Eğitim ve öğretim farklı kavramlardır. Öğretmenlik bölümünü okuyan her üniversite öğrencisi bunu bilir. Öğretim bilgi ile ilişkilidir. Eğitim ise davranış biçimi ile ilişkilidir. Düzgün davranışa sahip bireylerin artması için bireylerin öncelikle olarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmesi lazım ki bu olay öğrenme ile bağıntılıdır; bireyin bunları günlük hayatında alışkanlık haline getirmesi de eğitim ile ilgilidir.

Eğitim için öncelikli olarak öğrenmek lazım ve en iyi öğrenme yolu kitaplar okuyarak olur. Kitap okuyarak hem insanların düşünce biçimlerini hem de neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreniriz. Günümüzde teknolojik aletlere rağbet çok olsa da hala kitaplar bilginin ve düşüncenin ana kaynaklarıdır. Çöle düşen bir insan nasıl ki su kaynağı gördüğünde koşa koşa su kaynağına doğru gidiyorsa cehalete düşmemek için herkesin koşa koşa kitaplara koşması gerekir. Yazar Ahmet bu konu hakkında neler demiş, Şair Muhsin sevdiği hakkındaki düşüncelerini nasıl mısralara dökmüş… Başka başka hayatları bulabileceğimiz bir deryadır kitaplar ve hepimizin kana kana içmesi gerekir.

Günümüzde kitaplara ulaşmanın birçok yolu var. Bir kitapçıya gidip alabileceğimiz gibi internet üzerinden de satın alabiliriz. Kitaplara ulaşmanın başka bir yolu da kitap fuarlarını kaçırmayıp, kitap fuarlarına katılmaktır. Binlerce kitabı yakından incelemek güzel hisler uyandırmaktadır insanlarda. Siz belki A kişisinin kitabını almak için gittiniz fuara, birde baktınız ki ağzına kadar dolu poşetlerle ayrılıyorsunuz fuardan. Kitapların büyüsü çekici geldi ve A kitabı, B kitabı derken A dan Z ye kadar bütün kitapları almışsınız. İlk görünüşte çok para harcamış gibi görünsenizde aslında siz kendinize yatırım yapmış oldunuz. Gelecekte bu satın almış olduğunuz kitaplar sizlere davranış değişikliği ve bilgi birikimi olarak dönecektir. Okuduğunuz bu kitaplar sayesinde hayal dünyanız zenginleşecek ve pek çok beceri kazanacaksınız.

Kitap fuarlarının başka bir avantajı da fuara katılan yazarlarla yüz yüze görüşme şansını elde etmiş olacaksınız. Bir yazar kolay yetişmiyor ve herkesin bir yazarla konuşma şansı her zaman olmuyor. Bu fuarlar sayesinde yazarlar ile muhabbet edebilirsiniz ve onlardan imzalı kitaplar alabilirsiniz. İsterseniz imzalı kitabı kendi adınıza imzalatmazsınızda bir tanıdığınıza hediye amaçlı onun adına imzalatabilirsiniz.

Bir film seyrettiğinizde düşüncenin çoğu gözünüzün önüne geliyor ve siz hayal kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Bir kitap okurken kitaptaki her karakteri düşünmek ve hayal etmek zorundasınız. Bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı bin yıl önce de en iyi bilgi kaynağı kitaplardı bugün de en iyi bilgi kaynakları kitaplar. 

Her gününüz kitapla dolu olsun.

Lütfi ŞAHİN