanistan ve İspanya gibi ülkeler de oldu. Ancak içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke turizm sektöründe gerileme yaşadı. Gerek terör olayları, gerek ekonomik krizler ve gerek de ülkeler arası politik çekişmeler turizm sektörüne sekte vurmuştur. (World-Statistics.org – 2014)

Turizm potansiyeli ve getirisi genel itibarıyla gelen ziyaretçi sayılarıyla ölçümlenmektedir. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO Highlights) 2011 Yılı Raporuna göre 2009 ila 2011 yılları arasında lider ülkeler sıralaması; ABD, İspanya, Fransa ve Çin Halk Cumhuriyeti bulunmaktaydı. Sonrasında İtalya, Almanya ve İngiltere listenin devamında yer almıştır. Yine aynı örgüt verilerine göre 2011 yılında 5,7 büyüme oranı ile Amerika kıtasına 199 Milyar dolar getiri, ardından 5.2 büyüme oranıyla 435 Milyar dolar getiri turizm sektörüyle elde edilmiştir. En düşük oran ise 46 Milyar dolarla Ortadoğu bölgesi olmuştur. (Dünya Turizm Örgütü (UNWTO Highlights) 2011 Yılı Raporu)

Dünya Genelinde Turizm Sektörü ve Algısı

Günümüz dünyasında turizm sektörü bacasız sanayi olarak nitelendirilmekte ve birçok kesim tarafından gelir kaynağı olarak görülmektedir. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı hala kitlesel turizm denilen sezonluk tatil algısıyla turizm sektörüne baksa da, azımsanmayacak düzeyde alternatif turizm algısı da yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok yakın bir zaman içerisinde de alternatif turizm, kitlesel turizm modelinin yerini alacaktır. Dünyada inanç, kültür ve sağlık turizmi en büyük yükseliş sağlayan, akabinde ise eğitim ve ulaşım turizmi büyüme gösteren turizm türlerindendir.

2017 ve sonrası döneme bakıldığında turizm sektörünün liderliğini Fransa almış durumdadır. Ardından ABD, İspanya ve Çin sürdürmekte. Fransa 79.3 Milyon ziyaretçi ile %8.6 oranında dünya turizminde pay sahibi oldu. Türkiye ise, 25 Milyon ziyaretçi ile %2.7’lik bir payı alabildi.

Dünyada En Fazla Turist Çeken Ülkeler

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2017’de dünya genelinde 1 milyar 322 milyon kişi, bir ülkeden başka bir ülkeyi seyahat ederken ziyaretçilerin yüzde 42’si özellikle 10 ülkeyi seçti.

2017 yılı sonu verilerine bakıldığında ve şuanki potansiyel durum gözlemlendiğinde dünya sıralamasını İspanya’nın alacağı görülmektedir.

Turizm Sektöründe Gelişim Durumu Artan Ülkeler

Rusya: 31.3 Milyon civarında ziyaretçi çeken ve turizm sektöründe büyüyen ülkelerden birisidir. Trans Sibirya Demiryolu, St. Petersburg ve Kızıl Meydanı gibi meşhur rağbet gören turistik yerleri en çok ziyaretçi çeken mekanlardır.

Meksika: Çoğu turist ince kumlu sahilleri için bu ülkeyi tercih etmektedir. Ayrıca en çok ziyaretçi çeken cazibe merkezleri arasında Tulum Maya Harabeleri, Gizemli Tapınakları, Tropik Ormanları, Chiapas Tepeleri ve İspanyol Koloni Mimarisindeki yapıları bulunmaktadır.

İngiltere: Tarihin en eski tapınaklarından biri olan Stoneehenge tapınağı ve efsaneleri turistler için en önemli cazibelerden birisidir. İngilitere turizm alanında çoğunlukla kendi özgün kültürünü yansıtmayı başarmıştır. Yerel barlar, Shakespeare tiyatrosu önemlidir. Büyük kitle İngilitere’yi ziyaret etsede  İskoçya ve Galler veya Kuzey İrlanda’nın keşfedilmesine yönelik geziler de büyük oranda tercih edilmiştir.

Almanya: Oktoberfest gibi geleneksel bir festivalde tekno müzik dinlemek ve eğlenmek için milyonlarca turis Almanya’ya akın etmektedir. 20. Yüzyıl trajik tarihi ve soykırım, soğuk savaş kalıntı ve anıtları birçok turist tarafından cazibe merkezi haline gelmiştir. Ayrıca Kara Ormanlar ve Alpler de en çok tercih edilen yerlerdendir.

İtalya: Espresso, Pizza ve Operayla ün kazanmış bir ülke ve 50 Milyon civarı turist ağırlamakta. Birçok tarihi eser ve turistik gezi mekanıyla büyük ölçüde turist için cazibe merkezi.

Çin: Çok hızlı gelişmekte olan ülkelerin başında Çin geliyor. 56 Milyonu aşkın ziyaretçi ile turizm sektöründe de büyümeye devam ediyor. Çin seddi, ipek yolu gibi birçok çekici cazibe merkezi var. Ancak çoğunlukla tapınaklar en çok ziyaretçi çeken yapılar.

İspanya: Dünyanın en çok ziyaretçi çeken ülkelerinden biri ve çoğu zaman da başı çekiyor. Elhamra Sarayı en çok ziyaretçi alan merkezler. Geleneksel yemekleri, birçok mabed ve kültürel mekan önem arz ediyor.

ABD: Film ve klipler vesilesiyle ülkesini en iyi tanıtanların başında ABD gelir. Çöller, dağlar ve sahiller adeta turist akınına uğramakta. Modern mimarinin cazibe merkezi haline geldiği, eğlence turizminin en üst düzeyde faal olduğu ülke ABD. Sunduğu olanak ve kalite ilkeleriyle birçok turist tarafından yeniden ziyaret edilebilen bir ülke.

Fransa: Dünyanın en çok bilinen merkezlerinden birisi nitekim Paris’tir. Özellikle de Eyfel kulesi en fazla turist çeken cazibe merkezlerinden birisidir. Paris, şatolar, üzüm bağları, müze ve kendine özgü tatlarıyla turistler için romantizmin başkenti gibidir. Sanat camiası için de büyük önem arz eden Fransa, tarihinde de birçok sanatçıya evsahipliği etmiştir. Ortalama 85 Milyon ziyaretçi ağırlayan ülkelerdendir. Doğasını ve dağlarını turizme kazandırmayı başaran ülkelerin başında Fransa gelmektedir.

Mevlüt TAPAN