Günümüzde en popüler İnternet Ağı ve Web Günlüğü olarak bilinen Blog, zaman içerisinde gelişen ve oldukça sık kullanılmaya başlayarak yaygınlaşan sistemlerdendir. Birçok konuda ve alanda çeşitli bloglar açılmakta, güncel olarak konu seçimiyle makaleler hazırlanmaktadır. Son birkaç yıl içerisinde blog yazarlarının birçoğu “Ne yazsam, Hangi konuda yazsam?” diye düşünmeye başladı. Bu durumda da blog konusu arayışı gündeme geldi. En uygun, en etkili blog içeriği ve konuları arama motorlarında ön plana çıkma, kullanıcı sayısını artırma amacıyla büyük önem teşkil ediyor.

Türü ve içeriği ne olursa olsun bir blog, bir süreden sonra tıkanıklık veya duraksama yaşayebilmektedir. İyi bir blogcu için dahi durum bu şekildedir. Blogun günlük olarak popüler içeriklerle beslenmesi önemlidir. Bu ise kararlılık ve süreklilik gerektirir. Birbirinden farklı kalema alınacak konu, blog içerisinde uygulanacak yöntem ve strateji özenle derlenmiştir.

Blog yazımında konu ve yöntem odaklı bu maddeler mevcut blogun gelişimi için önceliklendirilmiştir.

Yarışma Düzenleme

Blogun temel konusuna veya alanına uygun bir yarışma tertipleyip, birkaç makale de durumu ele almak, etkileyici ve güncel bir etkileşim sağlayıcı olacaktır. Yeni trafik kazanmak için de idealdir.

Kitap/Ürün/Film İnceleme

Bilindiği gibi bir konu veya ürün üzerine yapılan uzman/kullanıcı incelemeleri çok ilgi çekiyor. Takipçilere de değer katıyor. Birçok sahte yazı ve bilgiye karşın güvenilir, her yönüyle bir ürün veya filmi inceleyen blog yazılarına ihtiyaç var. Blog türü ve kategorisine uygun film, kitap ve herhangi bir ürün ele alınarak incelenebilir, eksileri ve artılarıyla anlatılabilir. Bu tarz blog yazıları ayda bir defa dahi kaleme alınabilir.

Kapamlı, Öğretici Listeler Hazırlama

Bir alan veya konuda uzmanlığınız varsa yahut bir hususa iyi hakimseniz, sizden daha az deneyimli ve bilgili kişilere yardımcı olabilirsiniz. Rehber ve kılavuz niteliğinde blog yazıları kaleme alarak kalıcı ve uzun soluklu trafik ve ciddi takipçi elde edebilirsiniz.

Röportaj Yapma

Her iş ve her alanda başarılı, öne çıkan birtakım kişiler her zaman vardır ve olacaktır. Bu kişilerin, ünlü veya uzmanların hayat hikayelerinden, deneyim ve uzmanlıklarından faydalanabileceğiniz röportajlar son derece önemlidir. Halk ile nadiren temas kuran bir kişiyle röportaj yapmak, bunu toplum ile paylaşmak fayda sağlar. Pratik ipuçları, içeriklerle beraber sunulduğunda bloga büyük fayda sağlamaktadır.

İnfografik Paylaşma

Son zamanlarda oldukça popüler olan infografikler, karmaşık verilerin görselleştirilmesinde ve kullanıcıların bu hususta bilgi elde etmesinde büyük fayda sağlar. Bu yaygınlaşan tarzda ne yazık ki kalite hala düşüktür. Bu yüzden kaliteli ve verimli infografik içeriklere ihtiyaç vardır. Tasarım yeteneği olanların özgün ve farklı infografikler üretmesi önem arz eder. Belli oranda düzenli oluşturulan ve girilen infografik içerikler bloga canlılık katar.

Kişi veya Blog Kişiselleştirme

Bilindiği üzere İnternet Siteleri, Bilgi Ağları, Forum ve Bloglar; tartışma ve düşünce paylaşımı başta olmak üzere, fikir beyan etme, eleştiride bulunma gibi nitelikler için etkili platformlardandır. Bu özellikler çerçevesinde kişisel fikir ve bilgi paylaşımları yapılabilir.

*Sırf blog içeriği oluşturmak adına yeterli bilgi, beceri ve argüman olmadan bir konuda atıp tutmak ciddi zararlar getirebilir. Oldukça tehlikeli bu yöntemde dikkatli olunmalı, illa içerik üretmek için yanlış beyanda ve görüşte bulunulmamalıdır. Özellikle eleştiri konusunda dikkat edilmelidir.

GIF’lerden İçerik Üretme

Çevrim içi eğlence, mizah konusunda GIF’ler adeta birer sembol olmuştur. Belli konularda GIF’ler oluşturarak özgün içerikler üretilebilir.

Fotoğraf Gönderisi Oluşturma

Seyahat ve maceralardan beğeni ve ilgili öbeği objelere kadar çeşitli alanlarda fotoğraf çekimi yaparak bu görsellerden oluşan özgün içerikler üretilebilir.

*Başka bir fotoğrafçının fotoğrafları kullanılacaksa ilgili kişiden izin alınmalı, farklı mekan vb.  çekimi olan resim eklenecek ise ilgili mekanların telif içermediğinden emin olunmalıdır.

Ünlü Alıntılarla İlham Verici Yazılar Yazma

Her insan birtakım işlerini halletmek için minik desteklere ihtiyaç duyar. Büyük projelerin küçük başlangıçları ve motive edici mesajları mucizevi neticeler doğurur. Ünlü kişilerin sözlerinden ilham alınarak yeni özgün içerikler kaleme alınabilir.

Misal; “Zamanımız dar, bunu da başkalarının yaşamlarında yaşamak için heba etmeyin!”

Mevlüt Baki TAPAN