Bayram ikramiyesi dini bayramlara özel belli kesime ek olarak yapılan ödeneklerdir. 2020 yılında devletimizin aldığı karar neticesinde emekli vatandaşlarımıza bu imkanlar tanındı.

Uygulamanın ilk yılında emeklilere ramazan bayramı öncesinde ve kurban bayramı öncesinde 1000’er tl olmak üzere toplamda 2000 lira bayram ikramiyesi verildi. 2021 yılında ise bu rakam 1100 liraya çıktı ve verilen toplam ikramiye 2200 lira oldu. Şimdi tüm emekliler gözünü 2022 yılında verilmesi planlanan ikramiyelere çevirmiş durumda.

Bayram ikramiyesi nedir ya da ne kadar olacak herkes birbirine bu soruyu soruyor. TİSK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının bu yılki ödenecek ikramiyelere etkisi merak ediliyor. Dönemsel olarak enflasyon yükselişi temel alınırsa bu rakamın 1496 liraya çıkması bekleniyor. Tabi ki bu durumda rakamın 1500 lira olarak ödenmesi söz konusu olacak. İki ikramiyeyi düşündüğümüzde emeklilerin eline bu 2 buçuk aylık süreçte 3000 lira geçecek.

Bayram İkramiyesi Kaç Lira Olacak?

Özel sektörde pek çok firma kendi çalışanlarına bayram ikramiyesi veriyor. Sendikalı işletmelerde bu rakamlar toplu sözleşme ile belirleniyor, bunu belirtmeliyim. Emekliler ise devletin 2 yıldan beri yaptığı bu uygulamadan memnun. Buradaki kritik soru bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı.

Bu konuda oluşan yaygın kanı bu yıl ikramiyelerin iki kez 1500 lira olacağı yönünde. Eğer bu rakam gerçekleşirse emekliler bu dönemde alacağı 3000 lira ile bir nebze olsun rahatlayacak. Tüm dünyada yaşanan krizler pek çok ülkede yüksek enflasyona sebep oldu. Enflasyon bizim ülkemizde son 20 yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. Bu durum ister istemez alım gücünün düşmesine neden oluyor.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Bayram için ikramiyelerin ne zaman yatacağı en çok merak edilen konu. Her ihtimale kadar emekliler Mayıs ayının 2’sine kadar bu sürece hazırlıklı olmalı. İnsanlarda merak uyandıran bayram ikramiyesinden;

  • Emekliler
  • Dul ve yetimler
  • Malulen emekli olanlar

Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde bu ikramiyeden yararlanabiliyorlar. Bazı görüşlerde ise ikramiyenin asgari ücretin yarısı olması şeklinde. Mevcut durumda bu düşünceler bir temenni olacak gibi görünüyor. Zaman yaklaştı ve yakında bu soruların cevabını hep birlikte alacağız. 

Birçok emekli maaşı bildiğimiz gibi düşük. Birçok emekli yaş ve çeşitli nedenlerden türü emeklilik sonrası çalışamıyor. Aldıkları emekli maaşı da yeterli gelmiyor. Sizinde babanız, dedeniz, ablanız vb. vardır. Onlara şöyle bir maaş yetiyor mu, diye sorsanız dalga mı geçmek için sorduğunuzu düşünebilir. İşte bu doğrultuda şunu söyleyebiliriz. Bayramlarda onlara devlet tarafından yatırılan ikramiyeler gerçekten önemli. Birçoğumuz defalarca ikramiye oranını hesaplarız. Devam etmesini ve biraz daha oranın arttırılmasını temenni ediyorum. Çünkü ilginçtir bizim ülkede diğer ülkelere kıyasla zamanlar bayram öncesi iki katı uygulanıyor. Böyle olunca ahali bayrama maaşı yetiremiyor.

Bu sebepten bayram için ödenekleri kurtarıcı gibi görüyoruz. 

Mevlüt TAPAN