Türkiye’de ne kadar mülteci olduğu konusu her zaman spekülasyonlara açık bir konu olmuştur. İşi ülke içi siyasi boyutta değerlendiren kaynakların birbirinden farklı rakamlarını her zaman görmekteyiz. Dünya göç örgütü verilerini esas alarak ninnin buna bakmak gerekir. Bu örgütün bu içinde olduğumuz yıl için açıklamasında ülkemizde 3 milyon 600 bin göçmen bulunmaktadır. Bu sığınmacıların çok büyük bir kısmı Suriyeli göçmenlerden oluşmaktadır. 100 bin kadar sığınmacı ise, ırak, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmiştir.

Jeopolitik durumu sebebiyle Türkiye mültecilerin Avrupa yolu üzerindedir. Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olan Avrupa ülkeleri ise zenginliklerini paylaşmak istemiyor. Mülteci konusunda önce Avrupa birliği Türkiye arasında bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmanın gereğini yerine getirmeyen Avrupa, daha sonra Yunanistan’ı tampon bölge olarak kullanmıştır. Yunanistan’ın acımasız tutumu ise binlerce mültecinin hayatına sebep olmuştur.

Türkiye’den Dönüş Yapan Mülteciler

Ülkemize sığınan ve daha sonra tekrar ülkesine dönen önemli bir sığınmacı grup var. Ülkemizden tekrar ülkesine dönüş yapan Suriyeli göçmen sayısı 492 bin 983 olduğu açıklanmıştır. Türkiye’den dönüş yapan mülteciler tekrardan ülkesinde yeni bir hayat kurmak istemektedir. Türkiye ise suriye’nin kuzeyinde güvenli bir koridor oluşturma çabası içindedir. Bölgeyi teröristlerden arındırmak ise Suriyeli göçmenlere daha kolay bir geri dönüş fırsatı sunmaktadır.

Bölge teröristlerden temizlendikçe bu rakam artacaktır. Mültecilerin ekonomiye yükünden ancak bu şekilde kurtulmak mümkün olacaktır. Hayatı yollarda geçen insanların yaşam alanı ve fırsatı elde etmesi önemlidir. Bu tür sorunları insanlık için bir problem olarak görmek gerekir. Tüm ülkeler ve toplumlar taşın altına elini koyarsa sorunu çözmek o denli kolay olacaktır.

Türkiye’de Bulunan Mültecilerin Milliyeti

Türkiye’de bulunan mültecilerin milliyeti genelde Suriyelilerden oluşmaktadır. Bu mültecilerin büyük çoğunluğu kendine bir düzen kurma çabası içindedir. Daha güneydoğudan gelen mültecilerin suça yatkın olduğu ne yazık ki görülmektedir. Yıllarca başka ülkelerin işgali altında kalan ülke insanları ülkemizin hayat koşullarına uyum sağlamakta zorlanmaktadırlar. İşlenen suç ve eylemlerin faturası ise büyük çoğunluğa kesilmektedir. Afgan göçünü engellemek için çalışan güvenlik kuvvetleri de durumun farkındadır.

Mevlüt Baki TAPAN