İşsizlik çağımızın problemi. İş bulmak isteyen milyonlarca genç için İş-Kur son yıllarda önemli adımlar atmakta. Meslek edindirme kursları, iş garantili meslek kursları, iş başı eğitim kursları ve verdiği krediler ile iş bulmak ve iş kurmakta sıkıntı çeken vatandaşlarımıza yardım etmekte.

Bir iş başvurusunda istenen belgeler genelde şunlar. Fotoğraf, Nüfus Cüzdanı Örneği, İkametgah, Askerlik hizmetini tamamlamış ya da tecilli olduğunu gösteren belge “erkek adaylar için”, evli iseniz Evlilik Cüzdanı Fotokopisi, Sağlık Raporu, Sabıka Sicil Kaydı ve aon olarak artık çoğu işyerinde istenilmeye başlanan İş-Kur Kayıt Belgesi.

Nüfus Cüzdanı Örneği ve İkametgah Belgesi’ni muhtarınızdan alabilirsiniz. Askerlik hizmetini tamamlamış ya da tecil ettirdiğinize dair belgeyi bulunduğunuz il/ilçedeki Askerlik Şubesi’nden almanız gerekli. Sağlık Raporu’nu ise Aile Hekimi’nizden kolaylıkla alabilirsiniz. Sabıka Sicil Kaydı için artık adliyeye , hükümet konağına gitmenize gerek yok. Şu linke https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi tıklayarak E-Devlet’ten alabilirsiniz.

Gelelim İş-Kur Kayıt Belgesi’ne. Artık özel sektörde yeni iş başvurusu yapanların karşısına sık çıkan ve çıkacak olan belge. Devletin kayıt dışı işsizliği bir nebze önleme ve işsizlerin takibini ve iş bulma sürecini daha iyi yönetebilmek için özel sektörde iş başvurusu yapanlar için istenilen belge

Bu belgeyi almak için önce İş-Kur’a üye olmanız gerekiyor. İş-Kur’a internetten ya da bulunduğunuz yerdeki İş- Kur şubesinden yapabilirsiniz. İş- Kur’a kayıt olduktan sonra size en yakın İş-Kur Şubesi’ne gidip dokunmatik ekranlı sıra alma makinesinden “diğer işlemler” bölümünden sıranızı alıp İş-Kur Kayıt Belgesi’ni alabilirsiniz.